Vrecká do vysávačov

Majitelia sáčkových vysávačov sa nevyhnú pravidelnému dokupovaniu nových sáčkov. Hoci vrecká vyberáte na základe modelu a značky vysávača, je dobré vedieť, aké vrecká sú k dostaniu. Kúpiť môžete klasické papierové vrecká, ekonomické permanentné vrecká aj syntetické.

Pre staršie a atypické vysávače sú určené univerzálne vrecká, ktoré by mali umožniť použitie prakticky so všetkými dostupnými vysávačmi na trhu.

Porovnať ceny sáčkov

Typy

Rozhodnúť sa môžete medzi permanentnými a jednorazovými vreckami. Permanentné vrecká umožňujú viacpočetné použitie, jednorazové sú hygienickejšie.

Permanentné vrecká

Tieto vrecká umožňujú opakované používanie. Vo väčšine prípadov sú opatrené zipsom prípadne sponou, ktoré umožnia ich jednoduché vysypanie. Permanentné vrecká sú vyrobené zo syntetických materiálov, vďaka ktorým majú dobré filtračné vlastnosti.

Tieto vrecká sú výhodné z ekonomického hľadiska, na druhú stranu sa v nich ale množia baktérie, roztoče aj plesne, čo môže znamenať problém najmä pre alergikov.

Jednorazové

Jednorazové vrecká je nutné po naplnení vyhodiť a do vysávača vložiť vrecko nové. Vďaka tomuto riešeniu predídete množeniu rôznych organizmov, budete si ale musieť ustrážiť, či máte dostatočnú zásobu.

Materiál

Vrecká do vysávača sú vyrobené z papiera alebo netkanej fólie. Papierové vrecká sú lacnejšie, čo je pre mnohých tým hlavným kritériom výberu.

Papierové

Sú vyrobené z filtračného papiera, napriek tomu však nie je tento materiál schopný zachytiť všetky nečistoty a často sa tak stáva, že jemný prach skončí po vysatí opäť v miestnosti. Ak vlastníte vysávač s HEPA filtrom, je tu možnosť, že prach zachytí práve tento filter. Kvalitnejšie papierové vrecká majú niekoľko vrstiev, tieto kvalitnejšie vrecká sú k dostaniu vo veľkosti vhodné na domáce použitie.

Nevýhodou papierových sáčkov je menšia pružnosť, do vysávača ich musíte správne umiestniť, v opačnom prípade nemusí byť prúdenie vzduchu dostatočné a dôjsť môže aj k pretrhnutiu vrecka.

Papierové vrecká by sa mali naplniť z 2/3, tým zaistíte, že sa preplnené vrecko nepretrhne a vás nebude čakať zložité čistenie vysávača. U papierových vrecúšok sa často stáva, že po vysatí jemného prachu dôjde k upchatiu mikropórov, vysávač vás tak môže upozorniť na plné vrecko aj v prípade, že to tak nie je.

Ak u vás tento problém nastane je odporúčané, vymeniť vrecko za nové. Vplyvom zhoršenej priechodnosti vzduchu môže dôjsť k prehriatiu motora vysávača a jeho následnému poškodeniu. Z rovnakého dôvodu by nemali byť papierové vrecká používané opakovane. Hoci sa vám môže podariť papierové vrecko vysypať, nevyhnete sa jeho zaneseniu a nepriechodnosti.

Netkaná textília

Sú vyrobené z rovnakého materiálu ako HEPA filter a zachytia aj tie najmenšie častice prachu. Výhodou týchto sáčkov je aj ich pevnosť a odolnosť. Vrecká z netkanej textílie zvládnu vysať aj menšie množstvo vody bez toho, aby došlo k ich poškodeniu. Tieto vrecká sú vhodné na bežné používanie v domácnosti.

Vrecká z netkanej textílie dostanete v mnohých prevedeniach. Kúpiť môžete špeciálne protizápachové alebo antialergénne. Vrecká vhodné pre alergikov pohltia prach, roztoče aj alergény o veľkosti 1 mikrónu.

Výhodou sáčkov z netkanej textílie je ich pružnosť a plniť ich môžete do maximálneho objemu bez toho, aby to malo vplyv na sanie vysávača. Hoci za tieto vrecká zaplatíte o niečo viac, jedná sa o ekonomickejší variant, pretože ich nebudete musieť tak často meniť.

Značka

Vrecká do vysávača sú k dostaniu prakticky od všetkých výrobcov vysávačov. Vymenovať môžeme značky ako Bosch, Domo, Sencor, AEG, Siemens, ETA, Philips, Samsung, Miel, Electrolux, Hyundai, VAC, Karcher, Rowenta, Zelmer.

Cena

Na cenu sáčkov má vplyv výrobný materiál aj počet kusov v balení. Veľké je aj cenové rozpätie jednotlivých predajcov, kedy balenie s rovnakým počtom sáčkov kúpite aj s rozdielom 9.1 eur. Z tohto dôvodu je vhodné vyberať vrecká na internetových portáloch, ktoré vám cenový rozdiel zobrazí.

Cena sáčkov sa pohybuje v rozmedzí 6-43 eur. Okrem internetových obchodov sú k dostaniu aj v bežných predajniach.

Porovnať ceny sáčkov

Otázky a odpovede

Čo sú univerzálne vrecká do vysávača?

Jedná sa o vrecká, ktoré je možné použiť do atypického vysávača. Ak vlastníte vysávač, ku ktorému nemôžete zohnať vrecká, môžete sa spoľahnúť práve na univerzálne vrecká.

Čo je potrebné poznať na výber správneho vrecka?

Aby bolo možné vrecko do vysávača umiestniť, budete musieť poznať názov výrobcu vášho vysávača. Značka vysávača je štandardne uvedená na tele každého stroja a nájdete ho samozrejme v manuáli. Ďalej je potrebné vedieť meno vysávača.

Každý výrobca má v ponuke niekoľko modelov, ktoré od seba odlišuje jednotlivými názvami. Pre každý typ potom môže byť určené iné vrecko. A naposledy je to model vysávača, ktorý je uvedený na výrobnom štítku.

Čo sú vrecká S-Bag®?

Ide o špeciálne vrecká určené pre vysávače značky Electrolux, Phillips, AEG, Zanussi a niektoré ďalšie. Kúpiť môžete papierové aj vyrobené z netkanej fólie. K dostaniu sú v anti-alergénnom variante, kúpiť môžete vrecko protizápachové, Tieto vrecká patria k najpredávanejším, vyznačujú sa vysokou pevnosťou a výbornou filtračnou schopnosťou.

Je možné vysávať s textilnými vreckami sutinu?

Ani tieto vrecká nie sú vhodné na používanie na stavbe alebo v dielni. Na tento účel je nutné spoľahnúť sa na priemyselný vysávač, ktorý túto nečistotu zvládne pohltiť.

Záver

Pri výbere sáčkov do vysávača by ste mali preferovať vrecká vyrobené z netkanej fólie. Tieto vrecká zachytia takmer všetky prachové častice. Kúpiť môžete vrecká mikrovláknové, antialergénne, protizápachové a iné.

Okrem toho s nimi môžete vysávať v podstate všetko. Naopak papierové vrecká nie sú určené na vysávanie vody ani iných tekutín. Vhodné nie sú ani na ťažké materiály, horúci popol, sklo a horľavé látky.

Naproti tomu patria vrecká z netkanej textílie k pevným, nepoškodia sa ani pri vysatí ostrého predmetu. Hoci nie sú určené na vysávanie vody, môžete s nimi zvyškovú vlhkosť povysávať a k poškodeniu vrecka nedôjde.

Podobné články, čo by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.alza.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo