Krokomery

Krokomer je zariadenie, vďaka ktorému máte prehľad o vašej aktivite počas dňa. Môžete ho kúpiť ako jednoduchý prístroj, ktorý je možné upevniť napríklad na topánke alebo opasku. Väčšej obľube sa tešia rôzne fitness náramky, ktoré disponujú radom funkcií, medzi ktorými je práve krokomer.

Súčasťou krokomerov je kyvadielko, ktoré reaguje na kolísavý pohyb počas chôdze či behu. Jednoduché krokomery vám poslúži len na počítanie krokov, fungujú však samostatne a nevyžadujú, aby ste mali pri sebe neustále mobilný telefón.

Ak si teda chcete oddýchnuť od civilizácie, iste tieto typy oceníte. Krokomery, ktoré sú súčasťou chytrých hodiniek alebo fitness náramkov, fungujú v kombinácii s mobilným telefón a ponúkajú rad ďalších funkcií.

Porovnať ceny krokomerov

Typy

Krokomer je k dostaniu v niekoľkých podobách, najstaršie verzie krokomerov nájdete možno na povale, novšie typy sa potom delia najmä podľa množstva ďalších funkcií.

Mechanické

Jedná sa o najstaršie typy, ktoré mali podobu klasických ručičkových hodiniek. S týmito typmi sa však už bežne nestretneme, cenné môžu byť len pre zberateľov.

Digitálne

Digitálne krokomery predstavujú modernú podobu týchto prístrojov. Tieto elektronické prístroje merajú veľmi presne každý krok po došliapnutí. Zvyčajne nemajú žiadnu ďalšiu funkciu, využijete ich pri chôdzi aj behu. Ich výhodou je predovšetkým nízka cena. Aj tieto lacnejšie typy môžu byť doplnené o rôzne funkcie.

Fitness náramky

Najviac obľúbené sú fitness náramky, ktoré majú rad funkcií, jednou z nich je práve krokomer. Fungujú v kombinácii s chytrým telefónom. Fitness náramky možno využiť aj ako hodinky, vďaka nim zistíte množstvo spálených kalórií, môžu vám zmerať tlak aj tep, a upozornia vás na prichádzajúci hovor alebo správu.

Výhody a nevýhody

Či už zvolíte jednoduchý krokomer alebo modernejší náramok či hodinky, budete mať každý deň prehľad o vašej aktivite. Krokomer vás môže motivovať k pohybu, vďaka ktorému môžete zlepšiť váš zdravotný stav. Niektorým môže počítanie krokov odporučiť priamo lekár.

Vďaka krokomeru budete IN. Obľuba najmä fitness náramkov stále rastie a tieto nenápadné prístroje možno vidieť u všetkých vekových generáciách. Niektorí môžu byť neustálym počítaním krokov vystresovaní, najmä v prípade, že sa vám nebude dariť plniť vytýčené ciele.

Uchytenie

Dôležitý môže byť aj spôsob uchytenia krokomeru. V tomto ohľade môžete vyberať medzi dvoma variantmi.

Krokomery na oblečenie

Jedná sa o lacnejší variant. Tieto krokomery majú veľký a prehľadný displej a možno ich uchytiť pomocou veľkého pevného klipu so zarážkou k oblečeniu alebo opasku. U týchto krokomerov sa zamerajte na ovládacie tlačidlá. Kvalitnejšie typy majú tlačidlá po stranách, vďaka tomu nedôjde k nechcenému stlačeniu a možnému resetovaniu.

Krokomery na topánky

Krokomer je možné uchytiť na väčšinu bežeckých topánok. U týchto krokomerov si zistite vodeodolnosť. Aj tento typ využijete pri chôdzi aj behu. Kvalitnejšie krokomery môžu disponovať mnohými funkciami, okrem merania krokov je to tiež meranie vzdialenosti, zobrazenie času, meranie doby cvičenia atď.

Krokomery na zápästie

Tieto krokomery sú zastúpené v najväčšom počte a patria k najobľúbenejším. Je možné ich kúpiť v mnohých dizajnových prevedeniach, veľkostiach a s rôznym počtom funkcií.

Výdrž a nabíjanie

Krokomery je možné dobíjať rovnako ako mobilné telefóny alebo fungujú v kombinácii s batériou. Batériové krokomery majú oveľa dlhšiu výdrž, najmä v prípade, že nemajú žiadne ďalšie funkcie a zapínate ich len vo chvíli, kedy chcete počítať kroky.

Dobíjacie krokomery, ktoré môžu plniť aj funkciu hodiniek a sú teda v chode neustále, vydržia niekoľko dní. Tieto krokomery sú vybavené displejom, vďaka ktorému máte o stave batérie prehľad.

Funkcia

Jednotlivé krokomery ponúkajú viac či menej funkcií. Rozsah je naozaj široký, s počtom funkcií logicky rastie cena. Zvážte preto, ktoré funkcie sú pre vás dôležité a či všetky funkcie využijete.

Súčasťou všetkých krokomerov je rôzne veľký displej. Väčšina výrobkov má displej s podsvietením. Drahšie náramky je možné ovládať pomocou moderného dotykového displeja.

Najčastejšou funkciou je funkcia času. S touto funkciou oceníte tiež budík, vďaka tomu vám krokomer nahradí úplne hodinky.

S ohľadom na vaše zdravie využijete krokomery na meranie tlaku, srdcového tepu a množstva kyslíka v krvi.

S chudnutím vám môžu pomôcť krokomery, vďaka ktorým máte prehľad o spálených kalóriách.

Vďaka funkcii denného cieľa budete motivovaní na dosiahnutie vami vytýčených limitov. Ak patríte medzi športovcov alebo obľubujete turistiku, využijete možnosť merania vzdialenosti. Veľmi praktická je tiež GPS s možnosťou záznamu trasy. Hodiť sa vám môžu tiež stopky.

Najmä mladšia generácia nepohrdne funkciou prehrávania hudby. To oceníte pri športe, ale aj počas cestovania.

Vďaka funkcii spánku budete vedieť, ako dlho ste spali a prehľad budete mať aj o rôznych spánkových režimoch.

Fitness náramky alebo chytré hodinky, ktoré fungujú v kombinácii s mobilným telefónom, vás upozornia aj na prichádzajúce správy alebo neprijaté hovory.

Synchronizácia dát je súčasťou krokomerov, ktoré je možné prepojiť s mobilným telefónom alebo počítačom. Vďaka tejto praktickej funkcii budete mať prehľad o všetkom, čo daný krokomer umožňuje.

Značka

Veľký výber krokomerov ponúka Omron. Výrobky tejto značky sú spoľahlivé a tešia sa veľkej obľube. Podobne si vedú tiež krokomery inSPORTline alebo JUNSO. Fitness náramky môžete kúpiť od značiek NEOGA, Samsung, Xiaomi, Huawei, Honor, LAmax atď.

Cena

Tieto výrobky nie sú nijako cenovo náročné. Najlacnejšie sú obyčajné krokomery, ktoré je možné pripevniť k topánkam alebo oblečeniu. Ich cena sa pohybuje v rozmedzí od 10 – 20 EUR.

Ak využijete aj niektoré funkcie, môžete kúpiť fitness náramky s krokomerom. Tu sa cena pohybuje od cca 30 – 60 EUR. Ide o výrobky vyrobené zo silikónu a plastu. Sú k dostaniu v rôznych farebných kombináciách a dobre sadnú chudým aj silnejším postavám všetkých vekových kategórií.

Cena najdrahších krokomerov, ktoré sú v kombinácii s hodinkami, môže šplhať aj k 200 EUR. Výrobky nad 80 EUR ponúkajú celý rad funkcií a vo väčšine prípadov umožňujú používanie vo vode.

Porovnať ceny krokomerov

Otázky a odpovede

Sú krokomery vodotesné?

Niektoré krokomery nemusíte dávať dole ani počas pobytu vo vode, alebo v sprche. Vždy si ale túto informáciu overte. Niektorým krokomerom nevadí sprcha alebo nepriazeň počasia. Iné patria k vysoko odolným a ustoja i pobyt v bazéne alebo mori.

Je meranie krokov spoľahlivé?

Krokomery umožňujú 2D alebo 3D merania. Princíp nie je nutný nijako zložito popisovať. Všeobecne možno povedať, že lacnejšie krokomery udávajú chybovosť cca 10%, v prípade drahších sa chybovosť pohybuje okolo 5%.

Záver

Krokomery vám môžu pomôcť so zdravým životným štýlom, vďaka nim budete motivovaní k pohybu. Najjednoduchšie krokomery využijete pri chôdzi alebo behu. Väčší komfort vám prinesú rôzne typy náramkov, vďaka ktorým budete mať prehľad aj o svojom zdravotnom stave a môžu plniť aj funkciu náramkových hodiniek.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.insportline.sk, www.mastersport.sk, www.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo