Tyčové vysávače

Tyčové vysávače môžu byť sieťové alebo akumulátorové. U týchto vysávačov je najväčšou výhodou možnosť prestavenia na malý ručný vysávač, ktorý použijete pri drobnejšom upratovaní.

Vzhľadom na veľkú ponuku nemusí byť úplne jednoduché vybrať ten správny vysávač, ktorý vám bude pri upratovaní vyhovovať najviac.

Pri výbere vás môže ovplyvniť už vzhľad vysávača, potom čo vám niektorý model padne do oka, môžete zabudnúť prihliadnuť na hlavné parametre, ktoré však majú na komforte pri práci zásadný vplyv.

Pri výbere je dôležité zamerať sa na niekoľko parametrov. Tým hlavným je typ podlahy, ktorý budete pomocou vysávača vysávať. Pozornosť je potrebné venovať aj filtrom obzvlášť v rodinách, kde sa vyskytujú alergie alebo rôzne dýchacie problémy.

Vyberať budete medzi vreckovým a bezvreckovým vysávačom, zaujímať by vás mal aj výkon alebo spôsob napájania. Hodiť sa môžu aj rôzne funkcie, k dostaniu sú vysávače 2v1 aj 3v1, ktoré sú určené aj na mopovanie.

Porovnať ceny vysávačov

Typy

Tyčové vysávače sú dostupné v niekoľkých verziách. To, na čo všetko budete môcť vysávač používať, naznačí aj obstarávacia cena. Tá pochopiteľne stúpa s počtom funkcií a možností, ktoré tyčový vysávač ponúka.

Klasický tyčový vysávač

Do tejto skupiny je možné zaradiť vysávače s nižšou obstarávacou cenou. Sú vhodné na upratovanie menších priestorov. Lacné vysávače spravidla nemajú žiadne funkcie, ich ovládanie je teda veľmi jednoduché.

Výhodou niektorých vysávačov je možnosť sklopiť rukoväť, čím sa stane stroj skladný a je možné ho skladovať napríklad v skrini. Klasické vysávače potešia nenáročných klientov, ktorí budú vysávať najmä tvrdé podlahy a všeobecne sú veľmi vhodné pre starších občanov, ktorí sa počas práce nemusia zohýbať.

Vysávač 2v1 a 3v1

Pod označením 2v1 sa ukrýva klasický tyčový vysávač, vo vnútri ktorého sa nachádza malý príručný vysávač. Príručný vysávač je bezdrôtový, pri práci tak nie ste obmedzení prívodným káblom a vďaka kompaktnému rozmeru a nízkej hmotnosti sa dostanete prakticky kamkoľvek.

3v1 je kombinácia tyčového vysávača, príručného vysávača a parného mopu. Tieto vysávače sú určené na jednoduchú údržbu celej domácnosti a patria pochopiteľne k tým najdrahším.

Parný vysávač s mopom

Tieto vysávače môžete použiť na vysávanie aj vytieranie. Obe činnosti je možné vykonávať oddelene alebo súčasne. Parný vysávač má na nástavci umiestnený návlek z mikrovlákna a súčasne je opatrený otvorom, do ktorého sa nasávajú bežné nečistoty.

Telo vysávača je opatrené nádobou na vodu a oddelenou nádobou na vysávané nečistoty. Tieto vysávače patria k drahším a bývajú na rozdiel od klasických vysávačov ťažšie.

Pohon

Akonáhle budete mať jasno, čo všetko od vysávača očakávate, môže vyberať typ pohonu. Ten môže byť klasický elektrický alebo akumulátorový.

Káblový

Tento vysávač je klasikou, pri práci je nutné vysávač zapnúť do elektrickej zásuvky. Počas používania tak budete ovplyvnení práve dĺžkou prívodného kábla. Potom už budete môcť prístroj používať neobmedzene dlhú dobu. Káblové vysávače sú spravidla výkonnejšie.

Akumulátorový

Vďaka tomuto spôsobu pohonu budete mobilnejší, avšak obmedzovať vás bude výdrž batérie. Nevýhodou akumulátorových vysávačov je aj nižší výkon, vďaka ktorému si ťažšie poradia najmä s vysávaním kobercov.

Kvalitný akumulátorový vysávač by mal byť vybavený Li-Ion batériou a pred nákupom si overte aj jej kapacitu aj samostatnú výdrž. Obvyklá doba prevádzky sa pohybuje medzi 30 – 40 minútami, výdrž však ovplyvňuje aj typ a funkcie vysávača.

Odlišná je aj doba opätovného nabíjania, tá môže byť pri jednotlivých modeloch v rozmedzí 1 – 12 hodín, čo už je naozaj značný rozdiel, ktorý by ste tiež nemali pred nákupom zabudnúť zistiť.

So sáčkom alebo bez

Tiež tu je na zváženie, aký variant vám vyhovuje viac. Každý variant má svoje výhody a nevýhody a pred výberom sa odporúča prihliadnuť aj na veľkosť vášho bytu, ktorá určuje, ako často budete musieť vrecko meniť.

  • Vreckový vysávač – u vreckového vysávača sa nezaobídete bez pravidelného dokupovania náhradných vreciek. Táto skutočnosť pochopiteľne zvyšuje náklady na prevádzku. Kúpu vreckového vysávača by ste mali uprednostniť predovšetkým v rodinách, kde sa vyskytujú alergici, pretože sa jedná o hygienickejší variant.
  • Bezvreckový vysávač – v tomto prípade nie je pochopiteľne nutné dokupovanie náhradných vrecúšok. Nečistoty sú spravidla zbierané do priehľadnej nádoby, vďaka ktorej budete mať prehľad o množstve odpadu. Z hygienického hľadiska by však mala byť nádoba vysypaná po každom vysatí.

Sací výkon

Sací výkon má vplyv na kvalitu aj rýchlosť vysávania. Tu platí jednoduché pravidlo, čím je sací výkon vyšší, tým rýchlejšie a lepšie prácu odvediete.

Veľký sací výkon by mal byť samozrejmosťou predovšetkým u majiteľov domácich maznáčikov a oceníte ho aj pri vysávaní zašliapanej špiny z kobercov.

Nástavce

Tyčové vysávače môžu rovnako klasické vysávače využívať rôzne nástavce. Tie sú však súčasťou skôr drahších modelov. Pri väčšine vysávačov nájdete nástavec na koberec či čalúnený nábytok. K tomu nadštandardnému patrí:

  • Rotačná kefa – táto kefa poteší užívateľov, ktorí budú okrem tvrdej podlahy vysávať koberce. Rotačná kefa je vhodná aj pre ľahké odstránenie zvieracích chlpov.
  • Prachová kefa – nadstavec je vhodný na vysávanie prachu z nábytku
  • Štrbinová hubica – s touto tenkou hubicou sa dostanete do ťažko prístupných miest aj pod nábytok
  • Nástavec na žalúzie – žalúzie sa čistia ťažko a tento nadstavec tak poteší všetkých majiteľov žalúzií.

Funkcia

U tyčových vysávačov nájdete predovšetkým indikátor, ktorý vás bude informovať o stave batérie, či o pripravenej pare určenej na vytieranie, ďalej potom o plnosti nádoby na odpad atď. Väčšina modelov umožňuje reguláciu výkonu.

K špecifickým funkciám patria napríklad predné LED diódy, ktoré osvetlia temné kúty a vy tak vysajete dokonale každú časť bytu.

Značka

Medzi jednotky na trhu patria výrobky značky Bosch, Hoover, Rowenta, Elektrolux, Makita, Eta, Sencor, ECG, Concept, Dyson a mnoho ďalších.

Cena

Najlacnejší vysávač je možné kúpiť za cenu okolo 43 eur. Tieto vysávače sú menej výkonné, jedná sa predovšetkým o bezvreckové modely. Sú vhodné pre menej náročných užívateľov, ktorí budú vysávať predovšetkým tvrdé podlahy a doma sa im nepohybujú domácich miláčikov.

Vysávače strednej triedy kúpite od 214 – 427 eur. Sú vhodné na vysávanie rôznych povrchov, nechýba väčšie množstvo príslušenstva, voliť môžete medzi vreckovým aj bezvreckovým variantom.

Cena tyčových vysávačov však môže prekročiť aj hranicu 427 eur a to aj výrazne. Najdrahšie vysávače kúpite aj za viac ako 637 eur. U týchto drahých modelov zvážte, že plne využijete všetko, čo vysávač ponúka.

Porovnať ceny vysávačov

Otázky a odpovede

Na čo si dať pozor pri nákupe tyčového vysávača?

Parné vysávače s mopom využijete na vytieranie aj vysávanie. Niektorí výrobcovia garantujú skutočnosť, že vysávač zvládne vykonávať oba úlohy naraz.

Túto skutočnosť si však veľmi dobre overte. Na niektoré takéto vysávače sa totiž môžete dočítať veľmi nelichotivé recenzie, kedy sa používatelia cítia podvedení nepravdivým popisom.

Veľakrát sa dočítate, že vysávač túto funkciu umožňuje, po kúpe daného modelu sa však z manuálu výrobcu môžete dozvedieť, že je nutné vykonávať obe funkcie zvlášť. Súčasné vytieranie a vysávanie môže viesť k poruche, na ktorú sa nevzťahuje záruka. Nie je však možné hádzať všetky tieto vysávače do jedného vreca, vyberajte však veľmi starostlivo.

Aký filtračný systém uprednostniť?

Filtrácia ovplyvňuje účinnosť vysávania, ale odráža sa aj na životnosti vysávača. Filter zaisťuje čistotu vyfukovaného vzduchu a systém filtrácie je viacstupňový. V každom vysávači sa nachádza vstupný filter, ktorého úlohou je chrániť motor, druhý výstupný filter potom zaručuje čistotu vyfukovaného vzduchu.

Vyberať môžete medzi vodným filtrom, HEPA filtrom, mikro filtrom a ďalšími. Vysávače s HEPA filtrom sa odporúčajú do rodín alergikov, tieto filtre sú všeobecne najobľúbenejšie. Medzi menej účinné patria EPA filtre. Vodný filter nájdete spravidla u bezvreckových vysávačov, aj tieto filtre sú vhodné pre alergikov.

Sú tyčové vysávače hlučné?

Tyčové vysávače patria k hlučnejším, hluk je porovnateľný, ale často aj vyšší ako v prípade klasických vysávačov. Ak chcete tichý vysávač, nemala by hlučnosť presiahnuť 70dB.

Zlatou strednou cestou sú vysávače v rozmedzí 70 – 80 dB a za veľmi hlučné je možné označiť stroje, ktorých hlučnosť prevyšuje 80 dB.

Záver

Vhodne zvolený tyčový vysávač by mal byť predovšetkým užívateľsky prívetivý, tzn. mal by byť ľahký na údržbu aj ovládanie. Oceníte vysávač so sklopnou rukoväťou, ktorý je veľmi skladný.

Vysávač by mal byť vybavený mäkkými kolieskami, vďaka ktorým nedôjde k poškriabaniu podlahy. Samozrejmosťou by malo byť aj ďalšie príslušenstvo.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.wikipedia.org, www.alza.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo