Čelovky

Čelovka je vhodná pre všetkých milovníkov športy a prírody. Vďaka svetlu, ktoré čelovka vyžaruje, nebudete pri pobyte vonku limitovaní iba denným svetlom. Čelovka má oproti klasickej baterke veľkú výhodu v tom, že vám umožňuje mať voľné ruky.

Dnešný trh ponúka ohromné ​​množstvo týchto výrobkov a vybrať naozaj funkčné a odolnú svietidlo nie je vôbec jednoduché. O tom, koľko toho tento zdanlivé jednoduchý prístroj ponúka, značí už aj cena jednotlivých typov. Tie najjednoduchšie kúpite za pár sto korún, cena najkvalitnejších ide do tisícov.

Pri výbere čelovky je nutné vedieť, pre koho av akej situácii sa najčastejšie bude výrobok používať. Inou svietidlo využije pri kempovaní alebo rybolov, pre tieto činosti nie je nutné robiť drahé typy a vystačíte si s nejakým menej náročným modelom.

Naproti tomu aktívni športovci, horali a dobrodruhovia budú potrebovať vysoko kvalitné výrobky s dlhou výdržou a lepšou výbavou. Pri výbere treba zohľadniť aj množstvo parametrov ako dosvit, svetelný zdroj, stupeň krytia alebo výdrž batérie.

Porovnať ceny čeloviek

Typy

Pre väčšiu prehľadnosť si najprv jednotlivé typy rozdelíme podľa využitia.

Behanie a turistika

Pri večernom behaní najlepšie využijete čelovku, ktorá má aspoň 3 režimy svietenia a kvalitné dosvit dopredu aj do strán. Svetlo by malo byť odolné proti prípadnému pádu a malo by byť vodeodolné. Preferujte výrobok menšej hmotnosti, s väčšou dobou výdrže.

Horolezectvo a cyklistika

Pre tieto činnosti budete opäť potrebovať ľahkú čelovku, ktorá sa vyznačuje výborným dosvitom a dlhou dobou svietenia.

Zimné a vodné športy

Tieto typy by mali byť predovšetkým veľmi odolné a vodotesné. Existujú aj modely, ktoré je možné na cca 30 minút ponoriť do vody.

Stanovanie

Využijete aj lacnejšie modely, ktoré by mali umožňovať aspoň regulovať svetelnosť.

späť na obsah ↑

Parametre

Svetelný tok

Svetelný výkon je udávaný v lúmenoch a informuje o tom, ako silno bude svetlo svietiť. Z toho logicky vyplýva, že čím je táto hodnota väčšia, tým lepšia je svietivosť čelovky.

Lacnejšie modely majú stály svetelný tok, kvalitnejšie typy umožňujú svetlo regulovať. Svetelný tok je priamo závislý na výdrži batérie. S postupnou znižujúcou sa kapacitou batérie sa bude znižovať aj svetelný tok.

Svetelný tok možno rozdeliť podľa výkonu do niekoľkých skupín:

Svetelný tok menšie ako 100 lm

Typy vhodné pre bežné domáce používanie alebo stanovanie. Využijete ich aj pri nočnom venčení psov alebo všade tam, kde si budete pri práci potrebovať posvietiť.

Svetelný tok v rozmedzí 100-400 lm

Je vhodný pre aktívnych športovcov. Takto veľký svetelný tok využijete pri behaní, cyklistike, lyžovaní alebo napríklad kempovanie a rybárčenie.

Svetelný tok väčší ako 400 lm

Hodí sa pre vysokohorskú turistiku. 800 a viac lm využijete pri extrémnych športoch, profesionálnom nasadení alebo do najnáročnejších podmienok.

Dosvit

To na koľko metrov je svetlo schopné svietiť, udáva dosvit. U tohto parametra však nie sú dôležité iba metre, čelovka, ktorej dosvit je cca 200 metrov, ale svieti iba úzkym kužeľom, vám neposlúži toľko, ako model s kratším dosvitom ale širším záberom.

Preto vyberajte čelovky aj na základe toho, aký široký záber svetlo má. Vďaka širokému kuželi svetla sa budete lepšie orientovať v priestore. Dosvit môže byť v rozmedzí cca 50 – 200 metrov.

Výhodné sú modely, ktoré sú vybavené funkciou zoom. Tá umožňuje dosvit regulovať. U čeloviek s veľkým dosvitom, je ale väčšie zaťaženie batérie a s ním spojená aj jej kratšie živostnosť.

Maximálna výdrž

Maximálna výdrž udáva dobu, počas ktorej bude čelovka svietiť pri dostatočnom svetelnom toku. Po uplynutí tejto doby sa bude jej svietivosť a dosvit zhoršovať, až dôjde k úplnému zhasnutiu.

Nemusíte sa teda báť, že po uplynutí doby maximálnej výdrže svetlo ihneď zhasne. Všeobecne máte ešte niekoľko minút na to, aby ste sa dostali domov alebo do osvetleného priestoru.

Tento údaj je tiež závislý od počasia, všeobecne je maximálna výdrž kratšia v zimných mesiacoch alebo pri maximálnom režime svietenia.

Ak teda chcete dobu svietenia, čo najviac natiahnuť a terén vám to dovoľuje, voľte úspornejšie režim svietenia. Najviac úsporné je blikajúce SOS svetlo. Väčšiu výdrž vám poskytnú výrobky s LED diódami, ktoré šetrí batérie.

Napájanie

K dostaniu sú čelovky, ktoré fungujú pomocou klasických batérií a tiež modely, ktoré umožňujú pravidelné dobíjanie. Niektoré typy potom umožňujú kombinovať obe tieto možnosti.

Čelovky napájané gombíkovými batériami majú krátku životnosť a sú vhodné skôr pre domáce využitie alebo na nenáročnom výlete. Tužkové alebo mikrotužkové batérie sú u týchto výrobkov najrozšírenejší. Majú dlhšiu životnosť a využijete ich aj pri športovaní.

Li-ion akumulátory a lítiové batérie sú súčasťou drahších a výkonnejších výrobkov. Ich výhodou je predovšetkým dlhá životnosť, pre ich opätovné dobíjanie budete potrebovať špeciálne nabíjačku.

Modely s integrovaným micro USB dobíjaním patrí k tomu najlepšiemu, čo môžete kúpiť. Možno ich dobíjať rovnako ako napríklad mobilný telefón, na cestách môžete využiť tiež POWERBANK.

Odolnosť čelovky

Aby mohli tieto výrobky dobre slúžiť, je nutné, aby boli odolné proti vode, vniknutiu prachu alebo cudzích telies. Odolnosť je u čeloviek označovaná skratkou IP čiže stupňom krytia.

Za touto skratkou sa potom nachádza dve číslice, prvá udáva ochranu pred vniknutím cudzích telies a pred nebezpečným dotykom. Druhá informuje o krytie proti vniknutiu vody.

Čelovky s krytím môžu mať prvé číslo za skratkou IP v rozmedzí 0 – 6. V prípade čísla 0 nie sú čelovky chránené proti prachu, číslo 3 značí malú ochranu pred prachom a číslo 6 poskytuje úplnú ochranu. Na trhu sa stretnete najčastejšie s čelovky, ktoré neposkytujú žiadnu ochranu IPX alebo naopak úplnú ochranu IP6 proti prachu.

Druhé číslo označuje ochranu proti vode a je v rozmedzí 0 – 9. Aj tie najzákladnejšie výrobky by mali poskytovať aspoň ochranu proti striekajúcej vode zo všetkých uhlov, čo značí číslo 4. IPX0 – IPX3 poskytuje malú ochranu proti kvapkajúcej vode, v prípade čísla 3 je to potom ochrana proti striekajúcej vode v uhle 60 °.

Ochrana proti ponoreniu začína číslicou 7, v tomto prípade sa jedná o ponorenie do vody po dobu 30 minút v hĺbke 1 metra. IPX8 značí ochranu proti potopeniu do vody, ktoré je určené výrobcom a číslo IPx9 poskytuje ochranu proti tlakovej vode.

Hmotnosť

Hmotnosť čeloviek je najčastejšie v rozmedzí od 50 – 200 g. Nejde teda o nijak ťažké zariadenia, napriek tomu je však vždy lepšie voliť čo najnižšiu hmotnosť.

Nízka hmotnosť by sa však nemala odrážať na celkovej kvalite výrobku. Vami vybraný model by mal spĺňať predovšetkým všetky dôležité parametre a hmotnosť by mala byť skôr druhoradá.

späť na obsah ↑

Funkcia

Jednotlivé modely ponúkajú aj niektoré funkcie, ktoré môžete pri športovaní alebo pobyte vonku využiť.

 • ZOOM – umožňuje regulovať šírku svetelného kužeľa. Vďaka tomu sa budete lepšie orientovať v teréne. Úzky kužeľ svetla dosvieti ďalej, toto svetlo je ale príliš ostré a môže byť až nepríjemné. Širší kužeľ svetla vám poskytne prehľad aj o priestore okolo.
 • Automatické zapínanie – umožňuje čelovku zapnúť jednoduchým mávnutím ruky.
 • Ovládanie – je najčastejšie pomocou prepínacích gombíkov. Týmto spôsobom je možné meniť jednotlivé režimy svietenia. Pri ovládaní sa zamerajte aj na to, aká jednoduchá alebo naopak obtiažna bude u vami vybraného modelu výmena batérií.
 • Ďalej je nutné venovať pozornosť aj nastavenie popruhov. Tie by sa mali dať ľahko regulovať, tak, aby vám svietidlo nepadala z hlavy a ani nijako netlačila. Väčšina čeloviek má iba popruh okolo hlavy, drahšie sú potom navyše vybavené stredovým popruhom, ktorý chráni pred možným spadnutím.
 • Červené svetlo – neoslňuje a je teda vhodné pri komunikácii s ďalšími osobami. Toto svetlo tiež nespôsobuje ostré odrazy od lesklých alebo hladkých plôch. Je vhodné tiež pri zníženej viditeľnosti napríklad v hmle.
 • SOS blikanie – je vhodné pre upozornenie na vašu osobu v prípade, keď dôjde k nejakému zraneniu. Je to tiež najmenej náročný režim, ktorý šetrí batériu.
 • Nastavenie intenzity svetla – umožňuje meniť ostré svetlo na tlmené a naopak.
 • Stroboskop – vydáva silné svetelné signály, ktoré by vás mali ochrániť pred zrážkou s divokými zvieratami.
 • Senzor okolitého svetla – čelovky s touto funkciou automaticky prispôsobujú intenzitu svietenia okolitým podmienkam. Na viac osvietených miestach sa svietenia utlmí a vo väčšej tme naopak zintenzívni.
 • Krátkodobé zvýšenie výkonu – vďaka tejto funkcii si posvietite na akýkoľvek zle osvetlený objekt.
 • Naklápacie svietidlo – umožňuje meniť uhol svietenia, čo sa hodí, ak si budete potrebovať posvietiť na ruky.
 • Funkcia LOCK – čiže uzamknutia zabráni náhodnému zapnutiu pri prenášaní.
 • Indikátor stavu batérie – vás bude priebežne informovať o výdrži batérie.
späť na obsah ↑

Značka

Medzi najlepšie hodnotené značky patria výrobky od značiek ako Petzl, Ledlenser, Beal, Silverpoint, Sixtol, Fenix ​​a iné. K najobľúbenejším výrobkom patria výrobky značky PETZL.

Táto značka ponúka široký výber čeloviek vo všetkých cenových kategóriách. U užívateľov sú obľúbené tiež čelovky Fenix ​​a Ledlenser.

späť na obsah ↑

Cena

Najlacnejšie čelovky kúpite za necelých 10 EUR. Sú vhodné pre občasné domáce použitie alebo stanovanie. Radosť s nimi urobíte i deťom. Ak patríte medzi športovcov, rybárov alebo radi kempujete, vyberajte kvalitnejšie výrobky, ktorých cena začína na cca 35 EUR.

V prípade profesionálnych športovcov alebo trampov je vhodné zamerať sa na vysoko kvalitné výrobky, ktoré kúpite za cca 60 a viac EUR.

Porovnať ceny čeloviek

späť na obsah ↑

Údržba

Čo sa týka údržby, je vhodné pokiaľ ide svetlo zložiť z popruhov. Vďaka tomu môžete popruhy prať v práčke. Táto údržba je to jediné, čo môžete s výrobkom robiť. Samozrejmosťou je tiež výmena alebo dobíjanie batérií.

Čelovky s nízkym krytím proti prachu nie je vhodné vystavovať prašnému prostrediu a v prípade, že výrobok disponuje nízkym krytím proti vode, snažte sa o čo najmenší kontakt čelovky s vodou.

V prípade správneho používania vám bude svietidlo slúžiť niekoľko rokov. Na tento výrobok sa vzťahuje záruka, ktorá môže byť až 7 rokov, čo svedčí o jej nízkej poruchovosti.

späť na obsah ↑

Otázky a odpovede

Akú čelovku pre deti?

Pre deti je možné zakúpiť lacnejšie modely cenoviek, kvalitné sú k dostaniu už za cca 500 Sk. Výrobok by mal mať malú hmotnosť a dôležité sú tiež popruhy, ktoré by sa mali dať utiahnuť tak, aby svetlo nepadala z hlavy.

K dostaniu sú tiež čelovky, ktoré je možné pomocou klipu pripevniť na šilt čiapky a k dostaniu sú aj čiapky alebo čelenky so zabudovanou svietidlom.

Je možné nosiť čelovku inak ako na hlave?

Niektoré čelovky je možné nosiť na krku alebo pomocou klipu pripevnené na šilte. Súčasťou niektorých výrobkov je tiež hrudný pás, na ktorý je možné svietidlo pripevniť. Vďaka tomu zvýšite svoju viditeľnosť pri zlom počasí, alebo ak nebude chcieť oslňovať ostatné osoby.

späť na obsah ↑

Záver

Kvalitná čelovka by mala umožňovať prepínať do viacerých režimov svietenia, dôležitá je aj dostatočná odolnosť a krytie. Aby mala svietidlo aspoň primeranú výdrž, kúpte model, ktorý disponuje aspoň tužkovými batériami. Väčšiu výdrž vám potom umožní lítiové batérie alebo akumulátory.

Čelovku vyberajte najmä podľa toho, k čomu vám bude svietiť najčastejšie, najlacnejší a najmenej výkonné modely využijete skôr pri stanovanie alebo venčení psa a sú vhodné aj pre deti na detské tábory atď.

Pre beh, bicykel alebo hľadanie kešek budete potrebovať baterku s vysokou svietivosťou, hodiť sa bude funkcia zoom aj nastavenie osvetľovacie plochy. Pre extrémne športy sa zamerajte okrem iného vysoký stupeň krytia a jednoduché ovládanie, najlepšie mávnutím ruky.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

   Budeme radi za váš komentár. Píšte prosím slušne a s pridanou hodnotou. Komentáre schvaľuje správca.


  Komentáre / diskusie / hodnotenie

  GDPR: Sme správcami údajov a chránime osobné údaje v súlade so zákonom 101/2000 Z. z. o ochrane osobných údajov a zásadami obsiahnutými v smernici EÚ 95/46/ES. Po odoslaní komentára spracúvame tieto údaje - meno, e-mail a IP adresu. E-mail používame na odoslanie informačnej správy o tom, že niekto odpovedal na vašu požiadavku. Na iné účely ho nepoužívame. IP adresu sledujeme na ochranu pred spamom. Ak chcete odstrániť svoje údaje, kontaktujte nás na adrese info@recenzer.sk