Varné dosky

Pri výbere vhodnej varnej dosky je potrebné zohľadniť to, akým spôsobom bude dochádzať k premene energie na teplo, teda či preferujete varenia na plyne alebo elektrike.

Podľa počtu členov domácnosti môžete vyberať veľkosť a počet platničiek alebo varných zón. A aby varná doska ladila so zvyškom kuchyne, bude vás zaujímať aj vzhľad. Ten môže byť klasický, moderné alebo v podobe retra.

Elektrické varné dosky môžu disponovať radom praktických a bezpečnostných funkcií, u tohto spotrebiča je nutné zohľadniť aj spotrebu, záručný a pozáručný servis.

Porovnať ceny varných dosiek

Rozdelenie podľa zdroja energie

K tomu hlavnému parametra patrí zdroj energie, ktorý budete využívať. Vyberať môžete medzi plynom a elektrickou energiou. Každému vyhovuje niečo iné a oba spôsoby majú svoje klady aj zápory. Jednoznačne nemožno ani povedať, ktorý spôsob premeny je lepší, záleží predovšetkým na zvyku.

Ak chcete využívať výhody plynu a elektriny, môžete si kúpiť kombinovanú varnú dosku. Tá disponuje elektrickými aj plynovými platničkami. K dostaniu je kombinácia indukcia a plynu, vďaka čomu nechýba ani praktické funkcie.

Plynová varná doska

Plynová doska patrí ku klasike, na ktorú nedajú dopustiť ani profesionálni kuchári. Plynové varné dosky majú vysoký výkon, rýchly nábeh pri ohreve. Plameň je možné jednoducho regulovať, bezpečnosť používania zaisťujú bezpečnostné poistky. Horáky môžete zapaľovať vďaka elektrickému zapaľovaču, ktorý je súčasťou modernejších typov.

Nevýhodou je nutnosť pripojenia k rozvodu zemnému plynu. Niektoré je však možné pripojiť k propanbutanové bombe. Túto skutočnosť si však pred kúpou overte u výrobcu.

Liatinová varná doska

Elektrické varné dosky s platničkami vyrobenými z liatiny patrí k najlacnejším typom. Liatinová doska disponuje vystúpenými platničkami a sú vybavené mechanickým ovládaním.

Čo sa týka spotreby elektrickej energie, patrí tento typ k najmenej úsporným, využiteľnosť je v tomto prípade asi 60%. Sú tiež náchylné ku korózii a majú horšiu reguláciu teploty. Pre túto variantu je typické dlhé zahrievanie aj následní chladnutia platničky. U týchto typov nečakajte ani žiadne ďalšie funkcie.

Sklokeramická varná doska

Sklokeramickej dosky fungujú rovnako ako liatinové. Po zapnutí dôjde k zahriatiu celého povrchu dosky, teplo potom absorbujú nádoby, ktoré sú na nej postavené.

Oproti liatinových sú však úspornejšie, vďaka rovnému povrchu totiž nedochádza k možným energetickým stratám. Sú doplnené o niekoľko funkcií, ku ktorým patrí detský zámok, časovač, booster a ďalšie. Ovládajú sa najčastejšie pomocou dotykového ovládania. Po dovarení varnej plochy postupne chladnú.

Indukčná varná doska

Indukčná varná doska patrí k tomu najlepšiemu, čo je v súčasnej dobe k dostaniu. Varenie patrí k najrýchlejšiemu a nedochádza pri ňom k žiadnym stratám, je teda zároveň najúspornejší. Po zapnutí dochádza k okamžitému ohrevu nádoby, doska sa však zahrieva len v mieste, kde je umiestnený hrniec alebo iná nádoba.

Zvyšok dosky zostáva naďalej chladný, výhodou je tak to, že sa o jej povrch nespálite a nedôjde ani k prípadnému pripečeniu surovín, ktoré na dosku spadnú. Po odstavení nádoby je však teplá tiež varná zóna, na ktorej sa varilo.

Oproti sklokeramickej doske však veľmi rýchlo chladnú, čo vám neumožňuje udržiavať pokrm teplý dlhšiu dobu. Tieto dosky však vyžadujú používať špeciálne riady, ktoré má magnetické dno. Ak však máte obľúbené riadu, ktoré túto možnosť nemá, môžete zakúpiť podložku pre indukciu, vďaka ktorej je možné toto riadu používať.

Nevýhodou týchto dosiek je hlučnosť podobná bzučanie alebo vibráciám. Hluk spôsobuje vetrák, ktorý odvádza prebytočné teplo, ktoré sa nachádza pod doskou. Nemusíte sa však báť nejakého veľkého rušenia, niekto túto skutočnosť v ruchu kuchyne ani nepostrehne. Indukčné dosky patrí k najdrahším a bava vybavené mnohými funkciami.

späť na obsah ↑

Veľkosť a počet platničiek

Vstavané varné dosky disponujú rôznym počtom platničiek. Od ich počtu je odvodená veľkosť dosky. Najbežnejšie rozmery sú 30, 60 – 90 cm.

Najmenšia veľkosť umožňuje variť na dvoch platničkách, veľkosť 60 cm disponuje 4 platničkami. Najväčšie varné dosky majú rozmer od 70 – 90 cm a môžu mať 5 alebo 6 platničiek alebo varných zón.

Vyberať môžete tiež usporiadanie platničiek. Najviac sú zastúpené spotrebiče, ktoré majú dve platničky vpredu a dve vzadu. Možno ale kúpiť varnú dosku, ktorá má platničky v rade vedľa seba. To vám umožní používať na prípravu pokrmov tiež rôzne veľké hrnca alebo pekáča.

Možnosť použiť neštandardné tvar riadu umožňujú tiež varnej dosky vybavené funkciou multi-zóna. S jej pomocou môžete spojiť dve varné zóny a niektoré modely dokonca umožní využiť celú plochu dosky, vďaka čomu môžete variť aj vo veľkom hrnci, ktorý zaujíma celú plochy dosky.

späť na obsah ↑

Výkon

Pri elektrických varných dosiek vás bude zaujímať výkon. Veľkosť výkonu má vplyv na rýchlosť varenia. Vďaka väčšiemu výkonu sa bude varná doska rýchlejšie zahrievať. Varná doska má pre každú zónu inú veľkosť výkonu. Je to dané rozdielnou veľkosťou platničiek alebo varných zón. Po sčítaní výkone jednotlivých zón zistíte konečný výkon spotrebiča.

Čo sa týka jednotlivých platničiek, býva výkon spravidla 1 000 – 1 200 W u najmenších varných zón. Stredne veľké zóny majú výkon 1 700 W, najväčšie 2 300 W. Horák WOK má výkon v rozmedzí 3 800 – 4 000 W. Výrobca udáva len celkový výkon, ktorý by mal byť aspoň v rozmedzí 6 000 – 6 500 W.

späť na obsah ↑

Funkcia

Prídavné funkcie majú iba sklokeramické a indukčné dosky. Pri plynových môžete naraziť skôr na bezpečnostné prvky. Tu sa najčastejšie stretnete s automatickým zapaľovaním platničiek a z bezpečnostného hľadiska, bývajú tieto dosky vybavené tiež plynovú poistkou, ktorá vás chráni pred prípadným únikom plynu.

Ak vám pri varení plameň z nejakého dôvodu zhasne, prívod plynu sa automaticky preruší. Okrem týchto možností sú plynové dosky ďalej vybavené detskou poistkou a modernejšie modely môžu disponovať tiež turbo horákom.

Elektrické spotrebiče môžu disponovať niekoľkými funkciami. Ich počet je závislí na cene. K tým základným patrí časovač. S jeho pomocou môžete nastaviť začiatok aj koniec varenia.

Ďalšou častou funkciou je Booster, ktorý umožňuje krátkodobo zvýšiť výkon. Ak budete musieť varenie prerušiť, môžete použiť funkciu Stop and Go, s jej pomocou proces nielen prerušíte, ale po jeho opätovnom spustení sa vrátite k pôvodnej teplote.

Praktické sú aj funkcie, ktoré vám umožní nastaviť presnú teplotu varenia alebo funkcie ohrievania. Flexi Full zóna vám dovolí spojiť niekoľko varných zón a používať aj väčšie nádoby. Najkvalitnejšie dosky pomocou funkcie 6. zmysel automaticky nastaví výkon vhodný pre pomalé varenie, smaženie atď.

späť na obsah ↑

Bezpečnosť

Okrem praktických funkcií máte k dispozícii niekoľko funkcií bezpečnostných. Podobne ako detská poistka funguje aj možnosť uzamknutia ovládacieho panela. Vďaka automatickému vypnutiu sa varná doska po odstavení hrnca sama vypne.

Niektoré dosky sú vybavené aj praktickú ochranou proti pretečeniu, kedy v prípade, že pretečeniu hrozí, dôjde k prerušeniu varenie. Ochrana proti vznieteniu oleja zaistí, že teplota varnej zóny nepresiahne 290 ° C. A niektoré modely dokážu automaticky znížiť výkon v prípade, že na varnú zónu položíte prázdny hrniec.

späť na obsah ↑

Značka

Výrobou varných dosiek sa zaoberá mnoho značiek. K najviac obľúbeným patrí Electrolux, Bosch, Amica, AEG, Gorenje, Mora, Beko alebo napríklad Concept.

Pri spotrebičoch týchto a ďalších známych značiek máte istotu v kvalitných prevedení, výrobcovia poskytujú na svoje výrobky niekoľkoročnú záruku, umožní odbornú inštaláciu, a tiež vám zaistí možný servis.

späť na obsah ↑

Cena

K najlacnejším patrí liatinové varnej dosky. Tie kúpite za 80 – 140 EUR, v závislosti na počte platničiek. Ich počet je však veľmi obmedzený a sú vhodnejšie skôr pre občasné varenie. Väčší výber máte v prípade plynových a sklokeramických dosiek.

Možno ich kúpiť od 120 a viac eur. Aj najlacnejšie modely možno ovládať pomocou dotykového ovládania. Najdrahšie sklokeramickej dosky stojí 200 – 240 EUR, za túto cenu možno kúpiť aj prvé indukčné dosky. Kvalitný indukčnú platňu s mnohými funkciami kúpite za 400 a viac eur.

Porovnať ceny varných dosiek

späť na obsah ↑

Údržba

O varnú dosku je potrebné dobre starať. Vďaka tomu zaistíte jej bezproblémový chod. Najlepšie sa čistí indukčné varné dosky. Tie stačí po dovarení utrieť vlhkou hubkou. U sklokeramických varných dosiek môže dôjsť k pripečeniu surovín, ktoré budete môcť odstrániť špeciálnou škrabkou.

Najhoršie sa udržuje plynová doska. Pri varení vzniká mastná špina, ktorú vo väčšine prípadov bežným prostriedkom neodstránite. V tomto prípade sa budete musieť spoľahnúť na špeciálne odmasťovacie prípravky, ktoré sú špeciálne vyrobené na čistenie plynových horákov.

späť na obsah ↑

Otázky a odpovede

Ako sa varnej dosky ovládajú?

Ovládanie je mechanické v prípade liatinových a plynových varných dosiek. U sklokeramických a indukčných je ovládanie dotykovej. Pri kombinovaných máte k dispozícii obidva typy.

Kedy využijete adaptér na indukciu?

Indukčné varné dosky vyžadujú špeciálne riad s magnetickým dnom. Pokiaľ máte nejakú obľúbenú nádobu, ale tiež treba pressovača alebo inú nádobu na prípravu kávy atď., Ktoré magnetické dno nemajú a nie je možné ich teda v prípade indukcie použiť, môžete si zakúpiť špeciálnu podložku, ktorú na dosku položíte as jej pomocou môžete použiť akékoľvek riadu.

Tieto adaptéry sa vyrába v niekoľkých veľkostiach a môžete ich tak použiť na všetky veľkosti platničiek. Pre bezpečnú manipuláciu sú adaptéry opatrené odnímateľnou rukoväťou.

späť na obsah ↑

Záver

Varnú dosku je možné kúpiť cez internet alebo v špecializovaných predajniach. Či ju budete zháňať na akomkoľvek mieste, zohľadnite jej inštaláciu. Správne zapojená varná doska vám zaistí nielen správny chod, ale predovšetkým bezpečné používanie. Ak si teda na zapojenie netrúfnete, spoľahnite na pomoc odborníka.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

      Budeme radi za váš komentár. Píšte prosím slušne a s pridanou hodnotou. Komentáre schvaľuje správca.


    Komentáre / diskusie / hodnotenie

    GDPR: Sme správcami údajov a chránime osobné údaje v súlade so zákonom 101/2000 Z. z. o ochrane osobných údajov a zásadami obsiahnutými v smernici EÚ 95/46/ES. Po odoslaní komentára spracúvame tieto údaje - meno, e-mail a IP adresu. E-mail používame na odoslanie informačnej správy o tom, že niekto odpovedal na vašu požiadavku. Na iné účely ho nepoužívame. IP adresu sledujeme na ochranu pred spamom. Ak chcete odstrániť svoje údaje, kontaktujte nás na adrese info@recenzer.sk