Blatníky na bicykel

Cyklistické blatníky sú praktickým príslušenstvom, ktoré vás dokáže ochrániť pred striekajúcou vodou a rôznymi nečistotami, ktoré vám počas jazdy od bicykla odletujú. Blatníky tak využijete iba počas jazdy za dažďa, alebo v blativom teréne.

Blatníky je možné prirobiť prakticky ku každému typu bicykla. Pri ich výbere je potrebné poznať iba niekoľko parametrov. Dôležité je zvoliť správny typ blatníkov. Ten určuje zároveň aj veľkosť. Dôležitým parametrom je aj priemer kolesa. Zaujímať by ste sa ďalej mali o spôsob uchytenia.

Oceníte aj možnosť blatníkov v prípade potreby jednoducho odňať. Niektoré blatníky potom môžete nastaviť do rôznych polôh. O kvalitu a dlhú životnosť sa postará kvalitný a odolný materiál.

Porovnať ceny blatníkov

Typy

Blatníky na bicykel môžete kúpiť samostatne iba na predné alebo zadné koleso. K dostaniu sú potom aj v sede, ktorý obsahuje blatníky na obe kolesá. Blatníky na bicykel sú k dostaniu v dvojakom prevedení.

Rozhodovať sa budete medzi ľahkými, malými blatníkmi, ktoré môžete voziť stále pri sebe a nasadíte ich iba v prípade potreby. Druhým typom sú dlhšie a plnohodnotnejšie blatníky, ktoré by mali preferovať cyklisti, ktorí sa v mokrom a blativom teréne pohybujú pravidelne.

Výber správneho blatníka určuje aj typ bicykla. Každá kategória má totiž blatníky danému kolesu uspôsobené. Na cestné alebo gravel bicykle sa najčastejšie kupujú blatníky dlhé. Majitelia MTB kolies potom viac ocenia ľahké blatníky, ktoré použijú iba v nevyhnutne nutných prípadoch.

Núdzové blatníky

Pod týmto označením nájdete blatníky s dĺžkou okolo 20 cm a hmotnosťou od 10 – 20 gramov. Tieto ľahké blatníky môžete mať neustále pri sebe a upnúť ich budete môcť priamo na lyžinu sedla či prednú vidlicu. Núdzové blatníky vám poskytnú skôr čiastočnú ochranu. Na úroveň plnohodnotných blatníkov blatníky núdzové jednoducho nedosiahnu. Niektoré núdzové blatníky môžu byť dokonca jednorazové.

Plnohodnotné blatníky

Tradičnou a predtým jedinou možnosťou boli blatníky plnohodnotné. Ich dĺžka môže byť až 60 cm. Väčšie blatníky sú aj ťažšie, hmotnosť sa v tomto prípade pohybuje v rozmedzí 150 – 250 gramov. Pred blatom a mokrom vás však plnohodnotné blatníky ochránia naozaj spoľahlivo. Sú dobrou voľbou pre cyklistov, ktorí na bicykli jazdia za každého počasia a ocenia ich aj tí, ktorí sa pohybujú v zložitom bahnitom teréne.

Priemer kolesa

Ak viete, ktorý typ blatníkov bude pre vás tým pravým, je nutné zamerať sa pri ich výbere na priemer kolesa. K dostaniu sú blatníky, ktoré sú kompatibilné iba s určitým priemerom, ale aj také, ktoré majú malé rozpätie. Nasadiť ich môžete na ráfiky s veľkosťou 27,5 a 29“. Blatníky potom kúpite aj na bicykle pre deti. K dostaniu sú blatníky s priemermi menej ako 20 palcov, tie najväčšie potom majú veľkosť viac ako 27,5 palca.

Materiál

Drvivá väčšina blatníkov na bicykel je vyrobená z plastu. K dostaniu sú aj štýlové plastové blatníky, ktoré imitujú plast. Na prvý pohľad tak nie je možné výrobný materiál určiť. Pre staršie typy kolies je však možné stále zakúpiť blatníky vyrobené z hliníka alebo ocele.

Plastové blatníky sa líšia obstarávacou cenou. Lacné blatníky sú vyrobené z menej kvalitného a odolného plastu a nemožno sa spoliehať na ich dlhú životnosť. Drahšie blatníky budú naopak vyrobené z odolnej hmoty a môžu mať aj dvojzložkovú konštrukciu.

Typická je pre nich pevná vnútorná kostra a pružné, mäkké okraje. Za také blatníky si priplatíte, ale slúžiť vám budú oveľa dlhšiu dobu. Praktické sú tiež blatníky s leštenou povrchovou pravou. Tie zabránia zaneseniu blatníkov aj zachytávaniu nečistôt.

Uchytenie

Niektoré blatníky môžete podľa potreby dávať dole, iné sa montujú na stálo. Blatníky môžete uchytiť pomocou rýchloupínacích alebo nacvakávacích mechanizmov, sťahovacích pások a inými spôsobmi. Ideálne je pokiaľ si budete môcť uchytenie vyskúšať priamo na predajni a potom zvolíte spôsob, ktorý vám bude vyhovovať najviac.

  • Pevné blatníky – tieto blatníky je možné uchytiť pomocou kovových vzpier priamo k rámu kolesa.
  • Prenosné blatníky – blatník určený pre predné koleso je možné uchytiť na vidlici pomocou adaptéra. Zadný blatník môžete umiestniť na sedlovú rúrku.

Montáž blatníkov vám uľahčí otvory v ráme. Moderné kolesá mávajú tieto otvory zaslepené. V prípade, keď koleso otvory na úchyty nemá, budete musieť dokúpiť aj špeciálne plechové alebo plastové objímky. Veľmi obľúbené sú blatníky rýchloupínacie.

Umiestnenie

Blatníky na bicykle je možné kúpiť v sade alebo môžete zaobstarať iba zadný či predný blatník. Samostatné blatníky sú potom rozdelené podľa toho, kam ich budete môcť uchytiť.

  • Predné – predné blatníky sa najčastejšie umiestňujú na vidlicu bicykla. Niektoré môžete namontovať aj na rám bicykla.
  • Zadné – tieto blatníky sa bežne inštalujú na zadnej vidlici.
  • Univerzálne – blatníky, ktoré sú kompatibilné so všetkými typmi bicyklov.
  • Na rám – blatníky je možné pripevniť na rám aj pod rám kolesa.
  • Na sedlovku – blatník uchytíte na sedlovku kolesa.

Blatníky však môžete umiestniť aj na ďalšie časti bicykla, napríklad na vidlicu, na nosič alebo napríklad sedlovku.

Značka

Blatníky vyrába väčšie množstvo výrobcov. Medzi tie osvedčené patria napríklad blatníky SKS Germany, Topeak, Rie:sel, Topeak alebo BBB.

Cena

Blatníky sú cenovo dostupných príslušenstvom. Tie najlacnejšie môžete zaobstarať už za cenu okolo 5 eur. Za najdrahšie však naopak zaplatíte aj viac ako 86 eur. Obstarávacia cena by však nemala hrať pri výbere správnych blatníkov hlavnú úlohu. Od blatníkov bude každý očakávať dlhú výdrž a spoľahlivú funkčnosť. Preto blatníky vyberajte s ohľadom na početnosť používania a terénu, v ktorom sa bežne pohybujete.

Porovnať ceny blatníkov

Otázky a odpovede

Čo všetko môže cyklistický blatník ponúknuť?

Cyklistické blatníky sú veľmi jednoduché a mnoho toho neponúka. Jednoduché nasadzovanie a vyberanie však zaistí blatník s rýchloupínacím mechanizmom. Niektoré drahšie blatníky potom môžete nastaviť do rôznych uhlov alebo pozícií a zaistiť si tak oveľa lepšiu ochranu.

Aké príslušenstvo je nutné k blatníkom zaobstarať?

Dokúpiť musíte najmä príslušenstvo, ktoré vám umožní blatník ku bicyklu prichytiť. K dispozícii máte montážne objímky alebo špeciálne držiaky. Ak chcete zvýšiť svoju ochranu, môžete zaobstarať aj koncovku blatníka.

Na čo myslieť pri výbere blatníkov pre horský bicykel?

Horský bicykel je určený na pohyb rôzne náročným terénom a potrebovať tak budete vysoko odolné a pritom ľahké blatníky.

Zamerať by ste sa tak mali predovšetkým na kvalitné plastové výrobky. Viac práce by ste si mali dať aj s uchytením blatníkov. V teréne bude bicykel rôzne poskakovať a blatníky tak musia spoľahlivo držať a za jazdy vás nerušiť ani klapaním. K lepšiemu uchyteniu sa tak používajú aj špeciálne zips pásky.

Záver

Blatníky na bicykel je možné namontovať na cestné aj horské bicykle. Pre každý typ sú vhodnejšie trochu iné blatníky. Do mesta alebo na spevnenú cestu môžete vyraziť aj z ťažšími, ale vzhľadovo atraktívnejšími kovovými blatníkmi. Do terénu sa však viac hodia odolné a ľahké blatníky z plastu. Plastové blatníky sú vo všeobecnosti veľmi nenáročné na údržbu, av súčasnosti patria k tým obľúbenejším.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.mojekolo.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo