Ako vyčistiť gril?

Teplé slnečné dni už klopú na dvere a spoločne s nimi prichádza aj grilovanie. Kto by si nepochutnal na teplom chrumkavom prsníku alebo hermelíne priamo z grilu? Bohužiaľ táto alternatíva varenia či pečenia si nesie svoju daň a gril je po použití umastený a znečistený. V tomto článku sa dozviete, ako poriadne vyčistiť gril, tak, aby bol pripravený na ďalšie použitie.

Čo budete potrebovať?

Postačiť by vám mali klasické umývacie prostriedky, ako je hubka na riad, voda, rukavice, čistiaci prostriedok. Pokiaľ máte na viac špachtľu alebo kefu na gril, je to veľké plus a uľahčí vám to vašu prácu.

Čistenie grilu na drevené uhlie

Najprv z roštu odstráňte všetky zvyšky popola a kúsky pripečeného jedla. Rošt dôkladne umyte, pomôže vám kefa na gril. Pripečené kúsky namočte teplou vodou a vydrhnite ich hubkou. Po uschnutí môžete rošt namazať olejom. Následne gril vypáľte, kým sa z neho neprestane fajčiť. Vypáliť ho musíte po každom použití. Čo sa týka povrchu grilu, ten nevyžaduje žiadnu špeciálnu údržbu, stačí ho z času na čas umyť mydlovou vodou.

Čistenie elektrického grilu

Vypojte gril zo zásuvky, ale nenechajte ho príliš vychladnúť. Kým je gril nahriaty, lepšie sa čistí, ale samozrejme musíte dávať pozor na to, aby ste sa nepopálili. Na elektrický gril budete potrebovať špachtľu. Netlačte na ňu veľkou silou, povrch pri elektrickom grile sa môže ľahko poškodiť.

Vyčistite aj odpadovú misu na tuk. Akonáhle sa zbavíte zvyškov jedla, na dokonalosť vám bude stačiť ho len umyť pomocou mydlovej vody, rovnako účinná je aj voda s octom. Použite čo najjemnejší materiál, napríklad papierové kuchynské utierky.

Čistenie plynového grilu

Plynový gril nechajte poriadne rozpáliť, aby sa rozpustili zvyšky jedla a tuku. Až z neho prestane vychádzať dym, môžete sa pustiť do čistenia. Ostatne, toto môžete praktizovať pri každom čistení, nehľadiac na typ grilu.

Pri plynovom grile si však môžete dovoliť byť „drsnejší“, pretože šanca na jeho poškodenie je nízka. Na vydrhnutie roštu tak môžete použiť drôtenú kefu alebo drôtenku, v prípade núdze aj vyrobenú guľôčku z alobalu. Všetky ostatné časti umyte mydlovou vodou alebo vodou s octom, potom handričkou dôkladne osušte a zbavte sa zvyškov mydla. Pokiaľ máte nerezový alebo porcelánový gril na plyn, použite špeciálny čistiaci prostriedok určený na materiál vášho grilu.

Pár tipov na záver

  • Akonáhle začne gril chladnúť a bude mať ideálnu teplotu, položte naň niečo navlhčené, napríklad vlhkú utierku, hubku alebo papier. Cieľom je, aby vami vybraný predmet nezhorel, ale aby sa z neho voda vyparila. Vzniknutá vodná para vám môže pomôcť pri čistení.
  • Pokiaľ máte dostatočne veľkú umývačku, môžete v nej nechať umyť mriežku.
  • Nechcete na čistenie používať mydlovú vodu? Nevadí. Okrem octu vám môže pomôcť jedlá sóda, káva, alebo dokonca aj pivo.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.rednod.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo