Bazénové čerpadlá

Bazén na záhrade nie je dnes nič neobvyklé, zaobstarať bazén nie je ani nijako zložité a výhodou je aj jeho cenová dostupnosť. Nevýhodou bazéna je pomerne zložitá údržba, najviac práce budete mať s úpravou vody. So starostlivosťou o vodu vám pomôže bazénové čerpadlo, to spoločne s filtráciou odstráni z vody piesok aj iné nečistoty.

Funkcia bazénového čerpadla je veľmi jednoduchá. Čerpadlo primárne slúži na prečerpávanie bazénovej vody. K tomu, aby počas tohto procesu dochádzalo k čisteniu vody, musí byť čerpadlo napojené na dostatočne výkonnú filtračnú jednotku.

Pri výbere bazénového čerpadla je nutné vziať do úvahy všetky dôležité parametre. Najdôležitejším kritériom je výkon čerpadla, ďalej potom jeho prietok a spotreba energie.

Porovnať ceny čerpadiel

Typy

Najprv zvážte, či si vystačíte s bežným čerpadlom, alebo radšej zainvestujete a zaobstaráte čerpadlo tepelné.

Klasické čerpadlo

Jednoduchšie čerpadlá po pripojení k filtračnej jednotke vodu v bazéne čistia. Žiadnu inú funkciu prakticky nevykonávajú. K čerpadlu však môžete pripojiť ďalšie bazénové príslušenstvo, ktoré vám pomôže s ohrevom alebo čistením vody.

Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo získava potrebnú energiu z okolitého vzduchu. Túto energiu je schopné premeniť na teplo, ktorým sa ohrieva bazénová voda. Po spustení pracuje čerpadlo na plno, výkon je 100%, potom, čo voda dosiahne požadovanú teplotu, zníži sa aj výkon čerpadla. Tepelné čerpadlo vám výrazne predĺži kúpaciu sezónu, v príliš horúcich dňoch je čerpadlo naopak schopné teplotu vody znížiť.

Invertor – súčasťou tepelného čerpadla môže byť invertor. Ten vám dovolí nastaviť, ako rýchlo má byť voda v bazéne ohriata. V chladnejších dňoch tak čerpadlo pracuje na plný výkon, v teplejších dňoch je možné čerpadlo prepnúť do úsporného režimu. Tieto čerpadlá mávajú niekoľko funkcií:

  • ECO – ekonomická funkcia, ktorá vodu ohrieva s nižšou spotrebou energie, ale za dlhší čas
  • BOOST – veľmi rýchle ohrievanie vody pri vysokej spotrebe a vysokom výkone
  • ŠTANDARD – bežný režim, ktorý vodu ohreje pri zodpovedajúcom výkone aj spotrebe

Výkon

Najdôležitejším parametrom, na ktorý sa musíte zamerať, je výkon čerpadla. Kvalitné čerpadlo by malo byť schopné prečerpať všetku vodu v bazéne 4 x denne. Aby toho bolo čerpadlo schopné, musí byť vyberané s ohľadom na veľkosť vášho bazéna.

Ako príklad výpočtu je možné uviesť bazén s objemom 20m3, kde treba vodu prečerpať minimálne každé 4 hodiny.

20m3/ 4 hodiny výmeny vody = výkon aspoň 5m3/h

S ohľadom na výkon myslite aj na doplnkové príslušenstvo, ktoré je možné k bazénu dokúpiť. Čerpadlo môžete napríklad pripojiť k bazénovému vysávaču, skimmeru, dokúpiť môžete solárny ohrev, UV lampu atď. Pre tieto prípady je nutné mať aspoň 10% rezervu.

Dĺžka potrubia

Na výkon čerpadla má vplyv aj dĺžka potrubia, ktorá súvisí s umiestnením čerpadla. Bežne výrobcovia predpokladajú, že bude čerpadlo s filtračnou jednotkou umiestnené v ozmedzí 8 – 10 metrov. Ak je to aj váš prípad, budete môcť použiť čerpadlo s bežným výkonom. Pokiaľ bude čerpadlo umiestnené ďalej, je treba zaobstarať výkonnejšie čerpadlo.

Maximálny prietok

Dôležitou vlastnosťou čerpadiel je tiež maximálny prietok. Pokiaľ je prietok čerpadla nevyhovujúci, bude čistenie neefektívne a potrvá dlhšiu dobu. Vďaka vysokému prietoku bude môcť pieskový alebo kartušový systém zachytiť väčšinu nečistôt. V tomto prípade, budete postupovať ako pri voľbe správneho výkonu. Aj tu platí, že čerpadlo s vyhovujúcim prietokom musí vodu prečerpať aspoň 3x – 4x za deň.

Prietok je udávaný v litroch/hodinu a môžete ho pomerne ľahko vypočítať. Pre bazén s kapacitou 4 000 litrov budete potrebovať čerpadlo s prietokom 1 000 L/H.

Umiestnenie tepelného čerpadla

Tí, ktorí sa rozhodnú pre kúpu tepelného čerpadla musia vedieť, kam správne čerpadlo umiestniť. Dôležité je, aby bol okolo čerpadla dostatok priestoru. Bočné a zadné steny by mali byť od akejkoľvek pevnej prekážky vzdialené minimálne 50 cm. Čelo čerpadla potrebuje ešte viac priestoru o veľkosti cca 250 cm. Od bazéna by malo byť vo vzdialenosti 350 cm.

Vhodné tiež je, aby na čerpadlo nesvietilo priame slnko. Umiestniť by ste ho mali do tieňa alebo ho pred slnkom chrániť pevnou konštrukciou. Pri chode by nemalo zbytočne nasávať nečistoty v podobe automobilových splodín, prachu či peľu.

Značka

Kúpiť bazénové čerpadlo nie je nijako zložité. Pri výbere je však dôležité siahnuť po čerpadlách kvalitných výrobcov. V ich prípade si síce priplatíte, na druhú stranu budete mať istotu, že kupujete dostatočne kvalitný výrobok, ktorý nepoškodí priamy kontakt s agresívnou bazénovou chémiou. Bazénové čerpadlá kúpite od značky Hanscraft, Speck Pumpen, Pumpa, Intex, Brilix, Preva, Dab a iných.

Cena

Bazénové čerpadlo je veľmi často súčasťou bazéna. Vďaka tomu budete vedieť, že dodávané čerpadlo dosahuje patričný výkon aj prietok. Čerpadlo však môžete kúpiť aj samostatne. Cena malých čerpadiel nepresiahne 43 eur. Tieto čerpadlá sú vhodné pre bazény malých rozmerov, ale používajú sa aj v kombinácii s vírivkami. Čerpadlo pre bežne veľký rodinný bazén kúpite za 129 – 255 eur. Drahšie sú väčšie čerpadlá s difúzorom. Cena tepelných čerpadiel začína na cca 427 eur.

Porovnať ceny čerpadiel

Otázky a odpovede

V čom sa líšia bazénové čerpadlá na sladkú a slanú vodu?

Slanú vodu nemožno čerpať akýmkoľvek čerpadlom. Siahnuť musíte po takom, ktoré je vyrobené z odolných materiálov. Všetky časti, ktoré so slanou vodou prídu do styku, by mali byť vyrobené z ocele triedy AISI 316. Kúpiť sa dajú aj čerpadlá z ešte kvalitnejších materiálov. Sladkú vodu môžete čerpať čerpadlom s oceľovými prvkami triedy AISI 304.

Kvalitné čerpadlo môžete pochopiteľne použiť aj na čerpanie sladkej vody. Naopak, menej kvalitné čerpadlá sa po kontakte so slanou vodou veľmi rýchlo poškodia.

Kedy pracuje tepelné čerpadlo najviac efektívne?

Najlepšiu účinnosť je schopné tepelné čerpadlo dosiahnuť pri teplote vzduchu v rozmedzí 15 – 25 °C. Naopak veľkú spotrebu a malú účinnosť majú tepelné čerpadlá pri teplote okolo 10 °C. Používať by ste ich nemali pri teplote vyššej ako 30°C. Pri vysokej teplote sa bude čerpadlo prehrievať.

Koľko stupňov by mala mať voda ohrievaná tepelným čerpadlom?

Pri používaní tepelného čerpadla by voda v bazéne nemala presiahnuť 30 °C. V teplejšej vode sa môžu pomerne rýchlo tvoriť riasy a niektoré čerpadlá môžu mať dokonca výrobcom dané teplotné obmedzenia. Aby bol chod tepelného čerpadla spoľahlivý, nemali by ste čerpadlo nastavovať na viac ako oných 30 °C.

Záver

Bazénové čerpadlo je pre správnu funkčnosť bazéna nevyhnutné. Bazénové čerpadlo vyberajte tak, aby spĺňalo všetky podstatné požiadavky. Najdôležitejšími parametrami je výtok a prietok čerpadla. Veľkosť výkonu a prietoku voľte tak, aby bolo čerpadlo schopné prečerpať vodu v bazéne aspoň 1x za dobu 5 hodín.

Súčasťou bazénového čerpadla musí byť aj adekvátne zvolená bazénová filtrácia. Pokiaľ bude čerpadlo čerpať slanú vodu, musí byť čerpadlo vyrobené z oveľa odolnejších materiálov. Vodu v bazéne vyčistí a ohreje tepelné čerpadlo, na ohrev vody je možné použiť aj bežné čerpadlo doplnené o solárny ohrev vody. Ak budete do budúcnosti ohrev alebo iné príslušenstvo používať, mali by ste nechať čerpadlu nejakú výkonnosť rezervu.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.wikipedia.org, www.predajbazenov.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo