Záhradné hojdačky

Hojdačka rovnako ako záhradná lavička patrí k základnému vybaveniu záhrady. Dnes však môžete na záhradu zaobstarať nielen klasickú lavičkovú hojdačku, výber na trhu je oveľa väčší. Pohojdať sa môžete v závesných kreslách, poležať môžete v hojdacej sieti. Mnoho podôb majú aj hojdačky určené deťom.

Prvé, čo musíte pri výbere hojdačky na záhradu zvážiť je to, komu je hojdačka určená, koľkým ľuďom má slúžiť a na akom mieste ju budete chcieť postaviť alebo zavesiť. Každá hojdačka by potom mala byť pohodlná, bezpečná a nemal by byť problém ani s jej údržbou. Na údržbu aj životnosť má vplyv výrobný materiál a pochopiteľne aj kvalitný výrobca.

Porovnať ceny záhradných hojdačiek

Počet osôb

Rozdiel je aj v tom, koľko osôb naraz môže hojdačku používať. K dostaniu sú hojdačky pre jedného, pre dvoch, ale aj tri až štyri osoby.

  • Pre jedného – do tejto kategórie patria najmä hojdačky pre deti, malé závesné hojdačky, hojdacie siete alebo menšie hamaky. Všetky modely je možné kúpiť s rámom aj bez rámu a umiestniť ich môžete na terasu aj do voľného priestoru. Čo sa týka materiálu, je možné kúpiť hojdačky drevené, kovové, textilné, ratanové alebo jednoduché plastové. Samostatnou kapitolou sú potom obľúbené hojdacie kreslá.
  • Pre viac osôb – viac osôb môže používať najmä tradičná hojdacia lavica. Drahšie sú potom moderné závesné hojdačky, lacnejšie naopak veľké hamaky. Klasické hojdačky je možné najčastejšie kúpiť aj s konštrukciou. Pokiaľ však doma konštrukciu máte, nie je problém na ňu zavesiť drevenú alebo kovovú lavicu. Hamaku môžete kúpiť s konštrukciou aj bez nej.

Typy

Záhradných hojdačiek je niekoľko typov. Každý z nich je niečím výnimočný a okrem vzhľadu sa líši výrobným materiálom, počtom miest, nosnosťou aj možnými doplnkami. Preto je dobré vedieť, na čo všetko môžete pri výbere naraziť.

Hojdacia lavica

Patrí stále k najobľúbenejším záhradným hojdačkám. Hojdacie lavice sú bezpečné a pohodlné aj mladších aj starších užívateľov. Hojdaciu lavicu môžu používať až 3 – 4 osoby naraz. Zvoliť môžete hojdačku z kovovou aj drevenou konštrukciou. Výhodou týchto hojdačiek je cenová dostupnosť, vysoká nosnosť aj odolnosť.

Závesná hojdačka

Jedná sa o v súčasnej dobe veľmi obľúbený typ hojdačky, ktorá má podobu hojdacieho kresla. Hojdacie kreslá je možné kúpiť spoločne s konštrukciou aj bez konštrukcie. Výrobným materiálom konštrukcie býva kov, ratan aj textil. Nechýba ani rôzne kvalitné polstrovanie.

Hojdacie kreslo môže používať 1 – 2 osoby, nosnosť hojdačky býva od 80 – 130 kg. Luxusné ratanové alebo kovové hojdačky môžu mať nosnosť až 200 kg. Hojdacie kreslá sú určené dospelým a svoje hojdačky majú aj deti. Závesné hojdacie kreslo môžete umiestniť v interiéri aj exteriéri.

Hojdacia sieť

Najmenej náročné na cenu sú hojdacie siete, drahšie sú potom textilné hamaky. Tieto hojdačky vám umožnia pri hojdaní ležať. Hojdacie siete a hamaky sú najmenej náročné na priestor, zavesiť ich môžete jednoducho medzi akékoľvek 2 stabilné body, alebo budete môcť kúpiť hojdačku spoločne s konštrukciou.

Hojdačky pre deti

Najmenej nákladné sú hojdačky pre deti. Do záhrady môžete kúpiť závesnú hojdačku, ktorú môžu používať samostatne sediaci dojčatá. Týmto hojdačkám nechýbajú vyššie operadlá, zábrana medzi nožičkami alebo dokonca bezpečnostný pás. Detské hojdačky bývajú vyrobené z dreva, plastu alebo textilu.

Aj tieto hojdačky je možné kúpiť samostatne alebo spoločne s drevenou alebo kovovou konštrukciou. Väčšie deti sa môžu pohojdať na hojdacom kruhu alebo textilnom kresle.

Materiál konštrukcie

Tým najdôležitejším, čo záhradnú hojdačku tvorí, je robustná konštrukcia. Vyberať môžete z niekoľkých rôznych materiálov. Každý z materiálov má svoje výhody aj nevýhody.

  • Hliník – záhradné hojdačky s hliníkovou konštrukciou sú pomerne ľahké a odolné. Hliník nevyžaduje žiadnu údržbu, nevýhodou je vyššia obstarávacia cena.
  • Kov – menej náročné na údržbu sú kovové konštrukcie hojdačiek. Na výrobu sa používa kvalitná oceľ, ale aj menej kvalitné zliatiny. To, akú kvalitnú má hojdačka konštrukciu prezradí obstarávacia cena. Kvalitná kovová hojdačka by mala mať nosné rúrky s priemerom aspoň 50 mm.
  • Drevo – celodrevená hojdačka vyniká vzhľadom, nevýhodou je však nutná údržba, ktorú drevo vyžaduje. Drevená hojdačka by nemala byť umiestnená na voľnom priestranstve, pretože drevo je náchylné na vlhkosť. Ak však chcete drevenú hojdačku umiestniť na voľné priestranstvo, zvoľte hojdačku vyrobenú z exotických a oveľa odolnejších drevín. Na výrobu sa používa cédrové, cyprusové alebo teakové drevo.
    Na výrobu sa používa aj menej odolná a cenovo dostupnejšia borovica. Tento materiál však vyžaduje pravidelnú údržbu. Kvalitná a veľmi pekná je hojdačka vyrobená z smrekovca. Menej kvalitné sú hojdačky vyrobené zo smreka.
  • Ratan – opäť sa jedná o veľmi obľúbený materiál. Jeho prednosťou je nevšedný vzhľad aj dobrá odolnosť. Na výrobu sa používa prírodný aj syntetický ratan. Hojdačky z prírodného ratanu sa však hodia viac do interiérov, pretože ide o menej odolný materiál. Do záhrady sa viac hodí hojdačky vyrobené zo syntetického ratanu. Táto hojdačka vydrží celoročný pobyt na záhrade.
  • Plast – plastovú hojdačku môžete kúpiť deťom.
  • Textil – textilné hojdačky sú cenovo dostupné a kúpiť ich môžete deťom aj dospelým.

Nosnosť

Záhradná hojdačka musí byť stabilná a bezpečná. Preto by ste sa mali zaujímať aj o maximálne možné zaťaženie hojdačky. Odporúčanú nosnosť nie je možné prekračovať, preto radšej vyberajte hojdačky s vyššou nosnosťou, a zabudnúť by ste nemali ani na nejakú rezervu.

Nosnosť detských hojdačiek je 20 – 60 kg, jednomiestna hojdačka má najčastejšie nosnosť okolo 100 kg. Lavičková hojdačka určená 3 osobám máva nosnosť 200 – 250 kg.

Čalúnenie

Aby bolo posedenie alebo poležanie na záhradnej hojdačke pohodlné, nesmie chýbať ani kvalitné polstrovanie. To, či je hojdačka čalúnením doplnená, je z veľkej časti dané výrobným materiálom. Polstrované nemusia byť drevené hojdačky, kovová alebo ratanová hojdačka je čalúnením naopak vybavená.

Čalúnenie budete vyberať podľa svojho vkusu, ale zabudnúť nesmiete ani na praktickú stránku veci. V prvom rade musia byť polstre vodeodolné a odolať by mali aj UV žiareniu. Overte si aj to, či je možné poťah zložiť a vyprať v práčke. V rovnakej farbe ako čalúnenie býva aj strieška hojdačky.

Na výrobu polstrovania sa používajú rôzne syntetické materiály, ale v prípade drahších hojdačiek môže byť čalúnenie vyrobené aj z prírodných materiálov.

Značka

Výrobcov záhradných hojdačiek je veľké množstvo. Hojdaciu lavicu kúpite napríklad od Happy Green, Rojaplast, V-Garden, ArtRoja, Goleto a ďalších. Závesné kreslá sú k dostaniu od Kondela a ďalších.

Cena

Cenu určuje typ aj výrobný materiál. Najlacnejšie sú plastové hojdačky pre deti. Tieto hojdačky kúpite za cca 10 – 20 eur. Pomerne dostupné sú aj hojdacie siete, hamaky alebo textilné závesné kreslá. Tu sa cena pohybuje od 20 – 40 eur. Za cca 120 eur kúpite prvé hojdacie lavice a luxusnejšie textilné kreslá.

Drahšie sú hojdačky s konštrukciou, ich cena je od 120 – 200 eur. Kúpiť však môžete aj luxusnú hojdačku, ktorej cena bude vyššia ako 400 eur. Na trhu sú záhradné hojdačky zastúpené vo veľkom množstve, vybrať si môže úplne každý.

Porovnať ceny záhradných hojdačiek

Údržba

Každá hojdačka vyžaduje nejakú údržbu. Najmenej práce budete mať s kovovými, hliníkovými alebo ratanovými hojdačkami. Tu sa nemusíte nijako zvlášť starať o konštrukciu, avšak starostlivosť bude potrebovať polstrovanie. Najnáročnejšie sú drevené hojdačky, ktoré je nutné každý rok ošetriť vhodným náterom. Na zimu je potom vhodné hojdačku uskladniť na suché miesto, alebo ju aspoň prikryť ochrannou plachtou.

Otázky a odpovede

Čo je brazílske kreslo?

Brazílske kreslo je kombináciou hojdacej siete a kresla. Pri hojdaní v kresle pohodlne sedíte. Neoddeliteľnou súčasťou brazílskeho kresla je drevená tyč a textilný sedák, ktorý je k tyči pripevnený pomocou silných lán alebo pletených šnúr.

Brazílske kreslo je možné umiestniť do bytu aj na záhradu, na prvý pohľad vás zaujme krásny vzhľad kresla. Kreslá bývajú bohato zdobené strapcami, strapcami alebo korálkami. Každý potom ocení pohodlnosť kresla, veľmi pohodlná je najmä vysoká opierka chrbta.

Akú hojdačku pre deti?

Pri výbere hojdačky pre deti zohráva dôležitú úlohu vek dieťaťa. Veľmi obľúbené sú pohodlné a luxusné textilné hojdačky. Tie môžu byť zavesené v interiéri aj exteriéri. Starším deťom môžete kúpiť plastovú alebo drevenú hojdačku s ohrádkou alebo bezpečnostnými pásmi. Staršie deti si vystačia s jednoduchšou plastovou či drevenou hojdačkou. Drahšie sú textilné závesné kreslá alebo hojdacie kruhy.

Čo sú rozkladacie hojdačky?

Niektoré hojdacie lavice umožňujú rozložiť sedaciu plochu. Túto úpravu je možné vykonať fixáciou operadla s podsedákom. Aby bolo ležanie pohodlné, je nutné, aby bola hojdačka doplnená o masívne čalúnenie. Nie vždy sú však hojdačky pohodlné.

Záver

Výber záhradnej hojdačky nie je nijako zložitý, napriek tomu by ste však mali zvážiť aspoň niekoľko zásadných parametrov. Tým hlavným je typ hojdačky, umiestnenie a preferovaný výrobný materiál. Hoci je možné kúpiť aj lacné hojdačky, mali by ste myslieť aj na bezpečnosť osôb, ktoré budú hojdačky používať.

Z hľadiska bezpečnosti je dôležité prihliadnuť ku kvalite spracovania konštrukcie a zamerať sa musíte aj na nosnosť. U detských hojdačiek skontrolujte, či nie je možné z hojdačky vykĺznuť alebo vypadnúť. Až potom sa zamerajte na samotný vzhľad hojdačky.


Zdroje: www.mall.sk, www.bestent.sk, www.nabbi.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo