Parné vysávače

Parné vysávače využívajú na efektívne upratovanie horúcu paru. Tá veľmi šetrne uvoľňuje nečistoty a zároveň odstraňuje baktérie, plesne a rôzne alergény. Para dokáže zatočiť prakticky s akoukoľvek bežnou aj zažranou špinou. To všetko zvládne vysávač bez použitia akýchkoľvek chemických prípravkov. Parný vysávač môžete použiť pri upratovaní takmer všetkých povrchov, parné čističe sa veľmi často používajú na čistenie čalúnenia aj nábytku.

Princíp parného vysávača je pomerne jednoduchý. Súčasťou prístroja je aj nádoba na vodu, voda sa po ohriatí premení na horúcu paru, ktorá sa pri vysúvaní s väčšou či menšou intenzitou vypúšťa. Kvalitný parný vysávač by mal vedieť množstvo pary regulovať. Upratovanie pomocou pary je navyše šetrné a ekologické. Nevýhodou parných vysávačov sú však vyššie obstarávacie náklady a vyššia hmotnosť samotného prístroja.

Pokiaľ sa aj vy rozhodnete parný vysávač vyskúšať, bude vás pri jeho výbere zaujímať príkon a tlak pary. Dôležité je aj konštrukčné riešenie či možné funkcie a príslušenstvo.

Porovnať ceny vysávačov

Typy

Parné vysávače sú k dostaniu v dvojakom prevedení. Väčšinou sa jedná o multifunkčné vysávače, ktorých súčasťou je aj parný mop. Celé upratovanie tak zvládnete s pomocou jedného prístroja.

  • Parný mop – využiť ho môžete iba na vytieranie tvrdých podláh. Plocha mopu je opatrená poťahom z mikrovlákna, ktorým je možné podlahu vytierať. Pomocou mopu odstránite špinu aj baktérie, ale samotný mop si neporadí s omrvinkami, vlasmi alebo zvieracími chlpmi. Tieto pevné časti tak budete musieť pred vytretím povysávať alebo pozametať.
  • Parný vysávač – môže mať podobu klasického aj tyčového vysávača. Parné vysávače s jednom kroku odstránia omrvinky a ďalšie bežné nečistoty. Pri vysávaní navyše pochádza k vlhčeniu a nakoniec aj sušeniu podlahy. Celé upratovanie tak zvládnete neraz. Jednotlivé parné vysávače sa líšia najmä množstvom príslušenstva. K dispozícii máte klasickú podlahovú hubicu a ďalšie nástavce, ktoré môžete pri pokoji používať. Nevýhodou týchto multifunkčných vysávačov je vysoká obstarávacia cena.
  • Parný mop s vysávačom – najväčšej obľube sa v dnešnej dobe tešia parné vysávače 2 v 1 a 3 v 1. Jedná sa o klasický tyčový vysávač s funkciou mopu. Súčasťou týchto prístrojov nie je ďalšie príslušenstvo, ale vysávač 3v1 je možné používať aj ako malý ručný vysávač. Parné vysávače s mopom je možné väčšinou používať samostatne ako vysávač a ako mop. Hoci vás niektorí výrobcovia môžu lákať predstavou, že v jednom kroku podlahu vysajete a vytrite, nebýva to tak. Pred nákupom sa tak radšej prečítajte užívateľské recenzie.

Príkon

Príkon je parameter, ktorý ovplyvňuje rýchlosť ohrevu pary a intenzitu tlaku, pod ktorým je para vypúšťaná. Príkon je udávaný vo Wattoch a oplatí sa investovať do prístroja s vyššou hodnotou príkonu.

Tlak pary

Tlak pary je uvádzaný v baroch. Bežne vysávače využívajú tlak 4, 5 alebo 6 barov. Vyšší tlak ľahšie a rýchlejšie odstráni zašlú nečistotu z povrchu. Za optimálne sa považujú vysávače s tlakom pary 5 barov.

Konštrukcia

V súvislosti s konštrukciou je dôležitý objem nádoby na vodu a počet komôr.

Objem nádoby

Parné vysávače mávajú objem nádoby najčastejšie v rozmedzí 0, 5 – 1,5 litra. Veľkosť nádoby by mala byť prispôsobená veľkosti čistenej plochy. Od veľkosti nádoby sa odvíja aj rýchlosť nahriatia a hmotnosť vysávača.

Počet komôr

Parné vysávače využívajú jednokomorový alebo dvojkomorový systém. Počet komôr ovplyvňuje spôsob používania vysávača.

  • Jednokomorový systém – je bežnejší pri tyčových parných mopoch a vysávačoch. Vodu sa nalieva priamo do bojlera, kde sa aj ohrieva. Pri používaní vysávača vody postupne ubúda. Vo chvíli, keď je nádrž prázdna je nutné vysávač vypnúť, počkať na možnosť odpustenia prebytočnej pary a vychladnutia bojlera. Až potom môžete doliať novú vodu a opäť počkať, kým sa ohreje na požadovanú teplotu. Toto dopĺňanie vody zaberie niekoľko minút času. Výhodou tohto riešenia je nízka obstarávacia cena.
  • Dvojkomorový systém – vo vnútri vysávača je samotný bojler a samostatná nádržka na vodu, ktorá plní funkciu zásobníka. Vodu vďaka tomu môžete počas pokoja podľa potreby dopĺňať bez toho, aby bolo nutné prístroj vypínať. Všetko upratovanie bude vďaka tomu oveľa rýchlejšie. Bojler navyše zaistí konštantný tlak a kvalitu pary. Nevýhodu je predovšetkým vyššia obstarávacia cena.

Funkcia

Parné vysávače zvyčajne nemajú príliš veľa funkcií. Väčšinou ponúka iba možnosť regulovať množstvo pary, čo sa hodí pri čistení rôznych materiálov. Každý z materiálov vyžaduje trochu iné čistenie. Ďalšou praktickou vlastnosťou sú kontrolky, ktoré vás upozornia na ukončený ohrev alebo množstvo vody v nádrži. Bežnou funkciou je aj detská poistka. Drahšie vysávače potom ponúkajú reguláciu sacieho výkonu.

  • Príslušenstvo – súčasťou vysávača môže byť aj ďalšie príslušenstvo. To ponúka predovšetkým klasické vysávače, v menšej miere potom vysávače tyčové. Medzi základné príslušenstvo patria rôzne nástavce, trysky a kefy. Pri tyčových vysávačoch sú to potom náhradné návleky.

Značka

Parné vysávače a mopy sú stále obľúbenejšie, na čo reagujú aj mnohí výrobcovia. Parný vysávač vďaka tomu kúpite od mnohých kvalitných výrobcov. Obľúbené sú tyčové vysávače Rowenta, Eta alebo Tesla. Medzi ďalších výrobcov patrí Hoover alebo Bissell .

Cena

Obstarávacia cena súvisí s typom vysávača. Výrazne lacnejšie sú tyčové vysávače, ktoré možno kúpiť za cenu okolo 86 eur. Do 214 eur možno zaobstarať vysávače a mopy 2v1. Aj tieto modely využívajú jednoduchý jednokomorový systém. Vysávače s klasickou podobou vyjdú na 340 – 637 a viac stoviek eur. Sú vybavené dvojkomorovým systémom a celým radom príslušenstva, ktoré využijete pri upratovaní celej domácnosti.

Porovnať ceny vysávačov

Otázky a odpovede

Na akom princípe parné vysávače fungujú?

Na odstraňovanie nečistôt využívajú vysávače horúcu paru, ktorých teplota môže byť až 100 °C. Pri tejto teplote dochádza k likvidácii plesní a baktérií, preto sú parné vysávače mimoriadne vhodné do domácnosti alergikov. Bezpečnú domácnosť bez baktérií ocenia aj rodičia malých detí, ktoré trávia veľké množstvo času hraním sa na podlahe. Do nádoby na vodu budete pridávať iba čistú vodu, nie je nutné pridávať žiadne ďalšie chemické čističe. Prevádzka vysávača tak nie je nijako nákladná.

Kedy nie je vhodné parné vysávače používať?

Horúcu paru je možné použiť na čistenie mnohých rôznych povrchov. Nie je vhodné s ňou však čistiť povrchy citlivé na vysoké teploty. Tento problém sa týka najmä drevených podláh.

Na akom princípe funguje parný vysávač so suchým a mokrým vysávaním?

Vysávače pracujúce na princípe suchého vysávania všetku špinu odlepia horúcou parou, samotný povrch však nebude po použití vysávača mokrý. Teplota pary býva od 100 – 120 °C, preto sa tento spôsob čistenia odporúča vyskúšať najskôr na menšej ploche koberca alebo čalúnenie. Menej kvalitný povrch môže para poškodiť. Pri mokrom vysávaní dochádza k navlhčeniu povrchu. Po použití vysávača je tak nutné nechať povrch uschnúť. Mokré čistenie je ideálne najmä pri odstraňovaní zažraných nečistôt.

Záver

Parné čističe sú v súčasnosti veľmi obľúbené. Pomocou pary veľmi jednoducho a efektívne upratáte prakticky celú domácnosť. K malým ručným parným čističom tak vo veľkom pribúdajú parné mopy a vysávače. Para zatočí s baktériami aj vírusmi, povrch vydezinfikuje aj odmastí. Pomocou pary vyčistíte menej prístupné miesta a zbavíte sa aj vodného kameňa.

Pri výbere vysávača sa zamerajte najmä na spôsob doplňovania vody. Ten súvisí s komfortom používaním a ovplyvňuje aj možnosti a obstarávaciu cenu. Tlak pary by nemal klesnúť pod 5 barov. Veľkosť nádoby na vodu a príkon ovplyvňuje rýchlosť nahriatia. Nádoba s objemom 1,5 litra vydrží cca 40 minút práce. Parnému vysávaču by nemala chýbať ani funkcia regulácie množstva pary alebo sacieho výkonu.

Podobné články, čo by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo