Vodné vysávače

Vodné vysávače sa od ostatných líšia spôsobom filtrácie. Všetky vysaté nečistoty prechádzajú cez nádobu s vodou, efektivita čistenia je tak na vysokej úrovni. Nie je preto divu, že vysávače s vodnou filtráciou patria k tým vôbec najkvalitnejším. Vysávače na vodu majú mnoho výhod, ale aj niekoľko nevýhod.

Najväčšou výhodou je stály výkon vysávača. Odpadá vám aj nutnosť kupovať nové vrecká. Vodné vysávače sú bezpečné pre alergikov i malé deti a použiť ich môžete aj pri mokrom vysávaní. Vodné vysávače sú veľmi odolné a nepoškodia ich ani vysatie ostrého alebo tvrdého predmetu. Nevýhodou týchto vysávačov je vyššia hmotnosť, väčšia hlučnosť a navyše budete musieť po každom vysatí vylievať špinavú vodu.

Pri výbere vodného vysávača musíte najskôr zvoliť správny variant. Potom venujte pozornosť technickým parametrom, medzi ktoré patrí príkon, typ filtra aj veľkosť nádoby na vodu. U niektorých vysávačov môžete využívať aj rôzne nástavce.

Porovnať ceny vysávačov

Typy

Vodné vysávače majú niekoľko podôb. Najčastejšie sa v domácnostiach objavujú klasické viacúčelové vysávače, ale kúpiť ho môžete aj v tyčovom alebo robotickom prevedení. Každý z typov sa líši spôsobom používania.

Viacúčelový vodný vysávač

Je univerzálnym a najčastejšie používaním typom. Kúpiť ho môžete ako klasický vysávač do domácnosti aj ako veľký profesionálny stroj. U viacúčelového vysávača môžete využiť suché aj mokré vysávanie. U tohto modelu je možné používať rôzne nástavce, vďaka ktorým vysajete každý kút.

Tyčový vodný vysávač

Tyčový vysávač je modernejšou verziou. Jeho najväčšou prednosťou je vysoká skladnosť, čo bude viac vyhovovať majiteľom menších domácností. Tyčové vysávače sú k dostaniu v sieťovom aj akumulátorovom variante, pričom prevyšuje počet akumulátorových modelov. Kúpiť ho môžete aj v prevedení 2v1, kedy je možné tyčový vysávač zmeniť na malý ručný vysávač. Ten vám poslúži pri vysávaní auta, čalúnení a ďalším menších priestorov.

Robotický vodný vysávač

Najmodernejšou verziou je robotický vysávač s vodným filtrom. Tento vysávač zvládne upratovanie domácnosti bez vašej asistencie. Na ovládanie môžete využiť diaľkové ovládanie aj mobilnú aplikáciu. Robotické vysávače zvládnuť vysať iba rovné plochy a aj v jeho prípade môžete využívať suché a mokré vysávanie.

Príkon

Príkon je parameter udávajúci spotrebu energie a líši sa s typom vysávača. Najvýkonnejšie sú klasické vysávače na vodu. Výkon sa v ich prípade pohybuje okolo 1 500 W. Výkon tyčových vysávačov je o trochu nižší, jeho hodnota býva v rozmedzí 500 – 1 000 W.

Sací výkon – dôležitým parametrom je sací výkon, ktorý však nie je bežne uvádzaný. Pri určovaní sacieho výkonu môžete vychádzať z nasledujúceho – sací výkon je v rozmedzí 20 až 35 % celkového príkonu.

Filtrácia

Veľmi dôležité je zvoliť dostatočne kvalitnú filtráciu. Vodné vysávače ponúkajú niekoľko variantov filtrov. Kvalita filtra sa odvíja aj od obstarávacej ceny.

 • Mikrofilter – je schopný zachytiť aj drobné častice, napriek tomu však patrí k tým najmenej účinným.
 • HEPA filter – patrí k tým najúčinnejším. Dokáže zachytiť aj veľmi jemné častice, ktorých vdychovanie môže spôsobiť alergie.
 • Vodný filter – aj tento typ filtra je veľmi účinný a je schopný zachytiť 99% nečistôt.
 • Umývateľný filter – výhodou umývateľného filtra je veľmi jednoduché čistenie. V tomto prípade nebudete musieť riešiť nákup nových filtrov. Vysávače s umývateľnými filtrami sú navyše veľmi účinné a používať ich môžu aj alergici.

Objem nádoby

Objem nádoby na vodu je nutné vyberať v závislosti od veľkosti vysávanej plochy.

 • Do 100 m2 – túto plochu vysajete s vysávačom s nádobou s objemom do 3 litrov. Väčšina modelov na trhu disponuje práve takto veľkou zbernou nádobou.
 • Nad 100 m2 – viac vám bude vyhovovať vysávač s nádobou s objemom v rozmedzí 4 – 6 litrov.

Funkcia

Pri vodných vysávačoch môžete využívať rovnaké funkcie, ktoré ponúka aj ostatné typy vysávačov. Ani týmto vysávačom nechýbajú indikátory, ktoré vás informujú o stave filtrov alebo kapacite batérie. Životnosť motora predĺži funkcia SoftStart. Tá zaistí jeho postupné spúšťanie. Z praktického hľadiska sa bude hodiť automatické navíjanie kábla. A výhodou sú aj mäkčené kolieska.

Príslušenstvo

U vodných vysávačov môžete používať rôzne nástavce. Tie je možné využívať na vysávanie rôznych typov podláh.

 • Univerzálna – táto hubica je základným typom a použiť ju môžete pri vysávaní kobercov.
 • Podlahová – využijete ju na vysávanie tvrdých podláh.
 • Parketová – táto hubica sa používa na vysávanie citlivých povrchov. Vďaka parketovému nástavcu nebudete mať kvôli vysávaniu poškriabanú podlahu.
 • Šampónovací – využiť ju môžete na namočenie prilepených nečistôt a vhodná je aj na čistenie kobercov. U vodných vysávačov môžete využívať šampónovacie hubice rôznych šírok.
 • Vankúšová – hubica na čistenie čalúnenia a rôznych mäkkých povrchov.
 • Na nábytok – šetrná hubica odstráni prach z akéhokoľvek nábytku.

Značka

Vodné vysávače nie sú na trhu zastúpené v takom počte ako iné typy. Napriek tomu je však z čoho vyberať. Na trhu sú tieto vysávače k dostaniu od značky Kärcher, Bosch, Bissell, Rowenta, Gorenje, Thomas, Sprintus alebo MPM.

Cena

Nevýhodou vodných vysávačov je vyššia obstarávacia cena. Do 43 eur môžete kúpiť tento typ iba v ručnom prevedení. Prvé menšie klasické vysávače možno kúpiť za cenu okolo 129 eur. Väčší výber ponúka cena okolo 214 eur. Za túto cenu sú k dostaniu aj tyčové vysávače. Za výkonnejšie vysávače môžete zaplatiť viac ako 298 eur a ešte drahšie sú profesionálne stroje.

Porovnať ceny vysávačov

Otázky a odpovede

Aké hlučné sú vodné vysávače?

Nevýhodou vysávačov na vodu je práve vyššia hlučnosť, vďaka nej patrí k tým vôbec najhlučnejším. Hlasitosť vysávačov býva bežne v rozmedzí 70 – 80 dB, čo sa dá prirovnať k hluku rušnej ulice.

Čo je vodný vysávač s klopačom?

Tento vysávač si veľmi ľahko poradí s veľmi odolnými nečistotami. Súčasťou vysávača je vibračný klopač, ktorý dokáže odstrániť zažranú špinu z koberca. Pri vysávaní navyše koberec našuchorí. Vodný vysávač s klopačom je ideálny pri vysávaní matracov a čalúnený. Z týchto povrchov dokáže odstrániť baktérie a roztoče.

Aká je najväčšia výhoda vodných vysávačov?

Najväčší rozdiel je v uchovávaní nečistôt. Vreckové vysávače ukladajú nečistoty do vrecúšok, ktoré je nutné pravidelne dokupovať a meniť. Výhodou sáčkov je, že po jeho naplnení vyhodíte celé vrecko a neprídete tak do priameho kontaktu s nečistotami.

Bezvreckové vysávače zbierajú nečistoty do nádoby, ktorú je nutné pravidelne vyklepávať. To nie je dobrý spôsob čistenia najmä u alergikov. Vodný vysávač nadviaže nečistoty na vodu a vy sa tak nedostanete do priameho kontaktu. Vďaka tomu, že je nutné vodu vylievať po každom používaní, nedochádza k množeniu roztočov a baktérií, ako to býva u vreckových vysávačov.

Záver

Pri výbere vodného vysávača najskôr zvážte, aký typ vysávača je pre vás tým najvhodnejším. Najväčší výber ponúkajú klasické vysávače, ale vodný vysávač je možné kúpiť aj v tyčovej, ručnej alebo robotickej podobe. Potom sa zamerajte na výkon a typ filtrácie. Dôležitá je aj správna veľkosť zbernej nádoby. Zvážiť môžete aj niektoré funkcie a možnosti, ktoré jednotlivé vysávače ponúkajú. Veľmi dôležité je aj doplnkové príslušenstvo, ktoré budete môcť pri upratovaní používať.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo