Domáce kiná

Domáce kino je vynikajúci spôsob, ako dosiahnuť perfektný zvuk pri moderných plochých televízoroch. Nevýhodou týchto ultra tenkých televízorov je práve nedostatok miesta na kvalitný reproduktor. Poskytnú vám síce vynikajúci obraz, ale zvuk nedosahuje žiadne veľké kvality.

Domáce kiná ponúkajú lepšie podanie hovoreného slova, kvalitný priestorový zvuk aj výraznejšie podanie basov. Pri výbere domáceho kina vás bude zaujímať počet kanálov a možnosť prepojenia.

Porovnať ceny domácich kín

Typy

Domáce kiná sú k dostaniu v dvoch základných typoch. Prvotriedny priestorový zvuk získate vďaka väčšiemu počtu reproduktorov a o trochu nižšiu kvalitu zvuku sa postará domáce kino v podobe soundbaru.

Domáce kino

Domáce kino vám poskytne vysoko kvalitný priestorový zvuk a to vďaka väčšiemu počtu samostatných reproduktorov. Medzi najobľúbenejšie patria domáce kiná s označením 5.1, čo znamená, že kino disponuje piatimi reproduktormi – 3 sú predné, 2 zadné a ďalej je súčasťou balenia samostatný subwoofer.

Vďaka väčšiemu počtu reproduktorov musíte počítať s náročnejšou inštaláciou a väčším množstvom káblov, kedy musíte prepojiť každý reproduktor zvlášť. Niektoré typy domáceho kina umožňujú pripojenie zadných reproduktorov bezdrôtovo.

Súčasťou balenia domáceho kina býva v mnohých prípadoch Blu-ray prehrávač alebo AV receiver, ktoré sa postarajú o kompatibilitu.

Soundbar

Soundbar patrí v súčasnej dobe k veľmi obľúbeným možnostiam, ako dosiahnuť veľmi kvalitný priestorový zvuk, ktorý však nedosahuje kvality domáceho kina. Soundbar kombinuje zosilňovač a reproduktory do jednej podlhovastej lišty.

Soundbar možno kúpiť v dvojitom prevedení. Jednoduchú variantu tvorí soundbar bez externého subwooferu, druhú potom soundbar so subwooferom. Vďaka subwooferu bude zvuk doplnený o basy a celkový zvukový zážitok bude na oveľa vyššej úrovni. Pomocou bluetooth môžete k soundbaru pripojiť chytrý telefón, tablet atď.

Bez subwoofera – jedná sa o najjednoduchší typ domáceho kina. Jeho výhodou je jednoduché zapojenie pomocou jediného kábla a minimum priestoru, ktorý zaberie. Tento tip spoznáte podľa kanálového označenie 2.0 alebo 2.1. V prípade označenia 2.0 nie je subwoofer súčasťou soundbaru, označenie 2.1 znamená, že subwoofer je zabudovaný v podlhovastej lište soundbaru.

So subwooferom – v tomto prípade máte k dispozícii podlhovastú lištu aj klasickú podobu voľne stojaceho reproduktora. Oproti klasickému domácemu kinu je výhodou aj tejto zostavy pomerne jednoduché zapojenie s minimom káblov.

Zapojiť musíte opäť len soundbar, subwoofer je pripojený bezdrôtovo pomocou bluetooth. Tieto soundbary sú k dostaniu podľa počtu kanálov s označením v rozmedzí od 2 – 7. Ani tieto výrobky vám neposkytnú zvuk v takej kvalite ako domáce kino, pre bežného užívateľa je však zvuk dostačujúci.

Výkon

Pri výbere domáceho kina narazíte tak na informáciu týkajúcu sa výkonu. Túto informáciu však treba brať skôr s rezervou, pretože pravdepodobne nebude môcť výkon naplno využiť. Vplyv na výkon má veľkosť miestnosti, aj to, kde sa váš dom alebo byt nachádza.

V prípade bytov sa budete musieť uskromniť tiež s ohľadom na susedov. Výkon však nemá žiadny vplyv na kvalitu zvuku.

Prehrávače

Súčasťou niektorých domácich kín bývajú Blu-ray prehrávače alebo AV receivery. Ak si však chcete svoje kino poskladať podľa vlastných predstáv, môžete všetky potrebné komponenty zakúpiť samostatne.

AV receiver

Tento prijímač využijú nielen audio-video nadšenci, dá sa povedať, že sa jedná o prístroj, ktorý slúži na prepojenie všetkých prídavných komponentov. AV receiver je schopný prijať aj dekódovať veľké množstvo zvukových formátov a to aj priestorový zvuk.

Plní aj funkciu zosilňovača tým, že dodáva výkon do všetkých pripojených reproduktorov. Možno ho vo väčšine prípadov pripojiť pomocou USB kábla. Postrážte si aj ďalšie možné vstupy a výstupu. K dispozícii by ste mali mať aspoň tri HDMI vstupy, ďalej potom digitálny optický, koaxiálny aj analógový vstup.

Blue-ray

Jedná sa o zariadenie určené na prehrávanie videí v tej najvyššej kvalite, čo je jeho najvyššia prednosť oproti klasickému DVD prehrávaču. Blue-ray dokáže prehrať aj videá vo vysokom 4K rozlíšení.

Počet a typy reproduktorov

Súčasťou domáceho kina je niekoľko reproduktorov. V súčasnej dobe patrí k najpredávanejším sústava s 5 reproduktormi. Môžete však zakúpiť tiež sústavy so 7 reproduktormi, ktoré však využijete predovšetkým vo veľkých miestnostiach. A pre komerčné využitie môžete zakúpiť zostavu s 9, 11 a 13 reproduktormi.

V prípade, že si chcete zaobstarať reproduktory podľa svojich predstáv, budú vás zaujímať samostatné reproduktory. Reproduktory je možné rozdeliť na pasívne a aktívne:

  • Pasívne – potrebujú zosilňovač
  • Aktívne – ich súčasťou je aj zosilňovač

K dostaniu je mnoho typov voľne stojacich aj závesných reproduktorov rôznych tvarov a dizajnov. Prepojiť ich môžete pomocou káblov, ale sú k dostaniu aj v bezdrôtovom prevedení.

Do klasickej domácnosti sa najčastejšie kupujú malé a závesné reproduktory. Malé využijete aj pri sledovaní filmov na počítači, vďaka ich veľkosti ich môžete ľahko prenášať. Závesné sú obľúbené hlavne preto, že nikde neprekážajú.

Väčší nadšenci a majitelia väčších priestorov môžu vyberať aj medzi vysokými a stojanovými reproduktormi, ktoré vám poskytnú nielen kvalitný zvuk, ale zaujmú hneď na prvý pohľad.

Rozmiestnenie a nastavenie reproduktorov

Domáce kiná sa skladajú z rôzneho počtu reproduktorov. Aby bol výsledný zvuk naozaj kvalitný, je dôležité, aby boli reproduktory po miestnosti správne rozmiestnené. Zjednodušene sa dá povedať, že vás musia obklopovať.

Správne zapojenie vám tak môže zabrať aj niekoľko hodín. Pre to, aby ste dosiahli čo najlepšieho priestorového zvukového efektu, je potrebné upraviť hlasitosť a oneskorenie jednotlivých kanálov.

Pred nákupom domáceho kina je tak treba presne vedieť, kde budú jednotlivé reproduktory umiestnené. Podľa toho si potom vyberiete tiež ich počet. Potrebovať budete centrálny reproduktor, ktorý bude umiestnený pred televíziou. Centrálny reproduktor je označený skratkou CNT. Subwoofer je označovaný skratkou SW.

Ďalej je k dostaniu pravý predný FR a ľavý predný reproduktor FL. Pravý priestorový SR a ľavý priestorový reproduktor SL. Pravý zadný priestorový SBR a ľavý zadný priestorový reproduktor SBL. Pravý predný horný RH a ľavý predný horný reproduktor LH. Zadný priestorový reproduktor SB.

Prepojenie

Pomocou vstupov a výstupov budete môcť prepojiť ďalšie zariadenia. Snáď u všetkých prehrávačov a zariadení budú k dispozícii HDMI vstupy. Samozrejmosťou sú aj digitálne a koaxiálne vstupy.

Moderné prístroje disponujú tiež USB vstupom, vďaka ktorému je možné pripojiť flash disk aj externý disk. Pomocou LAN vstupu pripojíte prehrávač drôtovo k internetu, bluetooth umožní bezdrôtové pripojenie. Widi / Midcrast je technológia určená pre prenos obrazu z mobilného telefónu.

Funkcia

U domáceho kina môžete využiť aj jednotlivé funkcie. Ovládanie je možné pomocou diaľkového ovládača, chytrého telefónu a drahšie kiná možno ovládať hlasom.

V prípade, že budete chcieť kino využiť aj na počúvanie rádia, pátrajte po funkciu FM Tuner, a vďaka podpore MP3 môžete počúvať hudbu uloženú na externom úložisku atď.

DivX umožňuje prehrávať filmy v tomto formáte, vďaka podpore 4K je možné prehrávať filmy vo vysokej kvalite rozlíšenia a vďaka funkcii 3D Ready môžete prehrávať aj filmy vo formáte 3D. U domáceho kina vás však zaujme v prvom rade kvalita zvuku, o ktorú sa postará Dolby Atmos.

Značka

Domáce kiná a soundbary aj reproduktory môžete vyberať od značiek Panasonic, Sony, LG, Samsung, Onkyo, Sharp, Yamaha, Philips a ďalšie.

Cena

Obstaranie domáceho kina je pomerne finančne náročné. Najlacnejšie je možné kúpiť najjednoduchšiu verziu soundbaru, ktorý zaobstaráte do 120 EUR. Jedná sa o typy, ktorých súčasťou nie je subwoofer a budú tak vyhovovať skôr nenáročným používateľom. Kvalitnejší soundbar kúpite za cenu v rozmedzí od 200 – 1180 EUR.

Najlacnejšie domáce kino je možné kúpiť za necelých 590 EUR. Do bežnej domácnosti sa najčastejšie kupujú zostavy 5.1, ktoré kúpite v rozmedzí od 470 – 1960 a viac EUR. V prípade, že patríte medzi nadšencov, ktorí si chcú zvuk vyladiť podľa svojich predstáv, môže byť cena domáceho kina ešte väčšia.

Porovnať ceny domácich kín

Otázky a odpovede

Aký je výrobný materiál reproduktorov?

Najčastejšie narazíte na reproduktory vyrobené z plastu a kovu. K menej kvalitným patria celoplastové reproduktory. Kovové modely ponúkajú veľkú životnosť, nevýhodou je však ich vyššia nákupná cena. Retro štýl je doménou drevených reproduktorov.

Čo sa týka farebného prevedenia, najviac sú zastúpené reproduktory v čiernej farbe. Je možné kúpiť aj bielu, šedú alebo striebornú variantu.

Čo umožňuje bezdrôtové domáce kino?

Bezdrôtové kino umožňuje prepojenie pomocou bluetooth. Týmto spôsobom je možné prepojiť všetky reproduktory, prijímač a zosilňovač signálu je nutné prepojiť pomocou kábla. Bezdrôtovému prepojeniu býva vytýkaná menšia kvalita zvuku, pravdou však je, že drahšie kiná poskytujú veľmi kvalitný zvuk porovnateľný s drôtovým prepojením.

Záver

Domáce kino ocenia najmä vlastníci moderných televízorov. Prepojiť ho však môžete aj k staršej televízii, je však nutné venovať pozornosť vstupom a výstupom, ktoré toto prepojenie umožňuje. Menej náročným užívateľom budú vyhovovať soundbary, ktorých výhodou je menší rozmer.

Majitelia väčších priestorov a filmoví nadšenci potom môžu vyberať z mnohých podôb domáceho kina, ktoré sa skladajú z väčšieho množstva reproduktorov.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.mall.sk, www.nay.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

1 Comment
  1. Som si vybrať tento model Auna 5.1-JW a som s ním veľmi spokojný.

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo