Hoverboardy

Hoverboard je dvojkolesové vozítko, opatrené gyroskopom, ktoré sa ovláda pomocou pohybov tela. Pri jazde je nutné stáť vzpriamene a pomocou miernych náklonov udávate smer jazdy. Ovládanie je veľmi jednoduché a počas niekoľkých minút zvládne hoverboard skrotiť každý.

Týchto kolonožiek je k dostaniu veľké množstvo. Môžete vyberať hoverboard s veľkými aj malými kolesami. K dispozícii môžete mať balančný systém alebo vlastniť model, ktorý využíva všetky výhody mobilných aplikácií. A okrem klasických vozítok bez sedátka, sú k dostaniu aj hoverboardy so sedátkom.

U tohto výrobku by ste sa mali zaujímať aj o výdrž batérie alebo dojazd. Batérie majú rôznu kapacitu a dôležitý je aj čas, po ktorý sa bude znova nabíjať. Ten môže byť v rozmedzí 3 – 24 hodín. Čo sa týka dojazdu, v tomto prípade je rozmedzie 10 – 20 km. S veľkosťou batérie potom súvisí aj celkový rozmer a hmotnosť hoverboardu.

Porovnať ceny Hoverboardov

Typ

Hoverboard môžete vyberať z troch základných typov. To, ktorý pre vás bude tým najlepším, závisí predovšetkým od toho, kde budete vozítko používať.

Na jazdu na tvrdom a rovnom povrchu si vystačíte so štandardným typom, v náročnejšom teréne sa nezaobídete bez offroadového vozítka. Ak chcete, aby vaša jazda bola naozaj komfortná, a nevadí vám vyššia obstarávacia cena, vyberte si svoju kolonožku z niektorého prémiového typu.

Pri výbere sa môžete zamerať aj na typ konštrukcie. Hoverboard sa skladá z dvoch postranných koliesok medzi ktorými je stredová nášľapná časť, ktorej súčasťou je elektromotor. Okrem klasickej podoby, sú k dostaniu aj modely opatrené kolennou opierkou alebo sedátkom.

Štandardné

Štandardný model je možné používať kdekoľvek na rovnom povrchu a to vo vnútri budovy aj vonku. Tieto vozítka spoznáte predovšetkým podľa menších kolies a nižšej hmotnosti. Rýchlosť jazdy je v rozmedzí 5 – 12 km/h.

Offroad

Jazdu v náročnejšom teréne si užijete vďaka offroadovej kolonožke. Tieto vozidlá majú väčšie kolesá s klasickými pneumatikami a robustnejšiu konštrukciu. Vďaka tomu zvládnu nerovnosti alebo trávnatý povrch. Offroadové hoverboardy umožňujú jazdiť rýchlosťou až 15 km/h a ponúkajú aj dlhší dojazd. Nevýhodou je však ich vyššia hmotnosť a teda aj náročnejšie prenášanie.

Prémiový

Prémiové modely spájajú výhody oboch predchádzajúcich typov. Sú určené pre skutočných milovníkov a nadšencov. Ponúka lepší výkon, rýchlosť až 20 km/ha ešte dlhší dojazd.

Batérie

Hoverboardy fungujú s pomocou nabíjacej batérie. To ako veľkou kapacitou batérie disponuje, ovplyvňuje jej celkovú výdrž. Dôležitá je tiež doba, počas ktorej sa bude následne dobíjať. Batérie s kratšou životnosťou môžete nabíjať cca 2 hodiny, tie s dlhšou životnosťou potrebujú na opätovné dobitie oveľa dlhší čas.

Veľkosť kapacity batérie závisí opäť od toho, kde a za akým účelom budete kolonožku využívať. Klasické vozidlá, ktoré využijete pre pohodlnejší pohyb v meste alebo v uzavretých priestoroch, nemusia disponovať veľkou kapacitou batérie. Na dlhšie trasy naopak oceníte väčšiu kapacitu.

Plynulá prevádzka, dlhú životnosť a primeranú dobu napájania vám poskytnú kvalitné batérie. V tomto prípade sa vám neoplatí šetriť a kupovať lacnejšie a menej kvalitné typy. Naopak je vhodné vyberať medzi batériami typu Li-Ion.

Výkon

Rýchlosť hoverboardu závisí od výkonu elektromotora. Pri hoverboarde sa štandardne uvádza výkon pre obe kolesá zvlášť. Na bežné používanie je postačujúci výkon 350 W. Náročnejší užívatelia, ktorí majú požiadavky na väčšiu rýchlosť a dlhší dojazd, by mali uprednostniť výrobky s výkonom 800 a viac W.

Rýchlosť

Pri výbere hoverboardu narazíte aj na informáciu o maximálnej možnej rýchlosti. Aj tu je rozpätie pomerne veľké. K dostaniu sú kolonožky, ktoré sú schopné ísť maximálnej rýchlosti od cca 5 do 20 km. Rýchlosť sa odvíja nielen od obstarávacej ceny, ale aj od typu.

Informáciu o rýchlosti je však nutné brať s rezervou. To ako rýchlo dokáže zariadenie ísť, závisí aj od telesnej hmotnosti užívateľa, terénu, stavu batérie atď.

Stúpanie

S hoverboardmi môžete jazdiť po rovnom teréne, zvládnu však aj stúpanie. Uhol stúpania býva najčastejšie v rozmedzí 10 – 15 ° pri štandardných typoch. Terénne potom môžu zvládnuť aj viac ako 20 ° stúpania.

Funkcia

S obstarávacou cenou rastie aj počet funkcií, ktoré jednotlivé typy ponúkajú. Niektoré funkcie majú vplyv na bezpečné používanie, iné vám majú jazdu ešte viac spríjemniť.

Z praktického hľadiska sa vám bude hodiť možnosť osvetlenia. Využiť môžete svetlomety alebo na seba upozorniť pomocou svetelných efektov. V oboch prípadoch vám osvetlenie umožní hoverboard použiť pri zlej viditeľnosti a zvýšiť tak vaše bezpečie.

Praktickou funkciou je aj alarm, ktorý vás upozorní na skutočnosť, že s hoverboardom niekto manipuluje bez vášho vedomia.

Hodiť sa bude aj protišmyková nášľapná plocha a integrované blatníky. Vďaka týmto prvkom môžete jazdiť aj pri nie príliš ideálnom počasí. Pre ľahšiu prepravu môžete využiť prepravnú tašku.

K častej výbave patria aj vstavané reproduktory, ktoré vám umožnia za jazdy počúvať hudbu. V tomto prípade využijete aj možnosť pripojenia k Bluethooth a púšťať si tak obľúbenú muziku priamo z vášho mobilného telefónu. S pomocou pripojenia k internetu je možné do mobilu stiahnuť aj aplikáciu, ktorá vás bude informovať o stave batérie, dojazde atď.

Vďaka diaľkovému ovládaniu môžete hoverboard bezpečne uzamknúť a ochrániť ho tak pred prípadnými zlodejmi. Poslúžiť vám môže ale pri rozsvecovaní a zhasínaní svetiel.

Značka

Rovnako ako v prípade iných výrobkov aj tu sa vám oplatí pri kúpe spoľahnúť sa na kvalitného výrobcu. K popredným výrobcom, ktorý žne mnoho úspechov a patrí k jedným najspoľahlivejším je Razor.

Okrem hoverboardov sa zaoberá aj výrobou elektrických kolobežiek, prídavných koliesok na topánky atď. A na predných priečkach v rebríčku obľúbenosti nájdete okrem iného značky ako Aboard, VeGA, Berger, Eljet, Shorty alebo Powermat.

Cena

Prvé hoverboardy určené na rovný terén kúpite za necelé 160 eur. Tieto modely môžu ísť rýchlosťou až 15 km/ha dojazd je v rozmedzí 10 – 15 km. Výdrž batérie je v rozmedzí 1 – 3 hodiny. Naraziť môžete na typy, ktoré ponúkajú rady funkcií ako podsvietenie, reproduktory, diaľkové ovládanie aj možnosť pripojenia Bluetooth.

Najväčší výber vám ponúka cenové rozpätie 200 – 280 eur. Okrem štandardných modelov vyššej kvality je možné kúpiť aj prvé hoverboardy vhodné do terénu. Tie môžu mať dojazd až 20 km a najvyššiu rýchlosť okolo 16 km/h.

Za cenu do 400 eur kúpite ďalšie typy terénnych kolonožiek a tiež modely radu premium. K dostaniu sú tiež vozítka so sedadlom alebo na nohy. Tie najkvalitnejšie hoverboardy s vysokým výkonom a mnohými funkciami je možné kúpiť za 430 a viac stoviek eur.

Porovnať ceny Hoverboardov

Údržba

Aby vám kolonožka dlho vydržala, treba dbať na údržbu a správne používanie. O hoverboard sa treba starať ako o iné vozítko. Kontrolu budú vyžadovať najmä kolesá. Hoverboard je nutné chrániť pred dažďom, dovnútra sa nikdy nesmie dostať voda. Tá môže poškodiť elektroniku. Pozor dávajte aj na prípadné pády. Aj tie môžu mať vplyv na poškodenie vnútorných častí.

Pred každým použitím je nutné skontrolovať stav batérie. Batériu by sa nemala nabíjať dlhšie ako je nutné a neodporúča sa ani jej zbytočné časté nabíjanie. Na nutnosť batérie dobiť vás upozorní kontrolka. Časté nabíjanie môže mať vplyv na jej celkovú životnosť. Na výdrž batérie má vplyv aj počasie, z tohto dôvodu nie je vhodné hoverboard používať v zime, keď sa teplota pohybuje okolo bodu mrazu.

Otázky a odpovede

Aký veľký je dojazd?

To koľko kilometrov na jedno nabitie batérie hoverboard prejde, závisí od kapacity batérie. Dojazd býva najčastejšie v rozmedzí 10 – 20 km. Dojazd je však značne ovplyvnený vlastnosti terénu aj štýlom jazdy.

Preto na svojich vychádzkach počítajte radšej s menšou dojazdovou trasou, než akú určuje výrobca. Vďaka tomu by ste sa mali vždy bezpečne vrátiť domov pred tým, než dôjde k úplnému vybitiu batérie.

Kde všade je možné hoverboard používať?

Hoverboardy nejdú podľa zákona považované za motorové ani nemotorové vozidlo. Jazda je možná na chodníkoch, cyklotrasách, krajniciach ciest a vyraziť môžete s opatrnosťou aj na námestí.

Vo väčších mestách je na niektorých miestach zakázaný pohyb na akýchkoľvek elektrických vozidlách. Na túto skutočnosť vás upozorní dopravná značka. Za nerešpektovanie zákazu vám potom môže hroziť niekoľkotisícová pokuta.

Je možné kúpiť aj iný typ elektrického vozítka?

Veľkej obľube sa teší aj jednokolka, ktorej súčasťou je aj gyroskop. V prípade jednokolky sú nohy umiestnené na stúpadlách, ktoré sú po stranách jednokolky. Aj tieto vozidlá sú k dostaniu v mnohých prevedeniach, veľkostiach as rôznou výdržou batérie.

Je možné kúpiť hoverboard deťom?

Hoverboardy môžu vďaka malej rýchlosti používať aj deti. Nie je však vhodné ho zaobstarať deťom do 10 rokov veku. Pri výbere vhodného výrobku je potrebné zohľadniť predovšetkým váhu výrobku.

Záver

Jazdu na hoverboarde si môže vychutnať celá rodina. Napriek tomu, že nedosahuje príliš vysokú rýchlosť, je vhodné z bezpečnostného hľadiska používať cyklistickú helmu, ktorá vás ochráni pred možným zranením.

Pokiaľ bude kolonožka slúžiť ako dopraví prostriedok, ktorý využijete pri ceste do práce, školy, posilňovne alebo kamkoľvek inak, oplatí sa vám investovať do modelu vybaveného diaľkovým ovládaním, vďaka ktorému ho budete môcť uzamknúť a ochrániť tak pred nenechavcami.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo