Ako vyčistiť bazén?

S príchodom jari a teplých slnečných dní prichádza najvyšší čas na to, aby ste pripravili bazén na novú sezónu. Počas zimy sa v ňom určite nazhromaždilo množstvo nečistôt a usadenín, možno voda aj zozelenala. Bazén musíte opäť vyčistiť, nielen aby vyzeral esteticky dobre, ale zvlášť aby vám nespôsobil zdravotné problémy. Spísali sme pre vás článok, ako na to.

Prvotné kroky údržby bazéna

Najprv je dôležité si ujasniť, ako veľmi je voda znečistená. Ak je voda v bazéne v dobrom stave a vidíte len pár plávajúcich listov, nemusíte vypúšťať celý bazén, avšak kompletné vypustenie vody sa odporúča, aby ste sa vyhli všetkým nebezpečným baktériám.

  • Po vypustení odstráňte všetky zvyšné mechanické nečistoty, ako sú lístie, konáre, ihličie, hmyz atď.
  • Teraz je potrebné vyčistiť steny a dno bazéna. Pokiaľ máte, použite bazénový vysávač a vysajte s ním všetky usadeniny.
  • Na kompletnú údržbu je dobré sa zbaviť aj vodného kameňa, ktorý sa usadzuje na stenách bazéna. K tomu budete potrebovať bazénovú kefu a prípravok na čistenie bazéna. Naneste prípravok na steny a pomocou bazénovej kefy vydrhnite všetky možné záhyby. Až budete mať hotovo, bazén dôkladne vypláchnite hadicou.

Bazénová chémia a filtrácia

Napustenie vody a kontrola vody

Máte hotovo a váš bazén je ako nový? Potom na nič nečakajte a začnite ho napúšťať vodou. V prípade, že používate studničnú vodu, nezabudnite do nej pridať prípravok na zníženie tvrdosti vody, pretože minerály obsiahnuté v studničnej vode môžu tvoriť usadeniny.

Skontrolujte pH napustenej vody, ktoré by sa malo pohybovať v rozmedzí 6,8 – 7,1. Akákoľvek iná hodnota, či už vyššia alebo nižšia, môže ohroziť kvalitu vašej vody. Vo vode by sa potom mohli začať tvoriť riasy a sinice a bazén by bolo nutné vypustiť. Hodnotu pH môžete zmerať špeciálnym meradlom alebo lakmusovými papierikmi, ktoré sú bežne k dostaniu aj v lekárňach. Výslednú hodnotu môžete upravovať pomocou granuliek, ktoré pH vyrovnajú podľa vašej potreby.

Potom pridajte do vody chlórové tablety. Najlepšie je kombinovaný typ tabliet, ktoré obsahujú chlór, a navyše udržujú pH v stálej hodnote.

Zapojenie filtrácie

Na zohnanie sú dva typy filtrácií, Kartušová a piesková. Piesková filtrácia je síce drahšia, zato ale oveľa efektívnejšia. Všetky nečistoty vo vode zachytia a cez pieskový filter ich čistia. Filtračný piesok je dobré aspoň raz za dva roky vymeniť, aby filtrácia fungovala tak, ako má.

Na koniec nezabudnite bazénovú vodu pravidelne kontrolovať a čistiť, pomôcť vám môže zberná sieťka alebo skimmer, ktorý sa umiestňuje na okraj bazéna a zachytáva všetky nečistoty plávajúce na hladine.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.nanospace.cz, www.hornbach.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo