Grily

Grilovanie je jednou z najobľúbenejších činností. V súčasnej dobe grilovanie neznamená iba pripraviť dobré jedlo, ale ide aj o príjemne strávený čas s rodinou a priateľmi. Ponuka záhradných grilov je pomerne vysoká a nie je úplne jednoduché vybrať ten správny model, ktorá splní všetky vaše očakávania.

Pri rozhodovaní by ste mali voliť gril podľa typu paliva. Dôležitá je aj samotná veľkosť grilu a s ňou spojená aj početnosť používania.

Porovnať ceny grilov

Typy

Pri výbere grilu je najzásadnejší typ paliva, ktorý budete preferovať. Podľa toho sa rozhodnete, či zvolíte gril na drevené uhlie, plyn, elektrinu alebo drevené pelety. Každý typ má svoje výhody a nevýhody, ku ktorým je nutné prihliadnuť.

Gril na drevené uhlie

Medzi prednosti týchto grilov patrí vysoký tepelný výkon, niektoré kvalitnejšie grily môžu dosiahnuť teplotu až 500 ° C. Pokrmy pripravované na dreve majú typickú vôňu a chuť ohňa, čo je tiež veľmi dôležitý faktor, ktorý veľa spotrebiteľov vyžadujú. Výhodou je aj pomerne jednoduchá konštrukcia a jednoduchá obsluha.

Nevýhodou grilov je dlhšia doba, ktorú potrebujú k roztopení na požadovanú teplotu. Počítať musíte s rezervou 30 – 35 minút. Pomerne zložitá je aj oneskorenie v regulácii, čo znamená, že budete musieť počkať aj na potrebné zvýšenie alebo naopak zníženie teploty. A v neposlednom rade je to aj kouč, ktorý môže obťažovať vaše susedmi a starosť o popol. Ten budete musieť pravidelne odstraňovať.

Okrem bežných grilov na drevené uhlie sú k dostaniu aj tzv. Lokomotívy. Tieto grily umožňujú používať okrem drevených brikiet aj pravé drevo. Ak vám to vami vybraný gril umožní, si však overte dopredu. V opačnom prípade môžete gril nesprávnym používaním poničiť.

Plynový gril

V súčasnej dobe patrí plynové grily vôbec k najobľúbenejším a to predovšetkým vďaka veľmi jednoduchej obsluhe. Gril iba zapálite stlačením alebo otočením kolieska, čím ho uvediete do chodu. Po cca 10 – 15 minútach je pripravený na použitie.

Reguláciu výkonu budete opäť vykonávať jednoduchým otočením kolieska. Plynové grily majú spravidla obdĺžnikový tvar, čo vám umožní používať veľké množstvo ďalšieho príslušenstva, čo značne rozšíria možnosti jeho využitia. Gril môžete používať prakticky celú dobu, než miniete kapacitu plynovej bomby.

Nevýhodou plynových grilov je nutnosť používať plynovú fľašu. S tým je spojené aj skladovanie, inštalácia a výmena fľaše. O niečo ťažšie je aj samotná montáž, pri sprevádzkovaní grilu je potrebné postupovať presne podľa návodu. So sprevádzkovaním grilu vám pomôžu aj kvalifikovaní pracovníci v obchode.

Pri výbere plynového grilu je dobré zvážiť, koľko horákov budete chcieť používať. Najlacnejšie grily majú 2 horáky, drahšie grily môžu mať až 4 horáky. Každý horák je možné samostatne regulovať a grilovať tak môžete rôzne potraviny.

Horáky sú najčastejšie umiestnené pod roštom. Niektoré modely využívajú RBS systém, čo je špeciálny umiestnenie horákov po stranách. Výhodou je, že pri grilovaní sú horáky chránené pred kvapkaním tukov. Horšie je však regulácia teploty.

Peletový gril

Ide o pomernú novinku. Tieto grily spájajú výhody oboch predchádzajúcich typov. Pelotový gril sa jednoducho ovláda pomocou gombíkov. Súčasťou týchto grilu je praktický displej a gril má tiež termostat, ktorý bude nastavenú teplotu udržiavať.

Gril spĺňa aj podmienku prírodného paliva, palety sú vyrobené z lisovaného dreva. Aj tento gril však potrebuje dlhšiu dobu k roztopení. Vyššia je aj cena paliva a nevýhodou môže byť aj nutnosť pripojiť k elektrickej sieti 230 V.

Elektrický gril

Tieto grily je možné použiť prakticky všade. Výhodou je tak grilovanie v miestach, kde je zakázané používať oheň. Vďaka neprítomnosti ohňa sú grily bezpečné a jednoduchá je aj samotná obsluha. Elektrické grily sú pomerne malé, používať ich tak môžete aj na balkónoch bytov. Vďaka menšiemu rozmeru nie sú náročné na uskladnenie.

Nevýhodou je menší výkon, nemožno ich používať celoročne, v zime by nedosiahli požadovaného výkonu. Tieto grily tiež neumožňujú používať ďalšie doplnky. Pri používaní vás môže limitovať aj pomerne krátky prívodný kábel.

Kontaktný gril

Malé elektrické grily určené predovšetkým do domáce použitie. Okrem mäsa a zeleniny ho využijete na prípravu bagiet alebo k zagrilování Panini sendviče. Stolný gril je vhodný pre 1 – 2 osoby a nenahradí vám klasické opekanie. Vyho je rýchle zahriatie aj jednoduchá príprava.

U kontaktného grilu si postrážte pečenie dosky. Vyrobené by mali byť z kvalitných materiálov a nevyhnutnosťou je aj nepriľnavá plocha. Kvalitný gril umožňuje dosky vybrať a niektoré materiály je možné vkladať do umývačky. Výhodou je i odkvapkávacia miska, do ktorej bude počas grilovania stekať šťava.

späť na obsah ↑

Grilovacia plocha

Pri výbere grilu budete musieť zohľadniť aj veľkosť. V tomto ohľade budete jednotlivými výrobky limitovaní. Najmenšie sú grily elektrické, ich rozloha je najčastejšie 1000 – 2 500 cm2.

Zlatou strednou cestou sú grily na drevené uhlie, tu sa plocha pohybuje od cca 1 000 – 3 900 cm2. Najviac osôb obslúžite pomocou plynových grilov, ktoré môžu mať plochu aj viac ako 5 000 cm2. Bežná štvorčlenná rodina si vystačí s plochou okolo 1 500 cm2, vhodné je však počítať s určitou rezervou.

späť na obsah ↑

Spotreba

Spotreba u elektrických grilov býva najčastejšie okolo 2,5 kW. U plynového grilu štandardnej veľkosti je spotreba najčastejšie v rozmedzí 5 – 10 kW. Kúpiť môžete aj veľké grily, ktorých výkon je vyšší ako 10 kW.

späť na obsah ↑

Materiál

Súčasťou grilov sú rošty, ktoré sú vyrobené z rôznych materiálov. Najčastejšie sa jedná o liatinu alebo nerez, ale stretnúť sa môžete aj s niektorými ďalšími.

Liatina

Výhodou liatiny je skutočnosť, že veľmi dobre vedie teplo. Liatinové rošty majú tiež dlhú životnosť. K nevýhodám patrí ich vyššia hmotnosť a náročnejšia údržba. Vyššia je aj obstarávacia cena.

Nerez

Jedná sa o druhý najpoužívanejší materiál. Rošty o niečo horšie vedú teplo, ak budete voliť nerezový rošt, voľte radšej mohutnejšie materiál, ktorý teplo akumuluje lepšie. Výhodou je aj ich nižšia cena a menšiu hmotnosť.

Smalt

V tomto prípade je liatinový rošt opatrený smaltovou povrchovou úpravou. Tým sa kombinujú výhody oboch materiálov, liatina prináša dobrú tepelnú vodivosť a výhodou smaltu je ľahšie údržba. Pri čistení by ste však nemali používať žiadne ostré predmety alebo kefy, ktoré by mohli smaltový povrch poškodiť.

Teflon

Tento materiál je veľmi častý u malých stolových grilov. Nevýhodou teflónu je náchylnosť k poškodeniu, preto by sa pri čistení a manipulácii s grilom nemali používať ostré predmety.

Grilovací kameň

Pokiaľ je súčasťou grilu grilovací kameň, máte k dispozícii celú plochu. Grilovať môžete aj malé kúsky zeleniny alebo ovocia, bez toho aby dochádzalo k prípadnému prepadávaniu.

späť na obsah ↑

Značka

Medzi obľúbené značky záhradných grilov patrí TEPRO, G21, Napoleon, Fieldmann, Weber, Campingaz, Activa alebo Landmann. Kontaktný gril kúpite od značky Tefal, DeLonghi, ECG alebo Sencor.

späť na obsah ↑

Cena

Cenové rozpätie je pomerne veľké, najlacnejší opekanie je možné kúpiť už za necelých 40 EUR. Jedná sa o malé elektrické alebo grily na drevené uhlie. Do 120 EUR je možné kúpiť kontaktné grily, prenosná ohnisko aj väčšie grily na drevené uhlie.

Prvé plynové grily vás vyjdem na cca 200 EUR, ide o malé prenosné alebo menšie klasické opekanie. Za túto cenu kúpite aj veľké grily na drevo alebo väčšie elektrické grily.

Všetky modely s veľkou grilovacou plochou sú k dostaniu do 400 EUR, tieto grily splní požiadavky aj náročnejších užívateľov. Naozajstný gurmáni potom môžu kúpiť grily za 590 a viac eur.

Porovnať ceny grilov

späť na obsah ↑

Údržba

Gril by mal byť po každom použití vyčistený. Postup čistenia jednotlivých modelov nájdete rovnako ako mnoho ďalších informácií v manuáli.

Všeobecne čistenie prebieha pri vysokej teplote, gril je teda nutné zahriať. Gril na drevené uhlie je možné vypáliť, ostatné grily môžete v závislosti od výrobného materiálu čistiť pomocou rôznych odporúčaných pomôcok. Rošt vyčistíte aj špeciálnymi čistiacimi prostriedkami.

späť na obsah ↑

Otázky a odpovede

Ako používať kotlový gril?

U týchto grilov by nemalo byť palivo umiestnené po celej ploche. Využiť tak môžete priamu a nepriamu metódu grilovanie. Výhodou priameho grilovania je možnosť pripraviť chutný šťavnatý steak, nepriamu variantu využijete pri príprave húb, zeleniny, ovocia, ale ugrilovať môžete aj štrúdľu.

Kedy je najvhodnejšie elektrický gril?

Elektrický gril je vhodný pre grilovanie pre 2 – 4 osoby. Najčastejšie túto variantu preferujú majitelia bytov s balónmi. Výhodou elektrického grilu je aj použitie vo vnútri bytu alebo napríklad kancelárie. Elektrické krby nie sú nijako náročné na spotrebu elektrickej energie.

Aký gril je vhodný pre klasické opekanie?

Ak patríte k milovníkom praskajúceho ohňa a opekanie špekačiek, bude vám vyhovovať aj nejaký typ ohnisko. Ohnisko je možné vybudovať svojpomocne a dokúpiť k nemu potrebné vybavenie, alebo zvoliť prenosnú variantu.

Ohnisko využijete k bežnému opekanie, v horúcom popole pripravíte zemiaky, ale aj mäso a v kombinácii s roštom ho využijete aj na grilovanie. Tiež ohnisko umožňuje dokúpenia ďalšieho príslušenstva.

Čo je vodný gril?

Tento gril pracuje na princípe vodného kúpeľa. Jej úlohou je ochladiť žiar ohňa, ktorý môže mať až 500 ° C. Vodný kúpeľ žiar ochladí na 200 – 250 ° C, čo je ideálna teplota pre spracovanie mäsa.

Vodné gril sa skladá z ohniska, ktoré je umiestnené v spodnej časti, nad ním je nádoba, do ktorej sa leje voda a nad tou potom samotný rošt. Pri grilovaní tak šťava z mäsa kvapká do nádoby s vodou, čo zamedzí vzniku nežiaducich splodín. Vodné grilovanie je tak považované za skutočne zdravú variantu tejto obľúbenej úpravy.

späť na obsah ↑

Záver

Záhradný gril by mal splniť vaše požiadavky na veľkosť grilovacej plochy. Rozhodnúť sa potom môžete, akému palive dáte prednosť. V súčasnej dobe sú najobľúbenejšie plynové grily. Zdravé grilovanie vám umožní vodné gril.

Do menších záhrad, na balkóny alebo aj do bytu sa hodí gril elektrický. Pred výberom zvážte aj možnosť využívať rôzne príslušenstvo. Dokúpiť môžete grilovací kameň, liatinový tál a milovníci rožnenie nepohrdnú ani grilovacou ihlou. Opekať aj grilovať môžete vďaka prenosnému alebo klasickému ohnisku.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

      Budeme radi za váš komentár. Píšte prosím slušne a s pridanou hodnotou. Komentáre schvaľuje správca.


    Komentáre / diskusie / hodnotenie

    GDPR: Sme správcami údajov a chránime osobné údaje v súlade so zákonom 101/2000 Z. z. o ochrane osobných údajov a zásadami obsiahnutými v smernici EÚ 95/46/ES. Po odoslaní komentára spracúvame tieto údaje - meno, e-mail a IP adresu. E-mail používame na odoslanie informačnej správy o tom, že niekto odpovedal na vašu požiadavku. Na iné účely ho nepoužívame. IP adresu sledujeme na ochranu pred spamom. Ak chcete odstrániť svoje údaje, kontaktujte nás na adrese info@recenzer.sk