Naparovačky odevov

Naparovače sú prístroje, ktoré vám uľahčia žehlenie rôznych druhov materiálov a oblečenie ako sú košele, nohavice od kostýmov, saká, šaty s flitrami alebo volánikmi. Pri práci s naparovač nebude potrebovať žehliacu dosku a oblečenia môžete naparovať povešané na ramienku.

Naparovačky môžete používať na akýkoľvek materiál, pretože žehliace hlava priamo nehreje a bielizeň je naparovanie vďaka otvorom, z ktorých vychádza para. Para dosahuje teplotu cca 98 ° C a s jej pomocou látku narovnáte, oživíte farby a celý materiál nadlehčíte.

Látka sa pri použití naparovačky vyrovná už po prvom prejdení, para preniká cez vlákna a nepoškodia ich. Naparovač vám poslúži aj v prípade, že potrebujete rýchlo doladiť vzhľad oblečenie pred odchodom do práce alebo spoločnosti. Kvalitné naparovač je pripravený na použitie už za minútu.

Porovnať ceny naparovačov

Správne používanie

Žehlenie pomocou naparovačky nie je nič zložité. Jednotlivé kusy oblečenia stačí zavesiť na ramienko a potom po ňom prechádzať naparovacej.

Medzi látkou a prístrojom by nemala byť žiadna medzera, pokiaľ bude prístroj od látky oddialený, bude efektivita naparovanie nižšia. Naparovač je úplne bezpečný, nemusíte sa báť ani o jemné materiály.

Typy

Naparovačky sú vyrábané v dvoch podobách. Menšie typ vám bude slúžiť pre občasné domáce použitie a výborne sa hodí na cesty.

Väčšia stojanový zvládne vyžehliť aj niekoľko kusov oblečenia, je vhodný pre domáce použitie a poslúži aj v salónoch. Naparovačky môžete použiť aj na bytový textil a modernejšie modely vám ponúknu ďalšie využitie.

Ručné naparovač

Ručné naparovače sú menšie, skladnejšie a lacnejšie. Sú praktické na cesty. Oblečenie môžete žehliť zavesené na ramienku, horúca para odstráni všetky nevzhľadné záhyby a látka sa krásne vypne.

Ručné naparovačky sú vybavené nádržkou na vodu, z ktorej sa po zahriatí tvorí para. Objem nádoby je u týchto menších modelov od 200 do 250 ml. Tento objem vám umožní naparovač používať v rozmedzí 10 – 15 minút, než budete musieť vodu znovu doliať.

Ručné naparovačky môžete kúpiť ako jednoduchší výrobok, ktorý vám bude slúžiť len ako pomôcka na pokrčené odevy. Drahšie a prepracovanejšie modely môžu kombinovať až 4 rôzne funkcie pary.

Tieto naparovačky nesú označenie 4v1 a okrem vyhladzovanie oblečenie je môžete použiť na sterilizáciu hračiek a textilu. Ďalej poslúži ako zvlhčovače vzduchu, odstraňujú pachy a roztoče a poslúži aj pri naparovanie tváre.

Stojanový naparovač

Stojanové naparovačky plne nahradí klasickú žehličku. Sú tiež skladnejší, pretože v prípade stojanových naparovačov sa zaobídete bez žehliacej dosky.

Naparovanie prebieha priamo na ramienku, na ktorom máte oblečenie povešané v skrini, alebo môžete použiť ramienko, ktoré je súčasťou stojanového naparovače.

Zásobníky u týchto typov majú objem 2 a viac litrov a umožňujú vám pracovať až 90 minút. Stojany sú často vybavené napínacím mechanizmom, vďaka ktorému môžete oblečenie pre ľahšie žehlenie napnúť.

Príkon a výstup pary

Výstup pary udáva, aké množstvo pary naparovač neustále produkuje. Para je tvorená pomocou generátora, a to koľko pary je generátor schopný vyprodukovať sa zase odvíja od ich príkonu.

Čím väčší majú naparovače príkon, tým viac je vyžijete aj na hrubej látky. Voľte preto taký model, ktorý splní vaše očakávania, všeobecne sa dá povedať, že naparovače s príkonom do 1 400 W môžete používať na jemné látky, príkon do 1 500 W vám umožní ošetriť všetky bežné typy odevov a príkon 2 000 W si poradí aj s veľmi hrubými látkami a sú teda vhodné aj na bytový textil.

Výstup pary, alebo tiež parný výkon, je ďalší veľmi dôležitý parameter. Jeho hodnota sa udáva v gramoch za minútu pod skratkou g / min a značí, v akom množstve para vychádza.

Čím je táto hodnota vyššia, tým ľahšie sa vám budú jednotlivé kusy oblečenia žehliť. Pri ručných naparovačov je výstup pary zvyčajne v rozmedzí 25 – 30 g / min, stojanové potom majú výstup pary v rozmedzí 30 – 45 g / min.

K týmto parametrom potom môžeme doplniť aj rýchlosť nahrievania, teda to za akú dlhú dobu prístroj ohreje paru na požadovanú teplotu. Kvalitné naparovač by to mal zvládnuť za necelú minútu.

Objem zásobníka na vodu

Každý naparovač je vybavený zásobníkom na vodu. To ako veľkú nádobu prístroj vlastnú má zásadný vplyv na dobu, po ktorú ho môžete v jednom cykle používať.

Ručné naparovačky majú nádoby malých rozmerov, tieto nádoby sú súčasťou rukoväte, a ako sme už spomenuli, ich objem sa pohybuje v rozmedzí 200 – 250 ml a umožňujú vám ich používať cca 10 – 15 minút.

U stojanových zásobníkov tvorí nádoba na vodu základňu prístroja a môže mať objem až 2,5 litra vody. Možno s nimi teda pracovať aj viac než 1 hodinu.

Funkcia

Naparovačky majú celý rad funkcií, ktoré vám nielen uľahčí prácu, ale umožní vám prístroje používať aj inak ako v súvislosti s odevmi.

Súčasťou balenia sú často rôzne kefy, ktoré môžete použiť na odstránenie zvieracích chlpov alebo iných nečistôt. A ďalej sú to potom nástavce slúžiace ako odžmolkovača.

Regulácia pary

Veľmi užitočná funkcia, vďaka ktorej môžete ošetrovať ako jemné, tak hrubšie látky. Regulácia pary umožnuje meniť intenzitu prúdu pary a stretnete s ňou u drahších ručných a takmer všetkých stojanových naparovačov.

Vertikálne aj horizontálne naparovanie

Vďaka tejto funkcii môžete naparovať oblečenie zavesené na ramienku aj ležanie na stole.

AntiCals

Jedná sa automatické odvápnenie. Vďaka tejto funkcii môžete používať aj obyčajnú kohútikovú vodu. Ak túto funkciu naparovač nemá, je vhodné používať destilovanú vodu.

Automatické čistenie

Vďaka tejto funkcii sa naparovač sám vyčistí.

Automatické vypnutie

S touto funkciou sa prístroj sám vypne po niekoľkých minútach nečinnosti.

Pridanie vôňa

Túto možnosť ponúka stojanové naparovačky vybavené vonnú krytkou. Do naparovačky nakvapkáte niekoľko kvapiek vonného oleja, ktorý osvieži vaše oblečenie.

Značky

Medzi obľúbené naparovačky patria výrobky značky Philips, Tefal, Stream One, Domo, Eta, Princess alebo Tristar.

Cena

Cena naparovačov je porovnateľná s cenou žehličky. Ručné naparovačky môžete kúpiť do 40 EUR. Medzi jednotlivými modelmi je značný rozdiel v konštantnom výstupu pary. Niektoré výrobky majú výstup pary len 17 g/min, iné takmer cenovo totožné potom až 30 g/min.

Tento parameter je veľmi dôležitý a preto sa na neho pri výbere zamerajte. Veľký rozdiel pri týchto typoch nie je v objeme nádržke na vodu, tá je o objeme 200 alebo 250 ml, doba nahrievania je v rozmedzí 30 – 60 sekúnd.

Cena ručných naparovačov môže šplhať ku 80 EUR a za túto cenu je možné kúpiť už prvé stojanové typy. Ručné typy ponúka mnoho užitočných funkcií ako samočistenia alebo odvápnenie, stojanové sú menších objemov a s dlhšou dobou nahrievania.

Kvalitný stojanové typy so všetkými potrebnými funkciami vás vyjdú na cenu od 100 – 140 EUR. Tieto výrobky sú dostačujúce pre domáce používanie a plne nahradí žehličku. Výrobky určené pre komerčné využitie môžu stať aj 200 EUR.

Porovnať ceny naparovačov

Otázky a odpovede

Naparovať, alebo žehliť?

Žehličky sú výrobky, ktoré sú tiež doplnené radom užitočných funkcií a sú naozaj kvalitné. Žehlenie však väčšinou nepatrí k príliš obľúbené činnosti. Ak patríte k tým, ktorí žehlí len malé množstvo oblečenia, budú vám naparovače vyhovovať viac.

Dnes je navyše mnoho domácností vybavených sušičkou na bielizeň, vďaka ktorej žehliť prakticky nemusíte. V tomto prípade je naparovač ideálny pomocník, vďaka ktorému len doladíte vzhľad niektorého oblečenia.

Aká je hmotnosť ručného naparovačky?

Malé ručné naparovačky sú prispôsobené najmä pre občasné použitie a cestovanie. Ich hmotnosť sa pohybuje medzi 1 – 2 kg. Hmotnosť závisí predovšetkým od veľkosti nádržky na vodu a lepšie sa vám bude pracovať s prístrojmi, ktoré majú ergonomický tvar rukoväte.

Môžu naparovačky nahradiť klasickú čistiareň?

Niektoré typy oblečenia vyžadujú špeciálnu starostlivosť, ktorú mnohí prenechávajú na čistiarni odevov. Sú to najmä kusy, ktoré vyžadujú údržbu suchým čistením.

Niektoré naparovačky sú na to uspôsobené, medzi príslušenstvom tak môžete nájsť aj kefy, ktoré suché čistenie umožňujú. S ich pomocou ošetríte a vyčistíte aj hrubá vlákna kabátov, sák i búnd.

Záver

Naparovač je skvelý pomocník, vďaka ktorému môžete predísť mnohým nepríjemným zážitkom a ktorý môže zvýšiť vaše sebavedomie.

Hovorí sa, že šaty robia človeka a či sa dostávate do situácií, kedy potrebujete rýchlo dostať vaše oblečenie do formy, bude pre vás tento výrobok nenahraditeľný.

V každej domácnosti iste využijete niektorý tento ručný model a mnohokrát aj taký typ pomaly nahradí klasickú žehličku.

Aby vám výrobok dobre slúžiť, vyberajte ho od kvalitných výrobcov a zamerajte sa najmä na tie najdôležitejšie parametre, v tomto prípade teda príkon a parný výkon. Medzi funkcie, ktoré sú nenahraditeľné, patria najmä možnosť odvápnenie.


Zdroj: www.alza.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo