Bazénové vysávače

Bazénový vysávač využijete pri čistení všetkých bazénov. Vďaka nim bude váš bazén čistý bez nutnosti používania veľkého množstva rôznej chémie. S pomocou vysávačov sa zbavíte nielen hrubých nečistôt, ale tiež kalu.

Bazénový vysávač je vhodné vyberať s ohľadom na veľkosť bazéna. V prípade menších si vystačíte s ručnými alebo poloautomatickými vysávačmi.

Ak sa na vašej záhrade alebo vo vnútri domu nachádza bazén väčších rozmerov, bude lepšie uvažovať o obstaranie robotického vysávača. Ten dokáže bazén vyčistiť bez vašej pomoci. Jeho cena sa však šplhá k stovkám eur.

Porovnať ceny vysávačov

Typy

Bazénové vysávače sú k dostaniu v troch základných typoch. Líšia sa hlavne v spôsobe použitia. To, ktorý typ uprednostníte, sa bude pravdepodobne odvíjať od veľkosti vášho bazéna a rozhodnúť môže aj cena.

Ručné vysávače

Ručný vysávač má podobu špeciálnej kefy a pri čistení je odkázaný úplne na vás. Kefu nasadíte na teleskopickú tyč a potom už môžete začať čistiť dno aj steny bazéna. Ak vám táto práca nevadí, bude vám aj tento typ stačiť.

Hodí sa skôr pre menšie bazény, nepotrebuje prívod elektrickej energie, je neustále pripravený na použitie a jeho obstarávacia cena nie je príliš vysoká. Aj tento typ má však svoje nevýhody. S pomocou ručného vysávača sa vám často nepodarí vyčistiť bazén dokonale, hrubé nečistoty budete musieť vybrať pomocou sieťky a čistenie je tiež značne namáhavé.

Poloautomatický vysávač

Poloautomatickým vysávačom sa tiež hovorí membránové. Tieto vysávače sa napájajú na hadicu a znečistená voda sa filtruje cez pieskovú filtráciu. Čistá sa potom opäť vracia do bazéna. Poloautomatické vysávače potrebujú pre svoju správnu funkciu čističku s výkonom aspoň 4 m3 / h.

Pokiaľ bude výkon čističky väčší, bude vysávač pracovať lepšie. Väčšina vysávačov jazdí len po dne a to úplne náhodne, preto nemusí dokonale vyčistiť celú plochu. Niektoré typy však zvládnu čistiť tiež steny bazéna.

Automatický vysávač

Automatický alebo tiež robotický vysávač dokáže vyčistiť celý bazén, teda aj steny, schody aj bazénovú linku. Záleží však na type, základné vysávače zvládnu vyčistiť len dno, a steny len do niekoľkých centimetrov, kvalitnejšie dno aj steny a tie najkvalitnejšie a zároveň najdrahšie zvládnu vyčistiť celý bazén.

Automatický vysávač pracuje bez nutnosti pripojenia na filtráciu a nevyžaduje ani vašu asistenciu. Po dne bazéna sa pohybuje pomocou pásu a okrem toho je vybavený stredovou kefou, ktorá sa otáča omnoho rýchlejšie ako pojazdové pásy. Týmto spôsobom potom robot kvalitne odstráni všetky nečistoty.

Drahšie robotické vysávače sú vybavené tiež niekoľkými funkciami. Umožňujú nastaviť dĺžku aj intenzitu čistenia a ovládať ich môžete aj pomocou diaľkového ovládača. Jedinou nevýhodou je ich vyššia obstarávacia cena.

Súčasťou automatického vysávača je filtračný kôš, do ktorého sa nečistoty ukladajú. K dostaniu sú 100 mikrónové koše, ktoré zachytia hrubú nečistotu. 20 mikrónový kôš zachytí tiež kal. Tento kôš nebýva samozrejmosťou u všetkých typov, je možné ho ale dokúpiť.

Povrch bazéna

Pri výbere bazénového vysávača je potrebné zvážiť tiež povrch bazénu. Takmer všetky typy zvládnu vyčistiť betón, fóliu alebo PVC.

K dostaniu sú vysávače, ktoré si poradia s akýmkoľvek povrchom, ale môžete naraziť aj na modely, ktoré si neporadia s keramikou, mozaikovitým povrchom, sklolaminátom atď. Preto si u vybraného vysávača overte, na aký povrch je určený.

Veľkosť bazéna

Vysávač je treba vyberať aj podľa rozmerov a tiež tvaru bazéna. Nie je príliš praktické pokúšať sa čistiť bazén veľkých rozmerov za pomoci ručného vysávača. Skúsiť to samozrejme môžete, ale pravdepodobne vám tento spôsob vyhovovať nebude.

Na druhú stranu sa vám neoplatí investovať do automatického vysávača v prípade, že vlastníte štandardný bazén napríklad kruhového tvaru.

Pre stredne veľké bazény si vystačíte s poloautomatickým vysávačom, postrážiť si však musíte dĺžku hadice. Tá by mala byť dostatočne dlhá, aby ste boli schopní vyčistiť celú plochu dna. Na niektoré poloautomatické vysávače je možné dokúpiť predĺženie hadice, túto možnosť si tiež postrážte pred finálnym rozhodnutím.

Funkcia

Na možné funkcie narazíte iba u automatických vysávačov. Lacnejšie modely disponujú iba obmedzeným množstvom programov. U najmodernejších modelov si môžete vybrať, či bude vysávač čistiť celý bazén alebo len dno, steny či hladinovú linku.

Swivel

Ide o otočný čap, ktorý zabráni možnému zamotaniu. Nájdete ho najmä u drahších typov.

Diaľkové ovládanie

Tieto roboty môžete ovládať pomocou diaľkového ovládača, prípadne mobilným telefónom alebo tabletom. Jednotlivé vysávače môžu mať svoje špecifické funkcie, jedná sa teda o možnosti, ktoré nie sú bežné pre väčšie množstvo robotov, a menujeme ich skôr pre zaujímavosť. Vo väčšine prípadov sa s nimi stretnete u drahších typov.

Indikácia plného koša

Indikácia plného koša pomocou diódy – budete upozornení na plný filtračný kôš.

Lift systém

Pri vychádzaní robota z bazéna sa rýchlo vypustí voda, tým sa zníži hmotnosť vysávača.

Vortex efekt

Vytvára vnútri filtra silný vietor, ktorý udržuje nečistoty vo filtračnej komore. Týmto spôsobom sa zabráni upchatiu filtra.

Značka

Bazénové vysávače vyrába Zodiac, ktorý sa radí medzi lídrov, čo sa týka údržby vody. Zodiac má vo svojej ponuke mnoho typov robotických i poloautomatických vysávačov. Veľký výber robotických vysávačov ponúka aj značka Dolphin.

Mnoho typov poloautomatických vysávačov máte v prípade značiek Marimex, ALBIXON alebo ASTRALPOOL. Ručné kúpite opäť od značiek Marimax, Intex, Zodiac, ďalej potom Sparkly Pool, Bestway atď.

Cena

Najlacnejšími typmi sú ručné vysávače, ktoré kúpite za cca od 40 – 80 EUR. Cena poloautomatických vysávačov sa pohybuje v rozmedzí od 60 – 200 EUR. Tieto vysávače využijete vo všetkých bazénoch menších rozmerov a jednoduchých tvarov. V prípade poloautomatických si postrážte výkon filtrácie.

Cena prvých automatických vysávačov začína na cca od 430 EUR. Lacnejšie typy zvládnu vyčistiť dno a niekoľko centimetrov steny. Kvalitnejšie a výkonnejšie typy, ktoré zvládnu vyčistiť celý bazén, vás vyjdú na 790 EUR a viac.

Porovnať ceny vysávačov

Otázky a odpovede

Ako často by sa mal bazén vysávať?

Bazén vyžaduje pravidelnú údržbu, vysávajte ho teda podľa potreby a frekvencie usadzovania nečistôt. Všeobecne sa však dá povedať, že budete musieť bazén vysať každých 14 dní.

Kam sa odkladá odpad pri čistení automatickým vysávačom?

Súčasťou týchto vysávačov je filtračný kôš, do ktorého sa všetky nečistoty ukladajú. Po skončení čistenia je vhodné kôš vytiahnuť, vysypať a tiež opláchnuť prúdom čistej vody, aby nečistoty nezaschli a nedošlo k možnému upchatiu koša.

Ako je robotický vysávač napájaný?

Súčasťou balenia je riadiaca jednotka a transformátor, ktorý vysávač napája. Niektoré vysávače majú riadiacu jednotku náhradnú na vozíku. Vozík využijete tiež k jednoduchému prevážaniu vysávača.

Záver

Bazénový vysávač vám môže skvalitniť vodu v bazéne a s jeho pomocou ušetríte peniaze, ktoré by ste museli investovať do bazénovej chémie. Vďaka tomu sa vám počiatočné investície, ktoré budete musieť pri nákupe vynaložiť, nakoniec zase vrátia. Najmä robotické vysávače by mali podľa odporúčaní výrobcov bazén vyčistiť až 3x týždenne.

Podobné články, čo by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.mountfield.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo