Trekové palice

Trekingové palice sa stali obrovským hitom, ich používanie má pozitívny vplyv na zdravie. Pri chôdzi tlmí palice nárazy a tým tak uľavujú bedrám aj chrbtici. Ďalej poskytujú adekvátne oporu a umožní vám tak voľne dýchať. V neposlednom rade určujú tiež rytmus chôdze, budete si tak pripadať istejšie a samotná chôdza bude oveľa pohodlnejšie.

Pri výbere trekingových palíc si najskôr rozmyslite, ako veľmi budete palice využívať. Podľa toho bude vyberať lacnejšie alebo naopak drahšie palice. Lacnejšie modely sú určené rekreačným turistom, drahšie palice by mali uprednostniť aktívni športovci.

Porovnanie cien trekových palíc

Typy

Ako prvý budete vyberať medzi pevnou a teleskopickú palíc. Pevné palice je treba vyberať s ohľadom na výšku postavy.

Pre zistenie potrebnej dĺžky treba vynásobiť vašu výšku číslom 0,68 alebo sa riaďte pravidlom, že palica je potrebné držať tak, aby lakeť tvoril pravý uhol. Teleskopické palice je možné nastaviť do výšky 135 – 140 cm, to zodpovedá výške asi 195 – 200 cm.

Pevná palicu

Neumožňuje nastaviť ľubovoľnú dĺžku a vyberať ju tak musíte presne podľa výšky vašej postavy. Pevná palicu však lepšie tlmí nárazy a oproti dvojdielne alebo teleskopické menej pruží. Sú lepšie variantom pre pravidelné chodcov, sú ľahšie a majú dlhšiu životnosť.

Skladacia

Ich najväčšou výhodou je skladnosť. Palica môžete zložiť na niekoľko častí a potom ich prenášať napríklad v batohu. Drahšie skladacie palice sú k dostaniu tiež v teleskopické podobe, kedy vám umožňuje nastaviť potrebnú výšku.

Teleskopická palica

Umožňuje nastaviť výšku a môže ich tak využívať aj viac osôb. Výšku môžete meniť aj v závislosti od terénu. Napríklad pri chôdzi do kopca alebo z kopca, poprípade pri zimnej prechádzke, kedy sa palicu borí do snehu. Nevýhodou teleskopických palíc je rýchlejšie opotrebovanie a tým aj zhoršenie tlmivosť.

späť na obsah ↑

Rukoväť

Tvar a materiál rukoväte má zásadný vplyv na pohodlie pri chôdzi. Mnoho palíc má typickú krátku rukoväť, tieto palice sú vhodné na klasický menej náročný a nie nijako dlhý výšľap. Horali a skutoční nadšenci by mali voliť rukoväť dlhšia.

V tomto prípade si môžete pre uvoľnenie ruky přehmátnout a stále bude úchop príjemný, palicu vám nebude v ruke šmýkať a v zime ocenia aj vyššiu teplotu.

Súčasťou rukoväte je aj pútko, ktoré si oblečiete na zápästie. Lacné palice majú pútko vyrobené z menej príjemných materiálov, ktoré sa môžu pri dlhšom používaní zarezávať do ruky. Na krátke prechádzky vám tieto palice pohodlne vystačí, pri dlhších výšlapoch však uprednostňujte polstrovaná pútka, alebo tie, ktoré sú vyrobené z príjemnejších materiálov.

A do náročnejšieho terénu potom môžete využiť bezpečnostné nastaviteľné pútko. Ak sa pri prechádzaní náročným terénom zachytíte napríklad o strom, pútko sa povolí a ruka vyjde von. Takto môžete predísť aj možným úrazom.

Guma

Gumovými rukoväťami je vybavené veľké množstvo palíc. Tie najlacnejšie majú jednoduché pogumované rukoväte s klasickým látkovým opaskom.

Drahšie palice majú rukoväte tiež gumové, rukoväť je však tvarovaná, čo vám umožní príjemnejšie držanie. Pásik okolo ruky je často polstrovaný a pri chôdzi sa vám nebude nepríjemne zarezávať do ruky.

Korok

Korkové rukoväte sú typické pre drahé trekové palice. Tento materiál udržuje lepšie teplotu rúk. Korkové rukoväte sú často v kombinácii s luxusným opaskom okolo ruky. Výhodou korkovej rukoväte je dobrá absorpcia vlhkosti a limitovania vibrácií.

Pena

Penová rukoväť je veľmi príjemná na dotyk a veľmi dobre absorbuje vlhkosť. Je teda ideálny pre používanie v letných mesiacoch.

Plast

Plast býva súčasťou tých najlacnejších palíc, plastová rukoväť vám bude vo spotených dlaniach kĺzať a chôdza bude skôr obtiažna. Preto je vhodnejšie zvoliť iný materiál.

späť na obsah ↑

Telo palice

Palice sa vyrába z hliníka alebo karbónu. Z hľadiska kondičného alebo rekreačného však materiál nehrá príliš veľkú rolu.

Hliníkové palice sú o trochu ťažšie a pevnejšie. Ich obstarávacia cena je nižšia. Hliníkové palice by mali vďaka jej dobré pevnosti uprednostniť osoby s vyššou telesnou hmotnosťou. Všeobecne sú potom vhodnejšie pre menej náročné terény.

Karbónové palice sú ľahšie, ale tiež krehkejšie a drahšie. Cenu palice udáva množstvo karbónu, ktoré je v rozmedzí 20 – 100%. Kvalitné palicu by mala mať aspoň 50% karbónu. Čím je váha užívateľa vyššia, tým vyššia by malo byť aj množstvo karbónu. Karbónové palice sú ideálne pre chôdzu v náročnom teréne.

Sklolaminát patrí k najľahším materiálom a hodí sa do mäkkých terénov. Ide o kompromis medzi hliníkom a karbónom. Využiť ich môžu osoby všetkých váhových kategórií pri chôdzi v rôzne ťažkom teréne.

späť na obsah ↑

Zámky

Zámky sa delia na dva druhy:

 • Skrutkovacie otočné – bývajú súčasťou lacnejších palíc, nastavovanie je v tomto prípade pomalší.
 • Rýchle – tieto zámky stačí jednoducho odcvaknúť, jednoducho nastavíte potrebnú dĺžku a zámok opäť zacvaknite.
späť na obsah ↑

Hroty

Ide o poslednú časť trekové palice a aj v tomto prípade máte na výber z viacerých možností. Na prvý pohľad síce vyzerajú podobne, líšia sa však tvarom i materiálom.

 • Oceľový hrot – počítať musíte s kratšou životnosťou. Ak budete predsa len preferovať oceľové hroty, odporúča sa k palici prikúpiť špeciálne gumové návleky alebo tiež ,, botky“.
 • Oceľový hrot kalený wolframom – jedná sa o zlatú strednú cestu medzi oboma materiálmi.
 • Titánový hrot – tento hrot má najdlhšiu životnosť. Tiež titánový alebo kalený oceľový je možné nasadiť gumové koncovky.
späť na obsah ↑

Odpruženie

Podceniť by ste nemali ani odpruženie čiže antišok palíc. Odpruženie má vplyv na komfort pri chôdzi, kvalitné odpruženie chôdzu spríjemní, ak sa však radíte skôr ku športovcom, môže vás odpruženie skôr limitovať na výkone.

späť na obsah ↑

Príslušenstvo

K holím je možné dokúpiť náhradné pútko, gumové alebo plastové koncové násady. Ich úlohou je lepšie tlmenie nárazov, ale aj zabraňujú klepanie koncovky o pevný podklad.

K ďalšiemu príslušenstvo patrí snehové taniere, ktoré zabránia rúcanie palice do snehu, počas zimných prechádzok. Niektoré palice sú dodávané bez tohto príslušenstva, v prípade iných je príslušenstvo súčasťou palice.

späť na obsah ↑

Značka

Trekové palice kúpite od rôznych výrobcov. Hoci si môžete myslieť, že značka pri ich výbere nehrá žiadnu úlohu, nie je to tak úplne pravda. Aj tu záleží predovšetkým na početnosti a používanie palíc.

Pri bežných vychádzkach môžete dať prednosť i menej kvalitným a lacnejším výrobcom. Počítať budete musieť s menšou životnosťou celej palice alebo niektorých ich častí. Po zničení vám neostane nič iné, než kúpiť palice nové.

Aj trekingové palice je však možné servisovať alebo kúpiť náhradné diely. Toto však umožňujú iba niektorí naozaj seriózne výrobcovia. Na tie by ste sa mali zamerať v prípade, že budete palice využívať naozaj pravidelne alebo sa budete častejšie vydávať do náročnejších terénov.

Ku kvalitných výrobcom patrí predovšetkým Leki, micro Vario, Dynafit, Black Diamont alebo Scott. Lacnejšie palice kúpite od značiek Fizan, Gabel, Komperdell a ďalších.

späť na obsah ↑

Cena

Pre menej častú chôdzu v nenáročnom teréne sú určené palice od 20 – 40 EUR. Naraziť môžete aj na lacnejšie, nie je však možné očakávať žiadnu veľkú kvalitu.

Na náročnejšie a častejšie chôdzu je lepšie voliť trekové palice, ktorých cena sa pohybuje od 40 – 80 EUR. A aktívny športovci alebo milovníci horských výšľap by mali investovať do trekingových palíc, ktoré možno kúpiť do 80 – 160 EUR.

Porovnanie cien trekových palíc

späť na obsah ↑

Otázky a odpovede

Aký je rozdiel medzi trekovými a nordickými palicami?

Na trhu sú k dostaniu dva typy palíc, trekové a nordic walking palice. Rozdiel je predovšetkým v oblasti rukoväti. U týchto palíc, ktoré sú určené pre športové chôdzu, je súčasťou rukoväte pútko, vďaka ktorej vám palicu neupadne potom, čo rukoväť pustíte.

Ako vyberať podľa intenzity používania?

V tomto prípade záleží, koľko kilometrov budete chcieť nachodit, v akom teréne sa budete pohybovať aj do akého počasia budete palice brať. Hole určené na miernym krátkym prechádzkam, je možné vyberať aj medzi najlacnejšími modelmi.

Naopak palice určené k častým vychádzkam alebo používané v náročnom teréne budete vyberať vo vyšších cenových reláciách a vhodné je uprednostniť aj prevereného výrobcu.

Vyžadujú palice nejakú pravidelnú údržbu?

Aby palica vydržala čo najdlhšie, odporúča sa ju občas rozobrať, riadne vyčistiť, vysušiť a vykonať kompletný servis. Toto sa týka iba teleskopických palíc. V prípade pevných palíc bude treba palicu len v prípade nutnosti očistiť či vysušiť.

späť na obsah ↑

Záver

Pri výbere trekingových palíc je najdôležitejšie zvoliť typ palice, pevné aj teleskopické palice majú svoje výhody aj nevýhody, turisti by potom mali voliť skôr skladacie palice, ktoré môžu pripevniť k batohu.

Nepodceňujte ani materiál a dĺžku rukoväte. Pre bežne používanou palicu vám bude stačiť klasická dĺžka, ak budete na cestách dlhšiu dobu, oceníte možnosť přechytnutí a teda dlhšiu rukoväť.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

   Budeme radi za váš komentár. Píšte prosím slušne a s pridanou hodnotou. Komentáre schvaľuje správca.


  Komentáre / diskusie / hodnotenie

  GDPR: Sme správcami údajov a chránime osobné údaje v súlade so zákonom 101/2000 Z. z. o ochrane osobných údajov a zásadami obsiahnutými v smernici EÚ 95/46/ES. Po odoslaní komentára spracúvame tieto údaje - meno, e-mail a IP adresu. E-mail používame na odoslanie informačnej správy o tom, že niekto odpovedal na vašu požiadavku. Na iné účely ho nepoužívame. IP adresu sledujeme na ochranu pred spamom. Ak chcete odstrániť svoje údaje, kontaktujte nás na adrese info@recenzer.sk