Vysokotlakové čističe

Vysokotlakový čistič známy tiež pod názvom wapka, je pomocník, ktorého oceníte v mnohých situáciách. S jeho pomocou môžete umývať automobil, motocykel a stroje, ktoré vám uľahčia prácu na záhrade.

Využiť ho môžete pri čistení dlažby, príjazdových ciest a so špeciálnou hadicou zvládnete vyčistiť aj upchanú kanalizáciu alebo odpady. Vďaka rôznym nástavcom bude čistenie rýchle a jednoduché a nespornou výhodou týchto čističov je aj malá spotreba vody.

Pri výbere je potrebné zohľadniť niekoľko parametrov, dôležitý je tlak vody aj prietok. Zohľadniť môžete aj skutočnosť, či pri wapke využijete možnosť ohrevu vodu. Pri výbere zohľadnite aj výrobný materiál, ktorý vám zaručí dlhú životnosť.

Porovnať ceny čističov

Typy

Vysokotlakové čističe je možné rozdeliť do niekoľkých skupín podľa veľkosti prístroja a tlaku, ktorým disponujú.

Malé čističe

Ich výhodou je nízka váha, vďaka ktorej ich môžete ľahko prenášať. Sú určené do domácností a dosahov tlaku v rozmedzí 100 – 120 barov. Nevýhodou je skutočnosť, že vo väčšine prípadov majú čističe obmedzený tlak.

Obmedzená je tiež doba, počas ktorej ich môžete použiť. A v poslednom rade je to aj výbava, ich súčasťou sú menšie, kratšie hadice a vo väčšine prípadov aj jednu trysku.

Väčšie čističe

Aj tento typ je vhodný do domácnosti, súčasťou čističov sú pojazdové kolesá, vďaka ktorým môžete čistiť ľahko premiestňovať. Hodnota tlaku je v rozmedzí 120 – 150 barov. K týmto čističom máte k dispozícii väčšiu výbavu, ktorá sa skladá z viacerých trysiek.

Tieto čističe majú dlhšie hadice, vďaka ktorým môžete pohodlne umyť auto alebo iné väčšie stroje a vyvýšené plochy. Súčasťou drahších čističov je aj praktický navijak na hadicu.

K dispozícii je aj nádoba na chemické prímesi, ktoré môžete pri čistení použiť. V prípade kvalitnejších čističov máte k dispozícii tzv. krtka, čo je hadica, na konci ktorej je mosadzná gulička, s jej pomocou vyčistíte drez a tiež ostatné odpadové rúrky. Niektoré typy, ktoré túto hadicu v obstarávacej cene nemajú, umožňujú jej dokúpenie. K ďalšiemu vybaveniu patria rôzne kefy.

Teplota vody

K dostaniu sú tlakové čističe, ktoré môžu čistiť pomocou studenej alebo horúcej vody. Väčší výber ponúka prvý variant, kedy čistič čistí pomocou studenej vody. K dostaniu sú však aj čističe, ktoré síce ohrev vody neumožňujú, môžete ich však pripojiť k zdroju teplej vody, ktorá môže dosiahnuť až k 50 °C. Vďaka tomu bude čistenie efektívnejšie.

Funkcia ohrevu vody je bežná skôr u profesionálnych čističov. Túto funkciu využijete najmä pri čistení mastnoty a oleja z rôznych povrchov. V tomto prípade sa voda ohrieva až na 90 °C.

Tlak

Najmenšie čističe majú tlak v rozmedzí 100 – 120 barov. Využiť ich môžete pri čistení podlahy, použiť ich môžete aj na čistenie záhradných strojov napríklad kosačky, malého traktoru atď. Postačí aj na vyčistenie kolies od automobilu, motocykla alebo bicyklov.

Väčšie čističe majú tlak v rozmedzí 120 – 150 barov. Čističe využijete na čistenie auta aj väčších plôch z rôznych materiálov. Pri profesionálnych čističoch je tlak v rozmedzí 150 – 185 barov. Kvalitnejšie čističe umožňujú tlak regulovať na tryske. V prípade poloprofesionálnych čističov nájdete reguláciu tlaku priamo na tele stroja.

Prietok čerpadla

Prietok čerpadla má vplyv na kvalitu čistenia, udáva sa v litroch za hodinu. Na domáce využitie si vystačíte s prietokom do 600 l/hod. Ak budete wapku využívať na menej náročné čistenie, budú vám stačiť aj stroje s menším prietokom.

  • Menšie čerpadlá, ktoré majú nižší výkon, majú prietok v rozmedzí 300 – 400 l/hod.
  • Väčšie čerpadlá s vyšším výkonom potom v rozmedzí 400 – 650 l/hod.

Motor

Čističe pracujú vďaka motoru. Vo väčšine prípadov je súčasťou čističov elektromotor a kvalitnejších a poloprofesionálnych potom narazíte na indukčné motory. Na bežné domáce použitie sú stroje s elektromotorom dostačujúce.

Limitovať vás môže snáď len prívodný kábel. Wapky s naftovým alebo benzínovým motorom sú mobilnejšie a môžete ich použiť všade tam, kde nemáte prístup k zdroju energie.

Výkon je v prípade hobby čističov v rozmedzí 1 300 – 1 500 W, poloprofesionálne wapky majú výkon 1 500 – 2 800 W.

Materiál

Čerpadlá lacnejších čističov sú vyrobené z odolných plastov a wapky sú vhodné na občasné používanie. V prípade viacerých používaných čističov je vhodnejšie zakúpiť výrobok, ktorého čerpadlo je vyrobené zo zliatin hliníka alebo mosadze. V prípade čerpadla si ustrážte aj to, ako sú uložené hriadele v ložiskách.

Na kvalitný materiál vás upozorní celková hmotnosť. Pri výbere vysokotlakového čističa sa tak sústreďte aj na tento parameter. Stroje s menšou hmotnosťou vás môžu lákať vďaka skutočnosti, že s nimi budete môcť lepšie manipulovať.

V tomto prípade sa však na nižšej hmotnosti podpisujú menej kvalitné plastové vďaka, ktoré majú zásadný vplyv na životnosť zariadenia. Naopak stroje s väčšou hmotnosťou majú robustnú konštrukciu a kvalitné kovové časti, ktoré predĺžia životnosť čerpadla aj motora.

Funkcia

Aj v prípade vysokotlakových čističov je možné zohľadniť stroje, ktoré ponúkajú niektoré funkcie. Vo väčšine prípadov sa s nimi stretnete v prípade drahších modelov.

  • Filter – je určený na zachytávanie rôznych nečistôt. Vďaka filtru je možné na umývanie využiť aj dažďovú vodu.
  • Nádoba na saponát – súčasťou wapky je nádoba na saponát. V prípade niektorých strojov potom môžete zakúpiť trysku s dávkovačom saponátu.
  • Regulácia tlaku – túto funkciu oceníte pri všetkých typoch. Vysoký tlak môže poškodiť rôzne povrchy, vďaka regulácii tlaku tejto skutočnosti predídete.

Príslušenstvo

K vysokotlakovým čističom je možné zakúpiť veľké množstvo rôzneho príslušenstva. Pri výbere si ustrážte, či je možné vami vybrané príslušenstvo použiť aj u vášho čističa. Nie všetko, čo je možné zakúpiť, je kompatibilný so všetkými typmi.

Ideálne je vyberať príslušenstvo od výrobcu rovnakej značky. Niektoré príslušenstvo sme už spomenuli, k tomu ďalšiemu patria sety určené na umývanie terás, automobilov alebo motocyklov.

Ďalej sú to rôzne trysky, zahnutou tryskou vyčistíte aj zle prístupné miesta, pri odstraňovaní veľmi silných nečistôt sa môžete spoľahnúť na rotačnú trysku. Tá vám uľahčí bodové čistenie plôch.

Na ľahšie nanášanie saponátu je určená vysokotlaková tryska na čistiace prostriedky. Súčasťou trysky je rôzne veľká nádoba, široká vejárová tryska je určená na rovnomerné nanášanie saponátu. Túto trysku využijete pri čistení áut, prívesov, lodí aj záhradného nábytku.

Na výber máte aj mnoho rôznych veľkostí kief. Vyberať môžete rotačné, priečne aj pozdĺžne.

Značka

Vysokotlakové čističe vyberajte medzi kvalitnými a obľúbenými výrobcami. Medzi tie známe patrí Makita, Hecht, Bosch, Stihl, Fieldmann alebo Michelin. Obľúbené sú aj výrobky značiek Levita, Lavor, Riwall, Scheppach alebo Kärcher.

Cena

Malé a menej výkonné umývačky kúpite v rozmedzí 50 – 80 eur. Sú vhodné na občasné použitie. Aj v tejto kategórii nájdete typy, ktoré umožňujú používanie teplej vody. Vo väčšine prípadov nebývajú vybavené väčším množstvom príslušenstva, kvalitný výrobca vám však umožní jeho dokúpenie.

Veľmi kvalitné umývačky s väčším výkonom kúpite za cenu do 400 eur. Táto kategória ich bude vyhovovať aj náročnejším užívateľom. Poloprofesionálne a profesionálne stroje sú k dostaniu za cenu nad 400 eur.

Porovnať ceny čističov

Otázky a odpovede

Aký je rozdiel medzi záhradnou hadicou a wapkou?

Vysokotlakový čistič odstráni nečistoty lepšie a bez zbytočnej námahy. Využijete ich aj tam, kde si obyčajná hadica neporadí. A hlavný rozdiel je aj v spotrebe vody. V prípade vysokotlakového čističa je spotreba až o 80%.

Aké saponáty je možné používať?

Používajte vždy prípravky určené pre tieto stroje. Bežne dostupné prípravky by mohli čistiť zničiť. K dostaniu sú čističe určené na umývanie rôznych povrchov. Medzi bežné patrí autošampón, čistič určený na čistenie kameňa a fasád, ďalej potom čistič určený na drevo, plast atď.

Je možné na čistenie použiť aj dažďovú vodu?

Hoci sa vo väčšine prípadov stretnete s wapkami, ktoré je nutné pripojiť k vodovodu, je možné niektoré typy pripojiť k rôznym nádržiam a barelom určeným na uskladňovanie dažďovej vody. Pokiaľ je pre vás táto skutočnosť zaujímavá, vyberajte medzi wapkami, ktorej súčasťou je filtrácia. Okrem bežných filtrov sa o čistotu vody postará aj filtračný kôš.

Záver

Obstaraním vysokotlakového čističa dostanete neoceniteľného pomocníka, s ktorého pomocou vyčistíte rôzne plochy. Aj tí, ktorí nevlastnia záhradu a bývajú v byte, ho môžu využívať na bežné umývanie auta alebo iných dopravných prostriedkov.

Podľa početnosti využívania vyberajte wapky s dostatočným výkonom. Najmä tí, ktorí budú vysokotlakový čistič používať častejšie, by nemali šetriť na výrobnom materiáli a ocenia aj možné funkcie, minimálne možnosť regulácie tlaku vody.


Zdroje: www.hej.sk, www.novaclean.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo