Wakeboardy

Wakeboarding je obľúbený vodný šport, ktorý sa vyvinul pomerne nedávno zo surfovania, vodného lyžovania a snowboardingu. Pri jazde vás bude ťahať čln, ale je možné použiť aj vlečného draka, ktorý je typický pre kiting.

Najdôležitejšími kritériami pri výbere wakeboardu je rozmer, štýl jazdy a prehnutie dosky. Dôležitú úlohu zohráva aj vaša výška a telesná hmotnosť, tá určuje veľkosť wakeboardu. Pred výberom si ujasnite, či budete jazdiť za loďou alebo v parku.

Porovnať ceny wakeboardov

Typy

Na wakeboarde môžete jazdiť vo vodnom parku alebo či uprednostníte radšej jazdu za loďou. V závislosti na tom sa jednotlivé wakeboardy líšia nielen tvarom, ale aj tvrdosťou či profilom sklznice.

Wakeboard za loď

Tieto dosky sú tvrdšie, jazdec musí pri jazde vynaložiť väčšie množstvo energie. Tvrdšia doska túto energiu ľahko prenesie pri odrážaní na vodu. Z hľadiska prehnutia sa jedná predovšetkým o kontinuálny rocker. Na spodnej strane dosky sa nachádzajú plutvičky označované ako fínky.

Dosky majú väčší počet týchto plutvičiek, ktoré môžu byť priamo súčasťou základne, ale môžete ich priskrutkovať aj dodatočne. Profilované spodná strana sa postará o dobrú kontrolu nad jazdou. Tento tvar dosky v kombinácii s prídavnými finkami uľahčí jazdu v rovine aj pri zatáčaní. Wakeboardy za loď však nemusia mať až tak odolnú sklznicu, doska sa totiž pohybuje iba po vode nie po prekážkach.

Súčasťou dosky sú plutvičky a kanáliky.

Plutvičky – finky/ flosny sú typické pre wakeboardy za čln. Môžu byť súčasťou konštrukcie alebo sú pripevnené na doske. Wakeboard je vybavený 4 finkami, ktoré sú umiestnené v každom rohu na spodnej strane dosky.

Úlohou plutvičiek je pomôcť vám pri jazde aj vytvárať správne napnutie lana, vďaka ktorému môžete doslova lietať nad hladinou. Po dopade finky rýchlo dosku zrovnajú do smeru jazdy.

Kanáliky – nájdete ich opäť na spodnej strane dosky a plnia obdobnú funkciu ako finky. Zaberajú však o niečo menej, ale stabilnejšie. Toto tvarovanie tvorí prúd v smere jazdy, čo zlepšuje stabilitu wakeboardu. Tiež kanáliky vytvárajú patričný ťah lana, vďaka čomu dosiahnete optimálnu rýchlosť, čo vám pomôže vykonávať následné skoky.

Wakeboard do parku

Parkové wakeboardy sú mäkšie, majú však oveľa odolnejšiu sklznicu. Vždy vyberajte dosky so sklznicou Grind base. Dosky, ktoré túto sklznicu nemajú sa rýchlejšie ničia na kovových aj plastových prekážkach. Pre parkové dosky sú typické zosilnené hrany na bokoch. Tieto dosky majú rôzne tvary, kúpiť môžete plochú aj pozdĺžne profilovanú dosku.

Pri výbere tvrdosti parkových dosiek budete musieť zvážiť, aký štýl jazdy preferujete. Mäkšie dosky sú ideálne na rôzne prekážky, sú vhodné predovšetkým pre tých, ktorí chcú na doske robiť triky. Mäkká doska však umožní horší odraz, odraz je ťažší. Jazdci, ktorí chcú vykonávať triky z vody, by mali voliť tvrdšie dosky. Tieto dosky mávajú odnímateľné plutvy, v niektorých prípadoch táto časť úplne chýba.

Hybridné wakeboardy

Pre tých, ktorí sa nemôžu rozhodnúť, ktorý spôsob jazdy im bude vyhovovať viac, sú určené hybridné dosky. Tie môžete používať v parku aj pri jazde za loďou.

Vďaka tomu, že tieto dosky nie sú vyhranené na jeden typ jazdy, nie sú jazdné vlastnosti také, aké vám môže poskytnúť doska určená iba na jeden typ jazdy. Príležitostným používateľom však môžu dosky stačiť. Dosky majú spravidla mäkšiu prednú časť, časť medzi viazaním je tuhšia. Konštrukcia je jednoduchá, fínky odnímateľné.

Tvar dosky

Prehnutie dosky je označované ako rocker. Rocker určí jazdné vlastnosti dosky. Wakeboardy majú mnoho rôznych tvarov. Najmä začiatočníci by však mali vyberať medzi tými základnými.

Kontinuálne Rocker

Klasický tvar, ktorý je vhodný pre začiatočníkov aj mierne pokročilých. Tento tvar je vhodný predovšetkým na jazdu za loďou, avšak použiť ho môžete aj na jazdu v parku. Počítať však musíte s menším popom, štandardným odradený z hrany avšak mäkším dopadom z veľkých skokov, čo ocenia vaše kolená.

Hybridný Rocker

Medzi viazaním má doska menší rocker av tomto mieste je plochejšia. Od viazania k špičke je rocker väčší a špičky sú vďaka tomu zdvihnuté. Tento tvar je najklasickejší a dosky sú ideálne pri jazde na wake vleku. Doska sa chová dobre na prekážkach aj pri klasickej jazde, kedy nehrnie toľko vody. Vplyvy sú tvrdšie.

Stage Rocker

Dosky majú medzi viazaním takmer plochú časť. Pri jazde doska dobre kĺže, niektoré dopady však môžu byť bolestivé.

Veľkosť

Veľkosť dosky sa odvíja predovšetkým od vašej telesnej hmotnosti. V istom ohľade je možné prihliadnuť aj na výšku jazdca. Čím viac kilogramov vážite, tým dlhšiu dosku budete pre stabilnú jazdu potrebovať.

Dlhšia doska sa bude počas jazdy do vody boriť menej ako doska kratšia. Začiatočníci všeobecne budú potrebovať dlhší wakeboard, pokročilejší jazdci zase skôr uprednostnia kratšie dosky, ktoré im dovolia vykonávať rôzne triky, doska lepšie rotuje a je všeobecne obratnejšia.

Pri výbere vhodnej veľkosti môžete zohľadniť nasledujúce odporúčania:

  • Osoby s hmotnosťou menšou ako 45 kg by mali vyberať medzi doskami s dĺžkou menšou ako 130 cm.
  • Tí, ktorí vážia medzi 40 – 68 kg, budú potrebovať dosku s dĺžkou od 130 – 134 cm.
  • Jazdci s hmotnosťou v rozmedzí 58 – 80 kg, budú vyberať medzi doskami, ktorých dĺžka je v rozmedzí 135 – 139 cm.
  • Osoby s hmotnosťou od 77 – 113 kg, budú jazdiť na doske, ktorých dĺžka bude medzi 140 – 144 cm.
  • Hmotnosť jazdca od 90 – 124 kg vyžaduje dosku s dĺžkou väčšou ako 144 cm.

Na dĺžku dosky má vplyv aj výška jazdca. Osoba s menšou výškou určitej hmotnosti má nižšie položené ťažisko ako jazdec s rovnakou hmotnosťou, ale väčšou výškou.

Vyšší jazdci budú teda potrebovať väčšiu dosku, ktorá im poskytne potrebnú stabilitu. V praxi sa teda výber vykonáva tak, že osoby s výškou nad 180 cm by si k svojej váhe mali pridať ešte 10 kg, vďaka tomu potom budú vyberať medzi dlhšími doskami. Všeobecne sa odporúča voliť skôr dlhšiu dosku, než dosku kratšiu.

Kratšie wakeboard

Tí, ktorí vyberajú dosku na základe tabuľkového odporúčania, kúpia väčšinou kratšiu verziu. Kratšia doska sa pri jazde viac ponára pod hladinu, je pomalšia. Pri jazde budete musieť spotrebovať väčšie množstvo energie. Výhodou kratšej dosky je lepšia ovládateľnosť pri zdolávaní prekážok aj skokoch. Horšie je to však so stabilitou pri dopadoch.

Dlhší wakeboard

Tieto wakeboardy budú vyhovovať pokročilejším jazdcom, jazda je jednoduchšia. Vďaka dlhšej kontaktnej ploche doska dobre kĺže.

Príslušenstvo

Kúpou dosky vaša investícia nekončí. Potrebovať budete tiež viazanie, ktoré je v predaji v 3 typoch:

  • Otvorené viazanie – toto viazanie má väčšie rozpätie. Doska vďaka tomu môže používať viacero užívateľov s odlišnou veľkosťou nohy.
  • Uzavreté viazanie – je vhodné pre jednu veľkosť, výhodou je komfort, ktorý vám viazanie poskytne na prekážkach.
  • System od Hyperlife – funguje na podobnom princípe ako viazanie pri snowboarde. Viazanie sa zapína pomocou strapov a topánka je od viazania oddelená. Nevýhodou tohto riešenia je menšia citlivosť počas jazdy.

Značka

Tieto dosky sú na trhu zastúpené značkou Ronix, Hyperlife, Spinera, Jobe, Nobile, alebo Wakeboarding.

Cena

Zaobstarať dosku na wakeboard je pomerne cenovo náročné. Cena jednotlivých dosiek sa pohybuje v rozmedzí 255 – 510 eur. Okrem samotnej dosky budete potrebovať aj vhodné viazanie. Tiež tu je cena pomerne vysoká a pohybuje sa od 171 – 427 eur.

V neposlednom rade sa nezaobídete ani bez vhodného oblečenia a helmy. Po sčítaní všetkých položiek sa tak dostanete na čiastku okolo 853 a viac stoviek eur.

Porovnať ceny wakeboardov

Otázky a odpovede

Ako vybrať wakeboard pre začiatočníka?

Začiatočníci by mali vyberať wakeboard so štvorcovými zaoblenými hranami. Začiatočníkom sú určené skôr kratšie dosky, ktoré sú stabilnejšie a lepšie ovládateľné. Tvar dosky by mal pripomínať kolísku. Postupná krivka nepretržitého rockera znamená hladkú a predvídateľnú jazdu.

Aký je rozdiel medzi single a twin doskou?

Single dosky majú jeden koniec zaoblený, sú teda určené na jazdu iba jedným smerom. Na twin wakeboarde môžete jazdiť oboma smermi. Pri výbere tejto dosky však spravidla narazíte práve na twin dosky.

Je lepšie voliť pri parkovej doske ploché alebo profilované dno?

Profilovanie spodná strana alebo dno uľahčí rovnú jazdu aj jazdu v ostrých zákrutách. Profilované dno vám pomôže ustáliť dopady, doska nepreklzáva do strán a nešmýka sa ani po vode.

Na niektorých prekážkach však môže byť profilované dno skôr na škodu. Profilovaná doska sa pri vjazde na prekážku dotýka iba malou časťou, tým dochádza k väčšiemu treniu. V tejto časti je doska veľmi namáhaná a náchylnejšia na poškodenie. Plochá doska je teda výrazne odolnejšia.

Záver

Pri výbere wakeboardu berte do úvahy veľkosť a prehnutie dosky, čo sú parametre, ktoré sa odvíjajú aj od štýlu jazdy. Okrem dosky budete potrebovať zvoliť správne viazanie, jednotlivcom najviac poslúžia topánky s uzavretou špičkou, pokiaľ bude doska používať viac osôb, bude vhodnejšie viazanie otvorené. Okrem toho sa nezaobídete ani bez bezpečnostnej či dopadovej vesty.

Vhodným materiálom je neoprén, ktorý vám poskytne potrebný komfort aj v chladnej vode. Pre vlastnú bezpečie sa odporúča počas jazdy používať aj helmu, ktorá vás ochráni pri páde. Helmy na wakeboard sú doplnené o ušné kryty, pri páde do vody predídete prasknutiu ušného bubienka.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Zdroj: www.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo