Batérie do elektrobicyklov

Elektrobicykle sú fenoménom, ktorý zaujal všetky generácie. Vzhľadom na to, že pomáhajú udržať kondíciu s menšou námahou pri vykonávaní aktivity, sú vhodné skutočne pre každého. Keďže pre ich prevádzku je nevyhnutné zakúpiť batériu, pozrieme sa v dnešnom článku na to, ako a podľa čoho ju vybrať.

Prezrieť batérie

Typy

Batérie do elektrobicyklov môžeme deliť podľa ich vlastností a podľa toho, na akom mieste sa nachádzajú. Oba parametre sú pri výbere veľmi dôležité, aby ste dosiahli požadovaný výsledok a jazda bola komfortná.

Postupom času sa druhy batérií vyvinuli a niektoré boli nahradené novšími, ktoré majú lepšie vlastnosti. Ako možno niektoré z nich charakterizovať a ktoré sú do elektrobicyklov najlepšie?

Olovené batérie

Tento druh batérií je veľmi lacný, preto tiež ponúka nižší výkon a je váhovo ťažší, dokonca najťažší zo všetkých uvedených. V dnešnej dobe sa ich použitie neodporúča, pretože sa vyvinuli oveľa kvalitnejšie modely.

Nikel-kadmiové batérie

O niečo lepšie sú na tom nikel-kadmiové batérie, ktoré majú dlhú životnosť, väčšiu kapacitu a skvelý výkon pri zaťažení. Bohužiaľ sa ale rýchlo samovybíjajú, po úplnom nabití bez použitia môžu klesnúť až o 70% za 24 hodín. Sú navyše drahé a hlavná zložka – kadmium, je nebezpečná znečisťujúca látka, ktorá škodí životnému prostrediu, a tak sa z trhu pomaly vytráca.

Nikel-metal hydridové batérie

Pýši sa síce lepším výkonom, ale ich údržba je nestabilná a ich nabíjanie tiež nie je ideálne. Majú vysoké samovybíjanie, celkovo teda nie sú príliš výhodné.

Lítium-iónové batérie

Lítium-iónové batérie sa automaticky stávajú predvolenou batériou pre každé elektrické koleso. Produkujú väčší výkon vzhľadom na svoju hmotnosť než iné typy batérií. Sú odolnejšie a dlhšie vydržia. Delí sa na tri druhy a líšia sa od seba pár vlastnosťami.

Lítium-mangánové batérie

Charakterizujú sa dobrú úroveň odolnosti a dosahu; predstavujú najnovší dostupný typ lítium-iónovej batérie. Majú lepšiu výdrž ako ostatné lítiové batérie a používajú sa aj v niektorých hybridných vozidlách.

Lítium-kobaltové batérie

Majú vyššiu hustotu energie ako iné lítiové batérie, ponúkajú maximálny výkon, sú ľahké a spoľahlivé.

Lítium-iónové polymérové batérie

Neobsahujú žiadne kvapaliny a vyžadujú menej ochranné puzdro batérie v porovnaní s inými lítiovými batériami, čo v praxi znamená, že sú odolnejšie a poskytujú väčšiu stabilitu. Inak sa od ostatných nijako nelíšia.

Typy podľa umiestnenia

Batérie do elektrobicyklov môžeme rozdeliť podľa ich umiestnenia, ktoré je dôležité hlavne preto, že samotná batéria váži cca 2,5 – 4 kg. Keď k tomu pripočítame aj hmotnosť motora, bude umiestnenie skutočne dôležité pre to, ako sa vám na kolesu bude jazdiť.

Plne integrovaná v spodnej rámovej trubke

Tento druh batérie dokáže optimálne rozložiť hmotnosť, vďaka čomu sa vám bude na kolesu lepšie jazdiť. Pretože je integrovaná, je chránená voči prachu, vode, poškodeniu a odcudzeniu. V chladnom počasí v uzavretom priestore si batéria sama „kúri“, a tak má väčší dojazd o cca 10 %. Čo sa týka vzhľadu, vďaka skrytej batérii pôsobí ako normálne koleso. Na druhú stranu je ale výmena batérie o niečo náročnejšia, pretože musíte odmontovať kryt rámu. Tiež obstarávacia cena je vyššia.

Na spodnej rámovej trubke

Opäť platí, že je hmotnosť optimálne rozložená, ťažisko sa nachádza dole a blízko stredu. Tento typ je rovnaký ako predchádzajúci s tým rozdielom, že nie je chránený. Lepší vzhľad kolesa dodáva polointegrovaná batéria zapustená do rámu. Opäť je cena o niečo vyššia.

Na zadnom nosiči

Pri mestských a skladacích elektrobicykloch sa objavuje batéria na zadnom nosiči, ktorá má nízku cenu, inak ale disponuje množstvom nevýhod. Rozloženie hmotnosti je nerovnomerné, pri páde nie je batéria nijako chránená, v chladnom počasí je vhodné použiť neoprénový obal.

Za sedlovou rámovou rúrkou

Posledný typ je vhodný na mestské a skladacie elektrobicykle, splýva s rámom, preto pôsobí viac esteticky a jej cena je nízka. Rovnako ako u predchádzajúceho modelu platí, že ochrana pred poškodením je iba čiastočná, v chladnom je vhodné použiť neoprénový obal.

Napätie

Batériu budete vyberať podľa napätia, na ktorom pracuje elektromotor – môže ísť o 24 V (mestské elektrobicykle), 36 V (najpoužívanejší variant) alebo 48 V (nákladné a špeciálne elektrobicykle). Čím vyššie napätie, tým sú kolesá kvalitnejšie a vhodné na náročnejšie využitie.

Kapacita

Tento parameter sa označuje písmenami Wh a je veľmi dôležitý. Čím vyššia hodnota, tým lepšia, zároveň však platí, že takéto batérie sú väčšie a ťažšie. Hľadajte batériu s minimálne 500 Wh, ideálne však 725 Wh. Niektorí výrobcovia navyše ponúkajú spojenie kapacity dvoch batérií, ktoré potom poskytujú dvojnásobnú kapacitu. Kapacita batérie priamo určuje rozsah dojazdu s elektrobicyklom a tiež fakt, ako často bude nutné elektrobicykel nabíjať. Pred výberom zmerajte rozmery, aby batéria do elektrobicykla sedela tak, ako má.

Životnosť batérie

Životnosť batérie sa uvádza v počte nabíjacích cyklov, ktoré batéria zvládne, než bude viditeľný jej pokles kapacity. Moderné batérie zvládnu veľké množstvo cyklov, a to 800 až 1 000, čo je v prepočte na roky okolo 4 až 8 rokov. Máte tiež šancu predĺžiť životnosť batérie tým, že budete dodržiavať nasledujúcich 5 pravidiel:

  1. Nevybíjajte batériu na nulu.
  2. Dobíjajte akumulátor po každej jazde.
  3. Keď na elektrobicykli nejazdíte, skladujte batériu nabitú na 60 % (3 čiarky z 5).
  4. Nevystavujte batériu extrémnym teplotám.
  5. Chráňte akumulátor pred nárazmi alebo pádom.

Nabíjanie

Keď už sa bavíme o životnosti batérie, súvisí s ňou aj nabíjanie. Batérie sú lítiové a je možné ich nabíjať kedykoľvek a na akú dlhú dobu chcete, nemusíte sa báť, že by sa tým poškodili. Rýchlonabíjačky (6A) zvládnu nabiť 500 Wh batériu na 50% kapacity za 1 hodinu, na 100% za 3 hodiny. Nemusíte teda čakať večnosť, než budete opäť môcť vyjsť na ďalšiu cestu.

Zabezpečenie proti odcudzeniu

Aby ste si boli istí, že vám batéria nebude z elektrobicykla ukradnutá, predáva sa so zámkom proti krádeži, ku ktorému dostanete pri nákupe kľúč. Koleso tak môžete nechať kdekoľvek bez toho, aby ste ho mali na dohľad.

Funkcia

Hlavnou funkciou batérie do elektrobicyklov je tento prístroj poháňať, aby ste si tak užili nerušenú jazdu mestom, prírodou alebo na ceste. Predáva sa v niekoľkých verziách podľa toho, kam sa umiestňuje a tiež podľa toho, aká výkonná je. Pred jej kúpou je nutné informovať sa o tom, aké napätie dané elektrobicykel vyžaduje a do akého terénu je určené.

Značka

Obľúbené značky batérií do elektrobicyklov sú Green Cell, Bosch, Sava alebo Goowei. Nepoužívajte neznačkové batérie, mohlo by sa vám to vypomstiť, a nakoniec by vás toto rozhodnutie vyšlo draho.

Cena

Obstarávacia cena sa odvíja od značky, napätia a umiestnenia. Do 214 eur zoženiete batérie s nižšou kapacitou, ktoré musíte častejšie nabíjať. Od 214 do 427 eur je kapacita aj napätie väčšie, avšak najlepšie vlastnosti získate s batériami nad 427 eur, ktoré dosahujú ceny až 853 eur.

Prejsť do e-shopu

Údržba

Pretože batériu nerobia dobre nízke stupne (pod 10 °C), je potrebné, aby ste ju ochránili vhodným neoprénovým obalom, čím významne predĺžite dojazd elektrobicykla. Čo sa týka skladovania, ak dlho nejazdíte, držte batériu nabitú medzi 30 a 60% jej kapacity a uložte ju na miesto s izbovou teplotou, aby ste tak zabránili rýchlejšiemu samovybíjaniu.

Otázky a odpovede

Podľa čoho zvoliť správne napätie batérie do elektrobicykla?

Najprv zistite, aký typ elektrobicykla máte – 24 V (mestské elektrobicykle), 36 V (najpoužívanejší variant) alebo 48 V (nákladné a špeciálne elektrobicykle). Podľa napätia, na ktorom pracuje elektromotor, budete vyberať počet voltov pri batérii. Čím je hodnota vyššia, tým je to lepšie.

Ako môžem predĺžiť životnosť batérie do elektrobicykla?

Dodržujte nasledujúce pravidlá:

  1. Nevybíjajte batériu na nulu.
  2. Dobíjajte akumulátor po každej jazde.
  3. Keď na elektrobicykli nejazdíte, skladujte batériu nabitú na 60 % (3 čiarky z 5).
  4. Nevystavujte batériu extrémnym teplotám.
  5. Chráňte akumulátor pred nárazmi alebo pádom.

Ako na údržbu batérie?

Ak vystavujete batériu stupňom nižším ako 10 °C, zabezpečte ju neoprénovým obalom, ktorý ju ochráni. Pokiaľ nebudete dlhú dobu jazdiť, držte batériu nabitú medzi 30 a 60 % jej kapacity a uložte ju na miesto s izbovou teplotou, aby ste tak zabránili rýchlejšiemu samovybíjaniu.

Záver

Každý nadšený cyklista, ktorý elektrobicykel využíva, by mal vedieť, podľa čoho vybrať tú správnu batériu, ktorá mu zaistí bezstarostné cesty a nezabudnuteľné zážitky. Rozhodujte sa podľa toho, kde jazdíte a aké máte požiadavky, nie je to žiadna veda.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo