Sedačky na bicykel

S výstavbou nových cyklotrás rastie obľuba bicyklov. Tí, ktorí jazde na bicykli prepadli, sa svojho koníčka nemusia vzdať ani s príchodom bábätka. Deti je možné bezpečne prepravovať v špeciálnych vozíkoch a tým starším sú určené aj sedačky na bicykel.

Oba výrobky majú niekoľko výhod a nevýhod a líšia sa aj spôsobom použitia. Zatiaľ čo vozík môžete využiť prakticky ihneď po narodení bábätka, sedačku je možné použiť až vo veku cca 9 mesiacov, avšak podľa detských lekárov nastane vhodná doba až vo veku 18 mesiacov.

Či už si vyberiete akýkoľvek spôsob prepravy, vždy by ste mali dbať predovšetkým na bezpečie vášho bábätka a nepodceniť certifikovaného výrobcu.

Pri výbere sedačky na bicykel hrá svoju rolu spôsob umiestnenia, ktorý určuje predovšetkým vek dieťaťa. Vyberať budete tiež spôsob uchytenia, na ktorý má veľký vplyv typ vášho bicykla. Pri výbere ich sedačky nie je vhodné podceňovať ani výrobca, pretože sedačka musí byť v prvom rade 100% bezpečná.

Porovnať ceny sedačiek

Typy

Detské sedačky sú k dostaniu v dvojakom prevedení, prvý typ je možné umiestniť v zadnej časti kolesa, druhý v prednej. Samostatnou kapitolou sú potom detské vozíky, ktoré je možné používať prakticky od narodenia.

Predná sedačka

Menej často stretnete cyklistu s prednou detskou sedačkou. Tieto sedačky sú vďaka menšej nosnosti vhodné pre menšie deti, neposkytujú však taký komfort, ako sedačky zadné a to dieťaťu, ani jeho dospelému sprievodu. Výhodou môže byť pre niekoho neustály kontakt s dieťaťom, čo však nemusí vyhovovať všetkým.

Vďaka prednému kontaktu sa nemusíte plne venovať riadeniu a počítať musíte aj s horšou viditeľnosťou a ovládateľnosťou bicykla.

Predná sedačka neposkytne dieťaťu ani potrebnú ochranu pred nepriaznivým počasím a tiež potrebnú oporu hlavy vďaka menšiemu operadlu. Z hľadiska bezpečnosti sú sedačky vybavené 5 bodovým bezpečnostným pásom.

Zadná sedačka

Milovníci dlhších vychádzok by mali siahnuť po pohodlnejšej a bezpečnejšej zadnej sedačke. Dieťa je v sedačke lepšie chránené pred vetrom, slnkom, ale aj hmyzom. Nevýhodou je prakticky nulový kontakt, ktorý so svojim potomkom budete počas jazdy mať.

Horšie je to aj s výhľadom, ktorý sedačka dieťaťu umožní. Zadné sedačky sú určené starším a samostatnejším deťom, ktoré nemusia byť pod neustálym dohľadom. Zadné sedačky mávajú vo väčšine prípadov 3 bodový bezpečnostný pás.

Vozík za bicykel

Vozík na bicykel je vhodný najmä pre milovníkov dlhých výletov. Dieťa je umiestnené v samostatnom krytom vozíku, čo mu umožní viac priestoru a pohodlia. Vozík umožňuje prevážať aj novonarodené deti, športovo založené mamičky tento typ uprednostňujú pred klasickým kočíkom.

Výhodou je aj jeho multifunkčnosť, okrem funkcie kočíka ho je možné využiť počas jazdy na kolieskových korčuliach, využijete ho pri behaní alebo joggingu.

Klasické vozíky potom môžu vďaka väčšiemu priestoru poslúžiť aj dvom deťom. Ale aj vozíky majú svoje nevýhody a tými sú predovšetkým nulový kontakt s rodičom a veľmi obmedzený výhľad, vďaka ktorému sa môžu počas jazdy začať čoskoro nudiť.

Spôsob uchytenia

Detská autosedačka ponúka dva rôzne spôsoby uchytenia, a to v prípade oboch typov. Prednú sedačku je možné namontovať na rámovú alebo sedlovú rúrku.

Rámová

Jedná sa o predné uchytenie, ktoré nie je možné v mnohých prípadoch využiť. Použitie je možné skôr len pri veľkých trekingových alebo mestských bicykloch, ktoré ponúkajú viac priestoru a neobmedzujú vás počas šliapania.

Sedlová

Zadné uchytenie je možné pri väčšom množstve kolies. Zadné sedačky je možné umiestniť na nosič alebo využiť samonosnú sedačku umiestnenú na vlastnom držiaku.

Samonosné

Využiť môžete vlastné uchytenie, ktoré je možné umiestniť na rámovú trubku. Pomocou imbusu sa na zadnú časť kolesa namontuje držiak, na ktorý sa potom sedačka umiestni.

Sedačku je možné z držiaka kedykoľvek odstrániť a potom opätovne nasadiť. Výhodou tohto typu je aj lepšie odpruženie, vďaka ktorému nie je dieťa vystavené takým otrasom.

Montáž na nosič

Aj tento spôsob montáže je veľmi obľúbený a vo svojej podstate jednoduchý. Nosiče sú väčšinou univerzálne a použiť ich môžete v kombinácii s každým kolom. Montáž vám umožní jednoduchý mechanizmus, a aj v tomto prípade je možné sedačku kedykoľvek odstrániť a nosič využiť viacerými spôsobmi.

Bezpečnosť

Z hľadiska bezpečnosti by mala byť každá kvalitná sedačka certifikovaná. Lacné necertifikované výrobky nespĺňajú bezpečnostné normy a kupovať lacnú necertifikovanú sedačku sa nemusí vyplatiť ani tým, ktorí patria k príležitostným cyklistom. Európska bezpečnostná norma, ktorou by mala byť detská sedačka na bicykel označená je EN 14344.

Bezpečnosť dieťaťu poskytne aj 3 alebo 5 bodový pás, ktorý nájdete pri všetkých sedačkách. Pás musí byť dobre ovládateľný, avšak dieťa by ho v žiadnom prípade nemalo samo rozopnúť. Postrážte si teda spôsob zapínania a rozopínania.

Nohy by mali byť umiestnené v pohodlných opierkach a často aj tu nájdete popruhy, ktoré nôžky bezpečne zafixujú. Z hľadiska pohodlia sú niektoré sedačky doplnené o opierky na ruky. A dôležité je samozrejme aj kvalitné polstrovanie.

Bezpečnostná trieda

Z hľadiska bezpečnosti môžete sledovať aj informácie o bezpečnostnej triede, tá sa vzťahuje na nosnosť cyklistickej sedačky.

  • Označenie C15 sa vzťahuje na sedačku s nosnosťou 9 – 15 kg.
  • Označenie A15 sa vzťahuje opäť na sedačku s nosnosťou 9 – 15 kg, oproti predchádzajúcemu typu sa tieto cyklosedačky líšia výškou operadla a bočníc.
  • Označenie A22 sa vzťahuje na sedačku s nosnosťou 9 – 22 kg.

Nosnosť

Pri predných sedačkách je nosnosť do 15 kg, zadné sedačky je možné využiť do 22 kg. Pri vozíku za bicykel sa nosnosť pohybuje v rozmedzí 25 – 35 kg. Vyššia nosnosť je typická pre dvojmiestne vozíky.

Príslušenstvo

Veľké množstvo príslušenstva je možné kúpiť k samotnej cyklosedačke, ale tiež môžete rôznymi prídavnými prvkami doplniť svoj bicykel.

K sedačkám je možné dokúpiť napríklad pláštenku, bezpečnosť zvýšite rôznymi blikačkami alebo reflexnými prvkami. Dieťa usadené v prednej sedačke je možné ochrániť špeciálnym plexisklovým štítom. Zakúpiť môžete aj nosič na bicykel, opierku hlavy, nosné tyče alebo náhradný zámok.

Značka

K najlepším značkám, ktoré sa výrobou sedačiek na bicykel zaoberajú, sú značky Bellelli a Hamax. Obľúbené sú aj sedačky Thule, čo je zároveň aj jeden z najlepších výrobcov detských cyklovozíkov. Cyklovozíky kúpite aj od značky Croozer.

Cena

Najlacnejšie cyklosedačky je možné kúpiť do 40 eur. Pokiaľ budete vychádzať na krátke trasy napríklad na nákup alebo na rôzne pochôdzky, budú vám stačiť aj tieto modely. U lacných sedačiek sa však vždy zamerajte na bezpečnostné certifikácie, vďaka ktorým budete mať istotu, že svojmu dieťaťu kupujete kvalitný a predovšetkým bezpečný výrobok.

Kvalitnejšie sedačky vás vyjdú na necelé 80 eur, v tejto cenovej kategórii už nájdete výrobky najkvalitnejších značiek. Najkvalitnejšie cyklosedačky kúpite od 80 – 160 eur.

Cena cyklovozíka je znateľne vyššia, najlacnejšie jednoduché vozíky je možné kúpiť do 400 eur, stredná trieda vozíkov sa pohybuje v rozmedzí 400 – 790 eur a tie najkvalitnejšie multifunkčné stojí viac ako 790 eur.

Porovnať ceny sedačiek

Otázky a odpovede

Je možné zaobstarať dojčenskú cyklistickú helmu?

Veľkosť helmy na bicykel určuje obvod hlavičky bábätka. Najmenšie helmy je možné použiť na obvod hlavy 44 cm, čo podľa tabuliek zodpovedá veku 6 mesiacov.

Tieto helmy sú teda vhodné aj pre drobnejšie deti. Helmu je možné o niekoľko centimetrov roztiahnuť, tá najmenšia vám vydrží cca pol roka. Povinnosť nosiť helmu majú všetci do 18 rokov, avšak ani tí starší by nemali tento bezpečnostný prvok podceniť.

Odkedy je možné dieťa v sedačke voziť?

Posadiť dieťa do cyklosedačky je možné vo chvíli, keď sa dieťa samostatne posadí. Okrem tejto zručnosti je nutné, aby bol dojča schopný držať vzpriamenú polohu hlavu. To všeobecne deti zvládajú vo veku 9 – 12 mesiacov.

Umiestňovať takto malé deti do autosedačky je však podľa pediatrov nebezpečné, a to kvôli prilbe, ktorou musí byť dojča zo zákona vybavené. Detská chrbtica potrebuje cca 18 mesiacov na to, aby sa správne vyvinula a poskytla hlave stabilnú oporu. Malé deti môžu mať problémy hlavičku udržať vo chvíli, keď im nasadíte na hlavu ťažkú helmu.

Majú sedačky nejaké funkcie?

Jedinou funkciou, ktoré sú drahšie sedačky vybavené, je možnosť polohovania. Po sklopení sedačky má dieťa komfortnejšie miesto na spánok.

Polohovateľné sedačky sa vám oplatia v prípade, že často podnikáte dlhšie výlety, v prípade krátkych vychádzok je však skôr zbytočná. Okrem toho môžete pri sedačkách využiť nastaviteľné podpery nôh alebo bočnice. Z hľadiska bezpečnosti by nemali chýbať reflexné prvky.

Záver

Cyklosedačku treba vyberať podľa veku dieťaťa. Sedačku na bicykel začnite používať až v čase, keď je vaše dieťa dostatočne staré a tento spôsob cestovania sa negatívne nepodpíše na jeho zdravie. Tí, ktorí sa radia medzi náruživých cyklistov alebo športovcov všeobecne, by mali zainvestovať a zaobstarať radšej cyklovozík, ktorý je možné používať od cca 1 mesiaca veku.

Vozíky určené takto malým deťom by mali mať detskú vložku, vozíky bez tohto príslušenstva neposkytnú novorodencovi dostatočnú ochranu. Predné sedačky sú určené menším deťom, zadné sedačky naopak deťom starším.

Tieto modely je možné používať do cca 4 rokov veku. Kvalitnej sedačke by nemala chýbať bezpečnostná norma a kvalitné modely by mali umožňovať nákup ďalšieho príslušenstva.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo