Hamaky

Hamak si možno predstaviť ako hojdaciu sieť, namiesto typického výpletu však ležíte na celolátkovom povrchu. Vďaka tomu je ležanie veľmi pohodlné. Hamak si môžete zaobstarať do bytu alebo záhrady, ale najčastejšie je tento názov spojený s nocovaním v prírode.

Nocovanie v hamaku má svoje čaro a je oveľa jednoduchšie ako stavanie stanu. Hamak môžete používať kdekoľvek, po prespaní ho jednoducho zložíte, vložíte do obalu a môžete pokračovať v ceste.

Výber hamaku pre bežné použitie nie je nijako zložité, stačí sa rozhodnúť, kde budete hamak používať, ako ho zavesiť a zaujímať vás bude už len jeho veľkosť, farebné prevedenie a cena. V prípade hamakov do prírody vás bude zaujímať spôsob zavesenia, možné príslušenstvo atď.

Porovnať ceny hamakov

Typy

Hamaky je možné rozdeliť do troch skupín, podľa spôsobu využitia.

Interiérové

Jedná sa skôr o závesné látkové kreslá. V súčasnej dobe sú veľmi obľúbené. Tieto hojdačky môžu využívať iba jednotlivci, sú k dostaniu v detskej i klasickej veľkosti. Ak budete o tejto hojdačke uvažovať, bude vás zaujímať najmä to, akým spôsobom ju v byte zavesíte.

Interiérové hojdačky možno ukotviť do betónových a drevených stropov. Ak máte stropy sadrokartónové alebo hurdiskové, nebude ukotvenie možné. V tomto prípade je možné zaobstarať klasické hamaky v podobe hojdacej siete a pomocou špeciálnych skôb ho ukotviť do múrov.

Výhodou týchto závesných hojdačiek je najmä skladnosť. Potom, čo nebudete hojdačku používať, môžete ju jednoducho uskladniť v skrini.

S kotvením vám pomôže tzv. Chemická kotva, ktorá je podobná príchytke, je ale pevnejšia. Do interiéru vždy vyberajte chemickú kotvu na báze polyesteru. Vyhnite sa kotvám, ktoré obsahujú rakovinotvorný styrén.

Exteriérové

Do záhrady alebo na terasu môžete vyberať zo všetkých typov hamaku. Môžete kúpiť závesné kreslo, hojdačky, ktoré zavesíte medzi stromami alebo stĺpmi, alebo hojdačky zavesené na drevenej či kovovej konštrukcii. V tomto ohľade je ponuka naozaj obrovská, záleží na vašich priestorových aj finančných možnostiach.

Do prírody

Do prírody môžete vyberať hamaky vyrobené z kvalitných ľahkých a priedušných materiálov. Kým hamaky vhodné do domácnosti a záhrad majú slúžiť ako miesto pre odpočinok a oceníte u nich aj možnosť hojdania, hamaky do prírody sú určené výhradne ako miesto pre prespanie.

Pri výbere týchto hamakov máte k dispozícii aj rôzne príslušenstvo, ktoré vám má pobyt v prírode čo najviac spríjemniť.

Materiál

Hamaky sa vyrábajú z bavlny, plátna a padákového hodvábu. Pre domáce využitie si vystačíte s bavlnenými hojdačkami, tie sú pohodlné, materiál je však ťažší, čo vás ale u hamakov určených na používanie na jednom mieste nebude nijako limitovať.

Pre nocovanie v prírode sú určené hamaky vyrobené z padákového hodvábu. Výhodou materiálu je ľahkosť a odolnosť. Tento materiál je veľmi priedušný, pohodlne sa vyspíte aj v letných mesiacoch. Ak pri pobyte pod spacákom zmoknete, stačí nechať hamak chvíľu preschnúť, suchý bude veľmi skoro a na rozdiel od klasickej bavlny vám hamak z hodvábu nezatuchne.

Veľkosť

Hamaky sú v predaji v mnohých veľkostiach. Vyberať môžete hojdačky určené deťom, jednotlivcom, dvojiciam a k dostaniu sú dokonca v rodinnom prevedení. Pri výbere veľkosti je vhodné zohľadniť najmä nosnosť.

Príslušenstvo

Príslušenstvo sa týka výhradne hamaku určených pre prespávanie v prírode. Rovnako ako pri spaní v stane, oceníte kvalitné karimatku, ktorá vám poskytne dobrú izoláciu. Ako už bolo povedané, hamaky sa vyrába z veľmi priedušných materiálov, vďaka ktorým vám môže byť pri pobyte vonku zima.

Dôležitý je aj spacák. Pred dažďom alebo vetrom vás ochráni celta, pred dotieravým hmyzom moskytiéra. Pre milovníkov nocovanie v prírode sú určené hamaky so zabudovanou strieškou a moskytiérou.

K hamak sa predáva tiež underquilt alebo underblanket, čo je vlastne špeciálny prvok, určený na zateplenie. Okrem toho vás ochráni aj pred vetrom alebo vlhkom. Využijete ho najmä pri chladnejších mesiacoch. Ak budete hamak využívať iba v letných mesiacoch, je investícia do underquiltu v podstate zbytočná, v tomto prípade si vystačíte s karimatkou.

Underquilt sa umiestňuje pod hamak a za pomoci háčikov potom spojíte jeho časti k sebe. Týmto spôsobom vytvoríte niečo na spôsob kokónu. Ďalšou možnosťou sú výrobky, ktoré umožňujú vytvorenie akejsi kapsy. Poslednou možnosťou je potom underblanket, ktorý sa izoluje spodná časť i boky hamak, nemožno ho však zapnúť a nebude vás teda pri spánku nijako utláčať.

Všetky tieto prvky sa vešajú rovnakým spôsobom ako hamaka a aj tento prvok je vyrobený z veľmi kvalitných odolných a rýchloschnúcich materiálov.

Zavesenie

Zavesenie je jednoduché a zvládne ho naozaj každý. K zaveseniu slúžia dve silné laná, medzi nimi je ešte slabé lanko, ktoré je označované ako RIDGE LINE. Jeho úlohou je umiestniť hamak do optimálnej polohy bez ohľadu na skutočnosť, kde a ako bude zavesený. Okrem toho ho využijete pri zavesení krycej plachty a moskytiéry.

Hamak je potrebné zavesiť medzi dva pevné body do vami zvolenej výšky. Laná hamaku uchytíte pomocou očiek alebo háčikov. Pre väčšiu stabilitu je možné hamaky ešte ukotviť k zemi. Postup zavesenia nájdete v návode každého výrobku. K dispozícii je aj mnoho videí na internete, ktoré vám v začiatku pomôžu.

Značka

Turistické hamaky môžete kúpiť od značky DD Hammocks, Snugpak, Amazonas, QUECHUA, Highlander alebo Hamaka.eu. Pre domáce využitie vyberajte medzi značkami Sedco, Malatec, vidaXL, Cattaro, Drewmax atď.

Cena

Cenu určuje predovšetkým dizajn, veľkosť a celkové prevedenie. Najlacnejšie výrobky sú k dostaniu už za necelých 20 EUR. Vyberať môžete medzi klasickými hojdacími aj prespávacími typmi.

Od 40 – 120 EUR máte k dispozícii väčšie rozmery, ale aj závesné textilné kreslá. Hamak do prírody je často doplnený o kryciu plachtu a moskytiéru. Najdrahšie turistické hamaky vás vyjdú až na 200 EUR, využiť ich môžete na celoročné použitie. Za 200 a viac eur kúpite aj hamaky zavesené na pevnom ráme.

Porovnať ceny hamakov

Otázky a odpovede

V čom sa líši prespávanie v hamaku od spania v stane?

Hamak môžete použiť na prespanie kedykoľvek. Vo chvíli, keď postavíte stan, jedná sa už o kempovanie. Kempovať je možné vždy len na určitých miestach.

Prespávanie v hamaku je ale brané ako nocovanie. Nocovať je možné kdekoľvek. Ale aj nocovanie má svoje pravidlá, je zakázané zakladať oheň a zanechávať v mieste prespania odpadky.

Čo znamená spanie v diagonálnej polohe?

V hamaku je možné spať len v polohe na chrbte, kedy máte chrbát zľahka prehnutý. Táto poloha nemusí každému vyhovovať. Zabudnúť môžete na spanie na bruchu, je však možné spať čiastočne na boku. V prípade, že zaujmete diagonálnu polohu, nebude váš chrbát prehnutý a hamak vás nebude nikde tlačiť.

Východisková pozícia je klasický ľah na chrbte, potom posuniete nohy ľahko do strany, v uhle okolo 40 °, spevníte látku a akonáhle zaujmete stabilnú polohu, posuniete aj zvyšok tela.

Ako hamak udržiavať?

Hamak určený na domáce použitie by mal umožňovať vypranie. U bežných podôb týchto výrobkov to nie je žiadny problém. V prípade, že sa jedná o závesné kreslo alebo hamaky na pevnej konštrukcii si túto možnosť dopredu postrážte.

Rovnako tak je možné udržiavať aj hamaky určené na prespávanie. U tohto typu dodržiavajte aj niektoré zásady používania. Predovšetkým je nutné uskladňovať vždy ideálne suchý výrobok, či už sa jedná o hamaky alebo Celty.

Záver

Hamaky sú vďaka pevnej látke obľúbenejšie než klasické hojdacie siete. Sú k dostaniu v mnohých farebných kombináciách a veľkostiach. Pohodlie poskytnú celej rodine a letné leňošenie v hojdacom hamaku bude vždy príjemné.

Na spanie v hamaku si budete musieť zvyknúť. Niekomu môžu tieto pomôcky vyhovovať, iní si na ne celkom nezvyknú nikdy. Z tohto dôvodu je vhodné také nocovanie najskôr vyskúšať, než sa pre nákup rozhodnete.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.top-armyshop.sk, www.hamak.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo