Robotické kosačky

Majitelia záhrad a trávnatých plôch sa nevyhnú niekoľkomesačnej údržbe týchto trávnatých plôch. Súčasný trh ponúka obrovské množstvo rôznych kosačiek, vďaka ktorým nie je najmenší problém pravidelnú údržbu vykonávať. Jednou z možností, ako si prácu uľahčiť je robotická kosačka. Tá všetku prácu urobí, kým budete odpočívať.

Robotické kosačky prinášajú mnoho výhod, sú bezhlučné, trávnik udržujú pravidelne a postarajú sa o kvalitu trávy. Ich prevádzka nie je nijako finančne náročná a nebudete musieť riešiť, ani čo urobíte s pokosenou trávnou hmotou. Robotická kosačka odsekáva iba niekoľko milimetrov trávy, trávna hmota je tak veľmi jemná. Po pokosení rýchlo uschne a zapracuje sa opäť do trávnikov, kde plní funkciu trávneho hnojiva.

Pri výbere robotickej kosačky hrá najdôležitejšiu úlohu veľkosť a zložitosť terénu. Tieto stroje môžu pracovať na rôzne veľkých, ideálne rovných plochách, bez väčšieho množstva prekážok. Na základe veľkosti zatrávnenej plochy budete musieť zohľadniť šírku záberu aj kapacitu batérie, čo sú pri výbere tie najdôležitejšie parametre.

Porovnať ceny kosačiek

Typy

Robotické kosačky sú k dostaniu v dvojakom prevedení, pre inštaláciu je jednoduchšia poloautomatická kosačka, ktorú je nutné nabíjať ručne. Automatické kosačky potrebujú na svoju prácu vymedziť pracovný priestor.

  • Poloautomatické – sú menej rozšírené, pracujú pomocou ZSC senzorov, vďaka ktorým nie je nutné vymedziť pracovnú plochu pomocou obvodového vodiča.
  • Automatické – rozšírenejšie plne programovateľné kosačky s veľkým množstvom rôznych funkcií. U týchto kosačiek je nutná inštalácia obvodového vodiča.

Princíp kosenia

Aby mohla robotická kosačka správne pracovať, je najprv nutné vymedziť jej priestor. Trávny priestor je možné vymedziť dvojakým spôsobom:

Inštalácia v krajine

Na tento účel slúži obvodový vodič zapustený niekoľko centimetrov v zemi. Inštaláciu obvykle vykonáva odborná firma za pomoci špeciálneho zariadenia.

Nemusíte sa tak báť zdĺhavého a namáhavého kopania. Táto inštalácia je náročnejšia, avšak obvodný kábel vám nebude nikde prekážať, trávnik môžete napríklad vertikulovať a predídete aj možným úrazom.

Inštalácia nad zemou

Jednoduchší spôsob inštalácie sa zaobíde bez akýchkoľvek terénnych zásahov. Kábel je inštalovaný pomocou kolíkov. V okolí drôtu však nie je prakticky možné vykonávať akúkoľvek údržbu.

Veľkosť

Robotické kosačky sú schopné udržiavať trávnik až o veľkosti 20 000 m2. Veľkosť kosačky je daná šírkou záberu. Čím je záber väčší, tým rýchlejšie je trávnik pokosený. Najčastejšie sa šírka záberu pohybuje v rozmedzí 17 – 56 cm.

Kapacita batérie

Kapacita batérie je parameter, ktorý určuje priemerný pracovný čas stroja. Tento parameter je bezpochyby dôležitý, na druhú stranu sa automatická kosačka sama nabije a môže pokračovať v práci a to v akúkoľvek dennú či nočnú hodinu.

Jednotlivé modely sa kapacitou batérie líšia a voliť tak budete na základe vlastných požiadaviek. Kapacita batérie môže byť pri lacnejších modeloch maximálne do 1 hodiny, drahšie roboti však môžu pracovať aj niekoľko hodín v kuse. Údaj o kapacite je však nutné brať s určitou rezervou, pretože na životnosť má vplyv počasie aj samotný terén.

Dôležitý je pri výbere aj typ batérie. Kvalitné kosačky by mali byť vybavené Li-Ion batériou, ktoré patria k odolnejším a budete tak menej často nútení kupovať novú batériu. Životnosť batérie určujú spravidla nabíjacie cykly.

Aj v tomto ohľade sa jednotlivé modely líšia, obvykle je však životnosť v rozmedzí 900 – 1 000 cyklov, čo zodpovedá 4 – 6 rokom. Životnosť batérie môžete predĺžiť aj správnym spôsobom zazimovania. Pred uskladnením je vhodné batériu plne nabiť a skladovať na teplom a suchom mieste.

Okrem výdrže si skontrolujte informáciu o priemernej dobe, počas ktorej sa bude kosačka nabíjať. Aj tento parameter môže byť pre niekoho dôležitý. Samotné napájanie prebieha v nabíjacej stanici. Tá vyžaduje svoje pevné umiestnenie na pre kosačku dostupnom mieste v blízkosti elektrickej energie, ideálne potom bezpečne umiestnená pred vplyvom počasia.

Výkon

V prípade robotických kosačiek je výkon parameter, ktorý vás informuje koľko m2 je kosačka schopná pokosiť počas 1 hodiny. Najviac sú zastúpené kosačky, ktoré môžu pokosiť od 60 – 120 m2/hod. Robotické kosačky môžu pracovať aj za dažďa, avšak kosenie mokrej trávy výkon znižuje.

Kosací nôž

Každá záhradná kosačka disponuje pevnými kosacími nožmi, inak je to pri robotických kosačkách. Výrobným materiálom nožov je nerezová oceľ.

  • Bežný nôž – nôž vyrobený z jedného kusu. Podobné nože nájdete aj na ostatných kosačkách. Výhodou je dlhšia životnosť, nevýhodou nutnosť občasného prebrúsenia.
  • Žiletkový nôž – častejší variant pri robotickej kosačke. Tento nôž je ideálny na častejšie niekoľkomilimetrové zastrihovanie, ktoré robotická kosačka vykonáva. Žiletkový nôž je však nutné častejšie meniť.

Funkcia

Automatické robotické kosačky sú doplnené o veľmi praktické funkcie, vďaka ktorým sa nebudete musieť doslova o nič starať.

  • Pojazd – praktickou funkciou je pojazd. K dostaniu sú kosačky s pojazdom aj bez pojazdu. Vhodnú variantu voľte opäť v závislosti od typu vášho trávnika. Kosačka bez pojazdu je dostačujúca pre rovný a nenáročný terén. Kosačka s pojazdom nájde svoje uplatnenie na trávnikoch, kde môžu spôsobiť problémy drobné prekážky.
  • Diaľkové ovládanie – kosačky je možné ovládať diaľkovo pomocou Bluetooth a inteligentnej aplikácie.
  • Absencia signálu – pokiaľ nemá kosačka signál vydávaný obvodovým káblom, dôjde k jej automatickému zastaveniu.
  • Automatické nabíjanie – vo chvíli, keď klesne kapacita batérie, zájde kosačka do nabíjacej stanice a sama sa opäť nabije.
  • GPS – vďaka modulu ich bude kosačka lepšie na trávniku orientovať.
  • Výška trávy – kosačky bývajú vybavené aj senzorom výšky trávy. Vďaka nemu bude váš trávnik dokonale pokosený.
  • Dažďový senzor – v prípade dažďa sa kosačka vráti do nabíjacej stanice.

Okrem týchto funkcií myslia výrobcovia aj na bezpečnosť. Z hľadiska bezpečnosti bývajú robotické kosačky vybavené napríklad:

  • Prehriatie motora – jednou z najhlavnejších bezpečnostných funkcií je ochrana proti prehriatiu motora. Pokiaľ by k prehriatiu malo dôjsť, kosačka prácu sama včas preruší.
  • Núdzový vypínač – kosačku môžete vypnúť diaľkovo pomocou núdzového vypínača.
  • Sklonomer – zastaví kosačku vo chvíli, keď sklon terénu prevyšuje maximálnu možnú hodnotu.
  • Nárazník – vo chvíli, keď kosačka narazí na prekážku, ktorých výška presahuje 8 – 10 cm, aktivuje sa nárazový senzor a kosačka sa vráti po rovnakej dráhe späť.
  • PIN – aby nemohol kosačku používať nikto neoprávnený, môžete ju zabezpečiť vlastným PIN kódom. Iba keď zadáte správny prístupový kód, bude možné nastaviť ďalšie programy. Z hľadiska zabezpečenia je vhodnou funkciou aj alarm.

Značka

Robotické kosačky sú zastúpené veľkým počtom výrobkov. Jednotlivý výrobcovia ponúkajú kosačky vo všetkých cenových kategóriách. Medzi popredných výrobcov robotických kosačiek patrí Gardena, Husquvarna, Stiga, AL-KO, Wiper, TECHLINE, Robomow a ďalšie.

Cena

Robotickú kosačku kúpite od 427 eur. Štát sa pochopiteľne môže, že narazíte na lacnejší model, s najväčšou pravdepodobnosťou však bude jednať o výrobok menej známeho výrobcu.

Cena kvalitnejších kosačiek začína spravidla na 510 eur a jedná sa predovšetkým o stroje, ktoré sú vhodné na ideálne rovný terén. Čím svažitejší terén vlastníte, tým drahšiu a predovšetkým kvalitnejšiu kosačku budete potrebovať. Cena sa v prípade týchto strojov pohybuje od 1 279 – 2 132 a viac tisíc eur.

Porovnať ceny kosačiek

Otázky a odpovede

Má robotická kosačka nejaké nevýhody?

Robotická kosačka si neporadí s nerovným terénom, problémy jej robia aj mačiny. Nezvládne udržiavať ani trávniky s prevýšením nad 20 °. A problémy jej môže robiť záhrada s rôznymi záhradnými prvkami, ktoré sú rozmiestnené príliš blízko.

Akú kosačku voliť pre svahovitý terén?

Robotické kosačky sú bezpochyby praktické, avšak aj tieto supermoderné stroje majú svoje limity. Pri výbere sa uistite, že výrobca udáva informáciu o maximálnej veľkosti povoleného svahu trávnika.

Hodnota maximálneho svahu určuje sklon plochy, na ktorom môže kosačka pracovať bez toho, aby došlo k jej poškodeniu. Túto hodnotu nie je možné prekračovať, v opačnom prípade hrozí jej poškodenie, na ktoré sa nevzťahuje záruka.

Aký trávnik dokáže robotická kosačku pokosiť?

Tieto kosačky sú schopné pracovať takmer na akomkoľvek trávniku. Stavu a kvalite trávnika je však vhodné prispôsobiť výkon stroja. Drahšie kosačky sú vhodnejšie pre husté, húževnaté a silné trávne plochy. Lacnejšie si poradia skôr s jemným či nepravidelným trávnikom.

Záver

Robotická kosačka so skvelým pomocníkom, ktorý sa postará o dokonalý stav vašej záhrady. Zvoliť môžete výšku kosenia aj deň či hodinu, kedy bude kosenie prebiehať. Všetko ostatné už obstará kosačka úplne sama. Podľa výrobcov je však vhodné, pred prvým kosením pomocou robotickej kosačky pokosiť trávnik akoukoľvek inou kosačkou. S jej pomocou pokosíte vysokú trávu, s ktorou si robotická kosačka neporadí.

Tá sa však následne postará o pravidelnú údržbu. Robotické kosačky sú zastúpené veľkým množstvom výrobkov. Vhodné je nákup vykonať v špecializovanej predajni, kde zodpovie všetky vaše otázky, poprípade pomôžu s inštaláciou vodiaceho kábla. Aby kosačka slúžila bez porúch, je vhodné vykonávať pravidelnú údržbu. Tá je však veľmi jednoduchá, stačí z nožov iba pravidelne odstraňovať zvyšky trávy.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.boel.sk, www.nextech.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo