Karimatky

Karimatku využijete mnohými rôznymi spôsobmi. Je určená predovšetkým ako podložka pre prespávanie vonku, môže však suplovať tiež cvičebný podložku. Pri výbere karimatky by ste sa mali zamerať na niekoľko parametrov, a to skladnosť, hmotnosť, izolačné schopnosti a pohodlie.

Výber karimatky by ste nemali podceniť, dostatočnú tepelnú izoláciu vám neposkytne ani dobre kvalitný spacák.

Porovnať ceny karimatiek

Typy

Karimatky možno rozdeliť do niekoľkých skupín, podľa toho, z čoho sú vyrobené a aké ďalšie vlastnosti majú.

Penové

Penové karimatky patrí k základným a najznámejším typom. Jej najväčšou prednosťou je nízka hmotnosť, cena a dá sa povedať, že aj neobmedzená výdrž. Možno ju používať na akomkoľvek povrchu, nevadí ju tŕnie, kamenia atď. Nevýhodou je však menšia izolácia aj pohodlie, ktoré vám penová karimatka poskytne.

Samonafukovacia

Samonafukovacie karimatky patrí k najobľúbenejším typom. Táto karimatka je vyplnená penou, ktorá vzduch rozdelí do malých pórov, takže vám poskytne výbornú izoláciu aj pohodlné ležanie. Nevýhodou je predovšetkým menšie životnosť, pretože je náchylná k prepichnutiu.

Je teda nutné položiť karimatku na miesto, kde nehrozí jej prerazenie. V ideálnom prípade by mala byť uložená v stane alebo aspoň podložená celtou.

Nafukovacie

Nafukovacie karimatky je nutné pred každým používaním nafúknuť, čo je jej nevýhoda. Na druhú stranu sú však k dostaniu nafukovacie karimatky, ktoré sú veľmi skladné a ľahké na prenášanie, to ocenia predovšetkým milovníci Tramp a rôznych výšľap. Naopak silnejším karimatkám je vytýkaná väčšia hmotnosť a väčší rozmer.

Súčasťou nafukovacie karimatky nie je žiadna pena, karimatka je však vyrobená z kvalitnejších materiálov, ktoré sa postarajú o jej pohodlie i izolačné schopnosti. Z tohto dôvodu je vyššia aj jej obstarávacia cena.

Nafukovacie karimatky sú k dostaniu v mnohých hrúbkach a poskytnú tak pohodlné ležanie aj náročnejším používateľom. Kúpiť ju môžete v hrúbke 5, 6 ale aj 10 centimetrov.

Alumatka

Alumatka čiže hliníkové karimatky sú tenké karimatky, ktorých horná časť tvorí hliníková fólia. Hliník má schopnosť odrážať telesné teplo a tým vám poskytne veľmi dobrý tepelný komfort. Medzi výhody patrí nízka váha a vyšší skladnosť, k nevýhodám potom prakticky žiadne pohodlie, pretože karimatka je cca 3 mm hrubá.

späť na obsah ↑

Ventil

Súčasťou samonafukovacích a nafukovacích karimatiek je ventil. Ten môže byť vyrobený z plastu alebo kovu. Kovové ventily sú odolnejšie, nemožno ich napríklad rozšlapnúť. Preto tento typ uprednostňujte pred tým plastovým.

späť na obsah ↑

Hrúbka

Hrúbka udáva, ako bude karimatka pohodlná a akú izoláciu vám poskytne. Hrúbky jednotlivých typov sme už spomenuli. K najtenšom patrí hliníkové karimatky, ktoré majú hrúbku 3 mm.

V prípade penových je hrúbka v rozmedzí 0,5 – 1,2 mm. Nevýhodou penových karimatiek je tiež skutočnosť, že používaním postupne zoslabnú a to až na papierovú mieru.

Samonafukovacie karimatky je možné kúpiť v hrúbke v rozmedzí 2,5 – 6 cm. Najväčší výber ponúka karimatky s hrúbkou okolo 5 cm. K najpohodlnejším patrí nafukovacie karimatky, ktoré sú k dostaniu v hrúbke 5 – 10 cm.

späť na obsah ↑

Tepelný odpor

Hodnota tepelného odporu označuje, ako dobre bude karimatka izolovať. Tepelný odpor sa značí písmenom R – value, a býva v rozmedzí 1,0 – 9,5. Čím je jeho hodnota vyššia, tým lepšie sú izolačné schopnosti karimatky.

Na druhú stranu s vyššou hodnotou tepelného odporu stúpa jej hmotnosť. Pre letné používania si vystačíte s hodnotou okolo 2, karimatky, ktoré budete používať po väčšinu roka, by mali mať hodnotu R v rozmedzí 4,2 – 4,4.

späť na obsah ↑

Tvar

Karimatky je možné kúpiť v mnohých tvaroch. Najviac výrobkov má obdĺžnikový tvar, k dostaniu sú však aj rôzne tvarované karimatky, ktoré sú v dolnej časti zúženej a typické sú pre nich aj zaoblené rohy. Pohodlie zvyšuje aj vankúšik, ktorým sú niektoré karimatky vybavené.

Výhodou zúženého tvaru je menšia hmotnosť i veľkosť, do ktorej je možné karimatku zložiť. Nevýhodou zúžených samonafukovacích karimatiek je však nižšiu životnosť, ktorá je daná skutočnosťou, že sú prebytočné časti vysekané a tým je narušená ich penová výplň, ktorá má vplyv aj na tepelnú izoláciu. Preto je vhodnejšie pri výbere uprednostniť klasický tvar.

späť na obsah ↑

Veľkosť

Karimatky sú dodávané v dvoch veľkostiach. Veľkosť Regular bude vyhovovať klasické postave. V tomto prípade je dĺžka v rozmedzí 183 – 187 cm. Druhú skupinu tvoria karimatky Large, ktoré sú určené vyšším postavám a dĺžka je v rozmedzí 196 – 198 cm.

Šírka je najčastejšie v rozmedzí 50 – 63 cm, naraziť však môžete aj na modely so šírkou okolo 70 cm. Karimatky pre páry majú šírku okolo 120 – 130 cm.

späť na obsah ↑

Príslušenstvo

Čo sa týka príslušenstva, využijete predovšetkým opravné sady a ručné pumpičky. Pumpička je určená najmä pre nafukovanie nafukovacích karimatiek, možno ich vak použiť aj na dofúknutie samonafukovacích typov.

Karimatky je možné nafúknuť aj pomocou nepriedušného obalu, ktorý je dodávaný s niektorými modelmi v podobe obale. Jeho súčasťou je otvor na ventil, ten nasadíte na ventil karimatky a potom už len stačí nafukovať pomocou vzduchu, ktorý do vreca nachytáte.

Hoci sa môže zdať, že bude postup náročný a zdĺhavý, nafúknete karimatku, rýchlo, jednoducho a ušetríte miesto, ktoré by vám zabrala pumpička.

späť na obsah ↑

Značka

Kvalitné karimatky kúpite od značky Pinguin, HUSKY, Outwell, YATE, Therm-A-Rest, Hannah a ďalšie. Výrobcovia ponúka veľké množstvo modelov v rôznych tvaroch, hrúbkach a veľkostiach. Vyberať môžete z mnohých farebných prevedeniach.

späť na obsah ↑

Cena

Najlacnejšie kúpite penové a hliníkové karimatky, tie sú k dostaniu už za necelých 10 EUR. Sú vhodné pre občasné použitie v letných mesiacoch. Tieto karimatky vám však neposkytnú prakticky žiadne pohodlie.

Cena samonafukovacích karimatiek začína na necelých 20 EUR, tieto lacnejšie modely sú vyrobené z menej odolných materiálov a najčastejšie je možné zakúpiť v hrúbke 2,5 cm. Väčší výber i pohodlie vám ponúka cenové rozpätie 40 – 80 EUR. Tu si vyberiete z mnohých samonafukovacích aj nafukovacích výrobkov.

Najnáročnejšie užívatelia môžu vyberať karimatky za 2 a viac eur. Sú vyrobené z veľmi kvalitných materiálov, oceníte ich pohodlnosť aj výborné izolačné vlastnosti. Investícia sa vám oplatí v prípade, že budete karimatku využívať pravidelne.

Porovnať ceny karimatiek

späť na obsah ↑

Otázky a odpovede

Je možné prasknutú karimatku opraviť?

V prípade, že zistíte vadu na samonafukovacia alebo nafukovacie karimatke, môžete ju veľmi ľahko opraviť. Dieru je možné zalepiť polyuretánovým lepidlom, väčšie poškodenie opravíte pomocou záplaty. Súčasťou každej karimatky je opravovacia sada a záplaty je možné kúpiť aj samostatne.

Možno kúpiť karimatku pre pár?

V menšej miere sú zastúpené karimatky, ktoré poskytnú pohodlie dvoma nocľažníkom. Výber je však naozaj minimálne, preto si budete musieť vybrať len medzi nafukovacími a samonafukovacím typy.

Na čo sa ešte pri výbere zamerať?

U karimatky oceníte protišmykový povrch, vďaka ktorému nebude schádzať ani vo chvíli, keď sa budete prevaľovať v spacáku. Túto funkciu ponúka snáď všetky kvalitné výrobky. Ďalšou prednosťou je nezmáčanlivý povrch, ktorý zabráni možného navlhnutia karimatky a teda aj spacáku.

Aj túto funkciu ponúka kvalitnejšie samonafukovacia a nafukovacie výrobky. Karimatky s označením Woman, sú navrhnuté pre ženy, podľa výrobcov sú schopné sa ideálne prispôsobiť ich potrebám i postave.

späť na obsah ↑

Záver

Cena by nemala hrať v prípade karimatky hlavnej úlohe, a to najmä v prípade, že nocujú v prírode často. Karimatky sa často obstarávajú tiež deťom, ktoré trávia leto na detských táboroch. Ani v prípade, že spí na vyvýšených drevených konštrukcií, nemali by ste nákup karimatky podceniť.

Ideálne voľbu prináša samonafukovacie karimatky, ktoré jednoducho rozložíte a už sa nemusíte o nič starať. Pri kempovaní vám potom najväčšie pohodlie poskytne silnejší nafukovacia karimatka.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

      Budeme radi za váš komentár. Píšte prosím slušne a s pridanou hodnotou. Komentáre schvaľuje správca.


    Komentáre / diskusie / hodnotenie

    GDPR: Sme správcami údajov a chránime osobné údaje v súlade so zákonom 101/2000 Z. z. o ochrane osobných údajov a zásadami obsiahnutými v smernici EÚ 95/46/ES. Po odoslaní komentára spracúvame tieto údaje - meno, e-mail a IP adresu. E-mail používame na odoslanie informačnej správy o tom, že niekto odpovedal na vašu požiadavku. Na iné účely ho nepoužívame. IP adresu sledujeme na ochranu pred spamom. Ak chcete odstrániť svoje údaje, kontaktujte nás na adrese info@recenzer.sk