Grily na drevené uhlie

Gril na drevené uhlie je v našich končinách stále najobľúbenejším typom záhradného grilu. Mäso grilované na uhlí alebo drevených briketách nasaje vôňu dreva, čo iný gril nedokáže. Výhodou grilu na drevené uhlie je aj pomerne nízka obstarávacia cena. Najmenšie grily môžete kúpiť už za niekoľko sto korún. Samotná príprava grilovaných pochúťok je pomerne rýchla. Grilovanie na drevenom uhlí preferujú najmä muži, práve tak, kde pripravujú špeciality na grile prevažne páni, nájdete gril na drevené uhlie najčastejšie.

Gril na drevené uhlie je k dostaniu v niekoľkých typoch a veľkostiach. Na ich výrobu sa potom používajú rôzne materiály, ktoré určujú kvalitu aj cenu grilu. Ku grilu môžete dokúpiť mnoho príslušenstva, ktoré vám uľahčí prípravu pokrmov aj čistenie.

Porovnať ceny grilov

Typy

Grily na drevené uhlie je možné rozdeliť na niekoľko kategórií. Pred výberom teda najskôr zvážte, kde, ako často a pre koľko osôb budete pravidelne grilovať.

Jednorazový gril

Sú tvorené jednoduchou kovovou konštrukciou, do ktorej sa vkladá nádoba, ktorú je možné prirovnať k vyššiemu pekáčiku. Práve v tejto nádobe je možné zapáliť oheň a grilovať potom môžete na malej hliníkovej grilovacej ploche. Jednorazové grily sú určené iba na jedno použitie av ich prípade nemôžete očakávať príliš veľký gurmánsky zážitok.

Prenosný gril

Prenosný gril je ďalšia podoba malého grilu. V tomto prípade je však gril vyrobený z kvalitných materiálov a môžete ho používať kedykoľvek a prakticky aj kdekoľvek. Obľúbeným typom prenosných grilov sú grily kotlové, ktoré sa s obľubou používajú v kempoch aj na chatách. Výhodou prenosných grilov je malá veľkosť a nízka cena. Tieto grily obslúžia cca 2 – 3 osoby a sú teda vhodné skôr pre menej náročných užívateľov.

Gril s roštom

Tento gril je tvorený jednoduchou konštrukciou a ako bonus disponuje roštom. K dispozícii tak máte rôzne veľkú grilovaciu plochu aj rošt. Na rošte môžete grilovať najčastejšie kura alebo rybu. Možno však kúpiť aj veľké grily, ktoré vám umožnia grilovať väčšie kusy mäsa alebo dokonca prasiatko.

Gril lokomotíva

Grily typu lokomotíva budú vyhovovať náročnejším používateľom. Kúpiť môžete jednoduchšiu verziu, ktorú tvorí iba gril, ale dostať je aj gril s udiarňou. Najväčšou výhodou týchto grilov je predovšetkým väčší rozmer. Vďaka tomu sú vhodné do väčších rodín alebo tam, kde sa častejšie organizujú grilovacie večery s priateľmi. Gril typu lokomotíva je pomerne štandardne doplnený o poklop. Teplotu vo vnútri grilu potom môžete regulovať pomocou ventilácie.

Metóda grilovania

Grily na drevené uhlie je možné používať na priamu aj nepriamu metódu grilovania.

  • V tomto prípade sa suroviny pokladajú priamo nad žiar ohňa. Griluje sa pri vysokej teplote, ktorá je vhodná na rýchlu prípravu menších alebo tenších kúskov mäsa a zeleniny.
  • Nepriama metóda grilovania – túto metódu umožňujú iba grily s poklopom. Pri nepriamej metóde je možné grilovať väčšie kusy mäsa. Horúci vzduch pod pokrievkou cirkuluje podobne ako sa to deje pri pečení v rúre.

Materiál

Pokiaľ si chcete užívať bezstarostné grilovanie, mali by ste gril vyberať aj podľa materiálu, z ktorého je vyrobený.

  • Nerezové grily – najväčšou prednosťou nerezových grilov je ľahká údržba. Nevýhodou nerezu je však vyššia priľnavosť, pri príprave sa vám tak často stane, že dôjde k prilepeniu mäsa či inej suroviny na mriežku grilu. Pri grilovaní na nereze sa tiež nebude na pokrmoch tvoriť ona typická mriežka.
  • Liatinové grily – liatina je považovaná za vôbec najlepší materiál. Liatina je materiál, ktorý najlepšie vedie teplo. Liatina bude vyhovovať aj tým, ktorí chcú na grilovanom pokrme vytvoriť charakteristickú mriežku. Nevýhodou liatiny je však zložitejšia údržba.
  • Smaltové grily – sú najlacnejšie a najmenej odolné. Tento materiál sa tak skôr neodporúča.

Palivo

Do grilu na drevené uhlie patria špeciálne drevené uhlie alebo brikety.

  • Drevené uhlie – je drobnejšie a horí kratšiu dobu. Výhodou je jeho ľahšie zapálenie.
  • Brikety – sú väčšie a horia dlhšie. Ich nevýhodou je naopak zložitejšie rozpálenie. Brikety zaistia stabilnejší ohrev a sú obľúbenejšie.
  • Drevo – vo väčšom grile môžete páliť aj bežné palivové drevo. Brikety a drevené uhlie sa väčšinou používa v kombinácii s menšími grilmi.

Príslušenstvo

Pri grilovaní sa nezaobídete bez rôznych pomôcok. Používať môžete riad, ktorý nájdete v kuchyni, alebo zakúpiť špeciálne grilovacie náradie. U neho si môžete byť istí, že manipulácia s grilom a pokrmami bude bezpečná. Jednotlivé nástroje si môžete zaobstarať zvlášť alebo v sade.

  • Podpaľovač – o ľahšie zapálenie dreva alebo brikiet sa postará podpaľovač.
  • Grilovacia ihla – využijete ju na prípravu mäsa na ražni. Pred nákupom sa uistite, že je možné ihlu na gril umiestniť.
  • Motor – pokiaľ budete pravidelne grilovať veľké kusy mäsa, bude sa vám hodiť motor, ktorý bude grilovaciu ihlu otáčať. K dostaniu sú motory do elektriky aj na batérie.
  • Teplomer – vďaka teplomeru budete mať prehľad o teplote vo vnútri mäsa. Teplomery sú vhodné predovšetkým na prípravu obľúbených steakov.
  • Rukavice – žiaruvzdorné rukavice sa vám budú hodiť pri manipulácii s horúcim grilom.
  • Grilovacie kamene – je možné ich použiť namiesto roštu a vyskúšať si tak zdravý spôsob grilovania. Na kameňoch je možné grilovať s minimom tuku. Grilovacie kamene sú tiež vhodné na pomalé grilovanie a dôkladné prepečenie mäsa.
  • Grilovacia doska/panvica – toto príslušenstvo využijete na prípravu malých kúskov mäsa, zeleniny alebo húb. Grilovacie dosky alebo panvice vám však poslúžia pri príprave akejkoľvek pochúťky.
  • Rošt – ku grilom je možné ďalej kúpiť aj náhradné rošty rôznych tvarov a veľkostí.
  • Plachta – pre bezpečné skladovanie je možné zaobstarať obal či plachtu na gril.

Značka

Gril na drevené uhlie je výrobok, ktorý by vám mal pri správnom používaní slúžiť niekoľko rokov. Tieto grily sú na trhu zastúpené veľkým množstvom výrobcov. Tie kvalitné spoznáte najmä podľa dĺžky záruky. Na skutočne kvalitné grily poskytujú výrobcovia záruky až 10 rokov. Pri výbere grilu sa tiež zamerajte na dostupnosť náhradných dielov či rôzneho príslušenstva. Medzi kvalitné patria grily značky Weber, Landmann, Happy Green, Cattara, Fieldmann, Strendpro a ďalšie.

Cena

Obstarávacia cena sa odvíja najmä od veľkosti grilu. Malé prenosné grily možno zaobstarať za menej ako 86 eur. Pre rodinné grilovanie sú vhodné skôr väčšie grily s cenou od 129 – 255 eur. Za necelých 255 eur je možné kúpiť veľké grily typu lokomotíva aj robustné grily s poklopom. Ešte náročnejší užívatelia môžu za gril zaplatiť okolo 427 eur, profesionálny gril potom vyjde na 853 a viac stoviek eur.

Porovnať ceny grilov

Údržba

Aby gril dobre slúžil, treba sa o neho patrične starať. Na údržbu sú grily na drevené uhlie predsa len náročnejšie. V ich prípade budete musieť pravidelne odstraňovať popol či zvyšky vykurovania. Potom treba plochu aj rošt umyť vodou alebo vodou so saponátom. S čistením roštu vám pomôže aj špeciálna čistiaca špachtľa, ktorú je možné kúpiť ako príslušenstvo.

Otázky a odpovede

Aké sú nevýhody grilu na drevené uhlie?

Hoci je gril na drevo či drevené uhlie najobľúbenejší, má aj svoje nevýhody, ktoré pri iných typoch grilu nenájdete. Prvou nevýhodou je nutnosť neustále dokupovať palivo, či už sú to drevené brikety alebo drevo. Najväčšou nevýhodou je však dym, ktorý z grilu vychádza. Ten bude obťažovať nielen vás, ale vadiť môže aj susedom. Preto sú grily na uhlie určené skôr na záhradné grilovanie a plne sa nehodia na balkóny rodinných bytov.

Prečo majú grily ventiláciu?

Jednou z nevýhod grilov na uhlie je ťažká regulácia teploty. Súčasťou mnohých grilov sú z tohto dôvodu prieduchy. Tie môžu byť umiestnené v poklope alebo po stranách grilu. Pomocou tejto ventilácie môžete regulovať prívod vzduchu do ohniska. Čím bude vzduchu viac, tým bude teplota vyššia. Myslieť však musíte aj na to, že spotrebujete väčšie množstvo paliva.

Čo je bezdymový gril?

Bezdymový gril je malý stolný gril, ktorý vám umožní grilovať na drevenom uhlí bez dymu. Tieto grily tak môžete používať na balkónoch a dokonca aj v interiéri. Vďaka inému umiestneniu roštu navyše do rozpáleného ohňa neodkvapkáva tuk, čím predídete aj typickému zápachu.

Súčasťou grilu je aj ventilátor, ktorý sa stará o potrebný prísun kyslíka. Ventilátor býva napájaný batériami alebo pomocou USB konektora. Bezdymové grily sú rovnako ako klasické grily vhodné na prípravu všetkých grilovaných pochutín.

Záver

Gril na drevené uhlie si môže vďaka dobrej cenovej dostupnosti dovoliť prakticky každý. Pokiaľ si chcete z veľkej ponuky na trhu vybrať naozaj dobre, venujte pozornosť najmä potrebnej veľkosti a výrobnému materiálu.

Obľúbené sú grily s vekom, ktoré je možné využiť na priame aj nepriame grilovanie. Kvalitnému grilu by nemali chýbať ani prieduchy, ktorými budete môcť regulovať prúd vzduchu. Ľahko premiestňovať budete gril s kolieskami a pevnými úchytmi.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.alza.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo