Jazierkové čerpadlá

Záhradné jazierka alebo iné vodné prvky patria medzi veľmi obľúbené dekoratívne prvky. Na svojej záhrade môžete vybudovať nielen jazierko, ale aj vodopád, malý potok alebo vodnú kaskádu. Samotným vybudovaním však starosť o vodný záhradný prvok nekončí. Aby všetko plnilo svoj účel podľa vašich potrieb, treba sa o vodnú plochu riadne starať. So starostlivosťou o kvalitu vody vám pomôže jazierkové čerpadlo.

Jazierkové čerpadlo je veľmi dôležitou časťou filtračného systému. Čerpadlo zaistí, že bude voda čistá a zároveň aj rovnomerne okysličená. To je dôležité prevodní rastliny aj živočíchy.

Vybrať správne čerpadlo je s ohľadom na množstvo výrobkov na trhu pomerne zložité. Jednotlivé čerpadlá ponúkajú rôzne funkcie a líšia sa aj obstarávacou cenou. Dôležité je však čerpadlo vyberať s ohľadom na veľkosť a hĺbku vodnej plochy. Dôležitý je aj účel, mnohí záhradné jazierka využívajú aj na chov rýb, čo je nutné pri výbere čerpadla tiež zohľadniť.

Porovnať ceny čerpadiel

Typy

Čerpadlá do jazierka majú rôznu podobu, všeobecne sa však rozdeľujú do 2 základných kategórií. V prvej kategórii nájdete čerpadlá, ktoré môžete umiestniť do vody, ale je možné ich používať aj na sucho.

Tieto čerpadlá patria k energeticky úspornejším a sú označované ako ECO. V druhej kategórii nájdete čerpadlá, ktoré je možné umiestniť iba do vody. Tieto čerpadlá sú oveľa výkonnejšie a vyznačujú sa aj vyšším výtlakom. Počítať však musíte s vyššou spotrebou.

Gravitačné čerpadlo

Na prevádzku je najmenej náročné čerpadlo gravitačné. V tomto prípade čerpá čerpadlo vodu z filtra, ktorý je nutné umiestniť do zemnej šachty. Aby bolo používanie gravitačného čerpadla skutočne výhodné, nemal by byť rozdiel hladín viac ako 20 cm. Gravitačné čerpadlo nie je určené na používanie v potokoch, vodopádoch a nehodí sa ani na prečerpávanie vody do vyšších miest.

Výtlakové čerpadlo

Pri tomto čerpadle nie je najdôležitejšia spotreba, ale výtlak. Výtlakové čerpadlo by malo prekonať čo možno najväčší výškový rozdiel, prípadne väčšiu vzdialenosť. Použiť ho môžete pre potoky, vodopády, vodotrysky atď. Výtlakové čerpadlo má robustnú konštrukciu a čerpacia výška môže byť až 8 metrov.

Cirkulačné čerpadlo

Filter čerpadla je umiestnený nad rovní terénu. Čerpať vodu budete môcť cez filtráciu, skimmer aj UV lampu. Cirkulačné čerpadlo by malo byť v prevádzke 24 hodín denne, preto je v ich prípade kladený veľký dôraz na čo najnižšiu spotrebu.

Tieto čerpadlá však nemávajú vysoký výtlak a filter by mal byť umiestnený čo najbližšie k vodnej hladine, aby nedochádzalo k znižovaniu prietoku čerpadla. Ani toto čerpadlo nie je vhodné na vytvorenie fontány alebo vodopádu.

Spotreba

Jazierkové čerpadlá bývajú v prevádzke prakticky počas celého roka. Preto by vás mala zaujímať aj spotreba energie. Tu sa oplatí siahnuť po drahších, ale energeticky sporných čerpadlách. Tie vám vynaložené náklady pomerne rýchlo vrátia. Na prevádzku šetrnejšie sú aj solárne čerpadlá. Najviac energie naopak potrebujú čerpadlá fontánové.

Výkon

Pred kúpou jazierkového čerpadla je nutné zamerať sa na niekoľko parametrov. Tým najdôležitejším je výkon. Výkon určuje, koľko vody dokáže čerpadlo za jednu hodinu vyčerpať a uvádza sa v l/h. V ideálnom prípade by malo byť čerpadlo schopné prečerpať objem celej vodnej nádrže cez UV lampu alebo filter 1 x za 2 hodiny. To znamená, že pre jazierko s objemom 8 000 litrov budete potrebovať čerpadlo s výkonom 4 000 l/h.

Výtlak

Výtlak určuje, do akej výšky je čerpadlo schopné vodu prečerpať. Výtlak je udávaný v metroch. Napríklad výtlak 2 meter vám umožní vody vytlačiť 2 metre nad hladinu vodného jazierka. V prípade, keď musí voda zdolať veľký výškový rozdiel, dôjde k ekvivalentnému zníženiu prietoku a potrebovať budete oveľa sinejšie čerpadlo s vysokým prietokom.

Priemer hadice

Správne zvolený priemer hadice vám umožní využiť výkon čerpadla na 100%. Dokonca sa dá povedať, že správny priemer hadice ovplyvňuje prietok aj výtlak. Tu platí pravidlo, že sa oplatí zvoliť hadicu s väčším priemerom.

V prípade, keď použijete hadicu s menším priemerom, dôjde k zníženiu výkonu aj obmedzeniu maximálneho výtlaku. Rovnako dôjde k obmedzeniu množstva cirkulujúcej vody, čo môže viesť k nežiaducemu skráteniu životnosti jazierkového čerpadla. Z tohto dôvodu sa odporúča na spojenie použiť čo najmenší počet rôznych spojovacích prvkov a rovnako skrátiť dĺžku prívodu na minimum.

Napájanie

Väčšina čerpadiel do jazierka je napájaných klasickým spôsobom. Zaobstarať však môžete aj čerpadlo, ktoré je napájané solárnou energiou. Súčasťou čerpadla je teda aj solárny panel.

Cenovo sa čerpadlá s ohľadom na spôsob napájania nijako zvlášť nelíšia. Naopak solárne čerpadlá predstavujú s ohľadom na dlhodobé používanie výhodnejší variant. Na druhú stranu je však nutné povedať, že solárne čerpadlá dosahujú oveľa menšie výkony.

Kúrenie

Tí, ktorí využívajú záhradné jazierka na chov rýb, budú potrebovať aj špeciálne vykurovanie pre jazierka. Bezproblémové prezimovanie rýb vám zaistí špeciálna vykurovacia tyč, ktorú si jazierka vložíte. K dostaniu sú aj drahšie vykurovacie systémy, ktoré môžu aspoň z časti využívať solárnu energiu. Zamrznutiu jazierka zabráni aj vykurovací plavák.

Značka

Na jazierkové čerpadlá sú kladené pomerne veľké nároky. Čerpadlo by tak malo byť maximálne spoľahlivé. Preto sa v tomto prípade rozhodne oplatí priplatiť si za čerpadlo kvalitného renomovaného výrobcu.

Títo výrobcovia opatrujú svoje čerpadlá poistkou proti prehriatiu a postarajú sa tak o jeho dlhú životnosť. Medzi obľúbené patria jazierkové čerpadlá značky Gardena či Einhell.

Cena

Obstaranie jazierkového čerpadla nepredstavuje až takú investíciu. Pri výbere by však nemala hrať cena hlavnú rolu. Ak si nie ste istí, aké výkonné čerpadlo budete potrebovať, bude vhodnejšie zájsť pre neho do špecializovanej predajne, kde vám s jeho výberom poradí.

Najlacnejšie čerpadlo môžete zaobstarať za menej ako 13 eur. Za najdrahšie naopak zaplatíte viac ako 427 eur.

Porovnať ceny čerpadiel

Otázky a odpovede

Ako vybrať správne čerpadlo do jazierka?

Každé z čerpadiel má o niečo iné parametre a líšia sa aj spôsobom inštalácie. Čerpadlo môžete umiestniť vo vnútri nádrže, ale k dostaniu sú aj čerpadlá, ktoré je možné inštalovať vonku. Ponorné čerpadlá využijete na filtrovanie vody aj na jej prevzdušňovanie. Tieto čerpadlá potom plnia aj funkciu dekoratívneho prvku.

Čo je fontánové čerpadlo?

Tento typ jazierkového čerpadla je najzložitejšie zariadenie. Fontánové čerpadlo vodu prevzdušní, vyčistí a zároveň plní aj funkciu dekorácie. Voda je čerpadlom uvoľňovaná nad vodnú hladinu a tryska, ktorá je súčasťou čerpadla, vodu rozstrekuje rovnako ako fontána. Vďaka tomu sa voda do nádrže vracia silne prevzdušnená. Fontánové čerpadlo môžete umiestniť do menších aj väčších jazierok.

Akú plochu zvládne jazierkové čerpadlo vyčistiť?

Jazierkové čerpadlá sú vhodné do akejkoľvek podoby vodnej nádrže s objemom do 10m2 a hĺbkou cca 1 meter. Čistenie takto malých vodných plôch je veľmi dôležité, pretože voda sa v malých nádržiach kazí oveľa rýchlejšie. Vodu v jazierku je vhodné aj pravidelne prevzdušňovať, aby mali vodné živočíchy aj rastliny dobré podmienky na fungovanie.

Záver

Jazierkové čerpadlo vyberajte s ohľadom na veľkosť vodnej nádrže. Dôležitý je najmä objem vody, ktorý musí čerpadlo prečerpávať. Čerpadlo by malo byť schopné prečerpať celú nádrž 1 x každé 2 hodiny. V súčasnej dobe je možné kúpiť jazierkové čerpadlá vhodné na prečerpávanie sladkej i slanej vody.

Na čerpanie slanej vody budete potrebovať čerpadlo vyrobené z oveľa odolnejších materiálov, ktorým dlhodobý kontakt slanej vody nijako neublíži.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.wikipedia.org, www.pvmsystem.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo