Dámske elektrobicykle

Cyklistika je v dnešnej dobe veľmi obľúbenou činnosťou, ktorej prepadli muži aj ženy. Vďaka elektrobicyklu si môžete prejdené kilometre vychutnať bez väčšej námahy. Na trhu sú elektrobicykle rozdelené podľa určenia na pánske, dámske a unisex. Dámsky elektrobicykel je prispôsobený fyziológii ženy, táto úprava sa týka geometrie rámu. Vďaka nej je bicykel pre ženy pohodlnejší a uľahčí im nasadanie. Dámske kolesá potom bývajú osadené širším sedlom.

Pri výbere elektrobicykla budete postupovať rovnako ako pri výbere klasického bicykla, dôležité je, kde všade budete bicykel používať a akou výbavou by malo disponovať. U elektrobicyklov je potom nutné zohľadniť ešte ďalšie dva komponenty, teda motor a batériu.

Porovnať ceny elektrobicyklov

Typy

Elektrobicykle pre dámy sú rozdelené do niekoľkých kategórií. Pri výbere je rozhodujúce, kde všade bude chcieť na kolesu jazdiť.

Mestské

Mestské elektrobicykle sú stavané pre pohyb po komunikáciách a chodníkoch. Na mestskom elektrobicykli môžete vyraziť na nákup, do práce či školy. Tieto kolesá majú najmenej odolnú konštrukciu, pretože nemusia odolávať väčším otrasom. Ich výhodou je väčšia výbava, kolu obvykle nechýbajú svetlá, blatníky, ani nosič. Dôležité je zvoliť ľahší elektrobicykel, ktorý budete ľahšie prenášať.

Veľkou výhodou je aj odnímateľná batéria. Mestské koleso máva obvykle menší dojazd, v prípade tých lacných môže byť dojazd okolo 50 km, ale kúpiť môžete aj koleso s dojazdom viac ako 100 km. Medzi mestské tiež patria niektoré skladacie bicykle.

Crossovia

Crosový alebo tiež trekový bicykel je jednoznačne najobľúbenejším variantom. Tieto kolesá sú žiadané najmä pre svoju univerzálnosť, využiť ich môžete pri jazde po komunikáciách, ale zvládnu aj ľahší terén v podobe cyklotrás. Trekový bicykel však neobstojí v náročnejšom teréne a nevýhodou môže byť aj ich väčšia hmotnosť. Tieto kolesá už ponúknu dlhší dojazd od 100 – 180 km a spoznáte ich aj podľa užších pneumatík.

Horské

Horský bicykel je ideálny na jazdu ťažším terénom av prípade, keď siahnete po celoodpruženom kolesu, môžete si užívať aj rýchle a náročné zjazdy. Horské bicykle sa pýšia veľmi odolným rámom, veľká je odolnosť všetkých komponentov. Z tohto dôvodu sú ťažšie a majú iba základnú výbavu.

Horský bicykel má veľmi citlivé ovládanie, spoľahlivé brzdy a ani základným variantom nechýbajú odpružené vidlice. Prehadzovačka ponúkne až 10 rôznych prevodov a spoľahnúť sa môžete na veľmi dlhý dojazd od 120 km vyššie. Horské bicykle sú vďaka svojim benefitom tými najdrahšími.

Veľkosť rámu

Veľkosť rámu by mala zodpovedať výške užívateľa. Dámske elektrobicykle sú k dostaniu v niekoľkých veľkostiach, pričom s výberom toho správneho vám pomôžu veľkostné tabuľky jednotlivých výrobcov. Dámske elektrobicykle so zníženým alebo nízkonástupovým rámom možno zaobstarať ženám s výškou od 150 cm.

Pohon

Neoddeliteľnou súčasťou elektrobicykla je motor, ktorý koleso poháňa. Motor môže byť umiestnený na 3 rôznych miestach.

  • Náboj predného kolesa – tento variant dnes ponúka iba niektoré veľmi lacné kolesá. Motor v prednom ráme sa však dnes už skôr nepoužíva, nájsť ho môžete len pri skupine mestských elektrobicyklov. Jeho nevýhodou je horšia ovládateľnosť.
  • Náboj zadného kolesa – viac využívaný je motor v náboji zadného kolesa. Ani tento variant nie je z hľadiska používania úplne ideálny, ale kolesá sú obľúbené najmä z hľadiska pomeru cena/výkon. Motor v náboji zadného kolesa je bežný v kombinácii mestských a lacnejších crossových bicyklov. Toto uloženie poskytne dobrý prenos krútiaceho momentu. Nevýhodou uloženia je náročnejší servis a rýchlejšie opotrebovanie zadného kolesa.
  • Stred šliapania – motor umiestnený v strede kolesa nezmení ťažisko a zachová vyváženosť, čo sa podpíše na ľahkej ovládateľnosti. Motor reaguje na silu záberu a pracuje tak kedykoľvek ho budete potrebovať. Vďaka tomu je jazda naozaj efektívna a spoľahnúť sa môžete na dlhší dojazd. Motor v stredu je bežný pre horské a drahšie trekové bicykle. Za bonusy, ktoré vám toto uloženie ponúka, si jednoducho budete musieť priplatiť.

Výkon motora

Na výkon motora má najväčší vplyv kapacita batérie. Dámske elektrobicykle sú vybavené batériami, ktorých kapacita môže byť v rozmedzí 350 – 600 a viac Wh. Čím je kapacita batérie vyššia, tým dlhší je dojazd a tým viac sa budete môcť na motor spoľahnúť. Motor s výkonom okolo 350 W vám pomôže vyšliapnuť kopec, ale sám takú záťaž nezvládne. Pokiaľ sa nechcete jazdou príliš zaťažovať, voľte elektrobicykel s výkonom motora 500 a viac W.

Elektrobicykle sú vybavené motormi rôznych výrobcov. Kvalitu zaručujú motory značiek Yamaha, Bosch, Brose, Shimano či Bafang.

Umiestnenie batérie

Ďalšou odlišnosťou elektrobicyklov je umiestnenie batérie. Batéria je všeobecne jednou z najdrahších položiek a líšia sa v mnohých ohľadoch. Jednotliví výrobcovia majú svoje vlastné, často veľmi špecifické modely, alebo používajú batérie, ktoré môžete v prípade záujmu vymeniť za silnejšiu batériu, pričom môžete často použiť aj batérie iných výrobcov. Dnešné moderné kolesá sú už štandardne vybavené batériami typu Li-Ion.

  • Nosičová – batéria umiestnená na nosiči narúša ťažisko kolesa a býva tak súčasťou prevažne mestských bicyklov. Na jazdu terénom nie je toto umiestnenie príliš vhodné.
  • Rámová – je umiestnená na ráme bicykla. Takto umiestnená batéria nenaruší ťažisko a poteší aj kompaktným dizajnom. Rámová batéria s rámom doslova splýva. Rámové umiestnenie vám však neumožní na rám pripevniť fľašu s vodou a pitný režim tak budete musieť vyriešiť iným spôsobom.
  • Sedlová – batéria môže byť umiestnená aj za sedlovou tyčou. Vďaka tomu s kolesom splýva a na prvý pohľad nie je takmer vidieť. Toto umiestnenie vám však znemožní montáž predného prešmykača, vďaka čomu býva najčastejšie súčasťou mestských bicyklov.

Značka

Elektrobicykle pre ženy aj mužov sú k dostaniu od niekoľkých veľkých výrobcov. Medzi obľúbené patria elektrobicykle značiek Crussis, Leader Fox, Apache či Haibike.

Cena

Pokiaľ sa už pre elektrobicykel rozhodnete, nemala by byť cena tým najdôležitejším parametrom. Elektrobicykle sú všeobecne drahším typom kolies, ktorých cena začína na cca 1 279 eur. Obstaranie podozrivo lacných kolies sa nemusí príliš vyplatiť. Cenu určuje typ kolesá, najlacnejšie sú mestské bicykle, ktoré zaobstaráte za cenu okolo 1 279 eur.

Za crossové koleso môžete zaplatiť 1 486 – 2 557 eur a horské vyjde na 1 910 – 3 409 eur. Najdrahším typom sú celoodpružené kolesá, za ktoré môžete zaplatiť aj viac ako 4 261 eur. Elektrobicykel možno pochopiteľne kúpiť lacnejšie aj v rôznych akciách. V tomto prípade si ustrážte serióznosť predajcu i výrobcu.

Porovnať ceny elektrobicyklov

Otázky a odpovede

Čo vedieť o dojazde elektrobicykla?

Dojazd elektrobicykla je uvedený pri každom modeli. Tento parameter zaujíma každého najviac, avšak uvedené hodnoty nezodpovedajú reálnemu dojazdu. Preto je nutné brať informáciu s rezervou. Výrobcovia uvádzajú dojazd v ideálnych podmienkach, v reále dojazd ovplyvňuje členitosť trate, počasie, hmotnosť jazdca i štýl jazdy.

Kto využije elektrobicykel?

Elektrobicykle sú k dostaniu v niekoľkých podobách a vyraziť s nimi môžete prakticky do akéhokoľvek terénu. Elektrobicykel je dobrá voľba nielen pre menej zdatné cyklistky, vďaka elektrickému pohonu, môžu bicykel bez obáv využívať staršie alebo menej pohyblivé ženy. Okrem dobrého pocitu, ktorý vám jazda na kolesu ponúkne, môžete počas jazdy vyrysovať postavu.

Vyplatí sa nákup kolesa s iným ako stredovým motorom?

Stredový motor má svoje nespochybniteľné výhody, avšak nejde o jediný možný variant, ktorý môžete využiť. Najviac kolies je vybavených motorom v zadnom kolese, ktorý ponúka ideálny prenos krútiaceho momentu. To znamená, že sa nemusíte obávať preklzávania kolesa.

V porovnaní so stredovým motorom sú kolesá s motorom v zadnom náboji lacnejšie. Po kolesu s motorom v zadnom náboji sa odporúča siahnuť všetkým, ktorí preferujú jazdu po komunikáciách aj v miernom teréne.

Záver

Dámsky elektrobicykel spoznáte na prvý pohľad. Od tých pánskych sa líšia menším rozmerom rámu a zníženou hornou rúrkou, ktorá vám uľahčí nastupovanie a zostupovanie. Dámske koleso je dobrou voľbou aj pre ženy, ktoré na kolesu jazdia aj v sukni.

Ďalšími prvkami dámskych elektrobicyklov sú aj pohodlnejšie sedlá, užšie riadidlá a kratší predstavec. Dámske elektrobicykel je možné kúpiť ako mestský, skladací, crossový, horský i celoodpružený bicykel. Stačí vedieť, kde všade sa budete chcieť na kolesu pohybovať. Medzi ďalšie kritériá výberu potom patrí správna výška rámu, umiestnenie batérie aj ideálny dojazd.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.wikipedia.org, www.ebajk.sk, www.slovakiabike.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo