Horské elektrobicykle

Horské elektrobicykle sú určené na jazdu v ťažkom teréne. U tohto kolesá je preto kladený veľký dôraz na kvalitnú konštrukciu, pretože bicykel musí ustáť veľkú záťaž a nemali by ho zastaviť ani nevľúdne poveternostné podmienky. Pre bicykel sú typické široké pneumatiky, ktoré sa v teréne postarajú o dokonalú priľnavosť. Horské elektrobicykle je možné kúpiť vo veľkostiach 26″, 27,5″ a 29″. Vyberať môžete medzi bicyklom pánskym, dámskym alebo unisex variantom.

Pri výbere elektrobicykla do terénu si najskôr ujasnite, kde všade budete s kolesom jazdiť. Na trhu sú horské elektrobicykle zastúpené 2 typmi kolies. Prvým variantom je bicykel s odpruženou prednou časťou, druhým potom celoodpružený bicykel. Okrem typu je nutné zamerať sa na kapacitu a teda aj dojazd batérie. Horské bicykle mávajú štandardne umiestnený motor v strede bicykla, batéria sa nachádza na ráme kolesa.

Porovnať ceny elektrobicyklov

Typy

Elektrobicykel do terénu sa v súčasnosti na trhu vyskytuje v dvoch rôznych podobách. Voliť môžete medzi tzv. hardtail bicyklom a celoodpruženým bicyklom. V oboch prípadoch sa jedná o veľmi odolné kolesá, ktoré sú vyrobené z rôzne kvalitných hliníkových zliatin, na výrobu drahších kolies sa potom používa karbón.

  • Hardtail – lacnejší variant s pevnou zadnou časťou. Je určené na jazdu bežne náročným terénom.
  • Celoodpružené – bicykel má odpruženú prednú aj zadnú časť. Obstojí pri jazde v tom najnáročnejšom teréne, vyrába sa s vysoko odolných materiálov, čo sa podpisuje na jeho vysokej obstarávacej cene. Je určené milovníkom adrenalínovej jazdy aj veľmi rýchlych a náročných zjazdov.

Motor

Neoddeliteľnou súčasťou elektrobicykla je motor, ten je v prípade horských bicyklov umiestnený v strede kolesa. Iba niektoré menej kvalitné horské bicykle môžu mať motor v zadnom náboji, čo nie je pri jazde v teréne vhodný variant. Preto sa pri výbere horského elektrobicykla zamerajte iba na modely s motorom v strednej časti. Toto umiestnenie zaistí veľmi dobrú ovládateľnosť. Počítať však musíte s vyššou obstarávacou cenou. Kolesá disponujú motormi popredných výrobcov, najčastejšie sa jedná o značku Yamaha, Bosch, Shimano či Bafang.

Aby bol horský bicykel považovaný za bicykel, malo by spĺňať platnú legislatívu, ktorá hovorí, že výkon motora musí byť obmedzený na 250 W a maximálna rýchlosť bicykla nesmie presiahnuť 25 km/hod.

Batérie

Druhým komponentom je batéria, pri ktorej by vás mala zaujímať kapacita, ktorá udáva dojazd bicykla. Kapacita býva obvykle v rozmedzí od 300 – 600 Wh, ale drahšie kolesá môžu ponúknuť ešte väčšiu kapacitu. V kombinácii s horským elektrobicyklom sa príliš neodporúča voliť kapacitu batérie nižšiu ako 500 Wh. V teréne určite väčší dojazd oceníte.

Dojazd

Dojazd je uvádzaný pri každom elektrobicykli, často sa však jedná o zveličovaný parameter. Dojazd je meraný v ideálnom stave, ale v reáli ho ovplyvňuje hneď niekoľko parametrov. Na dojazd má vplyv nielen typ terénu, ale aj hmotnosť jazdca, poveternostné podmienky, stupeň asistencie či typ pohonu. Preto je nutné pri výbere počítať s určitou rezervou. Horské elektrobicykle ponúkajú zo všetkých typov elektrobicyklov najdlhší dojazd, ktorý býva v rozmedzí 120 – 180 km.

Vybitú batériu potom opätovne nabijete za cca 3 – 5 hodín, dobu nabíjania až o polovicu skráti použitie rýchlonabíjačky. Životnosť batérie býva okolo 800 – 1 000 nabíjacích cyklov. Novú batériu tak budete potrebovať po najazdení 20 a viac tisíc km. Presné informácie by mali byť uvedené priamo výrobcom.

Umiestnenie

Horské elektrobicykle mávajú batériu umiestnenú na ráme bicykla. Veľakrát je batéria do rámu pevne zabudovaná, tieto kolesá mávajú masívnejšiu konštrukciu rámu. Druhou možnosťou je kúpiť bicykel s batériou umiestnenou na ráme. Obe verzie majú svoje pre a proti.

  • Integrovaná batéria – koleso s integrovanou batériou lepšie vyzerá a batéria je vďaka pevnému rámu dobre chránená. Nevýhodou je, že nie je možné batériu vybrať a nabíjať mimo bicykel. Ďalej potom nemáte možnosť kúpiť batériu s inou kapacitou, vždy budete môcť koleso vybaviť iba batériou rovnakého typu. Tiež samotná demontáž bude v tomto prípade komplikovanejšia.
  • Batérie na ráme – mnohí považujú toto umiestnenie za zastaraný typ, ale odnímateľné batérie na ráme majú čo ponúknuť. Výhodou je, že môžete batériu nabíjať aj mimo bicykla, v zimnej sezóne je možné batériu vybrať a uskladniť na vhodnom mieste. Batériu potom môžete veľmi často vymeniť za inú, a to aj s väčšou kapacitou. Veľakrát je možné používať batérie rôznych výrobcov.

Ovládací panel

Neoddeliteľnou súčasťou všetkých elektrobicyklov je aj ovládací panel. Ten uvedie bicykel do chodu, ale nastaviť na ňom môžete aj celý rad rôznych parametrov. Počet funkcií určuje typ panelu aj obstarávacia cena.

  • LED displej – lacnejšie bicykle sú doplnené o LED displej. Jednoduchý displej sa ovláda mechanicky a nastaviť na ňom môžete asistenciu elektromotora, pomocou displeja zapnete aj vypnete svetlá a k dispozícii máte bežné funkcie, ktoré vás informujú o kapacite batérie, rýchlosti jazdy, prejdenej vzdialenosti atď.
  • SMART systém – najdrahšie bicykle využívajú šikovný SMART systém, ktorý môžete prepojiť s mobilným telefónom. Tu potom máte k dispozícii mnoho funkcií, grafov aj tabuliek.

Značka

Na trhu nájdete horské elektrobicykle mnohých značiek. Výrobcovia ponúkajú bicykle rôznych jazdných vlastností, ktoré sa líšia svojou ovládateľnosťou aj hlučnosťou. Preto je vhodné preferovať známejších výrobcov, alebo si pred výberom prejsť recenzie jednotlivých značiek.

Pri výbere konkrétneho výrobcu sa zamerajte aj na možnosť zakúpiť náhradné komponenty, hodiť sa budú brzdy, prehadzovačka, sedlo, riadidlá atď. Nezabudnite si overiť ani kvalitu záručného a pozáručného servisu. Horské elekrobicykel kúpite od značky Crussis, Apache, Haibike, KTM, Lovelec, Rock Machine, Leader Fox, Scott a mnohých iných.

Cena

Horský elektrobicykel môžete kúpiť aj prostredníctvom internetových obchodov. Obstaranie elektrického horského bicykla je však naozaj značnou investíciou, preto je oveľa rozumnejšie, vypraviť sa pre bicykel priamo na predajňu, kde ho môžete vyskúšať a zvoliť to, ktoré vám bude vyhovovať naozaj najviac.

Na predajni vám s výberom kola poradia skutoční odborníci, ktorí zodpovedia všetky vaše otázky. Za horský bicykel miniete v rozmedzí 1 250 – 5 600 eur.

Porovnať ceny elektrobicyklov

Otázky a odpovede

Aké komponenty sú pre horské elektrobicykle typické?

Horské elektrobicykle majú vždy odpruženú prednú vidlicu, osadené bývajú len zadnou prehadzovačkou a doplnené sú aj veľmi účinné kvapalinové brzdy. Ich súčasťou býva teleskopické sedlo, ktoré môžete pohodlne ovládať počas jazdy.

Za čo si budem musieť priplatiť?

Cenu z veľkej časti určuje kvalita konštrukcie a ostatných komponentov či vybavenosť kolesa. Lacnejšie bicykel má rám vyrobený zo zliatin hliníka, z tohto materiálu sú vyrobené aj ďalšie doplnky. Drahšie bicykle majú všetky namáhané časti karbónové. Vďaka tomu je bicykel tiež veľmi ľahké. Drahšie sú aj celoodpružené bicykle, ktoré ponúknu veľmi pohodlnú jazdu aj obzvlášť nerovným terénom.

Aké majú horské elektrobicykle brzdy?

Aj kvalita bŕzd sa na konečnej cene podpíše. Horské elektrobicykle sú v drvivej väčšine vybavené kvalitnými kotúčovými brzdami. U lacnejších kolies sa jedná o brzdy ovládané lankom, drahšie kolesá potom disponujú hydraulickými brzdami, ktoré sú ovládané kvapalinou. Hydraulické kotúčové brzdy sa postarajú o vôbec najvyšší brzdný účinok doslova za každého počasia. Vyvinúť pritom budete musieť iba minimum sily.

Záver

Horský elektrobicykel urobí radosť predovšetkým milovníkom jazdy v teréne. Toto kolo je stavané tak, aby zvládlo zdolať náročný povrch aj rôzne nerovnosti. S horským bicyklom môžete vyraziť na cyklochodník, prejsť sa môžete po poľnej i lesnej ceste, vyraziť možno do hôr a najdrahšie celoodpružené bicykle sa používajú aj vo veľmi extrémnych podmienkach.

Horský bicykel však nie je vhodný na jazdu po pevnej komunikácii a nehodí sa ani do mesta. Ak sa teda hodláte pohybovať na pevnej komunikácii a vyraziť hodláte aj do bežného terénu, bude pre vás lepšou voľbou trekové elektrobicykel. Či už nakoniec vyberiete akékoľvek kolo, mal by váš nákup prebiehať priamo na predajni, kde si budete môcť rôzne varianty kolies najskôr vyskúšať. Pri výbere by ste mali vždy uprednostniť horské bicykle so stredovým motorom a snímačom sily šliapania.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.alza.sk, www.najsport.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo