Autopoťahy

Dnešné poťahy do auta nie sú iba akousi ochrannou bariérou, ktorá sa postará o dlhšiu životnosť vašich sedačiek, ale dokážu toho oveľa viac. Moderný poťah vás v lete ochladí av zime naopak zahreje. Kúpiť môžete aj masážne poťahy, a mnohí si vystačia s klasickými univerzálnymi poťahmi, alebo si vyberú poťah na mieru. To, čo vám poťah ponúkne, závisí predovšetkým od toho, koľko ste ochotní investovať.

Pri výbere poťahov však nie sú dôležité iba možné funkcie, dôležitú úlohu zohráva predovšetkým výrobný materiál, veľkosť poťahu či spôsob upevnenia. Autopoťahy budete pochopiteľne vyberať aj podľa vzhľadu a farby. Poťahov je na trhu veľké množstvo, pri výbere by ste sa však mali v prvom rade zamerať na autopoťahy kompatibilné so značkou vášho vozidla.

Jednotlivé modely áut sa totiž líšia veľkosťou a tvarom sedadla. Niektoré sedačky majú hlavovú opierku, pri iných vozidlách opierky nenájdete. Možno samozrejme kúpiť aj univerzálne poťahy, ktoré na sedačky natiahnete, avšak tieto poťahy nemusia sedieť dokonale a nie každému tak budú vyhovovať. Väčšiu pozornosť pri výbere poťahov by mali mať majitelia vozidiel, ktorí majú v sedadlách umiestnené bočné airbagy. Tí budú potrebovať špecificky šité poťahy, ktoré funkciu airbagu nijako neovplyvnia. Na každom poťahu by ste mali nájsť informáciu o roku výroby alebo ďalšej výbave, napríklad lakťových opierkach či delených sedadlách.

Porovnať ceny autopoťahov

Typy

Autopoťahov je niekoľko rôznych druhov, najobľúbenejšie sú klasické poťahy, ale kúpiť môžete aj poťahy s funkciou. Pred tým, než si predstavíme jednotlivé typy poťahov, je dobré zvážiť, či si vystačíte s univerzálnymi poťahmi, alebo radšej priplatíte a kúpite autopoťah na mieru. Rozdiel medzi týmito typmi môže byť skutočne veľký.

Univerzálna

Lacnejšie autopoťahy, ktoré by malo byť možné inštalovať do každého auta. Tieto poťahy sú elastické a dajú sa pomerne značne natiahnuť. Nie vždy sa vám však podarí vzhľad poťahu dokonale vyladiť. Aby poťah dobre sedel, je nutné ho dokonale napnúť. Pred tým ako si univerzálny poťah kúpite, prečítajte si v návode, akým spôsobom ho je možné na sedačky inštalovať.

Na mieru

Poťahy na mieru sú drahšie, a vyrábajú sa na jednotlivé typy automobilov. V ponuke sú v rôznych veľkostiach a dokonale kopírujú tvar sedadla. Vďaka tomu dobre držia a nebudú sa nijako pohybovať, čo sa vám môže pri univerzálnych poťahoch po nejakej dobe používania stať. Na výrobu poťahov sa používajú rôzne materiály, samozrejmosťou sú lacnejšie materiály, ale kúpiť môžete aj skutočne luxusné prevedenie.

Masážna

Skôr než o autopoťah sa jedná o masážnu podložku, ktorú k sedadlu prirobíte pomocou jednoduchého univerzálneho systému. Tieto poťahy je možné inštalovať do každého vozidla. Na výber máte medzi magnetickými alebo korálkovými podložkami. Masážne prvky môžu byť umiestnené nielen v opierkovej, ale aj v sedadlovej časti. Masážne autopoťahy tak masírujú boľavý chrbát, uvoľnia stuhnuté svaly a postará sa o lepšie prekrvenie. Tieto podložky sú vhodné predovšetkým na dlhšiu jazdu, pretože zabraňujú únave.

Vyhrievané

Opäť sa jedná o poťah s podobou podložky. Tieto poťahy ocenia v zimných mesiacoch vodiči, ktorých vozidlá nedisponujú funkciou ohrevu autosedačiek. Autopoťah je doplnený o napájací 12 V alebo 24 V kábel, ktorý umiestnite do zásuvky zapaľovača. Vďaka svojej univerzálnosti ho možno použiť v každom type vozidla. Drahším poťahom nechýba termostat, ktorý umožňuje navoliť požadovanú teplotu a to v pomerne veľkom rozsahu.

Chladiaci

Na podobnom princípe fungujú aj chladiace poťahy. Ani tu nechýba napájací kábel n a 12 V alebo 24 V a ventilátor, ktorý sa postará o váš komfort v horúcich letných dňoch. Autopoťah nasáva okolitý vzduch, ktorý je ochladzovaný a vytlačený do chrbtovej aj sedacej časti tela. Lacnejšie poťahy majú iba jeden stupeň chladenia, tie drahšie umožňujú intenzitu meniť.

Autotričko

Najlacnejším typom sú autotričká v univerzálnej podobe. Výhodou je okrem nízkej ceny aj veľmi jednoduchá inštalácia. Autotričko sa postará predovšetkým o dlhšiu životnosť sedačiek a zabráni ich znečisteniu.

Materiál

Aby bol autopoťah kvalitný, musí byť vyrobený z kvalitného materiálu, ktorý je priamo určený pre automobilový priemysel. Také materiály odolávajú značným výkyvom teplôt aj vyššiemu zaťaženiu. Autopoťahy môžu byť textilné, kožené, polokožené alebo plyšové. Najkvalitnejšie poťahy sa vyrábajú z mikrovlákna Alcantara.

Textilné autopoťahy

Autopoťahy z textilu alebo plyšu patria k tomu základnému. Tieto textilné poťahy je možné kúpiť v mnohých kvalitách, látka sa líši predovšetkým pevnosťou a hustotou. Drahšie poťahy bývajú podvrstvené vatelínom alebo molitanom a ich používanie je vďaka tomu komfortnejšie. Kúpiť je možné aj textilné vodeodolné poťahy.

Textilné poťahy je možné prať v práčke pomocou šetrného programu. Na výber máte poťahy v mnohých designoch alebo farebných kombináciách. Pokiaľ sa textilný poťah ušpiní a vy ho nebudete chcieť prať, bude pravdepodobne zložité škvrnu vyčistiť pomocou hubky alebo handričky. Textilné poťahy sa pravdepodobne časom natiahnu.

Alcantara

Je veľmi obľúbený a pritom cenovo dostupný materiál. Medzi jeho prednosti patrí priedušnosť aj odolnosť, alcantara svojim vzhľadom pripomína semiš. Medzi ďalšie prednosti tohto materiálu patrí jednoduchá údržba, autopoťah môžete jednoducho čistiť aj prať v práčke. Jedná sa o nekrčivý materiál, ktorý je však náchylný na žmolkovanie. Oproti textilným poťahom sú tieto autopoťahy drahšie.

Kožené

Luxusným materiálom je pravá koža alebo eco koža. Tento materiál sa ľahko čistí, avšak tu výhody kožených poťahov končia. Koža totiž nedokáže odolávať veľkým teplotám, kožené autopoťahy by sa nemali inštalovať na vyhrievané autosedačky. Kožené poťahy sú pomerne náročné na poškodenie, po nejakej dobe zmenia tvar, ale aj pevnosť. Tieto poťahy často popraskajú a nevýhodou je aj ich vysoká obstarávacia cena.

Značka

Autopoťahy môžete kúpiť prostredníctvom internetu, k dostaniu sú v špecializovaných predajniach, v supermarketoch alebo na benzínových pumpách. Pri výbere sa vždy špecializujte na odolné poťahy známych výrobcov.

Kvalitné autopoťahy kúpite okrem iného od českého výrobcu Sixtol. Prednosťou tejto značky je najmä používanie skutočne kvalitných materiálov a pevného ušitia. Veľký výber ponúka aj Compass, Walser, Kegel, Aroso, Velcar, Autodecor, Cartex alebo napríklad Automega.

Cena

Autopoťahy možno kúpiť za 15 eur, ale aj za 400 eur. Záleží predovšetkým na tom, koľko ste ochotní do nákupu autopoťahov investovať. Najlacnejšie sú autotričká a univerzálne autopoťahy vyrobené z menej kvalitných materiálov. Kúpiť ich môžete od cca 15 – 40 eur.

Za rovnakú cenu môžete zaobstarať masážnu, vyhrievanú alebo chladiacu podložku. Univerzálne autopoťahy vyrobené z kvalitných materiálov vyjdú na 40 – 120 Eur. Oveľa drahšie sú autopoťahy na mieru. Ich cena môže prekročiť 400 eur.

Porovnať ceny autopoťahov

Údržba

To, akým spôsobom sa o autopoťah starať nájdete uvedené pri každom výrobku. Vhodné je vyberať autopoťahy, ktoré môžete z času na čas vyprať v práčke. Veľa materiálov je možné pomerne ľahko vyčistiť priamo na sedačkách. Použiť môžete bežné šetrné čističe, alebo kúpiť špeciálne spreje na autopoťahy.

Otázky a odpovede

Čo je poťah 2v1?

Jedná sa o celoročnú podložku na sedadlo, ktorá disponuje funkciou vyhrievania aj chladenia. Tieto poťahy sú na slovenskom trhu skôr novinkou a zastúpené sú v malom množstve. Poťahy 2v1 ponúkajú hneď niekoľko stupňov ohrevu aj chladenia. Rovnako ako iné podložky ich možno veľmi jednoducho inštalovať a vhodné sú pre všetky typy vozidiel. Výhodou je ich dobrá cenová dostupnosť.

Akým spôsobom je možné poťahy uchytiť?

Umiestniť autopoťah na sedačku vozidla nie je nijako zložité. Vo väčšine prípadov sa autopoťah iba navlečie a potom uchytí pomocou háčikov a pásikov. Hoci poťahy nasadí naozaj každý, môže byť prvá inštalácia pomerne časovo náročná. Niekomu zaberie inštalácia autopoťahov hodinu, iní môžu poťahy nasadzovať aj niekoľko hodín.

Aký materiál je najodolnejší?

Medzi najodolnejšie patria autopoťahy vyrobené z alcantary. Tieto autopoťahy odolajú nielen deťom, ale nepoškodia ich ani pazúriky vašich domácich miláčikov. Alcantara je materiál, ktorý je vysoko odolný voči oderu a navyše sa veľmi ľahko čistí.

Záver

Klasické autopoťahy sú v predaji v dvoch podobách. K najobľúbenejším patria lacnejšie univerzálne poťahy, drahšie sú poťahy na mieru. Okrem nich môžete na sedačky umiestniť autotričko, vyhrievanú, chladiacu alebo masážnu podložku.

Okrem typu sa zamerajte na výrobný materiál, pri autopoťahoch nemusí platiť, čím drahšie tým lepšie. Luxusné autopoťahy vyrobené z kože sú napríklad oveľa menej odolné ako autopoťahy z alcantary. Najlacnejšie sú potom textilné autopoťahy. Výber je naozaj veľký a ľahko vyberiete autopoťahy, ktoré budú dokonale vyhovovať vzhľadu vášho vozidla.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo