Elektrické skateboardy a longboardy

Elektrické skateboard možno chápať ako moderný dopravný prostriedok, ktorý vám môže veľmi uľahčiť pohyb po meste. Tieto dosky môžu jazdiť rýchlosťou vyššou ako 40 km/hod a radí sa tak medzi najrýchlejšie, ale aj najmenšie a najľahšie prostriedky. Elektrický skateboard či longboard sa od klasických dosiek líšia nielen prídavným pohonom, ale aj stabilnejšími a pevnejšími kolesami. Udržať sa na tejto doske je tak oveľa jednoduchšie ako jazda na klasickom skate.

Neoddeliteľnou súčasťou týchto elektrických dosiek je pochopiteľne dobíjací elektromotor, ktorý sa nachádza pod doskou boardu. Motor je veľmi dobre a bezpečne ukrytý, teda nijako nenarušuje vzhľad dosky a na prvý pohľad si ho nemusíte ani všimnúť.

Pri výbere elektrického boardu treba zvážiť, kde budete chcieť na doske jazdiť. Menšie dosky sú vhodnejšie na jazdu po meste, tie dlhšie zvládnu aj dlhšiu jazdu terénom. Zaujímať vás bude pochopiteľne pohon, konkrétne výkon motora, kapacita batérie i spôsob ovládania. Dôležitú úlohu zohráva dĺžka a tvar dosky alebo vlastnosti koliesok.

Porovnať ceny skateboardov a longboardov

Typy

V súčasnej dobe sa na trhu stretnete s dvoma elektrickými doskami a to skateboardom a longboardom. Medzi ďalšie obľúbené boardy patrí aj waveboard alebo pennyboard, avšak tieto dosky svoju elektrickú podobu zatiaľ nemajú.

Elektrický skateboard

Klasický skateboard je doska, ktorá slúži predovšetkým na zábavu. Používa sa v skateparkoch a je možné s ním vykonávať rôzne triky. Skateboard teda toľko neslúži ako dopravný prostriedok. Elektro skateboard však na vykonávanie trikov nevyužijete, táto doska vás môže rýchlo dostať z jedného bodu do bodu iného. Elektro skate je na rozdiel od longboardu kratší a teda aj ľahšie prenosný. Elektrický skateboard je ideálny najmä na presun v meste a veľmi jednoducho s ním môžete cestovať verejnou dopravou.

Elektrický longboard

Klasický longboard spoznáte podľa dlhšej dosky, táto doska je určená všetkým, ktorí si chcú vychutnať dlhšiu a rýchlejšiu jazdu. Na rovnakom princípe potom funguje aj elektro longboard, čo je opäť doska, ktorá plní funkciu rýchleho dopravného prostriedku.

Rozdiel medzi klasickým a eklektickým longboardom nie je tak výrazný a tieto dosky patria medzi tie obľúbenejšie. Vďaka väčšiemu tvaru sú tieto dosky vhodnejšie na dlhšiu jazdu terénom, avšak využiť ho pochopiteľne môžete aj pri presunoch po meste, do práce alebo školy.

Ovládanie

Ku každej elektrickej doske dostanete aj diaľkové ovládanie. S jeho pomocou budete môcť kontrolovať, akou rýchlosťou sa doska pohybuje, a prehľad budete mať o spotrebe elektrickej energie. Diaľkové ovládanie je možné jednoducho používať aj za jazdy, meniť môžete jazdné režimy, regulovať rýchlosť atď.

Elektrický skateboard uvediete do prevádzky iba jediným stlačením tlačidla. Vo chvíli, keď stlačíte patričné tlačidlo, dôjde k okamžitému spárovaniu s doskou a môžete vyraziť. Jazdné režimy vám umožnia jazdu inou rýchlosťou. K dispozícii máte hneď niekoľko týchto režimov a rýchlosť tak jednoducho prispôsobíte situácii a terénu.

  • Mobilná aplikácia – druhou možnosťou, ako dosku ovládať je použiť špeciálnu mobilnú aplikáciu. Výhodou aplikácie je väčší počet rôznych funkcií aj možnosť nastavovať ďalšie parametre.

Výkon motora

Veľmi dôležitou súčasťou každej elektrickej dosky je pochopiteľne motor, konktrétne potom jeho výkon. Ten určuje, kde všade a akou rýchlosťou sa budete môcť na doske pohybovať. Najmenej výkonné boardy majú výkon iba 150 W. Omnoho častejšie sa však výkon pohybuje v rozmedzí 450 – 3 500 W.

Dosky s veľkým výkonom sú pochopiteľne najdrahšie, avšak poradia si prakticky s každým prevýšením. Na jazdu po rovnom teréne alebo meste si však vystačíte s doskou do výkonu 1 500 W.

  • Rýchlosť – elektro skateboard aj elektro longobard môžu jazdiť rýchlosťou 25 – 40 km/hod. Každá doska by mala umožňovať rýchlosť meniť pomocou niekoľkých jazdných režimov. To, akou najvyššou rýchlosťou môže board ísť, záleží na výkone motora.

Umiestnenie motora

Pohon môže byť umiestnený priamo v zadných kolieskach. Druhou možnosťou je pohon umiestnený pred zadnými kolieskami. Výhodou umiestnenia pohonu mimo kolieska je, že doska je vybavená aj spiatočkou. Hoci sa mnohým môže zdať spiatočka funkcií navyše, môže byť často príjemné možnosť vycúvať z úzkych priestorov.

Batérie

V prípade batérie je nutné zaujímať sa o jej kapacitu a pochopiteľne aj dojazd. Do elektrických dosiek sa spravidla montujú kvalitné Li-ion batérie, ktoré majú kapacitu okolo 9 000 Ah. Dojazd dosky potom býva v rozmedzí 10 – 30 km. Dojazd je však udávaný v ideálnych podmienkach a ovplyvňuje ho kvalita jazdy, poveternostné vplyvy, hmotnosť jazdca aj terén, na ktorom sa budete pohybovať. Preto je vhodné počítať vždy s nižším dojazdom. Výhodou elektrických dosiek je však veľmi rýchle dobíjanie akumulátora, ktoré býva rádovo 3 hodiny.

Doska

Akonáhle budete vedieť, akú výkonnú dosku potrebujete, budete pokračovať vo výbere toho správneho boardu rovnako ako pri výbere klasickej dosky. Zaujímať vás bude doska, kolieska a ďalšie časti boardov.

Zatiaľ čo u elektro skateboardov sa tvar dosky nijako nerozlišuje, elektrický longboard ponúka hneď 4 rôzne alternatívy:

  • Pintail – je doska tradičného tvaru kvapky. Tento tvar vám umožní dosku ľahko ovládať, čo je dobrá vlastnosť najmä pre začínajúcich jazdcov.
  • Cruiser – tvar dosky sa podobá klasickému skateboardu. Doska je malá, čo bude vyhovovať skôr skúsenejším jazdcom.
  • Drop – Through – tento tvar je vodný predovšetkým na jazdu z kopca. U tohto tvaru prechádzajú trucky cez dosku, čo zvyšuje stabilitu, avšak horšia je točivosť.
  • Hybrid – aj táto doska má menšiu veľkosť. Rovnako ako v prípade tvaru Drop – Through prechádza trucky cez dosku. Doska je veľmi stabilná a ľahko sa ovláda.

Kolieska

Kolieska majú rôznu veľkosť a líšia sa svojou tvrdosťou. Ani ich výber by ste nemali podceniť, pretože kolieska určujú, po akom teréne sa bude môcť doska pohybovať a ako veľmi bude jazda komfortná. Na mačacích hlavách, ktoré sú v mestách veľmi časté, sa budete môcť bez problémov pohybovať vďaka kolieskam veľkým 85 mm, ktorých tvrdosť je 80A.

  • Mäkké kolieska – sú považované za univerzálne. Dobre sa prispôsobujú rôznym povrchom, čo sa hodí najmä pri jazde v meste. Pri týchto kolieskach však musíte počítať s nižšou rýchlosťou.
  • Tvrdé kolieska – vyznačujú sa horšou priľnavosťou aj menšou stabilitou. Vďaka tvrdým kolieskam budete môcť jazdiť rýchlejšie, čo ocenia skúsenejší jazdci.
  • Tvar – podľa tvaru je možné kúpiť kolieska s ostrými alebo zaoblenými hranami. Kolieska s ostrými hranami majú lepšiu stabilitu aj priľnavosť. Zaoblené kolieska nie sú tak stabilné, ale jazda býva rýchlejšia.

Uchytenie

Zvoliť môžete aj spôsob, akým sú kolieska uchytené. V tomto prípade budete vyberať z 3 možností.

  • Center-set – označuje uchytenie v strede. Dosky s týmto spôsobom uchytenia sú veľmi stabilné a umožňujú plynulý prechod do šmyky bez toho, aby dochádzalo k strate rýchlosti.
  • Side-set – kolieska majú stred v rovnakej úrovni s líniou vnútornej hrany. Vďaka tomu majú kolieska dobrú priľnavosť aj stabilitu.
  • Off-set – jedná sa o kombináciu oboch predchádzajúcich možností, s ktorou sa pri elektrických doskách stretnete najčastejšie. Aj tu je možné počítať s dobrou priľnavosťou aj stabilitou dosky.

Trucky

Jedná sa o kovové časti, pomocou ktorých sú kolieska uchytené. Uchytenie ovplyvňuje spôsob otáčania aj možnosť vykonávania niektorých trikov.

  • Vertikálne trucky – tieto trucky nájdete pri klasických skateboardoch. Výhodou je regulovateľná tuhosť, ktorú je možné regulovať uťahovaním a povoľovaním.
  • Reverzné trucky – používajú sa pri longboardoch a sú pripevnené pod úlom 45°. Výhodou je veľká stabilita a miera natočenia.

Značka

Elektrické skateboardy a elektrické longboardy kúpite od Exway. Tento výrobca ponúka vysoko kvalitné a precízne spracované dosky, ktoré sa vyrábajú najnovšími technológiami. Veľmi kvalitné sú aj dosky značky Eljet. Elwing alebo Skatey.

Cena

Cena elektrických skateboardov a longboardov je oveľa vyššia ako je cena klasických boardov. Tiež výber je v tomto prípade oveľa menší. Najlacnejšie dosky možno kúpiť za cenu do 427 eur. Tieto výrobky postačia menej náročným používateľom, ktorí si vystačia s nižšou rýchlosťou aj dojazdom. Za kvalitnejšie dosky budete musieť zaplatiť aspoň 637 eur, cena tých najdrahších šplhá k 1 910 eur.

Porovnať ceny skateboardov a longboardov

Otázky a odpovede

Aký dojazd zvoliť?

Elektrické boardy majú dojazd v rozmedzí 10 – 30 km. To, aký veľký dojazd potrebujete, závisí aj od toho, kam budete chcieť na doske jazdiť. Ak sa budete pohybovať skôr po meste, budú vám stačiť dosky s kratším dojazdom cca 15 km. Na dlhšie cesty budete naopak potrebovať dosku s dlhším dojazdom. Myslieť musíte aj na to, že čím je dojazd vyšší, tým dlhšie sa bude doska nabíjať.

Kde všade môže elektroboard jazdiť?

Tieto elektrické dosky majú spravidla menšie kolieska a sú určené najmä na jazdu na tvrdom teréne. Vyraziť môžete na asfalt, ceste alebo cyklotrasu.

Drahšie dosky si poradia aj s menej náročným terénom. Jazdu po lese, či inom náročnejšom teréne si však v prípade väčšiny dosiek neužijete. V súčasnej dobe je možné kúpiť aj board s kolesami veľkými 9´´, tieto modely si s náročnejším terénom celkom dobre poradia. Počíta však musíte s vysokou obstarávacou cenou.

Aké funkcie elektrický board ponúka?

Kvalitný board by mal byť vodeodolný, aby zvládol aj jazdu za dažďa. Praktickou funkciou, ktorú ponúka väčšina dosiek je možnosť uzamknúť motor. V prípade drahších modelov máte k dispozícii aj osvetlenie.

Záver

Po meste budete môcť jazdiť menším a skladnejším elektrickým skateboardom. Na dlhšie vychádzky sa môžete vydať na väčšom longboarde. Longboard je ideálny na jazdu po nerovnom teréne a výborný je aj pri zjazdoch. Dôležitými parametrami je výkon a umiestnenie motora, maximálny dojazd a rýchlosť.

Výhodou elektrických boardov je rýchle nabíjanie a pohodlné ovládanie. Pri výbere narazíte na dosky rôznych tvarov, ktoré sa líšia aj veľkosťou a tuhosťou koliesok. Za univerzálne sa považujú dosky s väčšími a mäkšími kolieskami.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo