Žehličky

Dokonale vyžehlené prádlo je vizitkou toho, ako sa o seba viete postarať. Môžete si na seba obliecť kvalitné značkové oblečenie, pokiaľ ale nebude krásne vylisované, nebude vyzerať pekne a budete pôsobiť dojmom, že o seba málo dbáte. Žehlenie je v prevažnej väčšine domácností povinnosťou ženy a oblečenie členov jej rodiny môže viesť k domnienkam, ako starostlivá je to manželka a mamička.

Žehlenie je ale činnosť, ktorá patrí skôr k tým neobľúbeným, výnimky sa ale nájdu aj tu. Aby bielizeň vyzeralo dokonale, čo najrýchlejšie a najefektívnejšie, je potrebné siahnuť po správnom typu žehličky. Aj v tejto oblasti ide vývoj neustále dopredu a vyberať tak môžete z veľkého množstva inovatívnych technológií.

Porovnať ceny žehličiek

Typ žehličky

Pri výbere tej najvhodnejšej žehličky treba zodpovedať niekoľko otázok. Využijete pri žehlení páru? Potrebujete u žehličky nejaké špeciálne funkcie? Aký typ bielizne budete žehliť najčastejšie? Dnešný trh ponúka až 5 typov žehličiek.

Suché žehličky

Patrí k starším typom spotrebičov, na ktoré ste doma narazili počas detstva, kedy ani iný typ k dostaniu nebol. Dnes si ich vyberajú milovníci klasiky. K ich prednostiam patrí jednoduché ovládanie, jednoduchá údržba a menšiu hmotnosť.

Patrí k tým najlacnejším a využijete je najmä vtedy, keď nežehlíte príliš často, alebo v prípade, že máte doma napríklad parné naparovač. U týchto žehličiek budete márne hľadať aj niektoré špeciálne funkcie.

Suché žehličky zvládnu vyžehliť väčšinu textílií, pozor však musíte dávať v prípade umelých vlákien. Tie žehlite cez ďalšie látku, napríklad vreckovku alebo ich radšej touto žehličkou nežehlite vôbec. Suché žehličky môžete použiť aj na zažehlenie voskov na lyžiach, pretože má hladkú žehliacu plochu.

Naparovacej žehličky

Predtým boli v domácnostiach k videniu prevažne suché žehličky, tie v dnešnej dobe vytlačili žehličky naparovacia. Najobľúbenejšie sú potom také, ktoré vám umožní žehliť všetky typy tkanín. Výhodou týchto žehličiek je to, že plynule a automaticky dávkujú bielizni potrebnú paru a teplo, a tým žehlenie materiál urobia poddajnejšími.

Žehlenie je v tomto prípade rýchlejší. Parná žehlička vám poslúži pri bežnom žehlení, ale je možné ju použiť na preschnuté bielizeň, alebo veľmi krčivé tkaniny. Naparovacej žehličky poskytujú aj niekoľko prídavných funkcií, ako automatické vypnutie, ktorým disponujú takmer všetky tieto typy.

Parné žehličky

Sú určené pre náročných žehlenie a poznať ich môžete pod pojmom parné generátory. Uvažovať o nich môžete v prípade, že bežne žehlíte viac ako hodinu v kuse a vaša rodina vyprodukuje veľké množstvo bielizne.

Parné žehličky vyrobí veľké množstvo pary, pretože sú vybavené veľkým zásobníkom na vodu. Zásobník je oddelený od tela žehličky a vďaka tomu je žehlička ľahká a bude sa vám s ňou ľahšie pracovať.

Externý generátor vyprodukuje oveľa viac pary než naparovacia žehlička a to aj pri nižšej teplote. Žehlenie je v tomto prípade rýchle, pretože bielizeň bude krásne vyžehlené už po prvom prejdení žehličkou.

Drahšie modely týchto žehličiek navyše dokážu rozpoznať materiál a automaticky mu prispôsobí svoju teplotu. Ďalšou výhodou je potom nulová starostlivosti, pretože väčšina žehličiek je vybavená automatickým odvápňovacím systémom.

Parné žehličky sú k dostaniu v dvoch typoch, vyberať môžete parný žehličku s bojlerom. V tomto prípade je všetka voda ohrievaná vnútri zásobníka, vďaka tomu je žehlička účinnejšia a má vyššiu parný ráz.

Druhým typom sú parné žehličky s vykurovacím telesom. V tomto prípade sa voda rozdeľuje do dvoch nádob. V jednej nádobe sa voda zahrieva a postupne sa dopĺňa z druhej nádrže, do ktorej budete dolievať teplú vodu z vodovodu. Tieto žehličky majú nižší výkon ako žehličky s bojlerom.

Žehliace systémy

Sú určené pre profesionálne žehlenie, použiť ich však môžete aj doma. Žehliaci systém sú vybavené profesionálne žehličkou a inteligentný žehliacou plochou. Sú vybavené rôznymi funkciami napríklad automatickým výstupom pary.

Žehlička přežehluje vlákna do hĺbky. Žehliaci systém obsahuje žehličku a špeciálne žehliaca doska. To ponúka niekoľko výšok nastavenia a prispôsobí sa tak každej postave.

Tieto žehličky sú vybavené praktickým nafukovacím a odsávacím systémom. Ten podľa potreby vyrovnáva plochu žehliacej dosky a bráni vzniku nežiaducich záhybov.

To je praktické pri skladaní bielizne. Žehliaci systém je vhodný do rodín alergikov, pretože horúca para zničí 99,9% baktérií a roztočov. Nevýhodou sú v tomto prípade väčšie rozmery a najmä vysoká obstarávacia cena.

Naparovačky odevov

Naparovačky odevov sa ďalej delia na ručné a stojanové. Od bežných žehličiek sa líši najmä v tom, že umožňujú vertikálne aj horizontálne naparovanie. Vďaka tomu predídete všetkým možným záhybom. Naparovačky sú tak ideálne pre vyrovnávanie spoločenského a slávnostného oblečenia.

Cestovné žehličky

Cestovná žehlička nie je ďalším typom žehličky, napriek tomu nie je od veci je v našom zozname spomenúť. Jedná sa o menšiu podobu klasické alebo naparovacej žehličky. Postačí vám v prípade, že žehlíte iba naozaj malé množstvo bielizne a sú vhodné aj na cesty.

Žehliaca plocha

Tento parameter patrí u žehličiek k tomu najdôležitejšiemu. U najlacnejších žehličiek je povrh žehliacej plochy vyrobený z nerezu, hliníka alebo teflónu. U týchto materiálov musíte počítať s menšou odolnosťou proti poškriabaniu. Dávať pozor musíte najmä pri žehlení oblečenia, ktoré je doplnené zipsami alebo kovovými ozdobami.

Táto materiály tiež pomalšie reagujú na zmeny teplôt a majú kratšiu životnosť. Vôbec najhoršie žehliace vlastnosti poskytuje hliníková plocha, o niečo lepšie si vedie nerez a teflón.

Medzi kvalitnejšie žehliace povrchy patrí žehliaca plocha z keramiky, smaltu alebo zafíru. A ďalej žehličky s žehliacou plochou eloxal a eloxal +. Tieto povrchy ponúkajú vyššiu odolnosť materiálu, žehličky krásne kĺžu po žehlenom materiálu a dobre reagujú na zmenu teploty.

Príkon

Príkon má vplyv na kvalitu žehlenie. S väčším príkonom sa rýchlejšie ohreje žehliaca plocha a u parných žehličiek sa uvoľní viac pary. Najnižšia doporučená hodnota príkonu je 1400 W, optimálna príkon je u žehličiek 2 000 W. Úmerne s príkonom rastie aj spotreba elektrickej energie.

Parný výkon

S týmto parametrom sa stretnete u parných žehličiek, kde úmerne s príkonom rastie práve parný výkon. Parný výkon udáva, koľko gramov pary žehlička vypúšťa počas 1 minúty žehlenie. Ideálne je 40 – 50 g / min. U parných naparovačov by táto hodnota mala byť aspoň 100 g / min.

Dĺžka kábla

Tiež dĺžka kábla je v tomto prípade dôležitá. Bežne je dĺžka kábla v rozmedzí 2 – 2,5 metrov, ktorá by vám mala pri žehlení stačiť. Kvalitné žehličky sú pre lepšiu manipuláciu vybavené otočným kĺbom. Niektoré modely ale ponúka aj žehlenie bez šnúry a pri žehlení tak nie ste nijako obmedzovaní.

Hmotnosť

Hmotnosť má vplyv na celkový komfort žehlenie. V prípade, že ste zvyknutí žehliť väčšie množstvo bielizne, bude pre vás najvhodnejší žehlička s parným generátorom, ktorý je od tela žehličky oddelený.

Funkcie a vlastnosti

Pri moderných žehličiek sa stretnete aj s niekoľkými funkciami, vďaka ktorým bude práca a tiež celková údržba jednoduchšie.

AntiCal čiže systém odvápnenia

Umožňuje vám používať bežnú kohútikovú vodu a máte istotu, že sa vám žehlička nezanesie vodným kameňom.

Systém Anti-drip alebo tiež DripStop

Zamedzí odkvapkávaniu vody z žehličky pri žehlení na nízku teplotu.

Funkcia vertikálneho žehlenie

Funkcia vertikálneho žehlenie, umožní vám žehliť závesy alebo záclony.

Funkcia samočistenia

Odstraňuje nečistoty z vody. Tie sa ohriatím samy vyplaví do drezu.

Optimal Temp

Je systém, ktorým sú vybavené parné žehličky. Žehličky s týmto systémom neumožňujú nastavovanie teploty. V tomto prípade si nemusíte robiť starosť ani s triedením bielizne podľa materiálov. Žehlička si poradí s akoukoľvek látkou, ktorú automaticky prispôsobí svoju teplotu.

Automatické vypnutie

Patrí k bezpečnostnému prvku. V prípade, že od žehličky odídete a zabudnete na ňu, vypne sa po chvíli sama.

Značky

K obľúbeným žehličkám patria výrobky značiek Tefal, Philips, Silvercrest, Braun, Sencor a Eta. Žehliaci systém ponúka LAURASTAR, ktorá je priekopníkom a svetovou jednotkou v oblasti profesionálnych žehliacich systémov, ktoré sú vhodné aj pre domáce použitie.

Cena

Najlacnejšie žehličky je možné zakúpiť už za necelých 20 EUR. Aj v tomto prípade sa jedná o modely kvalitných značiek a k dispozícii máte aj niektoré funkcie ako samočistenia alebo automatické vypnutie. Lacné žehličky však nemajú príliš kvalitné žehliacej plochy, tie sú vo väčšine prípadov z nerezu.

Do 40 EUR potom zaobstaráte tiež žehličky určené na suchému žehlenie a malé cestovné typy. Do 120 EUR môžete kúpiť kvalitné naparovacej žehličky s mnohými funkciami a kvalitným žehliacim povrchom.

Cena parných žehličiek sa obvykle pohybuje od 120 – 240 EUR, a ak túžite po žehliacou systému, zakúpite ho za cenu v rozmedzí 1180 – 1570 EUR.

Porovnať ceny žehličiek

Údržba

Žehličky vo väčšine prípadov nepotrebujú žiadnu veľkú údržbu, obzvlášť potom modely, ktoré využívajú funkciu samočistenia a odvápnenie. V prípade naparovacích žehličiek treba iba po skončení žehlenia vylievať zvyšnú vodu zo zásobníka, aby sa v odstátej vode zbytočne netvorili riasy.

Otázky a odpovede

Čo je vertikálne naparovanie?

Vertikálna para pre žehlenie napríklad zavesených záclon alebo závesov. Využijete ich aj v prípade žehlenie spoločenských odevov, ktoré môžete žehliť zavesené na ramienku. Vďaka tejto možnosti predídete vzniku všetkých možných nežiadúcich záhybov.

Je odvápňovací systém výhodný?

Žehličky vybavené funkciou odvápnenia majú schopnosť zmäkčovať vodu. Vďaka tomuto systému predídete možnému uspanie otvorov, z ktorých počas žehlenia vychádza para. Upchaté otvory majú vplyv na výkon pary a žehlenie je tak neefektívne.

Ak vaša žehlička nemá odvápňovací alebo samočistiaci systém, čaká vás pri upchatých otvoroch náročné čistenie. Na odstránenie vodného kameňa vám pomôže ocot, ktorý kameň rozpustí.

Ako vyčisti pripálenú žehliacu plochu?

V prípade menej kvalitné žehličky, najmä potom tej určené na suché žehlenie sa občas môže stať, že sa vám pri zle zvolenej teplote k žehličke nejaká látka prilepí a dôjde k jej spáleniu. S čistením vám v týchto prípadoch môže pomôcť obyčajná zubná pasta alebo ocot.

Záver

Na záver si ešte raz zhrnieme všetky klady a zápory jednotlivých modelov. Suché žehličky vám umožní jednoduchú obsluhu i údržbu.

Sú vhodné pre menšie množstvo bielizne a sú ideálne do priestorov so zvýšenou vlhkosťou vzduchu. K ich kladom patrí aj nižšia cena. Zo záporov môžeme pripomenúť pomalší žehlenie a nemožnosť žehliť všetky materiály.

Naparovacej žehličky vám vďaka pare poskytnú jednoduchšie a rýchlejšie žehlenie a ponúknu niekoľko užitočných funkcií. Možno ich použiť na všetky druhy textílií. Majú vyššiu hmotnosť vďaka integrovanému zásobníku vody. Ak vyberiete model, ktorý nie je vybavený samočistiacou funkciou, bude sa vám tento typ horšie udržiavať.

Parné generátory produkujú veľké množstvo pary a žehlenie je tak rýchle a efektívne. Pri ich kúpe budete musieť počítať s ich väčším rozmerom a vyššou obstarávacou cenou. Žehliaci systém najlepšie odstráni všetky záhyby vďaka automatickej aktivácii výstupu pary. Aj v tomto prípade je nutné počítať s väčším rozmerom a vyššou obstarávacou cenou.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.sijaciestroje.biz, www.mall.sk, www.nay.sk, www.hej.sk, www.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo