Bezvreckové vysávače

Bezvreckové vysávače zbierajú všetky nečistoty do zbernej nádoby. V ich prípade tak nemusíte riešiť neustále dokupovanie náhradných sáčkov. Okrem toho u nich oceníte stály sací výkon. Tieto vysávače využívajú tzv. cyklónový efekt a známe sú aj ako vysávače cyklónové. Súčasťou vysávača sú filtre, ktoré sú umiestnené pred, ale aj za motorom. Kvalitný bezvreckový vysávač musí dokonale tesniť, aby mohol cyklónový efekt fungovať skutočne efektívne.

Nevýhodou bezvreckových vysávačov je práve spôsob vysypávania nečistôt. Počas neho môže veľmi ľahko dôjsť k opätovnému rozptýleniu drobných častíc do vzduchu. To môže byť nepríjemné obzvlášť u alergikov. Preto vyberajte medzi vysávačmi, ktoré umožňujú tzv. bezkontaktné vyprázdňovanie.

Pri výbere bezvreckového vysávača je vhodné zohľadniť typ podlahy, ktorá vo vašej domácnosti prevláda. Typ podlahy značne ovplyvňuje potrebný výkon vysávača. Dôležitá je voľba správnej filtrácie a premyslieť musíte aj to, aké funkcie a príslušenstvo budete chcieť u vysávača využívať.

Porovnať ceny vysávačov

Typy

Bezvreckové vysávače kúpite v rôznych podobách. Zastúpené sú v klasickej podobe, ale obľúbené sú aj tyčové alebo ručné varianty.

  • Klasický – univerzálna podoba, ktorá nájde uplatnenie v každej domácnosti.
  • Tyčové – pohodlnejšie sú tyčové vysávače, ktoré majú spravidla nižší výkon.
  • Ručné – malé ručné vysávače využijete na rýchle upratovanie kuchyne, sedačky alebo napríklad auta.
  • Robotické – obľúbené automatické vysávače vás pri pokoji nebudú potrebovať.

Konštrukcia

Pri bezvreckových vysávačoch je kladený väčší dôraz na kvalitu konštrukcie. Vďaka nej bude môcť vysávač naplno využívať odstredivý efekt, pri ktorom je prach vháňaný cez odstredivú komoru do filtra. Pri vysávaní sa častice rozdeľujú na menšie a väčšie nečistoty, pričom najmenšie nečistoty sú filtrované cez filtre. Do miestnosti tak bude kvalitný vysávač vyfukovať iba čistý vzduch. Kvalitné bezvreckové vysávače udržia v nádobe na prach až 99,999% všetkých nečistôt.

Kvalitnú konštrukciu na prvý pohľad nespoznáte. Spoľahnúť sa budete musieť na overeného výrobcu a mnohé určuje aj obstarávacia cena. V prípade bezvreckových vysávačov sa nevypláca zbytočne šetriť.

Príkon

Príkon ovplyvňuje spotrebu elektrickej energie. So stúpajúcim výkonom rastie priamo úmerne aj spotreba. Príkon však nie je u vysávačov zase toľko podstatný, pretože vysoký príkon nezaručuje aj vysoký sací výkon. A platí to aj naopak, vysávače s menším príkonom môžu poskytnúť dostatočne veľký sací výkon. Príkon bezvreckových vysávačov býva v rozmedzí 200 – 1 600 W. Kvalitný bezvreckový vysávač by mal mať príkon aspoň 350 W.

Sací výkon

Sací výkon je tým vôbec najdôležitejším parametrom vysávačov, avšak nie každý výrobca ho u svojich výrobkov uvádza. Sací výkon totiž nie je jednoduché zmerať. Všeobecné pravidlo hovorí, že sací výkon je cca 20 – 35% príkonu.

Filtrácia

  • Mikrofilter – je základný filter vyrobený z molitanu alebo tkaniny. Mikrofilter sa umiestňuje spravidla pred motor, plní tak funkciu vstupného filtra. Pred nečistotami chráni samotný motor.
  • HEPA a EPA filter – sú spoľahlivejšie a na rozdiel od predošlého typu certifikované. Tieto filtre zachytia mikročastice s veľkosťou 0,01 mikrometrov – 100 mikrometrov. Rozdeľujú sa do niekoľkých tried podľa účinnosti. Čím väčšie číslo filter má, tým je účinnejší. Alergici budú potrebovať minimálne EPA 12
  • EPA filter 10 má účinnosť 85%.
  • EPA filter 11 má účinnosť 95%.
  • EPA filter 12 má účinnosť 95,5%.
  • HEPA filter 13 má účinnosť 99,95%.

U bezvreckových vysávačov môžu byť filtre neumývateľné alebo umývateľné. Čo sa týka životnosti, nie je rozdiel nijako zásadný. Typ filtra ovplyvňuje skôr spôsob čistenia.

  • Umývateľný filter – tieto filtre je možné veľmi jednoducho udržiavať. Znečistený filter jednoducho opláchnete vodou a po vyschnutí ho budete môcť opäť použiť.
  • Neumývateľný filter – údržba týchto filtrov je zložitejšia, čistiť ich môžete iba mechanicky. Možno ich vyklepať prípadne vyfúkať. Túto činnosť by však nemali vykonávať alergické osoby.
  • Vodná filtrácia – taktiež vodná filtrácia je vhodná pre astmatikov aj alergikov. Vysávač s vodnou filtráciou vyfukuje čistý vzduch a ponúka aj bezpečnejšie čistenie prachovej nádoby. Vysávače s vodným filtrom však máva o niečo menší sací výkon.

Dĺžka kábla

Bezvreckové vysávače patria medzi káblové vysávače. Pri výbere si tak všímajte aj dĺžku kábla. Väčšina bezvreckových vysávačov je doplnené o kábel s dĺžkou 9 metrov. V súvislosti s dĺžkou kábla sa udáva aj akčný rádius.

Akčný rádius – je vzdialenosť, do ktorej môže dosiahnuť vysávač zapojený v elektrickej zásuvke. Akčný rádius je teda dĺžka prívodného kábla, dĺžka vysávača aj dĺžka sacej hubice. Táto hodnota býva u bezvreckových vysávačov v rozmedzí 6 – 13 metrov.

Funkcia

Bezvreckové vysávače ponúkajú rôzne funkcie a možnosti, ktoré vám ich používanie uľahčia.

  • Natáčacia rukoväť – vďaka nej sa s vysávačom dostanete do každého kúta.
  • Mokré vysávanie – s funkciou mokrého vysávania dokáže vysávač povysávať aj menšie množstvo tekutín. Mokré vysávanie je možné využiť aj na čistenie čalúnenia a kobercov.
  • Indikátor – indikátor zanesenia filtra vás informuje o potrebe znečistený filter vymeniť.
  • Pneumatická podlahová hubica – prispôsobí sa typu vysávanej podlahy. Vďaka nej nebudete musieť meniť podlahové nástavce.
  • Kolieska – súčasťou mnohých vysávačov sú aj kolieska. Tvrdé podlahy nepoškodíte špeciálnymi mäkčenými kolieskami.

Príslušenstvo

Súčasťou vysávača by malo byť aj nejaké príslušenstvo. Jeho podoba a počet sa odvíja od typu vysávača.

  • Štrbinová trubica – vďaka nej budete môcť povysávať aj zle prístupné miesta.
  • Turbokefa – s jeho pomocou budete môcť ľahko povysávať vlasy aj zvieracie chlpy.
  • Prachová kefa – odstráni prach z obrazov aj záclon.

Značka

Bezvreckové vysávače kúpite od popredných výrobcov. Medzi tie najobľúbenejšie patria vysávače Bosch, Sencor alebo Electrolux. Veľmi kvalitné sú aj vysávače značky Concept, Rowenta, Leifheit, Eta, Kärcher a Hoover.

Cena

Bezvreckové vysávače sú oproti vreckovému variantu o niečo drahšie. V tomto prípade sa nákup lacného prístroja nemusí vyplatiť. Pozor si dajte najmä pri podozrivo lacných modeloch neznámych výrobcov. Najlacnejší vysávač je možné kúpiť za menej ako 129 eur. Za túto cenu obvykle kúpite malý ručný vysávač. Väčší výber ponúka cena od 171-298 eur. Cena najdrahších vysávačov môže prekročiť 637 eur.

Porovnať ceny vysávačov

Otázky a odpovede

Akú veľkú majú cyklónové vysávače prachovú nádobu?

Veľkosť prachovej nádoby nehrá pri výbere vysávača nijakú veľkú rolu. V ich prípade sa totiž odporúča prachovú nádobu čistiť po každom použití vysávača. Kúpiť môžete vysávače s nádobou s objemom 0,7 – 4,9 litrov. Najväčší výber ponúkajú vysávače s nádobou o veľkosti od 1,2 – 2 litrov.

Ako sa o bezvreckový vysávač starať?

Údržba bezvreckového vysávača nie je nijako zložitá. Postačí iba pravidelne vysypávať zbernú nádobu. Dobré je ju občas riadne vymyť. Pravidelnú údržbu vyžaduje aj tesniaca gumička. Posledné, čo budete, musieť robiť je nutnosť čistiť alebo meniť filter. Postup údržby je vždy uvedený v návode od výrobcu.

Môžu sa bezvreckové vysávače používať v domácnostiach s alergikmi?

Bezvreckové vysávače sú veľmi kvalitné. Vďaka spoľahlivej filtrácii je ich používanie úplne bezpečné. Osoby s alergiou na prach však musia byť viac opatrné pri vysypávaní prachovej nádoby. V ich prípade je lepšie voliť vysávač s prepracovanejším systémom vysypávania. Všeobecne sa alergikom odporúča uprednostniť vysávač s vodnou filtráciou. U týchto vysávačov sa nečistoty zvlhčujú a pri vysypávaní neprášia.

Záver

Bezvreckové vysávače sa vyznačujú stálym výkonom. V ich prípade nebudete musieť riešiť stále dokupovanie náhradných sáčkov. Bezvreckové vysávače majú niekoľko podôb, vyberať budete medzi klasickými, tyčovými, ručnými aj robotickými vysávačmi. Ak chcete skutočne kvalitný vysávač s účinnou filtráciou, mali by ste sa pri výbere zamerať radšej na drahšie prístroje popredných výrobcov.

Podobné články, čo by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

1 Comment
  1. Super článok veľmi mi pomohol s výberom. Ďakujem.

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo