Variče

Variče sú k dostaniu v mnohých prevedeniach. Hlavnú skupinu tvoria kuchynské variče, ktoré slúžia podobne ako varné dosky. Pri ich výbere je potrebné zohľadniť niekoľko parametrov.

Zaujímať vás bude predovšetkým spôsob ohrevu, počet platničiek, možné funkcie, cena a vzhľad. Pri výbere turistického variča je dôležitá aj veľkosť a váha. Správne zvolený typ vám umožní pripravovať jedlo pri vysokých aj nízkych vonkajších teplotách.

Porovnať ceny varičov

Typ

Variče je možné rozdeliť podľa toho, kde ich chcete používať. Keď sa povie slovo varič, drvivá väčšina užívateľov si vybaví malý kuchynský spotrebič s niekoľkými platničkami. Tieto variče sú na trhu veľmi rozšírené a vyberať ich môžete v mnohých prevedeniach.

Druhú skupinu tvoria variče, ktoré využijete najmä pri pobyte v prírode. Posledným typom sú ponorné variče.

Kuchynské variče

Kuchynské variče sú k dostaniu v rôznych veľkostiach, farbách a štýloch. Vďaka tomu je možné ich používanie doma aj na chatách. Rovnako tak, ako v prípade varnej dosky, môžete vyberať varič plynový, liatinový, sklokeramický a indukčný.

Pri výbere musíte zohľadniť aj to, či budete využívať plyn alebo elektrinu. Plynové variče môžete vďaka bombe používať kedykoľvek a kdekoľvek. Elektrické potrebujú k svojej prevádzke pripojiť k zdroju elektrickej energie.

Plynový

Plynový varič funguje v kombinácii s propán butánovou fliaš alebo vyžaduje plynovú prípojku. Pri varení na plyne môžete používať akýkoľvek riad. Plameň je možné jednoducho regulovať ak ďalším výhodám patrí okamžitý ohrev a minimálne tepelné straty. Nevýhodou je zložitejšia údržba.

Liatinový

Liatinový varič bol predtým najbežnejším kuchynským varičom. K jeho najväčšej výhode patrí predovšetkým nízka cena, čo sa týka spotreby elektrickej energie, patrí liatinový varič k veľmi neefektívnym. Hodí sa tak najmä tam, kde ho budete využívať iba občas, a neoplatí sa vám investovať do kvalitnejšieho typu.

Sklokeramický

Patrí k modernejšiemu prevedeniu variča. Aj v prípade sklokeramiky môžete na varenie použiť akýkoľvek riad a minimálne sú aj v tomto prípade tepelné straty. Tieto variče sú ľahké na údržbu. K nevýhodám patrí vyššia cena, horšia regulácia ohrevu a dlhšia doba, ktorú varič potrebuje na vychladnutie.

Indukčné

Patrí k najmodernejším typom. Tieto variče sú najúspornejšie a ohrievajú sa iba tam, kde prídu do kontaktu s dnom hrnca. Vďaka tomu sú najjednoduchšie na údržbu, pretože v tomto prípade nedochádza k pripaľovaniu pokrmov.

Pri varení dochádza k minimálnemu úniku tepla, pri odstavení hrnca z platne sa prevádzka okamžite preruší a ihneď dochádza k chladnutiu platne. Nevýhodou je však nutnosť zaobstarať špeciálny riad s magnetickým dnom. Indukčné variče patria k najdrahším typom.

Turistické variče

Pri častom pobyte v prírode sa môžete spoľahnúť na klasické ohnisko. Oheň je však možné rozdeliť iba na určitých miestach. Praktickejšie je využiť pomoc niektorého turistického variča.

Ten využijete pri túrach, v kempe, ale napríklad aj na chalupe. Jeho výhodou je malý rozmer a nízka hmotnosť. Aj v tomto prípade môžete vyberať z niekoľkých typov.

Drievkač

Parí k najzákladnejším a najlacnejším pomôckach, ktoré môžete pri varení v prírode využiť. Ide o kovovú nádobu, do ktorej vložíte drevo alebo brikety. Po zarobení ohňa na nádobu postavíte ľubovoľnú nádobu a môžete začať variť alebo ohrievať. Nevýhodou týchto varičov je dym a špinenie riadu.

Liehové variče

Aj tieto variče patria k malým a skladným. Tiež spotreba liehu je tu minimálna. Variče fungujú v kombinácii s pevným aj tekutým liehom. Aby sa lieh začal odparovať a ohrievať nádobu s jedlom, je nutné zahriať ho na vysokú teplotu.

V lete tak s jeho používaním nebýva problém. Horšie je to však v zime, kedy dochádza k rýchlemu chladnutiu nádoby na lieh, hoci varič horí, výkon je veľmi malý.

Plynové variče

Patrí k najpoužívanejším a najvýkonnejším. Možno ich použiť za každého počasia, v zime však budete musieť počítať s obmedzeným výkonom. V tomto prípade nedochádza k žiadnemu špineniu riadu a ľahká je aj regulácia horenia. Nevýhodou je nutnosť nosiť so sebou plynovú kartušu. Vo chvíli, keď vám plyn dôjde, nie je možné varič používať.

Benzínové

Benzínové variče sú výkonné aj za silného mrazu, horšia je v tomto prípade regulácia plameňa. Tieto variče je možné prepravovať aj letecky. Benzínový varič je odolný voči poruchám a jeho prevádzka patrí k najviac ekologickým. Veľkou výhodou je v tomto prípade aj dostupnosť paliva. Na rozdiel od plynových kartuší, benzín zoženiete prakticky všade.

Ponorné variče

Ponorné variče boli predtým typickým pomocníkom, ktoré ste využili najmä na cestách na ohrev vody. Najjednoduchšie ponorné variče majú stále tvar špirály a využijete ich stále len na ohrev vody.

Drahšie typy umožňujú variť vo vákuu, tejto metóde sa hovorí sous vide. Ide o rýchly a zdravý spôsob varenia bez nutnosti používať tuk.

Počet platničiek

Turistické variče umožňujú pri varení používať iba jednu nádobu. U kuchynských však môžete vyberať medzi typmi, ktoré majú k dispozícii jednu alebo dve platničky. Plynové variče sú k dostaniu tiež s 3 rôzne veľkými platničkami.

To koľko platničiek využijete, závisí predovšetkým od toho, ako často a za akým účelom chcete varič využívať. Niektoré variče môžu byť používané pri každodennom varení. Je možné nimi vybaviť malú kuchyňu alebo kuchynský kút, do ktorého by sa nezmestila štandardná varná doska alebo sporák.

Tu určite využijete dvojplatničkový alebo trojplatničkový varič. V prípade, že budete varič používať menej často, alebo ho budete rôzne prenášať či prevážať, bude pre vás lepší menší a ľahší model.

Vybrať si môžete aj veľkosť platničiek. Priemer platničiek je v rozmedzí 10 – 22 cm. Pri dvojplatničkových varičoch môžete mať k dispozícii dve rôzne veľké platničky.

Výkon

U varičov, ktoré pre svoj chod využívajú elektrickú energiu, by ste mali zohľadniť aj výkon. Výkon má vplyv na rýchlosť ohrevu platničiek a tým aj na celkový čas, ktorý varením strávite. Výkon je v rozmedzí 1000 – 2 100 W pri jednoplatničkových a 2 000 – 3 500 W pri dvojplatničkových varičoch.

Ponorné variče majú výkon v rozmedzí 300 – 1 200 W. K najúčinnejším varičom patrí indukčná, zlatú strednú cestu prináša sklokeramický alebo plynový varič a najpomalší a zároveň najnáročnejší na spotrebu je varič liatinový.

Ovládanie

Ovládanie môže byť pri jednoduchších typoch manuálne pomocou tlačidiel alebo otočných koliesok. Toto riešenie je najbežnejšie u liatinových a plynových varičov. Sklokeramické a indukčné variče disponujú dotykovým ovládaním.

U drahších ponorných varičov sa stretnete s prehľadným LCD displejom, ktorý vás bude informovať o priebehu varenia, aktuálnej teplote a zostávajúcom čase.

Funkcia

Variče sú určené skôr na občasné používanie. Vďaka tomu nedisponujú toľkými funkciami ako klasické varné dosky. Bývajú vybavené skôr bezpečnostnými funkciami a často aj svetelnou kontrolkou prevádzky alebo časovačom. V prípade indukčných alebo ponorných sú k dispozícii niektoré prídavné funkcie.

Plynové variče môžu umožňovať regulovať priechod plynu. Indukčné variče môžu mať aj niekoľko programov ako je ohrev a udržovanie pokrmu pri určitej teplote, program na ohrev mlieka, varenie na miernom ohni, varenie v pare, vyprážanie atď.

Niektoré modely umožňujú nastaviť niekoľko stupňov teploty. U týchto varičov sa často stretnete s ochranou proti prehriatiu, chybovému hláseniu a detskou poistkou.

Značka

K obľúbeným značkám kuchynských varičov patrí Silvercrest, Esperanza, Vigan, Klarstein, Philco, Sencor, Meva, Jata alebo Campingaz.

Ponorné sú k dostaniu od značiek Steba alebo Rommelsbacher. Turistické ponúka Campingaz a ďalšie.

Cena

Najlacnejšie variče zakúpite už do 20 eur. Vyberať môžete medzi jednoplatničkovými plynovými, obyčajnými ponornými a jednoduchými turistickými. Do 40 eur môžete kúpiť aj jednoplatničkové liatinové variče.

Od 40 – 80 eur môžete zakúpiť mnoho typov turistických varičov, ďalej potom dvojplatničkové plynové a liatinové variče. K dostaniu sú aj indukčné a sklokeramické jedno i dvojplatničkové variče.

Za viac ako 80 eur potom kúpite ďalšie typy kvalitnejších elektrických a ponorných varičov.

Porovnať ceny varičov

Údržba

Variče potrebujú rovnakú starostlivosť ako varné dosky. Po každom použití je potrebné sporák utrieť, poprípade zbaviť pripálených zvyškov. Na čistenie nepoužívajte drôtenku ani agresívne čistiace prostriedky.

Postačí iba jarová voda a hubka. Najnáročnejšie na údržbu je plynový varič. Na horáky a mriežky môžete použiť vhodné odmasťovacie prípravky.

V prípade plynových varičov je vhodné kontrolovať aj množstvo plynu v bombe, alebo mať po ruke náhradnú bombu alebo kartuš. Väčšiu starostlivosť potrebujú benzínové variče. V prípade, že nebude používať správne palivo, môže dôjsť k ich upchatiu. V tomto prípade je vhodné varič takzvane vypáliť pri vysokom tlaku.

Otázky a odpovede

Aký je rozdiel medzi indukčným a sklokeramickým varičom?

Indukčné a sklokeramické variče sú si vzhľadovo veľmi podobné, hlavný rozdiel je v technológii ohrevu. V prípade indukcie je varič zahrievaný pomocou elektromagnetických vĺn, sklokeramický varič má zabudovanú vykurovaciu špirálu. Špirála ohrieva celý povrch varnej dosky, čo má vplyv na spotrebu elektrickej energie.

O sklokeramickú dosku sa môžete spáliť av prípade, že vám z hrnca niečo utečie, dôjde k pripáleniu pokrmu. Indukcia zahrieva iba dno nádoby, zvyšok dosky je tak stále studený.

Nemusíte sa báť spálenia prstov ani jedla. Indukčné varenie je veľmi rýchle a úsporné. Jeho hlavnou nevýhodou je nutnosť vlastniť riad s magneticky vodivým dnom.

Aký je najvhodnejší turistický varič?

Turistické variče sú k dostaniu v mnohých podobách, záleží predovšetkým na tom, ako ich budete prenášať. Ak budete varič využívať v kempe alebo v miestach, na ktoré je možné dôjsť autom, vyplatí sa vám väčší typ plynového jednoplatničkového variča.

Ak patríte medzi nadšencov, čo vyráža na niekoľkodenné pešie túry, budete vyberať skôr medzi malými typmi varičov. Veľmi obľúbené sú predovšetkým variče na tuhý lieh. Ak vás pri pobyte vonku neodradí ani mráz, budú pre vás ideálne benzínové typy.

Záver

Variče sú pomôcky, na ktoré by ste sa mali spoľahnúť v akejkoľvek situácii. S ich pomocou budete môcť pripraviť alebo aspoň ohriať jedlo doma, na chate, ale aj v lese alebo na horách. Svoje využitie majú aj ponorné variče, ktoré vám môžu nahradiť aj väčší spotrebič v prípade, že varíte aj metódou sous vide.

Pri používaní akéhokoľvek variča myslite predovšetkým na bezpečnosť, správny chod vám zaistí kvalitný výrobca. Ten by vám mal zaručiť aj prípadný servis alebo možnosť dokúpiť príslušenstvo alebo náhradné diely.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo