Kuchynské linky

Kuchyňa je srdcom každej domácnosti, v tejto miestnosti bude celá rodina tráviť pomerne veľké množstvo času. Kuchynská linka by mala byť nielen praktická, ale musí aj dobre vyzerať. Vzhľad kuchyne sa za posledných 20 rokov výrazne zmenil. V dnešnej dobe je kuchyňa často súčasťou obývacej izby. Z tohto kontextu je na kuchyne vyvíjaný tlak, čo sa vzhľadu týka.

Vybrať správnu kuchynskú linku zaberie pomerne veľké množstvo času, pretože by ste mali popremýšľať o každom detaile. Len tak splní kuchynská linka všetky vaše očakávania a bude vám dobre slúžiť. V ideálnom prípade by ste si mali skúsiť kuchynskú linku nakresliť, aby ste presne vedeli, aké usporiadanie vám bude najviac vyhovovať.

Pri výbere kuchyne je veľmi dôležitý rozpočet, ktorý výrazným spôsobom ovplyvní kvalitu materiálov. Zaujímať vás bude nielen výrobný materiál skriniek, ale aj pracovné plochy. Pri plánovaní kuchyne je nutné vedieť aj to, aké spotrebiče bude chcieť používať. Jasno by ste mali mať aj o podobe drezu, vodovodnej batérie aj osvetlenia.

Porovnať ceny kuchynských liniek

Typy

Kuchynské linky je možné rozdeliť podľa tvaru a usporiadania. Tvar a výslednú podobu kuchynskej linky určuje nielen veľkosť priestoru, ktorý môžete linke obetovať, ale aj váš životný štýl. Niekto varenie miluje a trávi touto činnosťou veľké množstvo času. Z tohto dôvodu pre neho bude praktická veľká kuchyňa v tvare písmena L alebo U. Iný sa v kuchyni skôr mihne a vystačí si tak s malou linkou. Ak nie ste príliš obmedzení priestorom, môžete vlastniť kuchynskú linku s ostrovčekom. Ten vám umožní pri varení komunikovať s rodinou alebo priateľmi.

Odstupy

Pri plánovaní tvaru kuchynskej linky musíte správne voliť aj odstupy jednotlivých častí linky. Vzdialenosť medzi dolnou a hornou skrinkou by mal byť od 50 – 55 cm. Pri výklopných skrinkách by mal byť odstup od 60 – 70 cm. Od jedálenského stola by mala byť linka vzdialená 70 – 130 cm.

Materiál

Kuchynská linka patrí medzi nábytok, ktorý nebudete pravdepodobne hneď tak obmieňať. Aby vám linka slúžila skutočne spoľahlivo desiatky rokov, nemali by ste v tomto prípade šetriť na výrobnom materiáli. Rovnako ako bežný nábytok sa aj kuchynské linky vyrábajú z rôznych materiálov.

  • DTD – pod touto skratkou sa ukrýva základný materiál, z ktorého sa nábytok vyrába. Jedná sa o drevotriesku, na ktorú sa lepí dyha. Jej vzhľad tak pripomína vysoko kvalitný masív.
  • LTD – laminovaná drevotrieska je v súčasnej dobe najobľúbenejším materiálom, ktorý je navyše považovaný aj za materiál najvhodnejší. Všetky hrany a plochy sú laminované vrstvou dekoračného papiera a melamínovej živice. Dyha je materiál, ktorý drevo ochráni pred mechanickým poškodením aj chemikáliami.
  • MDF – drevovláknitá doska strednej tvrdosti. Drahší materiál, ktorý dovolí tvarovanie dvierok a oceníte aj jeho veľmi realistický drevený vzhľad.

Pracovná doska

Neoddeliteľnou súčasťou kuchynskej linky je pracovná doska. V jej prípade vás bude zaujímať nielen výrobný materiál, ale aj výška, v ktorej je umiestnená.

  • Výška – štandardná výška u bežne dostupných kuchýň je 85 cm. Táto výška je ideálna pre osoby s výškou okolo 170 cm. Vyššie postavy môžu pracovnú dosku umiestniť vo výške 90 cm.
  • Hĺbka – tu je štandardná hĺbka 60 cm.
  • Dĺžka – pracovná doska by mala mať medzi drezom a sporákom dĺžku aspoň 100 až 120 cm. Budete tak mať dostatok priestoru na manipuláciu s potravinami.
  • Materiál – lacné pracovné linky sú vyrobené z PVC alebo lamina. Hrúbka laminátovej pracovnej dosky by mala byť aspoň 12 mm. Pracovnú linku môže byť vyrobená z dreva, najčastejšie sa používa jelša, javor, orech alebo buk. Najluxusnejšia pracovná doska bude vyrobená z kameňa alebo skla.

Výsuvný systém

Nemenej dôležité sú aj výsuvné systémy. Moderné kuchyne môžu byť vybavené viacerými rôznymi druhmi výsuvných systémov. Obľúbené sú hlboké aj plytké zásuvky. Do hlbokých zásuviek umiestnite misy, hrnce, ale aj taniere. V plytkých sa budú vynímať varešky, príbory a ďalšie kuchynské predmety. Okrem dvierok môže kuchynská linka disponovať roletkami alebo žalúziami.

Drahšia kuchyňa ponúka aj elektrický spôsob otvárania výklopov či výsuvov. Tento systém je označený ako SERVO-DRIVE.

Pánty a závesy

Aj tieto zdanlivé detaily by ste nemali pri výbere kuchynskej linky prehliadať. Dvierka by mali byť opatrené závesmi vo vysokej kvalite. Dvierka so závesmi sa otvárajú klasicky smerom von. Komfortnejšie kuchyne sú doplnené o plynové tlmiče, ktoré sa postarajú o tiché a jemné zatváranie dvierok. Horné výklopné dvierka budete otvárať smerom nahor.

  • Rohová dvierka – špecifickým spôsobom bude možné otvárať rohové skrinky. V rohových skrinkách môžete využívať praktické drôtené otočné koše, ktoré vyplnia všetky časti linky. Druhou možnosťou sú rohový výsuv umožňujúci vytáčanie aj vysúvanie políc. Klasikou sú jednoduché rohové zásuvky.

Kuchynský drez

Obľúbené sú nerezové alebo granitové kuchynské drezy.

  • Nerez – lacnejšie sú nerezové drezy, ktoré by mali byť označené skratkou CrNi. Výrobný materiál musí spĺňať všetky normy. Nerezové drezy môžu mať rôznu povrchovú úpravu. Voliť môžete medzi leskom, dekorom alebo chrómom. Kvalitný drez by mal mať hrúbku aspoň 0,5 mm. Najdrahšie drezy majú hrúbku steny až 1 mm. Pri nerezových drezoch najviac oceníte jednoduchú údržbu, vysokú odolnosť voči teplotám, chemikáliám aj nárazom.
  • Granit – je vyrobený z 80% zo žuly, 20% tvorí syntetická živica. Granitové drezy sú drahšie, ale zaručia vám mimoriadnu životnosť. Drez odolá teplote do 208 ° C, odolný je aj voči poškriabaniu a bežným chemikáliám.

Drezová batéria

Batéria plní nielen praktickú, ale aj dizajnovú funkciu. Batéria môže byť chrómovaná alebo granitová.

  • Chróm – výrobným materiálom je vysoko kvalitný mosadz alebo oceľ. Chrómová vrstva potom batériu zaistí vysoký lesk a dobrú odolnosť voči poškriabaniu a korózii. Životnosť chrómovanej batérie je rádovo desiatky rokov.
  • Granit – jedná sa o kompozit prírodného kameňa alebo žuly a akrylátu. Nevýhodou granitu je vyššia náchylnosť na poškriabanie.

Značka

Kuchynskú linku by ste mali vyberať v kuchynských štúdiách alebo v špecializovaných obchodoch s nábytkom. Veľmi často si však zákazníci nechajú linku vyrobiť na mieru presne podľa svojich predstáv. Čo sa týka výrobcov, obľúbené sú napríklad linky značky Naturel, Halmar, Drevona, Black Red White alebo Casarredo.

Cena

Pred tým, než sa pustíte do výberu kuchyne, mali by ste zvážiť aj rozpočet. Tu je potrebné porozmýšľať nad tým, či je vašou prioritou vyššia kvalita alebo nižšia cena. Tieto hodnoty totiž nejdú vo väčšine prípadov ruka v ruke. Preto si budete musieť vybrať a nie sa spoliehať, že za málo peňazí zaobstaráte skutočne kvalitnú kuchynskú linku.

Lacná a drahá kuchynská linka sa líši skutočne takmer vo všetkom. Na prvý pohľad nebude rozdiel viditeľný, ale po čase sa tieto rozdiely prejavia veľmi výrazne. Rozdiel môže byť v hrúbke použitých materiálov, povrchovej úprave, v spojoch, v použitom kovaní atď. Cena kuchynských liniek sa pohybuje v rozmedzí 200 – 7840 eur. V bežných predajniach môžete kuchynskú linku kúpiť do cca 1960 eur. Viac zaplatíte za linku, ktorú si necháte vyrobiť na mieru.

Porovnať ceny kuchynských liniek

Otázky a odpovede

Aká by mala byť skladba kuchyne?

Celá kuchyňa by sa mala zostavovať podľa tzv. magického trojuholníka. V jednej časti by sa mali nachádzať vysoké skrinky, ktoré sú často využívané ako špajza a nájsť by ste tam mali aj chladničku. Ďalšiu časť tvorí umývacia zóna, zóna prípravy, ktorá je umiestnená medzi umývacou a varnou zónou. Varná zóna skladbu kuchyne ukončuje.

Na čo si dať pri zostavovaní kuchynskej linky pozor?

Najväčšou chybou je, pokiaľ bude umývacia a varná zóna umiestnená vedľa seba. Takto zostavená kuchyňa vám nedovolí pohodlne pripraviť suroviny na varenie. Vždy tak dbajte na to, aby bol medzi umývacou a varnou zónou aspoň minimálny pracovný priestor. Odporúčaná veľkosť je minimálne 45 cm.

Aké sú odporúčané rozmery kuchynskej linky?

Za ideálnu sa považuje dĺžka cca 4 metre. Správna výška je okolo 90 cm. Výnimkou je drez, ktorý môže byť aj o niekoľko centimetrov vyššie. Tieto parametre však berte iba ako odporúčanie, svoju ideálnu kuchynskú linku budete pochopiteľne musieť prispôsobiť veľkosti priestoru.

Záver

Výber kuchynskej linky je skutočne veľmi zložitý. Laik si často neuvedomí, čo všetko je nutné pri výbere kuchynskej linky zvážiť. Ak si neviete rady s usporiadaním kuchynskej linky, bude rozumné navštíviť niektoré kuchynské štúdio, kde vám kvalifikovaní pracovníci vytvoria 3D návrh presne podľa vašich predstáv. V kuchynskom štúdiu taktiež preberiete všetko podstatné, čo sa materiálov, úchytov, kovania a ďalšieho týka. Vybrať môžete aj správny drez s vodovodnou batériou, spotrebiče do kuchyne aj digestor.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo