Kalové čerpadlá

Kalové čerpadlá sú nepostrádateľnými pomocníkmi pre tých, ktorí potrebujú odčerpať silne znečistenú vodu. Využiť ho môžete napríklad pri odčerpávaní splaškov a fekálií zo septiku. Použiť ho môžete aj na vyčerpanie vody z pivnice alebo iných miest, v ktorých sa môže znečistená voda nachádzať.

Kalové čerpadlá sú konštruované tak, aby si poradili s pieskom aj ďalšími nečistotami. Ak budete odčerpávať vodu, ktorá obsahuje väčšie častice, budete musieť zaobstarať kalové čerpadlo s drvičom alebo rezákom. Táto časť väčšej častice pred čerpaním najprv rozdrví a až potom ich odčerpá.

Pred výberom kalového čerpadla musíte vedieť, či bude umiestnené pod hladinou alebo na suchom povrchu. Tieto čerpadlá sa totiž delia do dvoch základných skupín na ponorné a povrchové. Aby bol priebeh používania kalového čerpadla hladký, je potrebné pred výberom zohľadniť účel, za ktorým čerpadlo kupujete. Zvážte, či budete čerpadlom čerpať iba mierne znečistenú vodu alebo splašky. Potom sa zamerajte na dôležité technické parametre, medzi ktoré patrí prietok, výtlak a sacia hĺbka. Dôležitý je aj kvalitný výrobný materiál.

Porovnať ceny čerpadiel

Typy

Kalové čerpadlá sa všeobecne delia na dva hlavné typy, a to ponorné alebo povrchové.

Ponorné kalové čerpadlo

Konštrukcia vám umožní čerpadlo ponoriť priamo do odčerpávanej vody. U týchto čerpadiel nie je dôležitým parametrom sacia hĺbka, preto sa pri jednotlivých modeloch neudáva. Ponorné čerpadlo jednoducho vždy čerpá vodu, ktorá je nad ním, pretože ho možno ponoriť až na dno čerpanej nádrže. Naopak dôležitým parametrom je maximálna ponorná hĺbka, ktorá určuje, v akej hĺbke môže byť čerpadlo umiestnené, aby čerpalo správne.

Povrchové kalové čerpadlo

Tento typ čerpadla môže byť umiestnený iba na súši, a to nad hladinou čerpanej vody. Pri ich výbere sa tak musíte najviac zamerať práve na maximálnu saciu hĺbku. Tá udáva, z akej hĺbky môže čerpadlo vodu odčerpať. Väčšina povrchových čerpadiel má saciu hĺbku do 8 metrov.

Druhy

Kalové čerpadlá môžete využívať viacerými spôsobmi. Pri ich výbere je tak nutné prihliadnuť na účel, za akým ich budete používať. Každé čerpadlo má trochu iné vlastnosti a líši sa aj tým, akú vodu sú schopné vyčerpať.

  • Drenážne čerpadlo – týmto čerpadlom vyčerpáte svetlú odpadovú vodu, čo môže byť riečna, dažďová alebo odpadová voda, ktorá však neobsahuje vláknité nečistoty, kamienky alebo piesok. Drenážne čerpadlo sa používa pri čerpaní vody z potoka, rieky a využijete ich aj pri odvodňovaní pivnice. Drenážne čerpadlo nie je naopak určené na čerpanie splaškov.
  • Čerpadlo na fekálie – využite ho na čerpanie fekálií a splaškov. Čerpadlo je vyrobené z odolnejších materiálov a doplnené je aj o rezacie zariadenie. To nečistoty najprv rozdrví. Čerpadlo na fekálie sa naopak nehodí na čerpanie vody, ktorá obsahuje piesok, íl alebo kamene.
  • Čerpadlo do septiky – patrí k tým najpoužívanejším. Tieto čerpadlá bývajú napojené na kanalizáciu. Využiť ich môžete na odčerpanie nádrže, septiku aj žumpy. Sú vybavené plavákovým spínačom, vďaka ktorému sa vypínajú a zapínajú automaticky. Čerpadlá si obvykle poradia s nečistotami do veľkosti 3,5 cm.
  • Prečerpávacie zariadenie – využité ich môžete na prečerpanie odpadu, nachádzajúceho sa v nižšie položených miestach, do kanalizácie alebo septiku. Je určené na odvádzanie vody zo sprchy, toalety, umývadiel, bidetov atď. Svoje využitie majú predovšetkým v suterénnych bytoch.

Pohon

Ďalší, čím sa budete pri výbere kalového čerpadla zaoberať, je druh pohonu. Tu je možné zvoliť čerpadlo s elektrickým alebo benzínovým pohonom.

  • Elektrický – výhodou elektrického pohonu je tichší chod. Samotné čerpadlo je potom na ovládanie jednoduchšie. Výhodou elektrických čerpadiel sú tiež o niečo nižšie náklady na prevádzku. Elektrické čerpadlá disponujú trojfázovým elektromotorom, k dispozícii tak musíte mať adekvátny zdroj, ktorý bude schopný čerpadlo napájať.
  • Benzínový – v prípade benzínového pohnu je to práve naopak. Pri tomto type však nebudete musieť riešiť, kam čerpadlo zapojíte. Niektoré benzínové čerpadlá vám umožňujú pri čerpaní využívať akýkoľvek sklon a polohu bez toho, aby ste sa museli obávať poškodenia motora.

Maximálny výtlak

Tento parameter určuje, do akej výšky čerpadlo vodu vyčerpá. V prípade tohto typu čerpadla si budete musieť vystačiť s menším výtlakom, než na aký ste zvyknutý pri bežných vodných čerpadlách. Najčastejšie je možné zaobstarať čerpadlá s výtlačnou výškou od 15 – 25 metrov. Naraziť však môžete aj na výnimky, ktoré sú schopné vodu vyčerpať do výšky až 80 a viac metrov. V ich prípade je však nutné počítať s vysokou obstarávacou cenou.

Tu treba myslieť na skutočnosť, že pri kalových povrchových čerpadlách je možné maximálny výtlak sčítať s maximálnou sacou hĺbkou. Ak má napríklad čerpadlo saciu hĺbku 10 metrov a výtlak 20 metrov, dokáže vyčerpať vodu z 30 metrov hlbokej nádrže. V tomto prípade však platí, že čerpadlo musí byť umiestnené vo výške 10 metrov nad zemou.

Maximálny prietok

Ďalšou dôležitou hodnotou je aj maximálny prietok. Ten sa udáva v litroch a určuje, koľko vody čerpadlo vyčerpá za daný časový úsek. Hodnoty sú u kalových čerpadiel naozaj vysoké a jednotlivé prístroje sú schopné za hodinu vyčerpať naozaj veľké množstvo vody, ktoré sa pohybuje rádovo v desiatkach tisíc litrov.

Hoci sú čísla udávané výrobcami vysoké, uvedenej hodnote sa v praxi prakticky nepriblížite. Výrobcovia totiž udávajú hodnotu prietoku za ideálnych podmienok. Na prietok čerpadla má vplyv výška výtlaku aj odpor potrubia. Výsledný prietok je tak nižší, než hodnoty udávané výrobcom. Spoľahlivejší výrobcovia tak pri každom modeli zobrazujú výkonnostnú krivku, na ktorej sú zobrazené reálne hodnoty prietoku v danej výtlačnej výške.

Priechodnosť častíc

Úplne zásadným parametrom je aj priechodnosť častíc. Kalové čerpadlá si sú schopné, vďaka rezaciemu nástavcu, poradiť nielen s pieskom, ale aj drobnejšími kamienkami, menšími kúskami dreva aj inými pevnými časticami, ktoré sa vo vode môžu vyskytovať. Najvýkonnejšie čerpadlá nezastavia ani častice s veľkosťou 7,5 cm. Bežne potom kúpite čerpadlá s priechodnosťou častíc v rozmedzí 5 – 50 mm.

Materiál

Kalové čerpadlo musí byť vyrobené z odolného materiálu. Najčastejšie je to odolná oceľ alebo nerez. Práve tieto materiály je možné v agresívnom prostredí používať. Lacnejšie čerpadlá, ktoré sú vyrobené z plastu však do nádrže alebo septiku nepatria. Použiť ich môžete iba na odčerpanie mierne znečistenej vody.

Funkcie a možnosti

Kalové čerpadlá ponúkajú aj niekoľko praktických funkcií, ktoré ich používanie zjednodušia.

  • Plavákový spínač – postráži minimálnu hladinu vody. Potom, čo dôjde k jej dosiahnutiu, čerpadlo sa automaticky vypne. Plavákový spínač sa postará, aby čerpadlo nebežalo na sucho.
  • Autoadapt – je ďalšia funkcia, ktorá stráži hladinu vody, ale aj ďalšie parametre. Podľa nich môže čerpadlo automaticky optimalizovať svoju prevádzku.

Značka

Výrobcov kalových čerpadiel je pomerne veľké množstvo, nie každého je však možné považovať za kvalitného.

Veľký výber ponúka spoločnosť Pumpa, ktorá na českom trhu pôsobí od roku 1991. Na trhu sú kalové čerpadlá taktiež zastúpené značkou Makita, Extol, Fieldmann, HCP, IBO, Omnigena, Elpumps a ďalšími.

Cena

Cenové rozpätie kalových čerpadiel je pomerne veľké. Tá najlacnejšie je možné kúpiť za menej ako 43 eur. Sú vyrobené z plastu a poradia si iba s drobnejšími nečistotami.

Za kvalitnejšie čerpadlo zaplatíte od 86 – 214 eur. Vyrobené sú z nerezu alebo kovu a poradia si aj s väčšími nečistotami. Cena profesionálnych čerpadiel začína na 255 eur. Za tie najkvalitnejšie zaplatíte aj viac ako 853 eur.

Porovnať ceny čerpadiel

Otázky a odpovede

Prečo nemožno na odčerpanie špinavej vody použiť bežné čerpadlo?

Kalové čerpadlá majú odlišnú konštrukciu. Práve vďaka nej budete môcť vodu obsahujúcu mechanické častice odčerpať. Bežné čerpadlá sa naopak môžu pri čerpaní vody s väčšími časticami poškodiť. Kalové čerpadlo využijete na odčerpanie nádrže a septiku. Z jeho pomocou budete môcť bezpečne vyčerpať špinavý bazén, vodnú nádrž alebo jazierko. Pomôžu vám s čistením studne aj odčerpanie vody z pivnice.

S čím si môže poradiť kalové čerpadlo s rezákom?

Tieto čerpadlá sú schopné odčerpať vodu obsahujúcu väčšie nečistoty. Pomocou drviča alebo rezáka sa nečistoty najskôr rozomletia a následne aj odčerpajú. Tie najkvalitnejšie čerpadlá sú schopné vyčerpať vodu obsahujúcu hygienické pomôcky alebo napríklad textílie.

Ako sa o kalové čerpadlo starať?

Kalové čerpadlá sa vyznačujú robustnou konštrukciou. Vďaka nej nevyžadujú prakticky žiadnu údržbu. Pravidelne tak musíte odstraňovať iba nečistoty umiestnené v sacom koši. Po skončení práce je vhodné čerpadlo prepláchnuť vodou.

Záver

Pred výberom kalového čerpadla musíte vedieť, akú konzistenciu vody budete chcieť čerpať. Práve podľa jej charakteristiky je nutné zohľadniť druh čerpadla. Ďalšou dôležitou skutočnosťou je miesto, na ktorom bude čerpadlo inštalované. Podľa toho budete vyberať medzi ponornými alebo povrchovými modelmi. Nakoniec zohľadnite všetky technické údaje, čo je v prípade týchto čerpadiel maximálny výtlak a prietok, ale aj priechodnosť častíc alebo výrobný materiál.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.wikipedia.org, www.svarecky-obchod.cz

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo