Batohy

Najobľúbenejšie typy batohov

Batoh je častým vybavením, ktorý je možné vziať na každú prechádzku, či už idete po meste, do školy alebo do prírody. Ak budete vyberať batoh, máte najväčší výber medzi turistickými batohmi, ktoré sú zastúpené v každej veľkosti.

Práve veľkosť je najdôležitejším parametrom, podľa ktorého budete batoh vyberať. Každá veľkosť má svoje špecifiká a líši sa chrbtovou časťou a riešením popruhov. Pri výbere batohu je nutné prihliadnuť k výrobcovi, dôležitá je aj praktickosť.

Nájsť by ste mali potrebný počet vreciek i rôznych praciek. Dôležitý je aj spôsob plnenia, najväčší počet batohov umožňuje horné plnenie, ale k dispozícii môžete mať aspoň dve vrecká.

Porovnať ceny batohov

Typy

Pri výbere batohu máte na výber z mnohých typov. S nadhľadom sa dá povedať, že pre každú činnosť môžete zakúpiť trochu iný batoh. Okrem školských tašiek, je možné kúpiť batoh vhodný do mesta, na cesty, na jazdu na bicykli či lezenie po skalách.

Mestský batoh

Patrí do skupiny malých batohov. Mestské batohy sa spravidla vyberajú podľa vzhľadu. Okrem toho by mali byť praktické a disponovať väčším počtom vreciek a rôznych priehradiek. Tieto batohy nemajú žiadne ďalšie špecifiká a vyberajú sa predovšetkým podľa štýlu.

Batoh na cesty

Pre tých, ktorí radi cestujú, sú určené jednoduché cestovné batohy. Jednať sa môže o jednoduché batohy vhodné na cesty mestskou hromadnou dopravou, či vlakom.

Špecifickou skupinou sú tzv. palubné batohy, ktoré veľkostne zodpovedajú požiadavkám leteckej dopravy. Menšie batohy je možné vymeniť za kufre a z tohto dôvodu sú niektoré vybavené prepravnými kolieskami či madlom.

Cyklobatoh

Cyklistický batoh má väčšie množstvo špecifických prvkov. Tieto batohy majú menší rozmer a typická je pre nich prehnutá chrbtová časť. Je to dané polohou, ktorú pri jazde na bicykli zaujmete.

Batohy sú vybavené väčším množstvom popruhov, ktoré ho bezpečne udržia aj počas terénnej jazdy. Cyklobatohy majú vždy riešenie na umiestnenie fľaše na pitie a umožňujú pripevniť cyklistickú prilbu.

Turistický batoh

Je k dostaniu v rôznych veľkostiach. Menšie batohy sú vhodné na krátkodobý pobyt, tie najväčšie vám umožnia prepravovať veľké množstvo vybavenia a putovať s nimi môžete viac dní. Turistické batohy majú menší počet rôznych vreciek, oveľa prepracovanejší je však chrbtový systém. Turistické batohy sú vybavené širokými polstrovanými popruhmi a často aj širokým bedrovým pásom.

V prípade turistických batohov predovšetkým v strednej a veľkej veľkosti je kladený veľký dôraz na chrbtový systém. Ten je pri výbere batohu tým najdôležitejším. Na výber máte z dvoch typov. Prvým variantom je výstuž so sieťkou a druhá výstuž s polstrovaním. Ktorý spôsob riešenia je lepší, nie je možné nijako definovať. Každému môže vyhovovať niečo iné.

U turistických batohov máte na výber aj v prípade počtu komôr. Zastúpené sú jednokomorové a dvojkomorové batohy. Dvojkomorové batohy môžete rozdeliť na dve časti. Menšia časť je umiestnená na spodnej strane a má vlastný vstup. Väčšia horná časť má vstup ukrytý pod ochranným vekom.

Okrem komôr sú turistické batohy vybavené niekoľkými strečovými kapsičkami alebo sa jedná o rôzne veľké pavučinky z gumy. Vďaka rôznym úchytom alebo prackám batohy umožňujú pripevniť rôzne náčinie alebo turistické paličky.

Lezecké a SKI-ALP batohy

Jedná sa o jednoduché jednokomorové batohy v strednej veľkosti. Typický je pre neho úzky tvar, ktorý vám nebude pri lezení prekážať. U týchto batohov je kladený najväčší dôraz na pevnosť a kvalitu materiálov. Lezecké batohy sú veľmi ľahké, chrbtový systém je oproti turistickej verzii jednoduchší.

Lezecké batohy nemajú ani príliš polstrované popruhy a umožnujú polstrovanie chrbta i popruhov vybrať. Je to z dôvodu čo najnižšej hmotnosti. Batohy nemávajú veľa vreciek, všetky drobné predmety alebo fľašu s vodou sa umiestňujú do hlavnej časti batohu. Batohy majú však veľa úchytov alebo jednoduchých systémov, ktoré vám dovolia pripevniť rôzne vybavenie.

Veľkosť

Batohy je možné rozdeliť aj podľa veľkosti. Rôzne veľké batohy môžete používať na rôznych miestach. Pri výbere vhodnej veľkosti je nutné prihliadnuť k počtu dní, ktoré na ceste strávite. Prihliadnuť musíte samozrejme aj k tomu, akým spôsobom sa budete stravovať a kde budete spať.

Detský batoh

Okrem bežných veľkostí sú samostatnou kategóriou detské turistické batohy. Tie je možné kúpiť aj malým cca 3 ročným deťom. Vzhľadovo sa detské batohy od klasických nijako nelíšia. Tiež detské batohy majú kvalitne spracovanú chrbtovú časť a pohodlné popruhy. Batohy pre cca 10 ročné deti už majú 2 komory a ich objem je okolo 30 litrov. Mnoho batohov má aj výškovo nastaviteľný chrbtový systém.

Malý batoh

Malé batohy sa chodia na mestské pochôdzky, kratšie pešie výlety alebo napríklad jazdu na bicykli. Malé batohy umožňujú prenášať menší počet vecí, ich objem je do 30 litrov. Z tohto dôvodu u nich nie je kladený taký dôraz na spevnenie chrbtovej časti.

U malých batohov vás bude zaujímať tvar, pohodlnosť, ale tiež umiestnenie jednotlivých vreciek. Tieto batohy môžete kúpiť od fashion aj outdoorových výrobcov. Prví budú uprednostňovať najmä dizajn a tí druhí kvalitné materiály, ktoré odolajú nepriaznivému počasiu.

Stredný batoh

Do tejto skupiny je možné zaradiť batohy s objemom 30 – 50 litrov. Medzi stredné batohy patria predovšetkým batohy turistické a lezecké.

Veľký batoh

Sem patria batohy s objemom nad 50 litrov. Tie najväčšie batohy môžu pojať až 100 a viac litrov. Veľké batohy majú dve značenia objemu. Nižšie číslo uvádza, koľko naskladáte do klasicky zbaleného batohu, väčšie určuje maximálne množstvo, ktoré sa dovnútra vojde. Veľké turistické batohy majú robustnú a precízne prepracovanú chrbtovú časť, a široké polstrované popruhy aj bedrový pás.

Materiál

Materiál batohu je prispôsobený typu a veľkosti batohu. Jednoduché mestské či cestovné batohy nevyžadujú rovnakú kvalitu materiálu ako batohy turistické či lezecké. Od výrobného materiálu sa odvíja obstarávacia cena.

Pri všetkých batohoch je potrebné brať ohľad na kvalitné spracovanie. Na to má však vplyv predovšetkým výrobca. Od batohu kúpeného na tržnici nemožno očakávať rovnakú kvalitu ako od toho, ktorý kúpite v špecializovanej predajni.

Kvalitné batohy by mali byť priedušné, chýbať nesmú ani odvetrávacie systémy. Skontrolujte aj množstvo rôznych praciek a úchytov. Praktické je aj nepremokavé vrecko, do ktorého bezpečne umiestnite napríklad mobilný telefón.

Značka

Medzi výrobca outdoorových batohov patria značky ISO, Cattaro, Husky, LOAP, Deuter, Pinguin, Mammut, Alpine Pro a mnoho ďalších. Najmä pri výbere rôznych podôb turistických batohov uprednostňujte niektorého z kvalitných a preverených výrobcov.

Tí svoje výrobky vyrába aj z ohľadom na vaše zdravie. Výrobca by ste však nemali podceniť ani pri výbere detského outdoorového batohu.

Cena

Cena batohov je daná z veľkej časti typom batohu. Malý batoh vhodný do mesta vás môže vyjsť na rovnakú cenu ako väčší turistický batoh. Cenu v tomto prípade určuje výrobný materiál. Do mesta môžete vyraziť s batohom za 15 EUR rovnako tak ako s tým, za ktorý zaplatíte 60 EUR.

U tohto výrobku je veľmi ťažké jednotlivé batohy podľa ceny škatuľkovať. Už len kategórie malých batohov ponúkajú veľmi široké cenové rozpätie od cca 15 – 160 EUR.

Porovnať ceny batohov

Otázky a odpovede

Sú turistické batohy nepremokavé?

Častejšie kúpite batoh, ktorý nepatrí medzi nepremokavé. Kvalitné nepremokavé batohy sú zastúpené menším počtom, ich nevýhodou je totiž vysoká obstarávacia cena. Aby ste vybavenie batohu uchránili pred dažďom, sú batohy vybavené pláštenkou. V prípade, že kúpite batoh bez pláštenky, môžete ju dokúpiť samostatne.

Ako vybrať veľký batoh?

Veľké batohy sa delia na dámske a pánske. Je to z dôvodu riešenia chrbtového systému, ktorý je v tomto prípade tým najdôležitejším, na čo sa pri výbere zamerať. Jednotlivé typy tak rešpektujú špecifické požiadavky mužov i žien. Tento batoh je vždy potrebné vyberať až po dôkladnom vyskúšaní. Ak vám bude batoh dokonale sedieť, môžete sa zamerať na jeho ďalšie špecifiká.

Akú funkciu má chrbtový systém?

Hlavnou funkciou chrbtového systému je rovnomerne rozprestrieť hmotnosť batohu na celom chrbte. Nesmiete teda namáhať žiadnu partiu chrbta. Nech už kúpite akokoľvek kvalitný batoh, môže sa stať, že si ho nebudete vedieť správne nasadiť a batoh tak nebude môcť plniť funkciu správne.

Pri nasadzovaní batohu je nutné povoliť všetky popruhy. Ako prvý sa vždy uťahuje bedrový pás, ktorý musí dokonale obopínať bočné kosti. Potom prichádzajú na rad ramenné popruhy a nakoniec hrudný popruh.

Záver

Vybrať batoh nemusí byť úplne jednoduché. Vyberať ho budete podľa toho, akým spôsobom bude používaný. Potom je treba zvoliť správnu veľkosť. Podľa veľkosti sa odvíja riešenie chrbtového systému, kvalita popruhov aj výrobný materiál.

Keď už budete mať jasno o tom, aký batoh kúpiť, bude nutné naučiť sa veci naskladať tým správnym spôsobom, pretože najčastejšie narazíte na batohy s horným plnením.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.4camping.sk, www.najsport.sk, www.alza.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

1 Comment
  1. Ja si kupujem iba batohy od značky Fjallraker Kanken, pretože sú kvalitné a za dobrú cenu.

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo