Retro chladničky

Retro štýl sa pozvoľna vracia do módy a má stále väčší počet priaznivcov. Na túto situáciu pochopiteľne reagujú aj výrobcovia spotrebičov. Preto nie je žiadny problém zaobstarať v retro štýle aj dokonalú chladničku, ktorej nechýbajú ani moderné funkcie. Dostupné sú retro chladničky s mrazničkou aj menšie spotrebiče, ktoré sú ideálne na chatu. V retro podobe je možné kúpiť aj chladničku určenú na chladenie nápojov.

Najväčšou výhodou retro chladničiek je jedinečný dizajn. Klasické chladničky sú najčastejšie k dostaniu v bielej, striebornej alebo nerezovej farbe. V prípade retro chladničiek však môžete vyberať z niekoľkých rôznych farieb. Vďaka nim vás chladnička upúta na prvý pohľad. Zakúpiť však môžete aj bielu klasiku. Retro chladničky nie sú k dostaniu vo vstavanom variante, v tomto prípade sa vždy jedná o samostatne stojacu chladničku, pre ktorú sú typické zaoblené tvary. Jedinečnú podobu má aj madlo umiestnené na dvierkach.

Výber retro chladničky by nemal byť nijako odlišný od výberu chladničky klasickej. Pri tomto type vás bude pravdepodobne viac zaujímať vzhľad, napriek tomu by ste mali pozorne vyberať všetky dôležité parametre. Ide najmä o energetickú náročnosť chladničky alebo vnútorný objem chladničky. Prihliadnuť môžete aj na funkcie, ktoré jednotlivé spotrebiče ponúkajú.

Porovnať ceny chladničiek

Typy

Retro chladničky majú niekoľko podôb. Najžiadanejšie sú kombinované chladničky, ktoré disponujú malým mrazničkou. Kúpiť môžete aj chladničku bez mrazničky alebo malú chladničku na nápoje.

Kombinovaná retro chladnička

Najobľúbenejší typ chladničky, ktorý je v predaji v niekoľkých prevedeniach. Od klasických chladničiek sa retro podoba líši iba jedinečným vzhľadom. Veľké chladničky sú dobrou voľbou predovšetkým do väčších domácností.

Súčasťou kombinovanej chladničky bývajú police aj boxy. Väčšinou máte k dispozícii 2 väčšie alebo 3 menšie samostatné priestory. Nechýbajú ani police na nápoje umiestnené na dverách chladničky. Mraznička môže byť umiestnená v hornej i spodnej časti. Častejšie sa stretnete so spotrebičmi, ktoré majú mrazničku umiestnenú nad chladničkou.

Malá retro chladnička

Menšie chladničky väčšinou mrazničku nemajú. Možno však kúpiť aj chladničku, ktorá aspoň malý mraziaci priestor ponúka. Sú ideálne do menších domácností, ale hodiť sa môžu aj na chatu, na internáty alebo napríklad kancelárie. Aj týmto chladničkám nechýbajú police a priehradky vo dverách. Samozrejmosťou však už nie je samostatný oddelený priestor, dostať sú chladničky s boxmi aj chladničky, ktoré samostatné boxy nemajú.

Retro chladničky na nápoje

Do priestoru chladničky môžete umiestniť niekoľko fliaš. Aj tieto chladničky sú k dostaniu v niekoľkých veľkostiach. Súčasťou niektorých väčších chladničiek môže byť 1 alebo 2 police. Najmenšie spotrebiče ponúkajú iba držiaky na nápoje.

Vnútorný objem

Vnútorný objem by ste mali vyberať podľa počtu členov v domácnosti, ale aj podľa vašich zvyklostí, čo sa skladovania potravín týka. Všeobecne sa udáva, že jedna osoba využije priestor o veľkosti 70 litrov. Toto odporúčanie je iba orientálne a oveľa dôležitejšie je individuálna potreba každej domácnosti.

Energetická náročnosť

Chladnička patrí medzi spotrebiče, ktoré sú v prevádzke neustále. Veľmi dôležitým parametrom je tak energetická náročnosť tohto spotrebiča. Informácie o ročnej spotrebe energie aj energetickej náročnosti nájdete uvedené na energetickom štítku. Čo sa týka energetickej triedy, spadajú retro chladničky do triedy A – G.

Hlučnosť

Chladnička je spotrebič, ktorý má svoje miesto v kuchyni. V dnešnej dobe potom býva kuchyňa veľmi často súčasťou obývačky. Preto by ste sa mali zamerať aj na hlučnosť retro chladničky. Ani tu sa však retro spotrebiče od tých klasických nijako zvlášť nelíšia. Hlučnosť je tak najčastejšie pohybuje okolo 40 dB.

Mraziaci výkon

Veľké množstvo retro chladničiek disponuje mrazničkou. V jeho prípade je vhodné prihliadnuť na mraziaci výkon. Mraziaci výkon udáva, koľko surovín dokáže mraznička zamraziť za 24 hodín. Mraziaci výkon ovplyvňuje aj kapacita mrazničky a najčastejšie sa pohybuje medzi 2 – 24 kilogramami.

Druhým dôležitým parametrom je akumulačná doba. Vďaka tomuto parametru budete vedieť, ako dlho zostanú potravinu mrazené pri výpadku elektrickej energie. Tu sa pochopiteľne oplatí mraznička s čo možno najdlhšou akumulačnou dobou.

Trieda mrazenia

Trieda mrazenia je údaj, ktorý vás informuje, ako hlboko môže mraznička potraviny zmraziť. Štandardne je označený pomocou hviezdičiek, pričom platí:

 • 1 hviezdička – mraznička suroviny zmrazí maximálne na – 6 °C. Takto mrazené potraviny je nutné spotrebovať v priebehu niekoľkých dní.
 • 2 hviezdičky – suroviny budú zmrazené na teplotu – 12 °C a spotrebovať ich musíte v priebehu niekoľkých týždňov.
 • 3 hviezdičky – podľa tejto triedy mrazenia budú potraviny zmrazené na teplotu – 18 °C. Skladovať ich môžete aj niekoľko mesiacov.
 • 4 hviezdičky – mraznička je schopná mraziť na teplotu do – 24 ° C, čo vám umožní skladovať potraviny dlhodobo.

Klimatická trieda

Ďalším udávaným parametrom je klimatická trieda. Ide o údaj, ktorý vás informuje, v akej okolitej teplote môže chladnička stáť bez toho, aby bola jej prevádzka viac energeticky náročná. Na rade chladničiek je však uvedených viacero klimatických tried, čo znamená, že chladnička bude spoľahlivo fungovať vo väčšom rozsahu teplôt.

 • SN – subnormálna teplota. Rozsah teploty je +10 až +32 °C
 • N – normálna teplota. Rozsah teplôt je +16 až +32 °C
 • ST – subtropická teplota. Rozsah teplôt je +18 až +38 °C
 • T – tropické teploty. Rozsah teplôt je +18 až +43 °C

Funkcia

Retro chladničky nie sú zastaraným typom chladničiek. Rovnako ako klasické chladničky ponúka aj tento typ množstvo praktických funkcií.

 • EcoExcellence – funkcia, ktorá sa stará o nízku spotrebu.
 • Predĺžená čerstvosť surovín – zóna, ktorá vytvára ideálne podmienky na skladovanie zeleniny a ovocia. Všetky suroviny si tak tu uchovajú vitamíny aj chuť.
 • Automatické odmrazovanie – praktická funkcia, ktorá vám uľahčí údržbu chladničky.
 • Zmena otvárania dverí – chladnička s pántami na oboch stranách.
 • Otvorené dvere – na nedovreté alebo dlho otvorené dvere vás upozorní akustický signál.
 • NoFrost – je už štandardnou funkciou. Vďaka nej sa na stenách nebude tvoriť námraza a údržba chladničky bude oveľa jednoduchšia. Zároveň funkcia zabráni množeniu plesní a baktérií.
 • Antibakteriálna ochrana – aj táto ochranná vrstva má zabrániť tvoreniu baktérií i mikroorganizmov. Potraviny tak nebudú kontaminované baktériami.
 • Nulová zóna – špeciálna oddelená časť chladničky môže držať teplotu okolo 0 °C. V tejto časti vydržia potraviny dlhšie čerstvé. Funkcia je vhodná pre všetkých, ktorí v chladničke skladujú zeleninu a ovocie. Nulová zóna býva označená aj ako Bio Fresh, Perfekt Fresh atď.

Značka

Výrobou retro chladničiek sa zaoberá prakticky každý väčší výrobca. Pri jej výbere tak narazíte na tie najznámejšie značky. Veľmi obľúbenými sú chladničky Gorenje, Eta, Smeg, Snaige aj Amica. Títo výrobcovia ponúkajú cenovo dostupné spotrebiče, ktoré sa vyznačujú jedinečným vzhľadom. Menší výber ponúka aj značka Samsung, Concept alebo Philco. Retro chladničky najvyššej kvality kúpite od značky Klarstein alebo Severin.

Cena

Cena retro chladničiek je prakticky totožná, ako cena chladničiek klasických. Cenu pochopiteľne ovplyvňuje aj veľkosť a výbava chladničky. Najlacnejšie sú malé chladničky s cenou do 427 eur. Za túto cenu však môžete zakúpiť aj základnú podobu kombinovaných chladničiek.

Väčšie, kvalitnejšie a vybavenejšie chladničky je možné kúpiť za cenu od 427 – 853 eur. Súčasťou týchto chladničiek je už pomerne štandardne mraznička. Za retro chladničku nabitú funkciami zaplatíte aj viac ako 853 eur.

Porovnať ceny chladničiek

Otázky a odpovede

Čo je invertorový kompresor?

Súčasťou chladničky je kompresor, ktorý rozvádza studený vzduch. Staršie modely mávali kompresor, ktorý opakovane spínal a zase vypínal. Nevýhodou chladničiek bola vyššia spotreba energie. Moderné chladničky majú kompresor invertorový, ktorý môže otáčky kompresora regulovať. Kompresor spína menej často a vyznačuje sa aj tichším aj úspornejším chodom.

Kedy sa hodí funkcia oddelenej regulácie?

Túto funkciu ponúka kombinovaná chladnička s mrazničkou. Oddelená regulácia je funkcia, ktorá vám umožní vypnúť iba chladiaci alebo mraziaci okruh. Najviac to využijete pri odmrazovaní mrazničky alebo čistení chladničky. V oboch prípadoch je možné vypnúť iba jeden okruh, pričom ten druhý zostane v chode.

Aký design retro chladničky ponúka?

Vzhľad retro chladničky by mal zaujať na prvý pohľad. Práve kvôli vzhľadu sú retro chladničky zhotovované. Tento spotrebič je ideálny na chalupu aj do domácností vyvedených vo vintage štýle. Retro chladničky sú k dostaniu v niekoľkých farbách. Od klasických chladničiek ich odlišujú oblé tvary aj prevedenie rukovätí.

Záver

Retro chladničky zaujmú svojim originálnym vzhľadom, ich kvalita je však porovnateľná s kvalitou voľne stojacich aj vstavaných chladničiek. Kvalitu spotrebiča zaisťujú predovšetkým veľkí výrobcovia, ktorí majú retro chladničky vo svojej ponuke. Hoci v prípade retro chladničiek je jedným z najdôležitejších parametrov vzhľad, nemali by ste ani v tomto prípade prehliadať dôležité parametre súvisiace so spotrebou energie ani technickú vybavenosť chladničky.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo