Hamaky

Hamak si možno predstaviť ako hojdacia sieť, namiesto typického výpletu však ležíte na celolátkové povrchu. Vďaka tomu je ležanie veľmi pohodlné. Hamak môžete zaobstarať do bytu, záhrady, ale najčastejšie je tento názov spojený s nocovaním v prírode.

Nocovanie v hamak má svoje čaro a je oveľa jednoduchšie ako stavanie stanu. Hamak môžete používať kdekoľvek, po prespanie ju jednoducho zložíte, vložíte do obalu a môžete pokračovať v ceste.

Výber hamak pre bežné použitie nie je nijako zložité, stačí sa rozhodnú, kde budete hamak používať, ako ju zavesiť a zaujímať vás bude už len jej veľkosť, farebné prevedenie a cena. V prípade hamak do prírody vás bude zaujímať o spôsob zavesenia, možné príslušenstvo atď.

Porovnať ceny hamak

Typy

Hamaky je možné rozdeliť do troch skupín, podľa spôsobu využitia.

Interiérové

Jedná sa o skôr o závesná látková kreslá. V súčasnej dobe sú veľmi obľúbené. Tieto hojdačky môžu využívať iba jednotlivci, sú k dostaniu v detskej i klasické veľkosti. Ak budete o tejto hojdačke uvažovať, bude vás zaujímať najmä to, akým spôsobom ju v byte zavesíte.

Interiérové ​​hojdačky možno ukotviť do betónových a drevených stropov. Ak máte stropy sadrokartónové alebo hurdiskové, nebude ukotvenie možné. V tomto prípade je možné zaobstarať klasickou hamaky v podobe hojdacej siete a pomocou špeciálnych skôb ju ukotviť do múrov.

Výhodou týchto závesných hojdačiek je najmä skladnosť. Pot, čo nebudete hojdačku používať, môžete ju jednoducho uskladniť v skrini.

S kotvením vám pomôže tzv. Chemická kotva, ktorá je podobná príchytke, je ale pevnejší. Do interiéru vždy vyberajte chemickú kotvu na báze polyesteru. Vyhnite sa kotvám, ktorý obsahujú rakovinotvorný styrén.

Exteriérové

Do záhrady alebo na terasu môžete vyberať zo všetkých typov hamaku. Môžete kúpiť závesné kreslo, hojdačky, ktoré zavesíte medzi stromami alebo stĺpy, alebo hojdačky zavesené na drevené či kovovej konštrukcii. V tomto ohľade je ponuka naozaj obrovská, záleží na vašich priestorových aj finančných možnostiach.

Do prírody

Do prírody môžete vyberať hamaky vyrobené z kvalitných ľahkých a priedušných materiálov. Kým hamaky vhodné do domácnosti a záhrad majú slúžiť ako miesto pre odpočinok a oceníte u nich aj možnosť hojdania, hamaky do prírody sú určený výhradne ako miesto pre prespanie.

Pri výbere týchto hamaku máte k dispozícii aj rôzne príslušenstvo, ktoré vám má pobyt v prírode čo najviac spríjemniť.

späť na obsah ↑

Materiál

Hamaky sa vyrába z bavlny, plátna padákového hodvábu. Pre domáce využitie si vystačíte s bavlnenými hojdačkami, tie sú pohodlné, materiál je však ťažšie, čo vás ale u hamaky určenému na používanie na jednom mieste nebude nijako limitovať.

Pre nocovanie v prírode sú určené hamaky vyrobené z padákového hodvábu. Výhodou materiálu je ľahkosť a odolnosť. Tento materiál je veľmi priedušný, pohodlne sa vyspíte aj v letných mesiacoch. Ak pri pobyte pod širákom zmoknete, stačí nechať hamak chvíľu preschnúť, suchý bude veľmi skoro a na rozdiel od klasickej bavlny vám hamak z hodvábu nezatuchne.

späť na obsah ↑

Veľkosť

Hamaky sú v predaji v mnohých veľkostiach. Vyberať môžete hojdačky určenej deťom, jednotlivcom, dvojiciam a k dostaniu sú dokonca v rodinnom prevedení. Pri výbere veľkosti je vhodné zohľadniť najmä nosnosť.

späť na obsah ↑

Príslušenstvo

Príslušenstvo sa týka výhradne hamaku určených pre prespávanie v prírode. Rovnako ako pri spaní v stane, oceníte kvalitné karimatku, ktorá vám poskytne dobrú izoláciu. Ako už bolo povedané, hamaky sa vyrába z veľmi priedušných materiálov, vďaka ktorým vám môže byť pri pobyte vonku zima.

Dôležitý je aj spacák. Pred dažďom alebo vetrom vás ochráni celta, pred dotieravým hmyzom moskytiéra. Pre milovníkov nocovanie v prírode sú určené hamaky so zabudovanou strieškou a moskytiérou.

K hamak sa predáva tiež underquilt alebo underblanket, čo je vlastne špeciálny prvok, určený na zateplenie. Okrem toho vás ochráni aj pred vetrom alebo vlhkom. Využijete ho najmä pri chladnejších mesiacoch. Ak budete hamak využívať iba v letných mesiacoch, je investícia do underquiltu v podstate zbytočná, v tomto prípade si vystačíte s karimatkou.

Underquilt sa umiestňuje pod hamak a za pomoci háčikov potom spojíte jeho časti k sebe. Týmto spôsobom vytvoríte niečo na spôsob kokónu. Ďalšou možnosťou sú výrobky, ktoré umožňujú vytvorenie akejsi kapsy. Poslednou možnosťou je potom underblanket, ktorý sa izoluje spodná časť i boky hamak, nemožno ho však zapnúť a nebude vás teda pri spánku nijako utláčať.

Všetky tieto prvky sa vešajú rovnakým spôsobom ako hamaka a aj tento prvok je vyrobený z veľmi kvalitných odolných a rýchloschnúcich materiálov.

späť na obsah ↑

Zavesenie

Zavesenie je jednoduché a zvládne ho naozaj každý. K zavesenie slúžia dve silné laná, medzi nimi je ešte slabé lanko, ktoré je označované ako RIDGE LINE. Jeho úlohou je umiestniť hamaky do optimálnej polohy bez ohľadu na skutočnosť, kde a ako bude zavesený. Okrem toho ho využijete pri zavesení krycie plachty a moskytiéry.

Hamak je potrebné zavesiť medzi dva pevné body do vami zvolenej výšky. Laná hamak uchytíte pomocou očiek alebo háčikov. Pre väčšiu stabilitu je možné hamaky ešte ukotviť k zemi. Postup zavesenie nájdete v návode každého výrobku. K dispozícii je aj mnoho videí na internete, ktoré vám v začiatku pomôžu.

späť na obsah ↑

Značka

Turistické hamaky môžete kúpiť od značky DD Hammocks, Snugpak, Amazonas, QUECHUA, Highlander alebo Hamaka.eu. Pre domáce využitie vyberajte medzi značkami Sedco, Malatec, vidaXL, Cattaro, Drewmax atď.

späť na obsah ↑

Cena

Cenu určuje predovšetkým dizajn, veľkosť a celkové prevedenie. Najlacnejšie výrobky sú k dostaniu už za necelých 20 EUR. Vyberať môžete medzi klasickými hojdacími aj přespávacími typy.

Od 40 – 120 EUR máte k dispozícii väčšie rozmery, ale aj závesná textilné kreslá. Hamaka do prírody je často doplnená o kryciu plachtu a moskytiéru. Najdrahšie turistické hamaky vás vyjdú až na 200 EUR, využiť ich môžete na celoročné použitie. Za 200 a viac eur. Kúpite aj hamaky zavesené na pevnom ráme.

Porovnať ceny hamak

späť na obsah ↑

Otázky a odpovede

V čom sa líši prespávanie v hamaky od spanie v stane?

Hamak môžete použiť na prespanie kedykoľvek. Vo chvíli, keď postavíte stan, jedná sa už o kempovanie. Kempovať je možné vždy len na určitých miestach.

Prespávanie v hamak je ale brané ako nocovanie. Nocovať je možné kdekoľvek. Ale aj nocovanie má svoje pravidlá, je zakázané zakladať oheň a zanechávať v mieste prespanie odpadky.

Čo znamená spanie v diagonálnej polohe?

V hamak je možné spať len v len v polohe na chrbte, kedy máte chrbát zľahka prehnutá. Táto poloha nemusí každému vyhovovať. Zabudnúť môžete na spanie na bruchu, je však možné spať čiastočne na boku. V prípade, že zaujmete diagonálne polohu, nebudú váš chrbát prehnutá a hamaka vás nebude nikde tlačiť.

Východisková pozícia je klasický ľah na chrbte, potom posuniete nohy ľahko do strany, v uhle okolo 40 °, spevníte látku a akonáhle zaujmete stabilnú polohu, posuniete aj zvyšok tela.

Ako hamak udržiavať?

Hamaka určená do domáce použitie by mala umožňovať vypraní. U bežných podôb týchto výrobkov to nie je žiadny problém. V prípade, že sa jedná o závesné kreslo alebo hamaky na pevnej konštrukcii si túto možnosť dopredu ohlídejte.

Rovnako tak je možné udržiavať aj hamaky určenú na prespávanie. U tohto typu dodržiavate aj niektoré zásady používania. Predovšetkým je nutné uskladňovať vždy ideálne suchý výrobok, či už sa jedná o hamaky alebo Celta.

späť na obsah ↑

Záver

Hamaky sú vďaka pevnej látke obľúbenejšie než klasické hojdacie siete. Sú k dostaniu v mnohých farebných kombináciách a veľkostiach. Pohodlie poskytnú celej rodine a letné leňošenie v hojdacom hamaky bude vždy príjemné.

Na spanie v hamaky si budete musieť zvyknúť. Niekomu môžu tieto pomôcky vyhovovať, iní si na ne celkom nezvyknout nikdy. Z tohto dôvodu je vhodné také nocovania najskôr vyskúšať, než sa pre nákup rozhodnete.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

      Budeme radi za váš komentár. Píšte prosím slušne a s pridanou hodnotou. Komentáre schvaľuje správca.


    Komentáre / diskusie / hodnotenie

    GDPR: Sme správcami údajov a chránime osobné údaje v súlade so zákonom 101/2000 Z. z. o ochrane osobných údajov a zásadami obsiahnutými v smernici EÚ 95/46/ES. Po odoslaní komentára spracúvame tieto údaje - meno, e-mail a IP adresu. E-mail používame na odoslanie informačnej správy o tom, že niekto odpovedal na vašu požiadavku. Na iné účely ho nepoužívame. IP adresu sledujeme na ochranu pred spamom. Ak chcete odstrániť svoje údaje, kontaktujte nás na adrese info@recenzer.sk