Vysávače do auta

Upratovanie automobilu je činnosť, ktorú rieši každý majiteľ motorového vozidla. Zatiaľ čo niektorí na vysávanie interiéru používajú bežné domáce vysávače, prípadne menšie ručné varianty, iní premýšľajú o nákupe špeciálneho auto vysávača. Tie sú konštruované tak, aby bolo ich používanie skutočne komfortné a jednoduché.

Vysávače do auta pracujú na obdobnom princípe ako akékoľvek iné domáce vysávače. Najviac sa však líšia vzhľadom a veľkosťou. Tieto vysávače sú oveľa menšie, čo vám uľahčí ich používanie. Pri výbere je potrebné zvážiť, či vám bude viac vyhovovať káblový alebo akumulátorový autovysávač.

Jednotlivé modely sa líšia aj kapacitou zbernej nádoby a tým aj hmotnosťou. Z hľadiska funkčnosti je veľmi dôležitým parametrom sací výkon. Zaujímať by ste sa mali aj o typ filtrácie. Vysávače do auta disponujú niekoľkými praktickými funkciami a líšia sa aj počtom nástavcov. Posledné slovo by potom mala mať obstarávacia cena a podceniť by ste nemali ani samotného výrobcu.

Porovnať ceny vysávačov

Typy

Vysávače do auta môžu byť akumulátorové alebo káblové. Obe varianty sú na trhu zastúpené rôznymi modelmi. Oba spôsoby napájania potom majú svoje výhody aj nevýhody, voľba tej správnej verzie je tak skôr otázkou vkusu.

Sieťové vysávače do auta

Okrem klasických sieťových modelov je možné kúpiť aj vysávače do autozásuvky. Zatiaľ čo pri klasických sieťových vysávačoch je nutné zohľadniť diaľku prívodného kábla, pri 12 V prevedení táto starosť odpadá. Na druhú stranu vysávače určené na zapojenie do autozásuvky, vám v domácnosti príliš neposlúži.

Výhodou sieťových typov býva spravidla a niečo väčší výkon a máte istotu, že vysávač bude fungovať kedykoľvek ho pripojíte k sieti. V jeho prípade nemusíte riešiť kapacitu batérie a vysávať môžete ľubovoľne dlhú dobu.

Akumulátorové vysávače do auta

Obľuba akumulátorových vysávačov stále stúpa. Najväčšou výhodou aku spotrebičov je skutočnosť, že ich môžete používať prakticky kdekoľvek bez toho, aby ste museli riešiť ich pripojenie do siete. Nevýhodou je v tomto prípade obmedzená kapacita batérie, ktorá vám neumožní vysávať príliš dlho. Dokonalý pokoj tak môžete vykonávať aj na 2x.Výdrž batérie

Pri akumulátorových vysávačoch venujte pozornosť kapacite akumulátora. Platí jednoduché pravidlo, čím je kapacita akumulátora vyššia, tým dlhšie budete môcť vysávač používať. Kapacitu batérie potom budú znižovať aj rôzne funkcie. Bežné vysávanie je napríklad menej náročné ako kefovanie autopoťahov. Výdrž batérie býva v rozmedzí desiatok minút. Lacnejšie vysávače môžu na jedno nabitie vydržať len 10 minút. Drahšie vysávače môžu fungovať až dvojnásobnú dobu.

  • Doba nabíjania – s výdržou úzko súvisí aj doba, ktorú budete potrebovať na opätovné nabitie batérie. Všeobecne je batéria nabitá za cca 1 hodinu, ale kúpiť môžete aj vysávač, ktorý zvládne batériu nabiť skôr alebo naopak neskôr.

Výkon

Výkon tiež nie je vhodné podceniť, pretože výkonnejší vysávač bude pracovať oveľa efektívnejšie. Autovysávače majú výkon obvykle v rozmedzí 50 – 70 W.

Hmotnosť

Vysávače do auta sú malé a pomerne ľahké. Z hľadiska hmotnosti sa však neoplatí kupovať podozrivo ľahký vysávač. Nízka hmotnosť môže súvisieť s menej kvalitným výrobným materiálom. Obvyklá hmotnosť vysávačov býva v rozmedzí 0,5 – 2 kg. Hmotnosť vysávača môže zvýšiť aj typ používaného nástavca.

Materiál

Vysávače do auta sú spravidla vyrobené z plastu. Najdrahšie modely môžu mať niektoré viac namáhané časti vyrobené z kovu. Vysávače do auta sú k dostaniu v rôznych cenových reláciách. Na cenovom rozdiele sa z veľkej časti podieľa práve kvalita výrobného materiálu. Lacné vysávače sú vyrobené z menej kvalitného a odolného plastu, u tých drahších je použitý oveľa kvalitnejší materiál.

Kapacita zbernej nádoby

Súčasťou vysávača je nádoba, do ktorej padajú povysávané nečistoty. Vysávač môžete vyberať aj podľa jej kapacity. Obvyklá kapacita týchto vysávačov je 0,3 – 0,7 litra. Kapacita je spravidla dostačujúca pre jedno vysatie automobilu. Výhodou najmenších vysávačov je mimoriadna skladnosť. Pokiaľ vám kapacita zbernej nádoby nepostačí, môžete ju behom chvíľky vysypať a pokračovať v práci. Záleží skôr na tom, či budete vysávač používať iba v aute, alebo aj pri menšom upratovaní domácnosti.

Filtrácia

Kvalitný autovysávač spoznáte aj podľa kvalitnej filtrácie. Za najkvalitnejšie sú považované vysávače s HEPA filtrom. HEPA filtre sú dostatočne kvalitné aj pre alergikov.

Funkcia

Aj malé vysávače do auta môžu ponúkať rôzne praktické funkcie.

  • Mokré vysávanie – vďaka tejto funkcii budete môcť vysávať aj menšie množstvo tekutín.
  • Osvetlenie – vďaka svetlu uvidíte aj pri vysávaní za šera.
  • Indikátor batérie – informuje vás o stave batérie.

Príslušenstvo

Súčasťou balenia býva aj rôzny počet nástavcov, ktoré môžete pri vysávaní interiéru vozidla použiť.

  • Kefa – pomocou kefy vysajete vlasy aj zvieracie chlpy.
  • Prachová kefa – s jej pomocou odstránite rôzne nečistoty rýchlejšie.
  • Štrbinová hubica – pomôže vám povysávať aj menej dostupné miesta.
  • Taška – súčasťou balenia môže byť aj taška, do ktorej vysávač bezpečne uložíte.

Značka

Kvalitný vysávač kúpite od kvalitného výrobcu. Vysávače do auta sú na trhu zastúpené mnohými preverenými výrobcami. Medzi veľmi kvalitné patria vysávače značky Bosch. Obľúbené sú aj vysávače značky Black & Decker, Hoover, Rowenta, Makita, Sencor, Domo alebo Concept .

Cena

Vysávače do auta sú malé a cenovo dostupné. Najlacnejšie modely možno zaobstarať za menej ako 43 eur. Aj v tejto kategórii nájdete výrobky overených výrobcov. Vystačiť si však musíte s menším sacím výkonom aj menším množstvom funkcií a príslušenstva.

Kvalitnejšie a vybavenejšie vysávače do auta je možné kúpiť od 43 – 86 eur. Tieto vysávače majú vyšší sací výkon a viac funkcií aj príslušenstva. Náročnejší môžu za vysávač do auta zaplatiť ešte viac.

Porovnať ceny vysávačov

Otázky a odpovede

Aké nevýhody môže mať vysávač do autozásuvky?

Napájanie vysávača z autozásuvky môže prinášať aj niekoľko nevýhod. Tou prvou je kratší kábel, ktorý vám nemusí vždy umožniť povysávať každý kút automobilu, a často sa nedostanete do kufra auta. Myslieť musíte aj na to, že počas vysávania budete spotrebovávať energiu z autobatérie. Pokiaľ budete vysávač používať dlhú dobu, môže dôjsť aj k jej vybitiu.

V čom sa líši autovysávač od klasického vysávača?

Na čistenie automobilu sa veľmi často používa klasický domáci vysávač. Aj tým môžete automobil upratať veľmi kvalitne. Na rozdiel od malých autovysávačov je však jeho používanie náročnejšie, pretože klasické vysávače sú nielen väčšie, ale aj oveľa ťažšie. Súčasťou vysávačov do auta býva taktiež špeciálne príslušenstvo, ktorým bežný vysávač nedisponuje.

Čo označuje akčný rádius?

Akčný rádius je parameter, ktorý sa uvádza pri káblových vysávačoch. Jedná sa o dĺžku prívodného kábla a dĺžku samotného vysávača. Dĺžka prívodného kábla býva v rozmedzí 3 – 10 metrov.

Záver

Vysávače do auta nie sú nenahraditeľné, napriek tomu sa jedná o veľmi praktické pomôcky, ktoré vám veľmi zjednodušia aj urýchlia upratovanie automobilu. Vysávače do auta patria medzi bezvreckové ručné vysávače, ktoré sa od tých klasických líšia menšou veľkosťou a špeciálnym typom príslušenstva. Pri výbere zvážte, či je pre vás výhodnejšie kúpiť sieťový alebo akumulátorový model. Kapacita zbernej nádoby by mala byť cca 0,5 litra a vysávač by mal ponúkať aspoň niekoľko základných funkcií.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo