Priemyselné vysávače

Priemyselné vysávače sú neoceniteľnými pomocníkmi v dielňach, garážach, na stavbách aj v priemyselných halách. Na rozdiel od klasického vysávača má vysávač do dielne výrazne odolnejšiu konštrukciu a vyznačuje sa aj oveľa vyšším sacím výkonom. Vďaka nemu si dokáže poradiť s vodou aj bahnom.

Priemyselné vysávače nemožno príliš používať pri upratovaní domácnosti. Vysávač dokáže povysávať bežné nečistoty, ale vďaka jeho väčšej hmotnosti by bolo bežné upratovanie zbytočne namáhavé. Jeho nevýhodou je aj prílišná hlučnosť. Ocenia ho teda skôr tam, kde sa pravidelne pracuje v domácej dielni a pomôže vám aj s upratovaním na stavbe. Stavebný vysávač si dokáže poradiť s tehlovým prachom aj stavebnou suťou. V dielni vysaje drevené hobliny aj kovové piliny. Priemyselné vysávače vysajú aj štrk, popol alebo chemikálie a iné agresívne kvapaliny.

Priemyselné vysávače sú vhodné na rôzne druhy povrchov. Práve podľa toho, aký povrch budete vysávať najčastejšie, určuje konečnú podobu vysávača. Okrem špecifických možno zaobstarať aj drahšie multifunkčné prístroje, ktoré sú vhodné pri vysávaní všetkých druhov podláh. Tieto vysávače sa používajú najmä v komerčných priestoroch, kde sa používajú pri vysávaní tvrdých podláh, kobercov, lína aj čalúnenie. Medzi ďalšie parametre, podľa ktorých by ste mali stavebný vysávač vyberať, patrí príkon, sací výkon alebo trieda prašnosti. Ďalej sa zamerajte na priechod vzduchu, hlučnosť alebo dĺžku prívodného kábla.

Porovnať ceny vysávačov

Typy

Priemyselné vysávače je možné rozdeliť do niekoľkých rôznych kategórií, podľa toho, čo budete chcieť vysávať a akým spôsobom budete chcieť vysávač používať. Niektoré vysávače sú vhodnejšie na vysávanie pilín, iné vysajú popol a vysávače s funkciou mokrého vysávania je možné použiť aj na odstránenie rôznych tekutín.

  • Vysávače na popol – majú kovovú nádobu na odpad a umožnia vám vysávať aj horúci popol. Tieto vysávače využijete pri čistení krbov, ale aj upratovaní dielne. Vysávače na popol umožňujú bezprašné použitie a sú vyrobené z nehorľavých materiálov.
  • Vysávače na piliny – sú vhodné na upratovanie dielne, kde sa pravidelne opracováva drevo. V mnohých prípadoch ich môžete pripojiť k samotnému nástroju, a využiť ho aj ako odsávač pilín a prachu.
  • Vodné vysávače – známe sú aj vodné priemyselné vysávače, ktoré disponujú špeciálnou nádobou na čistú a špinavú vodou. Vďaka tomu je čistenie veľmi efektívne, špinavá voda nepríde do kontaktu s vodou čistou.
  • Ručné vysávače – kompaktné sú ručné priemyselné vysávače alebo špeciálne vysávače do auta. Pomocou malého priemyselného vysávača vysajete menšie množstvo drobných nečistôt a prachu. Vo väčšine prípadov sa jedná o akumulátorové vysávače, pri ktorých by vás mala zaujímať kapacita batérie.

Typ vysávania

Ďalej je možné priemyselné vysávače rozdeliť podľa druhu vysávania, ktorý ponúka. Kúpiť môžete priemyselný vysávač určený na suché aj mokré vysávanie, poslednou možnosťou je vysávanie chemikálií.

  • Suché vysávanie – vysávače sú vybavené zbernou nádobou alebo môžete kúpiť vreckový variant. Vysávače si poradia s rôznymi suchými nečistotami, to, čo budete môcť vysávať, určuje výkon vysávača. Menej výkonné vysávače umožnia vysávať skôr jemný prach, tie výkonnejšie vysajú štrk a iné väčšie nečistoty.
  • Mokré a suché vysávanie – okrem suchých nečistôt odstráni vysávač špinavú vodu aj bahno. Súčasťou niektorých vysávačov býva vodné čerpadlo.
  • Vysávač na chemikálie – majú vysoko odolnú zbernú nádobu. Tú nepoškodí styk so žiadnou agresívnou kvapalinou. Chemikálie by ste nemali vysávať s akýmkoľvek dielenským vysávačom, ale iba s tým, ktorý je na tento účel stavaný.

Prevedenie

Priemyselné vysávače je možné rozdeliť aj podľa typu konštrukcie. Rozhodovať sa budete medzi vreckovým a bezvreckovým prevedením.

  • Bezvreckový vysávač – súčasťou vysávača je spravidla vyberateľná nádoba, z ktorej môžete vysaté nečistoty veľmi jednoducho vysypať. Potom je vhodné nádobu aspoň vymyť. Nevýhodou je prach, ktorý budete pri tejto činnosti vdychovať, preto je bezvrecková konštrukcia bežnejšia u vysávačov umožňujúca mokré vysávanie a tento variant je vhodnejší aj pri vysávaní hrubých nečistôt.
  • Vreckový vysávač – vreckové priemyselné vysávače sú účinnejšie a líšia sa aj typom filtrácie. Naplnené vrecko vyhodíte spoločne s nečistotami, čo je pre obsluhu bezpečnejšie. Nevýhodou je nutnosť zhotovovať stále nové vrecká, ktoré môžu byť vyrobené z papiera alebo textilu. Kvalitnejšie sú textilné vrecká, ktoré používajú vysávač s lepšou filtráciou. Vreckové vysávače sú všeobecne vhodnejšie na vysávanie jemného prachu.

Objem

Pri bezvreckových vysávačoch je vhodné prihliadnuť aj na veľkosť a materiál zbernej nádoby. Vysávač s menšou nádobou budete musieť častejšie vysypávať, na druhú stranu však v dielni či garáži zaberie menej miesta. Obvykle majú priemyselné vysávače nádoby o veľkosti 15 – 75 litrov. Najväčšie vysávače využijete skôr pri upratovaní komerčných priestorov.

  • Materiál – zberná nádoba môže byť vyrobená z kovu alebo plastu. To, akú nádobu budete potrebovať, súvisí s tým, čo všetko budete chcieť vysávať. Odolnejšie sú pochopiteľne kovové nádoby, ktoré sa vyznačujú oveľa dlhšou životnosťou. Z rôzneho materiálu sa vyrába aj trubica vysávača. Tiež tu sa používa kov alebo plast.

Sací výkon

Parameter, ktorý udáva, ako kvalitne dokáže vysávač vysávať. Pri vysávaní drobnejších nečistôt si vystačíte s vysávačom s výkonom 160 – 220 W. Ak budete vysávať hrubé nečistoty ako je suť a štrk vysajete s vysávačom so sacím výkonom minimálne 250 W.

Príkon

Upozorňuje vás na výkon a spotrebu elektrickej energie. Bežne sa príkon u dielenských vysávačov pohybuje v rozmedzí 300 – 2 400 W. Do domácnosti postačí vysávač s výkonom do 1 600 W. Výkonnejšie vysávače potom spadajú medzi profesionálne stroje.

Trieda prašnosti

Aj tento parameter sa odvíja od typu vysávaných nečistôt. Trieda prašnosti je označovaná písmenami.

  • L – nízke riziko prašnosti. Jedná sa o základné priemyselné, ktoré je možné využívať v domácnosti. Filter vysávača zachytí až 99% všetkých nečistôt a poradí si aj s prachom, ktorý sa vyskytuje na stavbách.
  • M – stredné riziko prašnosti, ktoré je bežné v drevárskych dielňach. Účinnosť filtra je až 99,99%.
  • H – vysoké riziko prašnosti je bežné u profesionálnych vysávačov, ktoré sa používajú na stavbách aj autoservisoch. Účinnosť filtra je 99,995% a vysávač odstráni aj karcinogénny prach.

K ďalším menej známym patria vysávače s triedou prašností H+ Azbest, ATEX 22 a ATEX zóna 2. Aj v tomto prípade sa jedná o profesionálne priemyselné a stavebné vysávače.

Filtre

Súčasťou stavebného vysávača musí byť aj dostatočne kvalitný filter. Každý stavebný vysávač disponuje dvoma filtrami. Ten prvý nájdete pred motorom a jeho úlohou je motor ochrániť pred možným poškodením. Druhý filter umiestnený na výstupe zabraňuje nečistotám dostať sa opätovne do vzduchu.

  • Mikrofilter – najmenej kvalitný filter je vyrobený z peny alebo papiera. Tento filter nie je dostatočne účinný pre alergikov.
  • EPA filter – vyrába sa zo sklených vlákien alebo tkaniny. EPA filtre sú oveľa účinnejšie a je možné ich čistiť prúdom vzduchu aj vody.
  • HAPA filter – najčinnejší typ filtra, ktorý neprepustí ani veľmi drobné nečistoty a prach býva súčasťou drahších vysávačov.

Funkcia

Tiež priemyselné vysávače majú rôzne funkcie, ktoré vám ich používanie uľahčia. Využívať môžete napríklad:

  • Regulácia výkonu – výkon je možné ručne regulovať.
  • Indikátory – upozornia vás na upchatý filter. V prípade akumulátorových vysávačov je bežný indikátor batérie.
  • Šampónovanie – funkcia, s pomocou ktorej odstránite rôzne nečistoty nielen z tvrdej podlahy, ale aj koberca.
  • QuickClink – je špeciálny systém na nenáročnú výmenu príslušenstva.
  • Pracovná zásuvka – súčasťou vysávača môže byť zásuvka, do ktorej môžete pripojiť ďalšie nástroje alebo zariadenia.
  • Fukár – vďaka fukáru môžete rôzne nečistoty odfúknuť.
  • Svetlo – posvietiť si môžete aj do temného priestoru.
  • Automatické vypnutie – je funkcia, ktorá vysávač po naplnení zbernej nádoby automaticky vypne.
  • Príslušenstvo – k dielenskému vysávaču budete môcť prikúpiť ďalšie príslušenstvo, ako sú hadice, kefy aj hubica.

Značka

Priemyselné vysávače vyrába veľký počet známych výrobcov. Medzi veľmi spoľahlivé patria napríklad priemyselné vysávače Bosch, ktoré sú síce drahšie, ale spoľahlivé a vybavené rôznymi funkciami. Dielenské vysávače v rôznych cenových reláciách ponúka aj Narex či Makita. Lacnejšie vysávače kúpite od značky Scheppach a menší výber ponúka aj Metabo alebo Hecht. Naopak, veľký výber budete mať v prípade vysoko hodnotenej značky Kärcher.

Cena

Najlacnejšie základné verzie malých priemyselných vysávačov môžete zaobstarať za cenu okolo 86 eur. Kvalitnejšie sú vysávače s cenou od 86 – 214 eur. Tu už môžete využívať vysávač s kovovým telom aj zbernou nádobou, ktorá vám umožní vysávať väčšie nečistoty alebo popol.

Na stavbu alebo do dielne zaobstaráte vysávač s cenou od 214 – 427 eur. Tieto vysávače je možné pripojiť aj k dielenským strojom a poslúžia vám ako lapače prachu. Profesionálne priemyselné vysávače stoja 427 a viac tisíc eur.

Porovnať ceny vysávačov

Otázky a odpovede

Aká je hlučnosť priemyselných vysávačov?

Priemyselné vysávače sú všeobecne hlučnejšie a pohybuje sa od 65 – 80 dB. Menej hlučné vysávače je možné prirovnať k bežnému hovoru, tie najhlučnejšie je možné porovnať s rušnou ulicou. Komfortnejšie používanie vám zaistí drahšie tiché modely.

Aký dlhý môže mať vysávač kábel?

Dielenské vysávače mávajú dlhší prívodný kábel. Jeho dĺžka by mala byť minimálne 3 metre, ale nájdete aj vysávač s prívodným káblom s dĺžkou 6 metrov. V súvislosti s dĺžkou kábla je uvádzaný aj akčný rádius, čo je dĺžka vysávača od kábla zapojeného v elektrickej zásuvke po koniec hadice. Táto dĺžka býva okolo 9 metrov.

Čo umožní priemyselný vysávač s oklepom?

Vďaka oklepu bude čistenie zaneseného filtra veľmi jednoduché a zaobíde sa bez nutnosti vysávač rozobrať. Dielenské vysávače majú niekoľko druhov oklepov.

Najjednoduchšie čistenie budete mať vďaka automatickému oklepu. Ten sa o čistení filtra postará úplne sám. Druhou možnosťou je vysávač s poloautomatickým alebo mechanickým oklepom. Lacnejšie vysávače funkciu oklepu neponúka a ich čistenie je náročnejšie.

Záver

Priemyselný vysávač vyberajte s ohľadom na to, čo všetko budete potrebovať vysávať. Od typu nečistosti sa odvíja aj príkon a sací výkon. Rozhodnúť sa musíte, či si vystačíte s vysávačom určeným na suché vysávanie, alebo využijete aj možnosť vysávať tekutiny či chemikálie.

Jednotlivé modely sa líšia aj typom filtrácie alebo triedou účinnosti. V domácej dielni si vystačíte s vysávačom triedy L alebo M. Najkvalitnejší potom bude vysávač s HEPA filtrom. Okrem toho môžete prihliadnuť na ďalšie funkcie, ktoré vysávač ponúka.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.wikipedia.org, www.hornbach.sk, www.madmatshop.cz

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo