Ponorné čerpadlá vyčerpajú vodu zo studne, z vrtu a ďalších zdrojov vody. Ponorné čerpadlá sú k dostaniu v niekoľkých prevedeniach. To, aké čerpadlo je vhodné pre vás, ovplyvní spôsob, akým chcete čerpadlo používať. Niektoré čerpadlá sú stavané na čerpanie pitnej vody, iné vyčerpajú vodu zo studne. Odlišné čerpadlo budete potrebovať na čerpanie mierne znečistenej vody a nakoniec tu sú čerpadlá určené na čerpanie silne znečistenej vody alebo fekálií.
Ponorné čerpadlá vodu nenasávajú, ale vytláčajú ju nad seba. Tieto čerpadlá sú schopné dosiahnuť veľké dopravné výšky. Pri výbere najskôr zvážte, kde bude čerpadlo umiestnené a aký typ konštrukcie je pre vás tým pravým. Od toho sa prakticky odvíja všetko ostatné. Pri čerpadle je vhodné zohľadniť aj výrobný materiál. O dostatočnú kvalitu a dlhú životnosť sa postará samotný výrobca.
Umiestnenie čerpadla
Ponorné čerpadlá je nutné vyberať podľa zdroja, z ktorého budete chcieť vodu čerpať.
Čerpadlá do vrtu
V prípade čerpadiel do vrtov je najdôležitejším parametrom priemer vrtu. Tento parameter je uvádzaný v milimetroch. Štandardné vrty určené na zásobovanie rodinných domov alebo rôznych rekreačných objektov mávajú priemer 3 – 4 palcov, čo je 75 – 100 mm. V ponuke sú však aj čerpadlá, ktoré sú vhodné do užších vrtov s priemerom 2,5 palca. Pri priemyselných stavbách alebo komerčných objektoch potom môžu byť široké vrty s priemerom 5 – 6 palcov.
Akonáhle budete poznať presný vnútorný priemer vrtu, môžete prejsť k ďalším parametrom. Pri výbere konkrétneho typu čerpadla vás potom bude zaujímať vonkajší priemer čerpadla. Čerpadlo totiž musí ísť do vrtu ľahko spustiť a naopak by ho nemalo nijako upchávať. Medzi stenou vrtu a čerpadlom tak musí zostať aspoň niekoľkomilimetrová medzera.
Čerpadlo do studne
Výber čerpadla do studne je o niečo jednoduchší. Studne sú oveľa širšie a zmestí sa do nej prakticky akékoľvek čerpadlo. Priemer studne má bežne 80 a viac centimetrov. Ak kupujete čerpadlo do studne s nízkou hladinou vody, berte do úvahy umiestnenie sania čerpadla. Niektoré čerpadlá v tomto prípade umožňujú horizontálnu inštaláciu.
Pri čerpadle do studne venujte pozornosť chladeniu čerpadla. Motor bežiaceho čerpadla ochladzuje okolitá kvapalina. Ak však čerpadlo nedisponuje vstavaným chladiacim plášťom, môže dôjsť k jeho prehrievaniu a tým aj poškodeniu. Všeobecné pravidlo udáva, že pri čerpadle so spodným saním, je zaistený aj priebeh chladenia. U čerpadla, ktoré kupujete pre trvalú prevádzku, si túto informáciu vždy dopredu overte.
Konštrukcia čerpadla
Ďalším dôležitým parametrom pri výbere ponorného čerpadla je taktiež prevedenie konštrukcie. Od tohto parametra sa odvíja aj spôsob inštalácie či voľba príslušenstva.
Odstredivé čerpadlá
Odstredivé čerpadlá fungujú na princípe obežného kolesa. To poháňa vodu dopredu. Násobením obežných kolies dosiahnete prakticky akýkoľvek výtlak. Výhodou odstredivých čerpadiel je predovšetkým možnosť plynulej regulácie výkonu. Vďaka tomu môžete čerpadlo ovládať prietokovým spínačom alebo frekvenčným meničom. K čerpadlu potom musíte inštalovať aj menšiu vyrovnávaciu tlakovú nádobu. Vývoj odstredivých čerpadiel ide stále dopredu a tieto čerpadlá tak možno považovať za moderný, pritom ale cenovo dostupný výrobok.
Vretenové čerpadlá
Hydraulickú časť týchto čerpadiel tvorí stator a vreteno. Všeobecne sú vretenové čerpadlá menej preferovaným typom. Nevýhodou je obmedzený výtlak, na ochranu čerpadla potom budete musieť inštalovať ponorné sondy a snímač hladiny. Tieto čerpadlá sa tiež bežne inštalujú s veľkou tlakovou nádobou. Toto nevyhnutné príslušenstvo pochopiteľne zvyšuje náklady na inštaláciu čerpadla.
Vretenové čerpadlá však majú aj svoje výhody. Tou najväčšou je ľahká opraviteľnosť, ale aj dostupnosť náhradných dielov. Vretenové čerpadlá si ľahšie poradia s vodou obsahujúcou piesok a drobnejšie abrazívne častice.
Vibračné čerpadlá
Vibračné čerpadlo nie je vhodné na trvalú prevádzku. Využiť ich tak môžete napríklad pri doplňovaní zásobníkov vody, ako sú sudy a ďalšie záhradné nádrže. Využiť ich môžete pri zavlažovaní záhrady.
Spôsob inštalácie
Teraz môžeme prejsť k spôsobu inštalácie. Ponorné čerpadlo v systéme nemôže fungovať samostatne. Dôležité je nielen jeho inštalácia, ale aj ovládanie. Spôsobov, ako ponorné čerpadlo sprevádzkovať je hneď niekoľko:
Zapojenie s tlakovou nádobou
Najznámejším spôsobom je zapojenie čerpadla s tlakovou nádobou. Obvyklá veľkosť nádoby je v rozmedzí 50 – 100 litrov. Táto kombinácia je bežná pri vretenových čerpadlách. Čerpadlo vodu čerpá do nádoby na vami požadovaný tlak. Zásobovanie vodou potom zaisťuje pretlak, ktorý v nádobe vznikne. Akonáhle v nádobe voda dôjde, čerpadlo opätovne načerpá novú vodu. O chod sa stará tlakový spínač. Nevýhodou tohto riešenia je typicky kolísavý tlak v systéme a taktiež nutnosť tlak v nádobe pravidelne dopĺňať.
Inštalácia s presscontrolom
Modernejším riešením je inštalácia prietokového čerpadla s prietokovým spínačom tzv. presscontrolom. Po otvorení vodovodného kohútika, klesne v systéme tlak a tlakový spínač túto situáciu vyhodnotí tak, že sa postará o spustenie čerpadla.
Po uzavretí kohútika presscontrol čerpadlo opäť vypne. Do tohto systému je nutné nainštalovať iba malú vyrovnávaciu nádobu s objemom 5 – 8 litrov. Tá sa stará o vyrovnávanie drobných odberov vody a zaistí plynulý chod čerpadla. Presscontrol môže byť súčasťou čerpadla, alebo ho je možné inštalovať ako externé zariadenie. Toto riešenie je bežnejšie pri čerpadlách do vrtu.
Inštalácia s frekvenčným meničom
Tento spôsob inštalácie je najkomfortnejší. Frekvenčný menič je zariadenie, ktoré je schopné sledovať prietok vody a na tomto základe upravuje výkon čerpadla. Všetko sa deje v reálnom čase, čo zaistí konštantný tlak vody po celý deň. Aj v tomto prípade môže byť frekvenčný menič súčasťou čerpadla, alebo ho môžete inštalovať ako externé zariadenie.
Výtlak a prietok
Najdôležitejšími parametrami je pri výbere každého čerpadla výtlak a prietok. Tieto hodnoty určujú, koľko vody je čerpadlo schopné dopraviť v určitom čase a pod akým tlakom. Hodnoty uvádzané výrobcom sú vždy maximálne, počítať tak musíte so stratami, ktoré v každom systéme vznikajú. Skutočný výkon čerpadla tak budete musieť dopočítať. Pri každom čerpadle by tak mala byť uvedená krivka výkonu.
Materiál
Ponorné čerpadlo musí byť dostatočne odolné, preto sa pri ich výbere zamerajte skôr na robustné oceľové modely. Zaujímajte sa o kvalitu plášťa motora a dôležité je aj spracovanie hriadeľa. Drahšie čerpadlá sa vyrábajú z nerezovej ocele a ďalších prémiových kovov. Na tieto výrobky sa vzťahuje dlhšia záruka.
Značka
Ponorné čerpadlo musí byť spoľahlivé a slúžiť čo možno najdlhšiu dobu. Preto sa pri jeho výbere zamerajte iba na kvalitných a preverených výrobcov. K obľúbeným patria čerpadlá značiek Gardena, Riwall, Güde, Fieldmann, Kraft&Dele, IBO, Kärcher, ELPUMPS atď.
Cena
Aj cenu určuje typ a spôsob umiestnenia čerpadla. Tieto čerpadlá je možné kúpiť za cenu od cca 43 – 853 eur. Najlacnejšie sú jednoduché čerpadlá do suda, ktorých cena býva v rozmedzí 43 – 129 eur. Za záhradné čerpadlo zaplatíte 86 – 214 eur. Kalové čerpadlo a čerpadlo do vrtu kúpite od 86 – 298 eur. Najväčšie čerpadlá však stoja viac ako 427 eur.
Otázky a odpovede
Ako vybrať ponorné čerpadlo?
Výber čerpadla súvisí so spôsobom používania. Ak kupujete čerpadlo, ktoré bude vašu domácnosť zásobovať vodou, budete potrebovať také, ktoré je schopné vyvinúť väčší tlak, pričom si vystačíte s menším prietokom. Na čerpanie splaškov budete naopak potrebovať veľký prietok, ale malý tlak. U čerpadla určeného na zalievanie záhrady oceníte väčší tlak a prietok. Na vyčerpávanie vodu z bazéna, pivnice atď, je potrebné čerpadlo s veľkým prietokom a malým tlakom.
Čo je kalové čerpadlo?
Kalové čerpadlo má svoje využitie prakticky v každom rodinnom dome. Použiť ho môžete na odčerpanie vody v nádrži, odstráni vodu zo zatopenej pivnice as jej pomocou vyčerpáte aj bazén. Kalové čerpadlá sú schopné vyčerpať aj silne znečistenú vodu s fekáliami. Súčasťou týchto čerpadiel je rezací nástavec. Pri výbere kalového čerpadla musíte opäť zohľadniť, ako veľmi znečistenú vodu budete chcieť čerpať.
Vyžaduje ponorné čerpadlo nejakú zvláštnu starostlivosť?
Čerpadlo spravidla nevyžaduje žiadnu starostlivosť. Poškodiť ho môžete prakticky iba pri dvoch situáciách. Zničiť čerpadlo môže chod na suchu, v tomto prípade pravdepodobne čoskoro dôjde k spáleniu mechanizmu. Čas od času je tak vhodné skontrolovať stav vodnej hladiny a umiestnenie plaváku. Kontrolovať by ste tiež mali stav sacieho koša. Ten sa môže upchať, čo opäť vedie k poškodeniu čerpadla.
Záver
Pred výberom správneho čerpadla si položte niekoľko otázok. Tým najdôležitejším je vedieť, odkiaľ a akú vodu budete vyčerpávať. Ďalej je potrebné vedieť, koľko vody bude musieť čerpadlo vyčerpať a či od neho vyžadujete neobmedzený chod. Dôležité je aj to, do akej vzdialenosti alebo výšky bude treba vodu dopraviť, tento parameter ovplyvňuje výkon čerpadlo. A konečné slovo bude mať pravdepodobne rozpočet.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Zdroje: www.wikipedia.org, www.svarecky-obchod.cz
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?