Vretenové kosačky

Vretenové kosačky nie sú žiadnou novinkou. Tento typ kosačky bol patentovaný roku 1830, čo je cca o 100 rokov skôr, než sa objavili prvé rotačné kosačky, ktoré sa v domácnostiach objavujú najčastejšie. V prvých rokoch od uvedenia na trh boli vretenové kosačky veľmi populárne, potom prišiel veľký úpadok a kosačka bola na trhu vidieť veľmi sporadicky. Dnes však obľuba tohto typu opäť rastie, o čom vypovedá aj veľký výber na trhu.

Vretenové kosačky pri úprave trávnikov používajú profesionáli, tieto kosačky kosia trávu na golfových aj iných ihriskách, v zámockých záhradách a na ďalších atraktívnych miestach. Dôvodom je skutočnosť, že žiadny iný typ kosačky trávu nezastrihne tak precízne, ako práve kosačka vretenová. Súčasťou vretenovej kosačky je iba jeden na pevno prichytený spodný nôž. Okolo neho potom rotujú ďalšie skrútené nože, ktoré spája valec. Tento systém zaistí, že tráva nie je kosená, ako je to v prípade kosačiek rotačných, ale strihaná. Rez, ktorý týmto spôsobom vznikne, je dokonale rovný a veľmi rýchlo sa hojí.

Vretenové kosačky sa všeobecne používajú skôr na údržbu menších plôch, napriek tomu aj táto kosačka pre svoj chod využíva niekoľko typov pohonov. Voliť teda budete medzi ručným, elektrickým aj benzínovým variantom. Zvoliť budete musieť aj spôsob vykonania. V domácnostiach sa bežne používajú kosačky s madlami, ale k dostaniu sú aj vretenové kosačky s podobou malého traktoru, ktoré sa používajú pri kosení veľkých komerčných plôch.

Na tie však v bežných predajniach nenarazíte. Rozhodnú sa musíte, či využijete kosačku s košom, alebo si vystačíte so štandardnou kosačkou bez koša. Obe verzie sú na trhu zastúpené viacerými rôznymi modelmi. A zaujímať by vás mal aj výrobca, ktorý vám umožní využívať servisné služby či nákup náhradných dielov. Veľmi dôležitá je pochopiteľne aj obstarávacia cena.

Porovnať ceny kosačiek

Typy

Vretenové kosačky pri práci využívajú rôznu podobu pohonu. Veľmi obľúbené sú ručné kosačky, ale kúpiť môžete kosačku elektrickú aj benzínovú. Typ pohonu súvisí s komfortom aj veľkosťou kosenej plochy.

Ručná vretenová kosačka

Výhodou vretenovej kosačky je, že na roztočenie vretena nie je nutné vyvinúť nijako veľký výkon. Aby bola kosačka uvedená do prevádzky, je nutná iba sila obsluhy. Tá kosačku jednoducho tlačí pred sebou. Prevody kolies sa postarajú o prenos rotácie na vreteno. Malé vretenové kosačky tak spravidla žiadny motor nemajú a pre svoj chod nepotrebujú elektrinu ani benzín. Ich najväčšou výhodou je tak pomerne nízka obstarávacia cena. Ručné vretenové kosačky sa odporúčajú používať pri údržbe plochy do 100 m2.

Elektrická vretenová kosačka

O rotáciu vretena sa v tomto prípade stará elektromotor. Pri práci tak nebudete musieť vyvíjať prakticky žiadnu fyzickú námahu. Kosenie bude rýchlejšie, avšak nebudete rušení žiadnym veľkým hlukom.

Výhodou týchto kosačiek je aj pomerne malá hmotnosť. Jediné, čo vás bude pri práci obmedzovať je prívodný kábel. Počítať potom budete musieť aj s vyššou obstarávacou cenou. Elektrické vretenové kosačky sa odporúčajú používať pri údržbe plochy od cca 100 – 150 m2.

Akumulátorová vretenová kosačka

Tento typ pracuje na rovnakom princípe ako elektrická kosačka. Akumulátorové kosačky patria k tým obľúbenejším, pretože nemajú kábel, ktorý by vám akokoľvek prekážal. O pohon sa tu stará nabíjací akumulátor. V prípade týchto kosačiek sa zamerajte práve na kapacitu batérie, ktorá býva rádovo desiatky minút.

Akumulátorové kosačky sú veľmi tiché a rovnako ako kosačky elektrické môžu byť vybavené pojazdom či zberným košom. Aj v ich prípade je veľkosť udržiavanej plochy v rozmedzí 100 – 150 m2.

Benzínová vretenová kosačka

Patrí k najväčším, najvýkonnejším, najťažším a najhlučnejším. Tieto kosačky sú už štandardne vybavené pojazdom, ktorý sa postará o jednoduchšiu obsluhu ťažkého stroja. Benzínové kosačky sú však vhodné skôr na komerčné použitie av bežných predajniach ich skôr nenájdete. Kúpiť ju môžete v špecializovaných predajniach. Benzínové kosačky sa oplatia pri údržbe skutočne veľkých plôch, s prehľadom zvládnu udržiavať plochy väčšie ako 2 000 m2.

Výška strihu a šírka záberu

Pri výbere vretenovej kosačky sa oplatí sledovať niekoľko parametrov. Tým najdôležitejším je výška kosenia a šírka záberu.

  • Výška strihu – väčšina modelov vám umožní výšku strihu nastaviť plynulo alebo skokovo a to v rozmedzí 15 – 100 mm.
  • Šírka záberu – najmenšie kosačky majú záber iba 30cm, tie najväčšie potom až 65 cm. Šírka záberu súvisí s veľkosťou udržiavanej plochy. Veľké plochy rýchlejšie upravíte pomocou širšej kosačky.

Výkon

Tento parameter udáva silu motora. Najmenej výkonné kosačky majú výkon do 1 900 W a využiť ich môžete pri kosení plôch do veľkosti 2 000m2. Tento výkon tak ponúka prakticky všetky elektrické aj akumulátorové varianty. Výkonnejšie sú kosačky benzínové. Tu je výkon v rozmedzí 2 000 – 2 600 W.

Rýchlosť pojazdu

Niektoré kosačky majú rýchlosť pojazdu pevne danú. V prípade iných môžete rýchlosť pojazdu nastaviť. Najčastejšie sa táto rýchlosť pohybuje v rozmedzí 4 – 5 km/hod.

Zberný kôš

Zberný kôš nie je súčasťou každej vretenovej kosačky. Obľúbené sú varianty s košom aj bez koša. Záleží iba na vás, akému prevedeniu dáte prednosť. Mnohé modely vám umožnia kôš v prípade záujmu dokúpiť neskôr. Kôš budete potrebovať skôr v prípade, keď budete kosiť dlhšiu trávu.

Počet nožov vretena

Aj tento parameter súvisí s tým, akú trávu budete kosiť as akou výslednou podobou trávnika budete spokojní.

  • Menej nožov – vreteno s menším počtom nožov je vhodné na menej časté kosenie dlhšej trávy.
  • Viac nožov – využijete pri pravidelnej údržbe hustého trávnika.

Funkcia

Hoci sú vretenové kosačky pomerne jednoduché, môžu ponúknuť aj niekoľko praktických funkcií, ktoré vám ich používanie ešte viac zjednodušia. Najžiadanejšou funkciou je už spomínaný pojazd, okrem neho kosačky ponúka napríklad:

  • Kazetový systém – umožní vám vybrať vreteno a premeniť kosačku na vyčesávač, kefu alebo vertikutátor
  • Osvetlenie – postará sa o pohodlné kosenie za šera alebo dokonca v noci
  • Nastaviteľná rukoväť – vďaka nej môžete kosačku prispôsobiť svojej výške postavy
  • Antivibračné riadidlá – zníži prenos vibrácií do rúk

Značka

Pri výbere vretenovej kosačky sa zamerajte iba na popredných výrobcov, ktorí vám budú schopní zaistiť potrebný servis. Ten sa týka predovšetkým nastavovania a ostrenia nožov. S pomocou ostriacich prípravkov môžete nože naostriť aj doma, avšak raz za čas sa oplatí zveriť kosačku do rúk odborníkom. Medzi známe a obľúbené patria kosačky značiek Gardena, Fiskars, Fieldmann, Einhell, AL-KO, Wolf-Garden alebo Bosch.

Cena

Výhodou vretenových kosačiek je pomerne dobrá cenová dostupnosť. Ručné kosačky je možné kúpiť už za menej ako 86 eur. Tie prepracovanejšie alebo väčšie môžu stáť aj 171 eur. Za elektrickú alebo akumulátorovú kosačku zaplatíte cca 129 – 340 eur. Jednotlivé modely sa líšia nielen šírkou záberu, ale aj výbavou alebo funkciami. Drahším ručným aj elektrickým variantom spravidla nechýbajú guličkové ložiská kolies.

Porovnať ceny kosačiek

Otázky a odpovede

Aký je rozdiel medzi rotačnou a vretenovou kosačkou?

Rotačné kosačky sú tými stále najobľúbenejšími. Tieto kosačky majú jeden rotujúci nôž, ktorý trávu kosí. Pri kosení vzniká rozstrapkaný rez, ktorý sa dlho a zle hojí. Takto poranené steblá trávy stráca vlahu a veľmi často dochádza k jej vysychaniu. V rozstrapkanom reze sa potom môžu tvoriť plesne a ďalšie choroby.

Vretenová kosačka trávu nekosí, ale zastrihuje ju do dokonalej roviny. Vzniknutý rez je tak rovný a veľmi rýchlo sa hojí. Nedochádza tak k vysychaniu ani iným škodám.

Aké sú nevýhody vretenovej kosačky?

Vretenová kosačka si dokáže poradiť iba s udržiavaným trávnikom. Kamene a čokoľvek ďalšie, čo môže tráva ukrývať, by mohlo pri kosení poškodiť vreteno. Pred kosením je teda nutné upratať aj drobné vetvičky, s ktorými si rotačná kosačka veľmi ľahko poradí. Všetko na čo pri práci kosačka narazí, môže poškodiť nože. Tie musia zostať dokonale ostré a nastavené, v opačnom prípade nebude kosačka schopná trávu strihať.

Akú hmotnosť mávajú vretenové kosačky?

Najľahšie sú malé ručné kosačky. Ich hmotnosť býva v rozmedzí 5 – 10 kg, výnimočne narazíte na ťažší variant. Hmotnosť kosačiek elektrických a akumulátorových býva v rozmedzí 15 – 18 kg.

Záver

Vretenové kosačky udržia váš trávnik v dokonalom stave. Hoci tieto modely nie sú tak obľúbené ako kosačky rotačné, nájde sa hneď niekoľko dôvodov, prečo vretenovú kosačku zaobstarať. Pomocou vretenovej kosačky sa oplatí udržiavať menšie predzáhradky, ktoré zostanú zelené aj svieže aj v letnom sparni. Výsledný trávnik bude mať po zastrihnutí podobu hustého pažítu. Najväčšou prednosťou týchto kosačiek je práve šetrnosť.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.alza.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo