Parné hrnce

Varenie v pare je stále viac propagované ako zdravý spôsob prípravy potravín. Potraviny varené v pare nestratí vitamíny ani živiny a majú výraznejšiu chuť. Vďaka tomu nie je nutné suroviny toľko soliť. Nadmerné solenie je nevhodné najmä pre osoby, ktoré trpia vysokým tlakom. V pare môžete pripraviť zeleninu, mäso, ryby, ryžu i vajíčka.

S jeho pomocou pripravíte i dezerty. Pre varenie v pare môžete použiť klasický hrniec s parákom, alebo variť jednoduchšie a praktickejšie pomocou niektorého moderného parného hrnca. Varenie pomocou paráčiku je vhodné najmä pre občasné varenie menšieho množstva potravín.

V parnom hrnci uvaríte celý obed vrátane prílohy pre celú rodinu. Prednosti parných hrncov ocenia gurmáni, zástancovia zdravého životného štýlu aj osoby, ktoré majú rôzne diétne obmedzenia.

Porovnať ceny parných hrncov

Aký je princíp parného hrnca?

Pripraviť pokrmy pomocou parného hrnca nie je nič zložité. Hrniec sa skladá z dvoch alebo vice častí. Hlavnou časťou je základňa, do ktorej sa leje voda, ďalej je to rôzny počet varných nádob, v ktorom sa suroviny varí. Potom už len stačí zapnúť a môžete variť.

Všetko sa pripravuje bez tuku iba s pomocou malého množstva vody. Pokiaľ bude počas prípravy jedla potreba doliať vodu, upozorní vás na túto skutočnosť svetelná kontrolka. To ako správne potraviny do hrnca vrstviť, na aké veľké kúsky je krájať a koľko času na uvarenie potrebujú, by malo byť popísané v návode od výrobcu.

Typy

Parné hrnce sú jednoduché prístroje, ktoré pracujú na rovnakom princípe. Možno ich teda rozdeliť iba na elektrické a klasickej nádoby vhodnej na sporák, do ktorých je vložený parátko, na ktorom sú potraviny pripravované.

Varenie na sporáku je vhodné pre prípravu malého množstva, využijete ich najmä, ak týmto spôsobom pripravujete napríklad detský príkrm. V prípade, že chcete nakŕmiť celú rodinu, nezaobídete sa bez elektrického parného hrnca. Ten je vybavený niekoľkými programami, časovačom aj kontrolkami, ktoré vám celý proces ešte viac zjednoduší.

späť na obsah ↑

Veľkosť

Pri výbere akéhokoľvek riadu alebo spotrebičov treba predovšetkým zohľadniť počet osôb, ktoré ich budú využívať. Dôležité je premyslieť tiež to, čo budete chcieť v hrnci pripravovať a od toho voliť aj správny tvar.

Parné hrnce sú výborné najmä pre úpravu rýb. V tomto prípade sa vám bude hodiť dlhší varná nádoba, do ktorej sa zmestí celá ryba. Budete teda vyberať z modelov, ktoré umožňujú skladať varnej nádoby na seba. Jednotlivé modely bývajú k dostaniu s 2 – 4 nádobami.

Pri varení ich môžete použiť všetky, ale variť môžete iba v jednej. Takéto hrnce majú väčší objem a sú vhodnejšie pre viac osôb. Trochu horšie bude manipulácia, ak budete variť s pomocou 4 nádob a budete potrebovať skontrolovať priebeh varenie v tej najspodnejšej, musíte odstrániť aj horné nádoby.

V obmedzenom množstve sú na trhu hrnce, ktoré umožňujú skladať nádoby vedľa seba. Hrniec má dve rovnako veľké nádoby, do prednej nádoby je však možné vložiť prepážku, ktorú ju rozdelíte na polovice, čím vám vzniknú nádoby tri. To ako sú jednotlivé výrobky veľké, určuje ich objem. Ten sa pohybuje v rozmedzí 3 – 12 litrov.

späť na obsah ↑

Materiál a dizajn

Parné hrnce sú vyrobené z plastu, nerezu alebo v kombinácii kov a plast. Lacnejšie hrnce sú celoplastové, drahšie majú základňu z nerezu. Varné nádoby sú priehľadné, vďaka tomu je varenie prehľadné.

Plastové hrnce majú kratšiu životnosť, a sú vyrábané v niekoľkých farebných prevedeniach. Nerezové potom vynikajú elegantným dizajnom, sú odolnejšie a majú dlhšiu životnosť. Najčastejšie sú však k dostaniu hrnce, ktoré majú riadiacu jednotku nerezovou a varnej nádoby z odolného a priehľadného plastu.

späť na obsah ↑

Funkcia

Parné hrnce sú prístroje určené výhradne pre prípravu pokrmov pomocou pary. Od toho sa odvíja aj počet funkcií. Pri tomto prístroji nečakajte žiadne nadštandardné funkcie, jednotlivé výrobky okrem základných parametrov obsahujú iba určitý počet varných programov.

Jedná sa o dobu varenia, ktorá je vodná pre jednotlivé suroviny. Čo teda jednotlivé modely ponúka? Budeme postupovať od najlacnejších k tým najdrahším.

 • Časovač – najlacnejšie typy majú k dispozícii len časovač v podobe otočného gombíka
 • Ukazovateľ množstva vody – vďaka nemu máte prehľad o množstve vody v zásobníku. V prípade potreby je nutné vodu doliať cez praktické otvory bez nutnosti demontáže.
 • Zvuková signalizácia – upozorní vás na ukončenie varenia
 • Automatické vypnutie – po uplynutí nastaveného času sa hrniec sám vypne

Drahšie modely sú navyše doplnené o funkcie ako:

LCD displej

LCD displej vďaka nemu máte prehľad o procese varenia. Je doplnený dotykovým ovládaním alebo niekoľkých gombíky, záleží na danom modeli.

Udržiavanie teploty

Parný hrniec udržuje po určitú dobu pokrm teplý. Tento čas je v rozmedzí 20 – 60 min

Duálny zóna varenie

Umožňuje nastaviť dva rôzne časy pre prípravu dvoch odlišných pokrmov. Automatické programy – tu máte na výber niekoľko automatických programov, vďaka ktorým môžete pripraviť zeleninu, mäso, rybu, kura, vajíčka a ryžu

Funkcia Vitamine +

Patentovaná funkcia, ktorú nájdete u prístrojov značky Tefal, zrýchli priebeh varenia a tým sa zachová v potravinách viac vitamínov.

Odnímateľné dno

Medzi naozaj špeciálne možnosti, ktoré môžu kvalitné hrnce ponúkať, patrí aj možnosť odňať dno naparovacej nádoby. V tomto prípade nebudete limitovaní priestorom a môžete pripravovať aj väčšie kusy jedla.

späť na obsah ↑

Bezpečnostné funkcie

Z bezpečnostných funkcií je v prvom rade potrebné vymenovať detskú poistku, ktorá zabráni nechcenému spustenie spotrebiča. Protišmykové nožičky zaistia stabilitu prístroja. Ochrana proti prehriatiu a varenie bez vody, zamedzí prípadnému zničenie hrnca. Chladné rukoväte vás chráni pred možným popálením.

späť na obsah ↑

Príslušenstvo

Súčasťou parných hrncov je aj väčšie množstvo príslušenstva. K tomu základnému patrí nádoba na ryžu, držiak na varenie vajec. Vyberateľná nádoba na odkvapkávanie zachytí všetku odparenú vodu alebo šťavy.

Drahšie modely potom prístroj dodávajú s prepážkou určenou na rozdelenie varnej zóny. Naparovacia misy určené na prípravu polievok a omáčok. K dispozícii máte aj rôzne veľké nádoby s viečkami pre jednoduchú prípravu pudingov alebo suflé. A nechýba ani praktická kuchárka do začiatkov.

späť na obsah ↑

Príkon a výkon

Príkon má vplyv predovšetkým na rýchlosť varenia a teda aj na spotrebu elektrickej energie. Kvalitné parné hrnce sú pripravené na použitie v rozmedzí 1 – 3 minúty. Príkon je v rozmedzí 400 – 1 800 W.

U väčšiny výrobkov lacnejších i drahších sa stretnete najčastejšie s príkonom 900 W, ktorý vám postačí pre bežné domáce varenie. Na druhú stranu je k dostaniu aj niekoľko modelov, ktoré majú príkon nižší ako 800 W. Tie nie sú príliš vhodné, pretože nedosahujú optimálnych výkonov.

späť na obsah ↑

Dĺžka kábla

U parného hrnca budete musieť riešiť aj dĺžku kábla, tá by mala byť dostatočne dlhá, aby vám umožnila pohodlné používanie na bezpečnom mieste ideálne na kuchynskej linke.

Z bezpečnostného hľadiska nie je vhodné, aby sa para, ktorá z hrnca vychádza, zrážala v bezprostrednej blízkosti elektrickej zásuvky. Mnoho hrncov je vybavené praktickým úložným priestorom, do ktorého je možné kábel po skončení varenia uložiť.

späť na obsah ↑

Značka

To ako kvalitný prístroj bude, vám zaručí kvalitný výrobca. Medzi najobľúbenejšie výrobky patria hrnca Russell Hobbs. Ďalšie popredné miesta obsadili výrobky Tefal, Gallet, Eta a Phillips. V menšej miere sú zastúpené hrnce od značiek Morphy Richards, Klarstein, AMT a Braun.

späť na obsah ↑

Cena

Parné hrnce kúpite v rozmedzí 35 – 40 EUR. K dostaniu sú potom aj výrobky za cenu prevyšujúcu 160 EUR. Sú to výrobky s príkonom vyšším ako 2 000 W v nerezovom vyhotovení.

Ak chcete naozaj kvalitný výrobok s dostatočným objemom, prídavnými funkciami aj väčším množstvom príslušenstvom, vyberajte v cenovom rozpätí od 60 – 100 EUR.

Porovnať ceny parných hrncov

späť na obsah ↑

Údržba

Údržba je v tomto prípade jednoduchá. Po skončení varenia je nutné umyť iba naparovacia nádoby, ideálne ručne s použitím saponátu. Ak to výrobca priamo nezakazuje, môžete použiť aj umývačku riadu.

Dlhá životnosť prístroja je závislá predovšetkým na zásobníka vody. Ten by mal byť aspoň 2x alebo aj viackrát za rok odvápňovania. Všetko záleží na tom, ako často budete parný hrniec používať, a ako tvrdú vodu doma máte.

K odvápnenie môžete použiť špeciálne prostriedky vhodné na tento účel. Postačí však aj kyselina citrónová alebo ocot. Stačí prípravok naliať na dno nádoby, nechať niekoľko hodín pôsobiť, ideálne cez noc a pal už len jednoducho opláchnuť.

Posledná časť hrnca s riadiacou jednotkou možno utierať pomocou vlhkej handričky. Pobyt pod vodou by jeho životnosť výrazne skrátil.

späť na obsah ↑

Otázky a odpovede

Je parný hrniec vhodný pre všetkých?

Parné spôsob prípravy pokrmov nemusí byť vhodný pre osoby, ktoré trpia ochorením obličiek. Niektoré potraviny varom stratí niektoré látky, ktorých sa chorí nemôžu zbaviť prirodzenou cestou.

Je možné pri varení pridávať jednotlivé suroviny?

Táto možnosť je u parných hrncov samozrejmosťou, pretože jednotlivé suroviny vyžadujú rôznu dobu prípravy.

Ako postupovať pri varení?

Všeobecne sa odporúča začínať mäsom. Bravčové treba naklepať, aby nebolo tuhé. Mäso je možné dochutiť bylinkami, so soľou šetrite. Okrem ryže nepridávajte k potravinám žiadnu vodu.

Je vhodné potraviny krájať na rovnako veľké kúsky, aby sa uvarili rovnomerne. Hrniec je možné počas varenia otvárať, robte to však čo najmenej, aby zbytočne neunikala para a nepredlžovala sa doba varenia.

Slúži parný hrniec tiež pre ohrievanie?

Parné hrnce môžu pokrmy aj ohrievať. Možno ohriať aj celý obed naraz. Pokiaľ nezjete celý obed naraz, môžete varné nádoby vložiť do chladničky a

späť na obsah ↑

Záver

Parné hrnce sú jednoduché prístroje, príprava pokrmov je jednoduchá a pohodlná. Parné hrnce fungujú na princípe teplovzdušnej rúry, vďaka čomu nedochádza k nežiaducemu pripaľovaniu.

Pri varení v pare nie je nutné používať žiadna výrazná korenia, pretože potraviny varené týmto spôsob majú výraznejšiu chuť. Najlepším ochucovadlá tak budú rôzne bylinky.

Parné hrnce idú navrhnuté tak, aby umožňovali pripraviť väčšie množstvo rôznych potravín. V jednom hrnci tak pripravíte polievku, prílohu aj hlavný chod.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

   Budeme radi za váš komentár. Píšte prosím slušne a s pridanou hodnotou. Komentáre schvaľuje správca.


  Komentáre / diskusie / hodnotenie

  GDPR: Sme správcami údajov a chránime osobné údaje v súlade so zákonom 101/2000 Z. z. o ochrane osobných údajov a zásadami obsiahnutými v smernici EÚ 95/46/ES. Po odoslaní komentára spracúvame tieto údaje - meno, e-mail a IP adresu. E-mail používame na odoslanie informačnej správy o tom, že niekto odpovedal na vašu požiadavku. Na iné účely ho nepoužívame. IP adresu sledujeme na ochranu pred spamom. Ak chcete odstrániť svoje údaje, kontaktujte nás na adrese info@recenzer.sk