Krosny

Najobľúbenejšie typy krosien

Jednou z najdôležitejších zariadení každého turistu či horala je batoh. Nech budete vyrážať na akúkoľvek cestu, ponesiete so sebou pravdepodobne rôzne veľké množstvo vecí, ktoré budete potrebovať niekam umiestniť. Tí, ktorí sa chystajú na dlhšiu túru, ponesú okrem desiaty a pitia aj náhradné oblečenie, stan, spacák či turistický varič. Okrem turistických krosien a batohov môžete zaobstarať krosná s konštrukciou, do ktorej môžete usadiť aj menšie deti. Pobyt v prírode si vďaka tomu užije celá rodina.

Pre pohodový výstup je nevyhnutné vybrať správne sednúcu krosňu, ktorá bude dokonale pohodlná a vyrobená z kvalitných odolných materiálov. V prípade krosne by nemala stáť na prvom mieste cena, ale zamerať by ste sa mali práve na jej prevedenie a kvalitu. Vďaka tomu vás po niekoľkohodinovom pochode nebudú bolieť chrbát a nebudete riešiť ani natiahnuté ramená.

Porovnať ceny batohov

Typy

Krosne sú k dostaniu v dvoch prevedeniach. Prvú veľkú skupinu tvoria bežné turistické krosne. Druhým typom sú krosny, ktoré využijete aj na nosenie detí.

Turistická krosňa

Ide o väčší batoh, ktorý je vhodný pre akýkoľvek typ výletu. Krosna je prispôsobená tak, aby bola schopná pojať čo možno najväčší počet vecí. Zároveň má však veľmi pohodlnú konštrukciu, ktorá vám umožní vyrážať aj na dlhšie výlety. Turistické krosne sú všeobecne vhodné na dlhšie výlety do hôr i prírody. Turistické krosne sú na trhu zastúpené vo veľkom množstve a tú správnu môžete vyberať podľa veľkosti, štýlu a ďalších materiálov.

Krosna na dieťa

Krosna vám umožní prenášať menšie množstvo vecí, pretože jej hlavnou úlohou je preprava najmenších detí. Krosna je vhodná na kratšie, ale aj dlhšie výlety, vydať sa môžete bez obáv aj do náročnejšieho terénu.

Pri výbere krosne pre dieťa sa zamerajte na pohodlie svoje aj svojho dieťaťa. Na príjemné nosenie detí nesmie krosne chýbať dostatočne kvalitné polstrovanie. Detská krosná by ďalej mala umožniť nastaviť hĺbku a šírku sedu. Výrobný materiál by mal byť priedušný a vybavený odvetrávaním. Samozrejmosťou sú potom bezpečnostné pásy.

Krosna musí byť stabilná aj vo chvíli, keď ju s dieťaťom postavíte na zem. Z pohľadu nesúceho sú potom parametre rovnaké ako pri výbere turistickej krosne. Opäť vás bude zaujímať možnosť nastaviť popruhy podľa výšky svojej postavy. Dôležitý je aj pohodlný systém chrbta. Objem úložného priestoru potom voľte podľa svojich individuálnych požiadaviek.

Veľkosť

Najdôležitejšie je vybrať krosne správnej veľkosti. Na trhu sú krosne a batohy zastúpené v rôznych veľkostiach. Pri výbere tej správnej je nutné dopredu vedieť, aký dlhý výlet budete bežne podnikať a čo všetko budete potrebovať dovnútra krosny umiestniť. Veľkosť batohov a krosien je udávaná v litroch.

  • Veľkosť 10 – 40 litrov – do krosny sa zmestia veci na krátky, maximálne 1 denný výlet.
  • Veľkosť 40 – 60 litrov – krosná je vhodná skôr na 2 denný výlet.
  • Veľkosť 60 – 80 litrov – s krosnou môžete podnikať dlhšie túry.
  • Veľkosť 80 a viac litrov – do veľkej krosne naukladáte veci na niekoľko dní.

Prevedenie

Správna krosná musí na chrbte dokonale sedieť. Spôsob nosenia a vaše pohodlie ovplyvňuje predovšetkým nosný systém. Vďaka možnosti nastavovať popruhy môžete veľkosť krosien prispôsobiť veľkosti vášho chrbta.

Na užívateľský komfort má nemalý vplyv aj bedrový pás, ktorý sa spoločne s nosnými popruhmi postará o dokonalé rozloženie hmotnosti. To znamená, že nebudete zbytočne zaťažovať určitú časť vášho tela.

  • Ramenné popruhy – samozrejmosťou by mali byť dostatočne vypolstrované a nastaviteľné popruhy.
  • Chrbtová časť – kvalitné krosny mávajú anatomicky tvarovanú a dostatočne pevnú časť chrbta. V chrbtovej časti sa tiež zamerajte na spôsob odvetrávania.
  • Bedrový pás – tento pás nesie veľké množstvo hmotnosti, preto by mal byť skutočne pevný a dostatočne polstrovaný.

Materiál

Krosna je určená na vonkajšie nosenie, často musí odolávať rôznym poveternostným vplyvom. Ustáť musí aj jazdu verejnými dopravnými prostriedkami či iný spôsob prepravy. Preto sa na jej výrobu používajú veľmi kvalitné materiály odolné voči roztrhnutiu aj oderu. Svoju pozornosť by ste mali obrátiť aj k švom, ktoré musia byť opäť kvalitné a dostatočne pevné.

Vnútorný priestor

Turistické krosne obvykle ponúkajú dvojkomorový systém, čo znamená, že je batoh rozdelený a dolnú a hornú časť. V dolnej časti bývajú uložené veci, ktoré nebudete na ceste potrebovať, v tej hornej naopak nájdete všetko, čo sa vám môže počas pochodu hodiť. Okrem týchto dvoch veľkých častí budete mať k dispozícii rôzny počet malých vreciek, ktoré nájdete na vnútornej i vonkajšej strane. Čím viac týchto priestorov krosná ponúka, tým bude prehľadnejšie.

Príslušenstvo

Dobrého výrobcu spoznáte aj podľa príslušenstva, ktoré k svojim výrobkom ponúka. Pri krosni oceníte množstvo pásikov či úchytov, ku ktorým môžete pripnúť stan, spacák karimatku či kempingový riad. Súčasťou väčšiny krosien je pláštenka, ktorá ochráni prenášané veci pri väčšom daždi.

Detské krosne väčšinou disponujú aj strieškou, ktorá bábätko ochráni pred slnkom, dažďom aj vetrom. Pre väčšie pohodlie sú súčasťou krosne aj strmene na nohy a rodičom sa bude hodiť zrkadlo, ktorým môžu deti podľa potreby kontrolovať.

Značka

Na konečnú kvalitu krosne má nemalý vplyv výrobca. Veľmi obľúbené sú turistické krosne značky Husky, Osprey, Alpine Pro, Pinguin. Vysokou kvalitou sa môžu pýšiť krosne Deuter, Acra alebo Salomon. Krosna na dieťa je na trhu zastúpená značkou Deuter, Boll, Affenzahn, Little life alebo Skip hop.

Cena

Obstarávacia cena turistických krosien začína na cca 35 eur. Ide o krosne s objemom do cca 30 litrov. Na viacdenný výlet môžete vyraziť s krosnou, ktorej cena sa pohybuje v rozmedzí 77 – 129 eur. Cena turistických krosien však môže šplhať ešte viac. Žiadnou zvláštnosťou nie je krosná s cenou 214 a viac stoviek eur.

Vyššiu obstarávaciu cenu možno očakávať v prípade krosne pre dieťa. Tu sa cena pohybuje v rozmedzí 129 – 427 eur. Tí, ktorí detskú krosnu využijú skôr príležitostne, si ju však budú môcť v mnohých predajniach iba požičať.

Porovnať ceny batohov

Otázky a odpovede

Ako staré dieťa je možné do krosne umiestniť?

V krosne môžete nosiť samostatne sediace dieťa. Ide teda o teda o vek od 6 – 10 mesiacov. Záleží iba na šikovnosti vášho bábätka. Odborníci odporučia prvý výlet v krosne podniknúť až vo chvíli, keď je bábätko schopné stabilne sedieť aspoň 2 mesiace.

Akú má krosná pre dieťa nosnosť?

Nosnosť sa líši v závislosti na cene a výrobcovi. Všeobecne je nosnosť okolo 20 kg, čo zodpovedá veku 3 – 4 rokov. Kúpiť však môžete aj krosne s nižšou alebo naopak vyššou nosnosťou.

V čom sa líšia pánska a dámska krosná?

Krosna môže byť univerzálna, ale mnoho výrobcov počítajú s rozdielnou telesnou konštrukciou žien a mužov. Pánske krosne sú prispôsobené väčším ramenám a všeobecne vyššou postavou. Muži sa líšia aj veľkosťou hrudníka. Dámske krosne sú konštruované na menšiu a drobnejšiu ženskú postavu.

Záver

Či už vyberáte turistickú alebo krosňu na dieťa, mali by ste vždy zvoliť pohodlnú a flexibilne nastaviteľnú podobu tohto špeciálneho batohu. Ešte viac sa na pohodlie zamerajte v prípade detských krosien. Tu je dôležité, aby sa dieťa v krosne cítilo bezpečne, ale netrápil ich stiesnený priestor. Bezpečnostné pásy nesmú bábätko škrtiť a dieťa by malo mať možnosť počas nosenia pozorovať okolitý svet. Aby ste mali istotu, že je vami vybraná krosná naozaj tá pravá, mali by ste ju pred nákupom radšej vyskúšať.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo