Svietidlo

Svietidlo je praktická pomôcka v mnohých situáciách. Hodiť sa vám bude pri akejkoľvek vonkajšej činnosti. Neoceniteľná je pri športe, kempovaní, turistike, rybolove, ale veľmi nápomocná môže byť aj pre vodičov. Svietidlo poslúži rovnako dobre dospelým aj deťom, ktoré ju využijú počas letného táborenia či stanovania. Svietidlo môže mať mnoho podôb, a ak patríte k aktívnym jedincom, nemusí vám jeden typ svietidla stačiť.

Pred výberom je veľmi dôležité zvážiť, komu je svietidlo určené. Iné nároky budú mať dospelí a iné deti. Okrem rôznych podôb, veľkostí a hmotností patrí k najdôležitejším parametrom svetelný výkon, dosvit a odolnosť. Zaujímať by vás mal aj spôsob napájania, výdrž batérií a ďalšie funkcie.

Porovnať ceny svietidiel

Typy

Pod pojmom svietidlo si väčšinou predstavíte klasickú baterku. Do skupiny svietidiel je však možné zahrnúť aj čelovky. Tieto výrobky sú na prvý pohľad značne odlišné. Tie najzákladnejšie parametre ako je dosvit, svetelný tok a odolnosť sú u oboch typov prakticky totožné.

Svietidlo

Svietidlo má podobu klasických bateriek, s ktorým sa stretol snáď každý. Baterka by nemala chýbať v nejakej podobe v žiadnej domácnosti, využijete ju pri občasných výpadkoch prúdu, posvietite si do tmavých kútov a použiť ju môžete prakticky v akejkoľvek situácii. Tieto typy sú zastúpené v mnohých rôznych veľkostiach od vreckových a veľké a robustné typy.

Čelovka

Špeciálne svietidlo, ktoré je ideálne najmä pre športovcov. Vďaka praktickému pásiku môžete svietidlo pripevniť na hlavu alebo čiapku. Čelovku kúpite za niekoľko sto korún, ale vysoko kvalitné a odolné modely môžu stáť aj tisíce. Dobre teda zvážte, na akú príležitosť čelovku potrebujete. Pri výbere čelovky môžete postupovať rovnako ako pri výbere klasického svietidla.

Okrem týchto najbežnejších podôb svietidla môžete zakúpiť aj:

Kempingové svietidlo

Väčšie svietidlá, ktoré využijete pri kempovaní či večernom posedení s priateľovi. K dostaniu sú svietidlá, ktoré je nutné postaviť na rovnú plochu alebo ich môžete kamkoľvek zavesiť. Kempingové svietidlá sú často k dostaniu aké výrobky 2v1. Súčasťou svietidla býva lapač hmyzu, čo je niečo, čo v letných mesiacoch naozaj oceníte. Svetelný tok je najčastejšie 60 lm. Tieto svietidlá však môžu mať aj ďalšie praktické funkcie:

  • Li-Ion akumulátor s USB káblom
  • Solárny panel
  • Možnosť postavenia aj zavesenia
  • Bluetooth
  • Lampáš na čajovú sviečku
  • Lampáš a powerbanka

Lovecké svietidlá

Od bežných sa líšia vysokým svetelným tokom v rozmedzí od 1 800 – 4 200 lm, dosvit môže byť od 250 metrov, špičkové svietidlá však majú dosvit až 1 km. Samozrejmosťou je aj vysoká odolnosť IP68, ktorá umožňuje ponorenie do vody a zaručuje aj vysokú odolnosť proti prachu.

Za tieto nadštandardné vlastnosti si však budete musieť priplatiť. Obstarávacia cena začína na 64 eur, za najkvalitnejšie svietidlá môžete zaplatiť aj 129 a viac eur.

Z funkcií môžeme menovať:

  • Niekoľko svetelných intenzít
  • Možnosť nabíjania pomocou USB kábla
  • Biele, zelené a červené svetlo

Potápačské svietidlá

Sú zastúpené v menšom počte. Sú použiteľné až do hĺbky 100 metrov. Okrem svetla vám umožní zhotovovať fotografiu aj videozáznam. Svetlo je väčšinou biele neutrálne, dosvit môže byť až 45 metrov, výkon okolo 1000 lm. Prichytiť ju môžete pomocou šnúrky na zápästie. Ani tieto svietidlá nepatria k najlacnejším, počítať musíte s cenou cca 129 eur.

Cyklosvietidlá

Špeciálne svietidlá s držiakom, vďaka ktorému môžete zariadenie inštalovať na riadidlá vášho bicykla. U týchto svietidiel oceníte technológiu smerovania svetla, ktorý vám zaručí, že kužeľ svetla dokonale osvieti priestor pred kolesom. Svietidlo môže byť napájané pomocou klasických batérií aj Li-ion akumulátorom nabíjaného cez USB kábel.

Z funkcií môžeme menovať:

  • Niekoľko svetelných režimov
  • Varovné blikanie
  • Ochrana proti prehriatiu
  • Indikácia stavu batérie

Svetelný tok

Svetelnosť alebo aj svetelný výkon je udávaný v lúmenoch, pod skratkou lm a udáva, ako veľmi bude svietidlo svietiť. Čím je hodnota svetelného toku vyššia, tým viac bude svietidlo svietiť. Svietidlá však pomerne často umožňujú svetelný tok regulovať. Svetelný tok je navyše závislý od životnosti batérie.

V závislosti od výkonu je možné klasické baterky a čelovky rozdeliť nasledovne:

  • Do 100 lm – najmenej výkonné svietidlá ideálne na občasné používanie. Sú vhodné pre deti, využijete ich pri stanovaní, bežné svietenie alebo napríklad venčenie psa.
  • Od 100 do 400 lm – stredne výkonné svietidlá splnia očakávania športovcov i náročnejších užívateľov. Svietidlo je možné použiť pri nočnej turistike, behaní, cyklistike, lyžovaní, kempovaní i rybárčení.
  • 400 lm a viac – svietidlá pre náročných užívateľov, extrémnych športovcov, ale aj profesionálov. Do tejto kategórie patria aj lovecké svietidlá, ktoré majú dosvit mnohonásobne vyšší.

Dosvit

Tento parameter vám poskytne informáciu o tom, do akej vzdialenosti budete môcť posvietiť. Dosvit je udávaný v metroch a pohybovať sa môže od niekoľkých metrov do 1 kilometer.

  • Pre bežné použitie si vystačíte so svietidlom, ktorých dosvit je do 50 metrov.
  • Pre športovcov a náročnejších užívateľov, ktorí trávia čas v prírode, sú ideálne svietidlá s dosvitom 100 m.
  • Náročnejší používatelia a profesionáli potom zvolia svietidlo s dosvitom 200 a viac metrov.

Pri dosvite je však okrem vzdialenosti dôležité overiť šírku záberu. Pri väčšom zábere sa budete pri pobyte v tme orientovať lepšie, než v prípade veľkého dosvitu avšak menšieho záberu.

Praktická je v tomto prípade funkcia zoom, ktorá vám umožní reguláciu dosvitu. Pri tomto parametri je tiež vhodné vedieť, že veľkosť dosvitu má zásadný vplyv na životnosť batérie. Pri svietidle s veľkým dosvitom musíte počítať s jeho kratšou životnosťou.

Napájanie

Svietidlá je možné napájať klasickými batériami. Veľmi často sa stretnete s nabíjacími modelmi alebo svietidlami, ktoré kombinujú obe možnosti. Hoci sa môže zdať možnosť dobíjania ako atraktívnejší variant, nemusí byť vo všetkých prípadoch lepší. Preto sa ako najlepšia javí možnosť svietidlo, ktoré umožňuje napájanie oboma spôsobmi.

Od spôsobu napájania sa tiež odvíja minimálna a maximálna doba svietenia, ktorou sa bežne dozviete z parametrov výrobku. Túto informáciu je však nutné brať s určitou rezervou. V tomto ohľade sa javí ako praktická funkcia indikácie stavu batérie, vďaka ktorej budete môcť veľmi dobre odhadnúť dobu použiteľnosti svietidla.

Odolnosť

Svietidlá sa pomerne značne líšia odolnosťou. Zatiaľ čo základné a lacné modely nie sú nijako extra odolné, tie najkvalitnejšie naopak odolajú prachu aj vode. Odolnosť je značená štandardne skratkou IP, čo je skratka pre stupeň krytia. Za týmto označením sú ešte dva údaje.

Prvý údaj vás informuje o ochrane pred vniknutím prachu alebo cudzieho telesa, druhý údaj je informácia o ochrane pred vniknutím vody.

  • IP X4 sú svietidlá so základnou ochranou cez striekajúcu osu
  • IP X6 je ochrana pred intenzívnejším prúdom vody
  • IP X8 svietidlo je možné ponoriť do hĺbky 10 metrov
  • IP 67 kvalitnejšie prachotesné svietidlá, ktoré sú odolné aj proti dočasnému ponoreniu
  • IP 68 svietidlá s najvyšším stupňom krytia

Užívateľský komfort

Do tejto skupiny patrí niekoľko parametrov. Tým najdôležitejším je spôsob ovládania. Svietidlo by malo byť ľahko ovládateľné pre všetkých členov rodiny.

Jednoduché by malo byť aj prepínanie do jednotlivých svetelných režimov. Pred kúpou si vyskúšajte aj spôsob výmeny batérií alebo dobíjania. S užívateľským komfortom môže súvisieť aj hmotnosť svietidla. Vďaka moderným technológiám sú však svietidlá pomerne ľahké.

Funkcia

Pri špeciálnych typoch svietidiel sme sa už na jednotlivé funkcie aspoň v skratke zamerali. Nadštandardnými funkciami sú však vybavené klasické baterky a čelovky.

K tomu najzákladnejšiemu v oboch prípadoch patrí ZOOM, ktorý ako už bolo spomenuté, umožní regulovať šírku kužeľa svetla. Širší kužeľ vám poskytne prehľad o okolitom teréne, vďaka úzkemu kužeľu uvidíte ďalej.

Rovnako tak disponujú oba varianty SOS módom a viacerými režimami svietenia. K dispozícii môžete mať biele, zelené, modré a červené svetlo.

V prípade baterky je praktická aj možnosť uchytenia pomocou pracky.

Z hľadiska funkcií patria k vybavenejším čelovkám, tie môžete okrem iného rôzne naklápať. Praktický je senzor okolitého svetla, kedy svietidlo prispôsobí intenzitu svietenia okolia a pri pobyte v prírode sa môže hodiť aj stroboskop. Táto funkcia vás vďaka silným svetelným signálom ochráni pred divokými zvieratami.

Značka

Pri výbere svietidla nie je vhodné podceňovať ani kvalitného výrobcu. U bežne využívaných svietidiel nehrá značka až tak podstatnú rolu a spoľahnúť sa môžete prakticky na akýkoľvek výrobok, ktorý môžete v prípade potreby nahradiť napríklad mobilným telefónom.

Pokiaľ však patríte medzi športovcov alebo radi kempujete či zdržiavate sa v prírode, mali by ste pri výbere uprednostniť síce drahšie, avšak o poznanie kvalitnejšie výrobky.

Rozdiel medzi kvalitným a nekvalitným svietidlom je predovšetkým v použitých LED diódach. Lacné svietidlá sú často osadené nekvalitnými LED diódami, vďaka ktorým bude viditeľnosť skôr mizerná. Medzi kvalitné patria svietidlá Fenix, UltraFire, PowerPlus, Solight, Emos, Nitecore alebo napríklad Ledlenser.

Cena

Svietidlo s výdržou niekoľkých málo hodín je možné kúpiť za menej ako 2 eura. Ak na svietidlo nemáte žiadne veľké nároky, postačí vám vyberať medzi modelmi s cenou do 9 eur. Výkonnejšie a prepracovanejšie sú svietidlá s cenou od 22 – 43 eur. Tie najkvalitnejšie vás vyjdú aj na 129 eur.

Porovnať ceny svietidiel

Otázky a odpovede

Aké sú výhody LED diód?

LED diódy patria v dnešnej dobe k základnému vybaveniu všetkých typov svietidiel. Ich prednosťou je vysoký výkon pri nízkej spotrebe energie.

Aký spôsob napájania zvoliť?

Za najvhodnejšie sú považované svietidlá, ktoré umožňujú dobíjanie aj používanie batérií. Za zlatú strednú cestu je možné považovať svietidlá napájané batériami a za najmenej vhodné svietidlá s dobíjacím akumulátorom.

Nevýhodou akumulátora je náročnosť na počasie, akumulátory nemajú rady príliš vysoké ani nízke teploty, čo môžete poznať z praxe napríklad od mobilných telefónov. Najmä nízke teploty výrazne znižujú životnosť batérie, pokiaľ teda budete používať svietidlo celoročne, mali by ste sa dobíjacím typom radšej vyhnúť.

Ako dlho môžu svietidlá svietiť?

Maximálna doba svietenia je od 3 do viac ako 200 hodín. To, akú dlhú životnosť pri svietidle oceníte, záleží na početnosti a spôsobe používania. Najdlhšiu životnosť majú spravidla kempingové svietidlá, ktoré bývajú doplnené o solárny panel.

Záver

Pri výbere svietidla sa zamerajte aj na tvar otvoru. Hoci môžete naraziť aj na tvarovo zaujímavé modely, je za najvhodnejšie považovaný kruhový otvor, ktorý sa postará a dobrú distribúciu svetla do všetkých smerov.

Pre náročnejšie používanie vyberajte odolné svietidlo vyrobené z kvalitných materiálov. Medzi kvalitnejšie patria svietidlá vyrobené zo zliatin hliníka napríklad duralu. Tieto svietidlá sú veľmi ľahké a maximálne odolné.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo