Trekové palice

Trekingové palice sa stali obrovským hitom, ich používanie má pozitívny vplyv na zdravie. Pri chôdzi tlmia palice nárazy a tým tak uľavujú bedrám aj chrbtici. Ďalej poskytujú adekvátnu oporu a umožnia vám tak voľne dýchať. V neposlednom rade určujú tiež rytmus chôdze, budete si tak pripadať istejšie a samotná chôdza bude oveľa pohodlnejšia.

Pri výbere trekingových palíc si najskôr rozmyslite, ako veľmi budete palice využívať. Podľa toho budete vyberať lacnejšie alebo naopak drahšie palice. Lacnejšie modely sú určené rekreačným turistom, drahšie palice by mali uprednostniť aktívni športovci.

Porovnanie cien trekových palíc

Typy

Ako prvé budete vyberať medzi pevnými a teleskopickými palicami. Pevné palice je treba vyberať s ohľadom na výšku postavy.

Pre zistenie potrebnej dĺžky treba vynásobiť vašu výšku číslom 0,68 alebo sa riaďte pravidlom, že palice je potrebné držať tak, aby lakte tvorili pravý uhol. Teleskopické palice je možné nastaviť do výšky od 135 – 140 cm, to zodpovedá výške asi od 195 – 200 cm.

Pevné palice

Neumožňujú nastaviť ľubovoľnú dĺžku a vyberať ich tak musíte presne podľa výšky vašej postavy. Pevné palice však lepšie tlmia nárazy a oproti dvojdielnym alebo teleskopickým menej pružia. Sú lepším variantom pre pravidelných chodcov, sú ľahšie a majú dlhšiu životnosť.

Skladacie palice

Ich najväčšou výhodou je skladnosť. Palice môžete zložiť na niekoľko častí a potom ich prenášať napríklad v batohu. Drahšie skladacie palice sú k dostaniu tiež v teleskopickéj podobe, kedy vám umožňujú nastaviť potrebnú výšku.

Teleskopické palice

Umožňujú nastaviť výšku a môže ich tak využívať aj viac osôb. Výšku môžete meniť aj v závislosti od terénu. Napríklad pri chôdzi do kopca alebo z kopca, poprípade pri zimnej prechádzke, kedy sa palice boria do snehu. Nevýhodou teleskopických palíc je rýchlejšie opotrebovanie a tým aj zhoršenie tlmivosti.

Rukoväť

Tvar a materiál rukoväte má zásadný vplyv na pohodlie pri chôdzi. Mnoho palíc má typickú krátku rukoväť, tieto palice sú vhodné na klasický menej náročný a nie nijako dlhý výšľap. Horolezci a skutoční nadšenci by mali voliť rukoväť dlhšiu.

V tomto prípade si môžete pre uvoľnenie ruky prehmatať a stále bude úchop príjemný, palice sa vám nebudú v rukách šmýkať a v zime oceníte aj vyššiu teplotu.

Súčasťou rukoväte je aj pútko, ktoré si prevlečiete cez zápästie. Lacné palice majú pútko vyrobené z menej príjemných materiálov, ktoré sa môžu pri dlhšom používaní zarezávať do ruky. Na krátke prechádzky vám tieto palice pohodlne vystačia, pri dlhších výšlapoch však uprednostňujte polstrované pútka, alebo tie, ktoré sú vyrobené z príjemnejších materiálov.

A do náročnejšieho terénu potom môžete využiť bezpečnostné nastaviteľné pútko. Ak sa pri prechádzaní náročným terénom zachytíte napríklad o strom, pútko sa povolí a ruka vyjde von. Takto môžete predísť aj možným úrazom.

Guma

Gumovými rukoväťami je vybavené veľké množstvo palíc. Tie najlacnejšie majú jednoduché pogumované rukoväte s klasickým látkovým opaskom.

Drahšie palice majú rukoväte tiež gumové, rukoväť je však tvarovaná, čo vám umožní príjemnejšie držanie. Pásik okolo ruky je často polstrovaný a pri chôdzi sa vám nebude nepríjemne zarezávať do ruky.

Korok

Korkové rukoväte sú typické pre drahé trekové palice. Tento materiál udržuje lepšie teplotu rúk. Korkové rukoväte sú často v kombinácii s luxusným opaskom okolo ruky. Výhodou korkovej rukoväte je dobrá absorpcia vlhkosti a limitovania vibrácií.

Pena

Penová rukoväť je veľmi príjemná na dotyk a veľmi dobre absorbuje vlhkosť. Je teda ideálna pre používanie v letných mesiacoch.

Plast

Plast býva súčasťou tých najlacnejších palíc, plastová rukoväť vám bude v spotených dlaniach kĺzať a chôdza bude skôr obtiažna. Preto je vhodnejšie zvoliť iný materiál.

Telo palice

Palice sa vyrábajú z hliníka alebo karbónu. Z hľadiska kondičného alebo rekreačného však materiál nehrá príliš veľkú rolu.

Hliníkové palice sú o trochu ťažšie a pevnejšie. Ich obstarávacia cena je nižšia. Hliníkové palice by mali vďaka ich dobréj pevnosti uprednostniť osoby s vyššou telesnou hmotnosťou. Všeobecne sú potom vhodnejšie pre menej náročné terény.

Karbónové palice sú ľahšie, ale tiež krehkejšie a drahšie. Cenu palíc udáva množstvo karbónu, ktoré je v rozmedzí od 20 – 100%. Kvalitné palice by mali mať aspoň 50% karbónu. Čím je váha užívateľa vyššia, tým vyššie by malo byť aj množstvo karbónu. Karbónové palice sú ideálne pre chôdzu v náročnom teréne.

Sklolaminát patrí k najľahším materiálom a hodí sa do mäkkých terénov. Ide o kompromis medzi hliníkom a karbónom. Využiť ich môžu osoby všetkých váhových kategórií pri chôdzi v rôzne ťažkom teréne.

Zámky

Zámky sa delia na dva druhy:

  • Skrutkovacie otočné – bývajú súčasťou lacnejších palíc, nastavovanie je v tomto prípade pomalšie.
  • Rýchle – tieto zámky stačí jednoducho odcvaknúť, ľahko nastavíte potrebnú dĺžku a zámok opäť zacvaknite.

Hroty

Ide o poslednú časť trekových palíc a aj v tomto prípade máte na výber z viacerých možností. Na prvý pohľad síce vyzerajú podobne, líšia sa však tvarom i materiálom.

  • Oceľový hrot – počítať musíte s kratšou životnosťou. Ak budete predsa len preferovať oceľové hroty, odporúča sa k palici prikúpiť špeciálne gumové návleky alebo tiež ,, botky“.
  • Oceľový hrot kalený wolframom – jedná sa o zlatú strednú cestu medzi oboma materiálmi.
  • Titánový hrot – tento hrot má najdlhšiu životnosť. Tiež na titánový alebo kalený oceľový hrot je možné nasadiť gumové koncovky.

Odpruženie

Podceniť by ste nemali ani odpruženie čiže antišok palíc. Odpruženie má vplyv na komfort pri chôdzi, kvalitné odpruženie chôdzu spríjemní, ak sa však radíte skôr ku športovcom, môže vás odpruženie skôr limitovať na výkone.

Príslušenstvo

K holím paliciam je možné dokúpiť náhradné pútko, gumové alebo plastové koncové násady. Ich úlohou je lepšie tlmenie nárazov, ale aj zabraňujú klepaniu koncovky o pevný podklad.

K ďalšiemu príslušenstvu patria snehové taniere, ktoré zabránia zabáraniu palíc do snehu, počas zimných prechádzok. Niektoré palice sú dodávané bez tohto príslušenstva, v prípade iných je príslušenstvo súčasťou palíc.

Značka

Trekové palice kúpite od rôznych výrobcov. Hoci si môžete myslieť, že značka pri ich výbere nehrá žiadnu úlohu, nie je to tak úplne pravda. Aj tu záleží predovšetkým na početnosti a používaní palíc.

Pri bežných vychádzkach môžete dať prednosť i menej kvalitným a lacnejším výrobcom. Počítať budete musieť s menšou životnosťou celých palíc alebo niektorých ich častí. Po zničení vám neostane nič iné, než kúpiť palice nové.

Aj trekingové palice je však možné servisovať alebo kúpiť náhradné diely. Toto však umožňujú iba niektorí naozaj seriózny výrobcovia. Na tie by ste sa mali zamerať v prípade, že budete palice využívať naozaj pravidelne alebo sa budete častejšie vydávať do náročnejších terénov.

Ku kvalitným výrobcom patrí predovšetkým Leki, micro Vario, Dynafit, Black Diamont alebo Scott. Lacnejšie palice kúpite od značiek Fizan, Gabel, Komperdell a ďalších.

Cena

Pre menej častú chôdzu v nenáročnom teréne sú určené palice od 20 – 40 EUR. Naraziť môžete aj na lacnejšie, nie je však možné očakávať žiadnu veľkú kvalitu.

Na náročnejšie a častejšie chôdze je lepšie voliť trekové palice, ktorých cena sa pohybuje od 40 – 80 EUR. A aktívny športovci alebo milovníci horských výšľapov by mali investovať do trekingových palíc, ktoré možno kúpiť do 80 – 160 EUR.

Porovnanie cien trekových palíc

Otázky a odpovede

Aký je rozdiel medzi trekovými a nordickými palicami?

Na trhu sú k dostaniu dva typy palíc, trekové a nordic walking palice. Rozdiel je predovšetkým v oblasti rukoväti. U týchto palíc, ktoré sú určené pre športovú chôdzu, je súčasťou rukoväte pútko, vďaka ktorému vám palice nepadnú potom, čo rukoväť pustíte.

Ako vyberať podľa intenzity používania?

V tomto prípade záleží, koľko kilometrov budete chcieť nachodiť, v akom teréne sa budete pohybovať aj do akého počasia budete palice brať. Hole určené na mierne krátke prechádzky, je možné vyberať aj medzi najlacnejšími modelmi.

Naopak palice určené k častým vychádzkam alebo používané v náročnom teréne budete vyberať vo vyšších cenových reláciách a vhodné je uprednostniť aj prevereného výrobcu.

Vyžadujú palice nejakú pravidelnú údržbu?

Aby palice vydržali čo najdlhšie, odporúča sa ich občas rozobrať, riadne vyčistiť, vysušiť a vykonať kompletný servis. Toto sa týka iba teleskopických palíc. V prípade pevných palíc bude treba palice len v prípade nutnosti očistiť či vysušiť.

Záver

Pri výbere trekingových palíc je najdôležitejšie zvoliť typ palíc, pevné aj teleskopické palice majú svoje výhody aj nevýhody, turisti by potom mali voliť skôr skladacie palice, ktoré môžu pripevniť k batohu.

Nepodceňujte ani materiál a dĺžku rukoväte. Pre bežne používané palice vám bude stačiť klasická dĺžka, ak budete na cestách dlhšiu dobu, oceníte možnosť prichytnutia a teda aj dlhšiu rukoväť.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.4camping.sk, www.northfinder.com, www.mastersport.sk, www.alza.sk, www.mall.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo