Žehliace dosky

Žehliace dosky slúžia k bezpečnému a pohodlnému žehlenie. Nie je to tak dávno, kedy sa doma na žehlenie používali kuchynské alebo iné stoly, na ktoré sa upevnila deka. Tento spôsob po dobu niekoľkých rokov vytlačila dosky, avšak sa stále nájdu domácnosti, ktoré žehliacu dosku vo svojej výbave nemajú.

Žehlenie na doske je bezpečnejšie a pohodlnejšie. K ich najväčším výhodám patrí najmä možnosť nastavenia výšky. Pokrok ide však stále dopredu, a tak ani tento výrobok nie je tým, čím býval kedysi. Ako teda vybrať žehliacu dosku?

Porovnať ceny žehliacich dosiek

Typy žehliacich dosiek podľa mechanizmu rozkladania a skladania

V dnešnej dobe môžete doska vyberať aj podľa rozkladacieho mechanizmu, čo mnohí ani nevie. Predtým bolo zvykom, že ste doska rozložili ručne a nikoho možno ani nenapadlo, že by to malo byť inak. Aké mechanizmy sú teda na výber?

Ručné

Ten najznámejší spôsob, ktorý pozná väčšina z vás z domova. Systém je jednoduchý, stačí stojan dosky zaklapnúť do držiaka. Držiak je vybavený niekoľkými zubami, ktoré určujú výšku dosky.

Tieto dosky sú najlacnejšie a po čase je možné, že sa mechanizmus pri nesprávnej manipulácii môže rozvoľniť. V takom prípade sa môže stať, že doska samo sklapne, čo môže viesť k vážnym úrazom.

Automatické

K vybavením týchto typov patria aretačná páčka, ktorá vám umožní pohodlné nastavenie dosky na výšku, ktorá vám bude vyhovovať a to jednoduchým jej stlačením. Tieto dosky sú síce drahšie, ale ich obľuba stále stúpa.

Automatické s obmedzením

Tento spôsob kombinuje ručné a automatický mechanizmus. Znovu sa jedná o dosky, ktorých mechanizmus je vybavený aretačnou páčkou. Na rozdiel od predchádzajúceho typu je v tomto prípade možné doska nastaviť iba do vopred daných polôh.

Konštrukcia

Aby bolo žehlenie bezpečné, musia mať dosky robustnú a pevnú konštrukciu. Doska musí stáť pevne na akomkoľvek povrchu, nesmie kĺzať a v žiadnom prípade nesmie mať tendenciu k rozloženiu.

Aj tá najobyčajnejšie dosky majú kovovú konštrukciu, ktorá zaručuje ich stabilitu. Konce sú potom doplnené o protišmykové zarážky a drahšie modely sú vybavené funkciou automatického prispôsobenia nerovnosti podlahy.

To ako je doska stabilný vám napovie jeho hmotnosť. V tomto prípade platí, že čím je doska ťažší, tým je jeho konštrukcia kvalitnejšie a stabilnejšie. Vyberajte teda dosky robustnejšie. Ľahšie dosky sa vám budú síce lepšie premiestňovať, ale predsa len viac času strávite žehlením než poponášením dosky po byte.

Nastavenie výšky

Všetky typy kvalitných dosiek umožňujú nastavenie niekoľkých výšok. Najlepšie sa vám bude žehliť u dosky, ktorého výška je na úrovni vašich bokov. Vďaka správne zvolenej výške bude žehlenie pohodlnejšie. Žehliť môžete nielen postojačky, ale aj v sede. Výšku je možné nastavovať v niekoľkých úrovniach od 70 – 100 cm.

Veľkosť žehliacej plochy

Aj tento parameter je potrebné pri výbere dosky zohľadniť. To akú veľkú plochu pri žehlení oceníte, záleží predovšetkým na tom, koľko a ako často žehlíte.

Lepšie sa vám bude samozrejme pracovať na väčšej ploche dosky, pokiaľ ale nežehlíte príliš často alebo len v obmedzenom množstve, bude zbytočné kupovať doska s veľkou žehliacou plochou. V tomto prípade vám bude zaberať zbytočne veľa miesta. V prípade, že musíte prežehliť každý týždeň veľké množstvo bielizne, nemali by ste na ploche šetriť.

Kam odkladať žehličku

Žehliace dosky majú na svojom konci časť, ktorá je prispôsobená na odkladanie žehličky. Táto plocha musí byť pevná a stabilná. Plocha je u niektorých typov súčastí pevnej konštrukcie, ale tiež sa stretnete s možnosťou, kedy je plocha výsuvná.

Dosky s výsuvnou plochou sa vám budú lepšie skladovať, pretože nie sú tak dlhá, ale so stabilitou je to v tomto prípade horšie. Výsuvná plocha môže byť v dôsledku opakovaného používania nestabilné.

Dôležitá je aj veľkosť odkladacie plochy, aby sa vám na ňu žehlička pohodlne vošla, bez toho aby ste museli rozmýšľať nad tým, ako ju na plochu natočiť. V prípade, že máte doma parný generátor alebo o jeho kúpe uvažujete, budete potrebovať žehliacu dosku s čo najväčšou a najstabilnejší odkladacou plochou.

Funkcia

Možno by ste u žehliacej dosky žiadne potrebné funkcie nečakali, pokrok ide však stále dopredu, a tak aj dosky disponujú niekoľkými praktickými vychytávkami.

V prvom rade je u tohto výrobku treba myslieť na zdravie a bezpečie svojich najbližším. K najzraniteľnejším v tomto prípade patrí deti. Aby sa nestalo, že sa dieťaťu počas chvíľky podarí doska zložiť, bývajú aj tieto výrobky doplnené o detskú poistku.

Integrovaná elektrická zásuvka býva súčasťou drahších dosiek. Umožňuje vám žehliť kdekoľvek v miestnosti, nielen tak, kam dosiahne kábel žehličky. Praktická môže byť aj vodiaca anténa na šnúru žehličky. Vďaka tejto vychytávke sa vanie nebude šnúra pri žehlení pliesť pod rukami.

Značka

Medzi najobľúbenejšie výrobky patria dosky značiek Vileda, Leifheit a BRILANZ. Od týchto značiek môžete zakúpiť výrobky vo všetkých cenových kategóriách a zároveň máte istotu, že nakupujete kvalitné a stabilné výrobky.

Nemusíte si robiť starosti ani s poťahom aj ten je k dostaniu vo všetkých možných veľkostiach a v rôznych povrchových úpravách. Ďalšie výrobky kúpite od značiek ako JATA, LAURASTAR, Toro, Tefal alebo Lamart.

Cena

Jednoduchá mechanická dosky kúpite za necelých 20 EUR, sú vhodné skôr pre žehlenie menšieho množstva oblečenia. Väčší komfort vám pri žehlení poskytnú dosky, ktorých cena je cca 40 EUR.

Ak chcete väčšiu žehliacu plochu, budete musieť vyberať dosky, ktorých cena je v rozmedzí 60 – 80 EUR. Tu už máte k dispozícii rôzne mechanizmy skladania a doplnkové funkcie.

Pokiaľ si v žehlenie milujete, môžete si dopriať prvotriedny dosky, ktoré disponujú funkciou hromadeniu pary, majú extra pevnú konštrukciu alebo sú vybavený žiaruvzdornou odkladacou plochou. Za tieto kúsky zaplatíte viac ako 100 EUR.

Porovnať ceny žehliacich dosiek

Údržba

Žehliaca doska samo o sebe nemusíte nijako zvlášť udržiavať. Istou starostlivosť bude potrebovať iba poťah dosky. Poťahy vyrobené z prateľných materiálov je možné prať v práčke na nízku teplotu. Ak chcete, aby vám poťah vydržal dlhšiu dobu, čistite ho radšej tekutým čistiacim prostriedkom.

Ten na dosku nastriekate, doska vyčistíte hubkou alebo kefkou. Potom je ešte utrite navlhčenou handričkou. Pri praní v práčke môže čoskoro dôjsť k zničeniu spodnej vložky poťahu, ktorá je vyrobená z peny alebo polystyrénu.

Doplnky

K žehliacim doskám je možné dokúpiť tiež nejaké doplnky, ktoré vám žehlenie ešte viac uľahčí. V prvom rade je to poťah, bez ktorého sa nezaobíde žiadne doska.

Poťah je snímateľný, možno ho teda ľahko udržiavať v čistote alebo meniť za iný. Dôležitá je jeho veľkosť. Často sa stretnete s univerzálnymi rozmermi poťahu, ktoré sú vhodné na všetky typy dosiek. Ich rozmer je na dĺžku v rozmedzí 110 – 130 cm a šírka je od 30 – 45 cm. Inokedy má poťah veľkosť vhodnú iba pre určitý typ dosky, preto si tento údaj pred zakúpením dobre naštudujte. Kvalitný poťah by mal mať schopnosť odrážať paru a vlhkosť.

Najčastejšie sa stretnete s bavlnenými poťahmi, ktoré majú penové alebo molitanové polstrovanie. Bavlnené poťahy sú vhodné pre naparovacej žehličky aj parné generátory. Ak má poťah hornú vrstvu u titánu, bude žehlenie rýchlejší vďaka tomu, že titán odráža paru a teplo.

Tiež metalický poťah odráža teplo a paru a žehlička po ňom lepšie kĺže. Teflónový poťah zase umožňuje žehlenie iba z jednej strany. Poťah by mal byť pre jednoduché nasadenie a zložení pružný. Pohodlné uchytenie vám umožní šnúrka so štipcom.

Pod poťah je možné zakúpiť tiež podložku, ktorá žehlenie ešte viac zjednoduší. K dostaniu sú však aj podložky, ktoré umožňujú žehlenie na iných miestach, ako sú napríklad už spomínané stoly. Sú vhodné najmä do malých bytov, kam by sa doska nezmestilo.

Pre lepšie uskladnenie je možné zakúpiť držiak na žehliacu dosku a žehličku. Tieto držiaky je možné namontovať na stenu, dvere alebo do skrine. Držiaky sú k dostaniu v niekoľkých prevedeniach a ich cena sa pohybuje v rozmedzí od 10 – 15 EUR.

Medzi ďalšie doplnky patrí rukávnik, ktorý je vhodný najmä pre žehlenie rukávov košieľ alebo ochranná sieťka, ktorá ochráni oblečenie pred spálením.

Otázky a odpovede

Aký je povrch žehliacej plochy?

Žehliaca plocha môže byť vyrobená z plastu, kovu alebo drevotriesky. Pri žehlení bude unikať para, žehliaca doska by malo byť vyrobené tak, aby bolo schopné zaistiť únik pary. Preto by mal byť povrch doplnený o vetracie otvory alebo mriežku.

Aká je šírka žehliacej plochy?

Najčastejšie sa stretnete s doskami, ktoré sú široké 30 cm. Sále sú to potom šírky 38 cm, 45 alebo 46 cm. S šírkou stúpa aj cena dosky.

Aké sú výhody dosky s generátorom pary?

Táto doska patrí k tým najmodernejším, ktoré sú na trhu k dostaniu. Ide o kombináciou bežného žehliacej dosky a žehličky s parným generátorom. Doska je vybavené tromi funkciami deflektory, odsávaním a vyhrievaním.

Tieto funkcie pomáhajú pri žehlení chúlostivých materiálov a pri žehlení sámkov alebo pukov. Žehliaca doska má zabudovaný generátor pary a zabudovanú nádrž na vodu. Cena tejto dosky šplhá k 20 000 Sk a je teda vhodné skôr pre profesionálne použitie.

Záver

Teraz už viete, čo od tohto výrobku môžete očakávať. Možno si hovoríte, že si vystačíte s klasickým prevedením žehliacej dosky, ale prečo si žehlenie nespríjemniť. Žehliaca doska je výrobok, ktorý vám bude slúžiť po mnoho rokov. Medzi najjednoduchším typom a už pomerne kvalitným výrobkom je navyše rozdiel cca 20 EUR.

Pri výbere dosky myslite okrem komfortu predovšetkým na bezpečnosť. Minimom, čo pre svoje najmilšie môžete urobiť, je poobzerať sa po modeli vybavenom detskou poistkou.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo