Elektrické jednokolky

Na presun po meste využívajú mnohí automobil, MHD alebo napríklad bicykel. Moderná doba však prináša na trh rôzne elektrické vozidlá, ktoré vám rôzne presuny urýchlia aj zjednodušia a ešte sa pritom pobavíte. Presun pomocou elektrických vozítok je navyše ekologický. Ako prvý sa na trhu objavil segway, menšou obdobou segwaya je hoverboard, ktorý môžete poznať aj pod názvom kolonožka. Veľmi praktická je aj malá a skladná elektrokolobežka a ako posledná prichádza elektrická jednokolka.

Elektrická jednokolka pracuje rovnako ako iné vozidlá na princípe gyroskopu. Jedokolka je naozaj malé vozítko bez zbytočností ako je druhé kolo alebo riadidlá. Je vybavená dostatočne veľkým kolesom, ktoré si poradí s každou nerovnosťou. Pri jazde na jednokolke máte voľné ruky a podľa skúsených jazdcov nie je jazda oveľa zložitejšia ako jazda na bežnom bicykli.

Pokiaľ vás tento výrobok oslovil, budete stáť pred otázkou, ako si z pomerne veľkej ponuky vybrať ten správny model. Pred samotným výberom je nutné zvážiť, za akým účelom e – kolku kupujete. Tí, ktorí budú toto vozítko využívať na kratšiu jazdu po meste, si vystačia s menej výkonnou jednokolkou s menším maximálnym dojazdom a rýchlosťou.

Nadšenci, ktorí chcú na jednokolke podnikať dlhé výjazdy do terénu, budú naopak potrebovať oveľa výkonnejšiu jednokolku vybavenú veľkým kolesom, väčšou rýchlosťou a dojazdom. Okrem týchto zásadných parametrov vás môžu zaujať aj prídavné funkcie.

Porovnať ceny jednokoliek

Veľkosť kolies

Zásadným parametrom pri výbere jednokolky je priemer kolesa. Tu rovnako ako pri všetkých ostatných výrobkoch, ktoré sa pohybujú pomocou bicykla, platí, že čím je bicykel väčší, tým lepšie si poradí s nerovným terénom. Elektrické jednokolky majú priemer kolies od 14 „- 20“.

  • Malé kolesá – sú vhodné výhradne na jazdu po spevnených rovných cestách
  • Veľké kolesá – lepšie vyrovnávajú rôzne nerovnosti a používať ich môžete bez obáv aj v teréne.

Výkon

Pred nákupom jednokolky si ujasnite, akým spôsobom budete zariadenie používať. Budete jazdiť do kopca, nevyhnete sa náročnejšiemu terénu alebo budete jazdiť prevažne po spevnených mestských komunikáciách? Okrem toho je nutné zohľadniť aj vašu hmotnosť.

Práve tieto kritériá rozhodujú o tom, ako výkonné zariadenie budete na jazdu potrebovať. Výkonnejšie vozítka využijú jazdci s vyššou hmotnosťou aj tí, ktorí budú na svojich cestách zdolávať kopce aj nerovnosti. S výkonom však rastie aj obstarávacia cena ekolky, avšak tí, ktorí ju budú používať pravidelne, by výkon nemali rozhodne podceňovať.

Najlacnejšie jednokolky majú výkon iba 300 – 500 W a jazdiť na nich môžu deti alebo jazdci s nižšou hmotnosťou. Pre bežné používanie po meste by ste mali voliť jednokolku s výkonom medzi 700 – 800 W a do terénu môžete vyjsť na jednokolke, ktorej výkon bude aspoň 1 000 W. Pri modeloch s 200 km dojazdom je potom výkon aj 2 500 W.

Dojazd

Tento parameter by mal byť uvedený pri každej jednokolke. V prípade dojazdu však musíte byť značne obozretní. Dojazd je výrobcovi udávaný za ideálnych podmienok, ktoré počas jazdy nikdy nedosiahnete. Celkový dojazd je meraný pri rovnomernej rýchlosti pri jazde iba po rovných cestách. S tým, ako sa bude vaša rýchlosť počas jazdy meniť aj s nerovnosťami terénu sa bude dojazd znižovať.

Dojazd tiež ovplyvňuje hmotnosť užívateľa alebo počasia. V reáli môže byť dojazd až o polovicu nižší a samotná kapacita sa zníži aj časom, čo znamená, že jednokolka, ktorú budete používať 2 roky, môže mať dojazd aj o polovicu nižšiu, čo budete musieť riešiť výmenou batérie.

Dojazd býva najčastejšie v rozmedzí 30 – 100 km. Najvýkonnejšie jednokolky však majú dojazd v rozmedzí 100 – 250 km. Pri kratších výjazdoch po meste si vystačíte s menším dojazdom, nadšenci, ktorí budú podnikať dlhšie terénne výjazdy, by mali naopak voliť dojazd čo najväčší.

Maximálna rýchlosť

Opäť sa jedná o parameter, pomocou ktorého chcú predajcovia na nákup ich výrobku nalákať. Informácie o maximálnej rýchlosti môžu byť značne prehnané a pravdepodobne nebudete schopní na svojich cestách túto rýchlosť vyvinúť.

Dospelí by mali kupovať jednokolku, ktorých rýchlosť je minimálne 25 km/hod. Najlepšie jednokolky môžu ísť rýchlosťou až 60 km/hod, čo už je skutočne značná rýchlosť, ktorá vyžaduje pri jazde používať cyklistickú helmu a ďalšie ochranné pomôcky, ako sú napríklad chrániče.

Hmotnosť

Parameter, ktorý súvisí s užívateľským komfortom. Jednokolka je dopravný prostriedok, ktorý budete musieť v niektorých prípadoch prenášať. Preto nezanedbajte ani parameter, ktorý vás informuje o hmotnosti. Hmotnosť elektrickej ekolky môže byť v rozmedzí 10 – 30 kg.

Deťom a ženám sú určené skôr ľahšie jednokolky, muži si poradia s akoukoľvek hmotnosťou. Medzi najobľúbenejšie patria jednokolky s hmotnosťou okolo 14 kg, tie sa môžu pýšiť dobrým pomerom cena/výkon a pomerne obstojne s nimi môžete cestovať MHD, alebo ich inak premiestňovať.

Príslušenstvo

  • Rukoväť – medzi praktické príslušenstvo patrí rukoväť. Tá môže byť priamo súčasťou jednokolky, ale niektoré modely ju umožňujú dokúpiť samostatne. Vďaka rukoväti budete jednokolku ľahšie premiestňovať. Nebudete ju musieť pri prenášaní držať v rokoch, ale vďaka rukoväti ju budete tlačiť pred sebou.
  • Madlo – na prevoz môžete použiť aj madlo. Tým sú vybavené skôr staršie alebo lacnejšie jednokolky. Nevýhodou madla je nižšia odolnosť.

Funkcia

Elektrické jednokolky môžu disponovať rôznymi funkciami, ako sú svetlá alebo napríklad reproduktory. Okrem vyššej ceny majú funkcie negatívny dopad aj na životnosť batérie a tým pádom na dojazd, ktorý je u tohto výrobku úplne zásadný.

Pokiaľ teda využijete jednokolku naozaj iba ako ekologické vozítko, bude vhodnejšie zakúpiť výrobok, ktorý má skôr menej funkcií ako ten, ktorý vám umožní mnohé nadštandardné vychytávky, ktoré sa však odrazia práve na kratšej životnosti batérie.

Za praktické je však možné považovať funkcie ako sú indikátory, ktoré vás upozornia na stav batérie či váhový alarm, ktorý si dohliadne, či nie je prekročená povolená nosnosť. Využiť môžete tiež asistenta ovládania alebo možnosť prepojenia s mobilným telefónom.

Značka

Kvalitné elektrické jednokolky ponúka výrobca InMotion.

Cena

Hoci má elektrická jednokolka mnoho výhod, má pochopiteľne aj nejaká negatíva. Tým hlavným je jej obstarávacia cena, ktorá býva v rozmedzí 427 – 2 132 eur.

V prípade najlacnejších modelov však nemôžete čakať žiadne zázraky, menej výkonné vozidlá si obvykle neporadia ani s menšou nerovnosťou alebo prevýšením. Pre to, aby bola jazda bezpečná a spoľahlivá tak budete musieť do jednokolky investovať od 853 – 1 279 eur. Do terénu sa vyberiete na jednokolke, ktorej cena bude dosahovať cca 1 705 a viac tisíc eur.

Porovnať ceny jednokoliek

Otázky a odpovede

Na čo si ešte dať pri výbere jednokolky pozor?

Jednokolka by nemala byť iba výkonná, ale aj pohodlná. Komfortné používanie sa v tomto prípade týka miesta, v ktorom sa o jednokolku opierate. Každá jednokolka má operadlo inak vysoko.

Všeobecne nie je možné povedať, v ktorom mieste by malo byť operadlo umiestnené, pretože každému môže vyhovovať niečo iné. Dôležité je tak jazdu vyskúšať a zamerať sa aj na výšku operadla.

Prináša jazda na jednokolke zdravotné benefity?

Pri používaní jednokolky môžete tvarovať postavu a dokonca chudnúť. Jednokolku ovládate vďaka gyroskopu, ktorý reaguje na pohyb dopredu aj dozadu. Pohyb do boku už ovplyvňujete sami.

Pri jazde budete musieť neustále vyvažovať, vďaka čomu posilníte stred tela a množstvo ďalších svalov, ktoré sú pri bežnom cvičení skôr vynechávané. Po prvých jazdách vás tak budú pravdepodobne bolieť nohy, chrbát aj ďalšie svaly.

Je v prípade elektrickej jednokolky nutné dodržiavať nejaké zákony?

Podľa zákona o premávke na pozemných komunikáciách sa elektrické jednokolky radia medzi osobných prepravníkov so samovyvažovacím zariadením a je im venovaný § 60a. Tu sa okrem iného dočítate, že sa jednokolke môžete pohybovať po chodníku či chodníku pre cyklistov a chodcov pohybovať rýchlosťou, ktorá je porovnateľná s chôdzou.

Jazdiť by ste mali ideálne v oddelenom pruhu, v prípade, keď sa pohybujete v mieste, kde chodník alebo chodník nie je, je možné ísť po ľavej krajnici. Pred prvou jazdou je minimálne vhodné tento zákon preštudovať, aby vás na ceste nemohlo nič prekvapiť.

Záver

Elektrickú jednokolku môžete ovládať pohybom trupu a to dopredu a dozadu. Jednoduchým pohybom bude vozítko zrýchľovať alebo spomaľovať. Zatáčanie do strán sa technicky veľmi podobá jazde na bežnom bicykli.

Najlacnejšie jednokolky majú kolesá s priemerom od 10″ do 14″ a sú ideálne pre deti alebo užívateľov s hmotnosťou do 70 kg. Horšie si poradia s nerovnosťami, možno ich tak využívať iba na spevnených cestách, ktoré nehyzdia výmoľmi ani iné prekážky. Dospelý s vyššou hmotnosťou, ale aj dospelí všeobecne by mali zakúpiť jednokolku s priemerom kolies aspoň 16″.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo