Trekingové bicykle

Trekingový bicykel je vhodný na jazdu po spevnenej komunikácii, ale vyraziť s ním môžete aj do mierneho terénu. Trekové bicykle sú známe aj ako bicykle hybridné a sú kombináciou cestných a horských bicyklov. Vďaka tejto univerzálnosti sa jedná o jedno z najobľúbenejších kôl. Konštrukcia bicykla vám umožní pri jazde využívať vzpriamenú pozíciu.

V tejto pozícii nebudete môcť ísť tak rýchlo ako na cestnom bicykli, ale užívať si môžete väčšie pohodlie aj viac bezpečnú jazdu. Ďalším špecifickým znakom sú objemnejšie pneumatiky, ktoré sa podobou viac blížia k pneumatikám horského bicykla. Na rozdiel od horského bicykla nemá bicykel trekingové nijako kvalitné odpruženie. Mnohé kolesá sú dokonca dodávané bez odpruženia, iné majú odpruženú prednú vidlicu.

Pri výbere trekingového bicykla najskôr zvážte, či budete na bicykli jazdiť skôr po spevnených komunikáciách, alebo preferujete jazdu v teréne. Podľa toho by ste mali voliť medzi bicyklom s odpružením alebo bez odpruženia. Na trhu sú trekingové bicykle rozdelené aj podľa pohlavia. Dámske bicykle majú trochu inú konštrukciu ako kolesá určené mužom.

Rovnako ako v prípade iných bicyklov je dôležité, zvoliť trekingový bicykel správnej veľkosti. Nakoniec môžete ku bicyklu dokúpiť pomerne veľké množstvo rôznych doplnkov. Bicykel je nutné nechať z času na čas skontrolovať v servise. O servis v záruke aj po nej sa postará spoľahlivý výrobca.

Porovnať ceny bicyklov

Typy

Trekingové bicykle je možné rozdeliť do niekoľkých skupín podľa určenia. Trekový bicykel je možné kúpiť deťom, svoje modely potom majú ženy aj muži. Všetky typy bicyklov sú k dostaniu v mnohých cenových reláciách a na svoje si prídu menej aj viac nároční cyklisti.

Dámske bicykle

Dámske bicykle sú na rozdiel od bicyklov pánskych inak konštrukčne riešené. Bicykle pre ženy majú aj inú geometriu. Konštrukcia bicykla je jednoducho prispôsobená drobnejšej stavbe ženského tela. Bicykle pre ženy spoznáte podľa dlhšej hlavovej trubky a kratšej trubky rámovej. Tieto rozdielne dĺžky ovplyvňujú postavenie riadidiel. Bicykle pre ženy majú riadidlá vo vyššej úrovni, avšak samotné riadidlá sú užšie ako v prípade pánskych bicyklov.

Pánske bicykle

Bicykle pre mužov majú dlhšiu hornú rámovú rúrku. Jej dĺžka potom ovplyvňuje aj geometriu bicyklov a samotnú konštrukciu. Rozdiely medzi pánskymi a dámskymi bicyklami súvisia s odlišným pomerom dĺžky končatín a trupu. Muži majú dlhší trup a kratšie nohy, u žien je to presne naopak. bicykle pre mužov mávajú väčšinou užšie sedlo, ktoré by pre ženy nebolo príliš komfortné.

Detské bicykle

Detské trekinové bicykle sú menšie a vyberať by ste ich vždy mali s ohľadom na výšku a hmotnosť dieťaťa. Mnoho detských bicyklov je možné výškovo upraviť a vášmu potomkovi tak bicykel vydrží dlhšiu dobu. Potom, čo dieťa kolu odrastie, nevyhnete sa však nákupu bicykla väčšieho. Bicykel pre deti by nemalo byť príliš ťažké, preto pri výbere preferujte bicykel s ľahkým hliníkovým alebo karbónovým rámom.

Materiál

Pri výbere bicykla je tiež vhodné prihliadnuť na materiál rámu. Na výber máte hneď niekoľko možností. Jednotlivé materiály ovplyvňujú odolnosť rámu, celkovú hmotnosť bicykla, ale aj obstarávaciu cenu.

  • Oceľ – najlacnejšie bicykle majú rám oceľový. Výhodou ocele je vysoká odolnosť, najväčšou nevýhodou je však vyššia hmotnosť. Bicykel s oceľovým rámom je tak vhodný skôr pre občasné kratšie vychádzky.
  • Hliník – je stále veľmi odolný materiál, ktorý sa vyznačuje nižšou hmotnosťou. Nevýhodou hliníka je však horšie pohlcovanie vibrácií. Tento materiál je tak dobrou voľbou pre tých, ktorí sa budú pohybovať skôr po spevnených komunikáciách. Tento materiál ponúka dobrý pomer cena/výkon.
  • Karbón – tento materiál má obdobné vlastnosti ako hliník. Aj tu je veľkou výhodou vysoká odolnosť, karbón je však oveľa ľahší materiál a používa sa na výrobu drahších bicyklov. Nevýhodou karbónu je vysoká krehkosť.
  • Titán – výhodou titánu je vysoká odolnosť a pevnosť. Tento materiál je z tohto hľadiska lepší ako karbón. V porovnaní s karbónom je však ťažšie, čo je aj jeho nevýhoda.
  • Dural – je považovaný za najlepšiu voľbu, avšak jeho najväčšou nevýhodou je vysoká obstarávacia cena.

Veľkosť

Správnu veľkosť bicykla určuje výška postavy. Veľkosť rámu môže byť značená v palcoch, ale stretnúť sa môžete aj s kolesami s veľkosťou od XS po XXL. Každý výrobca používa trochu iné značenie, orientovať sa tak musíte vždy podľa veľkostných tabuliek. Ideálne však je, bicykel pred nákupom vyskúšať na predajni.

Šírka plášťov

Tiež šírka kolies súvisí s terénom, po ktorom sa budete na bicykli bežne pohybovať. Užšie kolesá vám umožnia ísť vyššou rýchlosťou, širšie kolesá sú naopak oveľa stabilnejšie. Tí, ktorí sa budú na bicykli pohybovať na ceste aj v teréne, budú potrebovať univerzálne stredne široké plášte.

  • 37 mm – tieto tenké plášte sú ideálne pri jazde po spevnených cestách. Vyraziť môžete do mesta aj na cyklotrasy.
  • 42 mm – aj tieto plášte využijete skôr pri jazde na spevnených komunikáciách aj rôznom pevnom povrchu.
  • 47 mm – na takto širokých plášťoch môžete vyraziť aj na nespevnené cesty alebo do terénu.

Brzdy

Súčasťou trekingových bicyklov sú pochopiteľne aj brzdy. Brzdy sa starajú o vašu bezpečnosť a je dôležité zamerať sa na ich kvalitu.

  • Čeľusťové V brzdy – bývali súčasťou starších bicyklov a aj dnes sa používajú pri najlacnejších modeloch.
  • Kotúčové brzdy – kvalitnejšie kolesá disponujú brzdami kotúčovými. Ich výhodou je ľahká ovládateľnosť. Oceníte aj ich kratšiu brzdnú dráhu a vyššiu spoľahlivosť pri jazde za mokra. Kotúčové brzdy môžu byť mechanické alebo hydraulické. Kvalitnejšie sú brzdy hydraulické, ktoré sa ľahšie ovládajú a sú ľahšie.

Príslušenstvo

Trekingové bicykle sa vyznačujú veľkou univerzálnosťou a dokúpiť tak môžete pomerne mnoho rôzneho príslušenstva. Aj to, aké príslušenstvo pre vás bude atraktívne, súvisí so spôsobom, akým budete bicykel používať.

Turisti, ktorí na bicykli plánujú podnikať dlhšie výlety, sa nezaobídu ako nosičov aj cyklobrasní, ktoré môžu umiestniť na rám, riadidlá aj pod sedlo. Vybavenie na cesty môžete umiestniť aj do praktického cyklobatohu.

Všetkým cyklistom sa bude hodiť zámok na bicykel, ktorý môže byť doplnený aj o alarm. Medzi ďalšie príslušenstvo patria blatníky, cyklopočítač, držiak na telefón, zvonček atď.

Značka

Kvalitu bicykla aj dostupnosť náhradných dielov určuje výrobca. Ten vám taktiež zaistí kvalitný záručný aj pozáručný servis. Medzi najobľúbenejšie patria dlhodobo kolesá značky Author. Tento výrobca je na trhu už viac ako 25 rokov a stal sa výhercom mnohých prestížnych cyklistických závodov.

Author ponúka bicykle vo všetkých cenových kategóriách. Ďalším obľúbeným výrobcom je značka Kellys. Kolesá značky Kellys sa vyznačujú vysokou kvalitou a obľúbené sú aj pre svoj atraktívny vzhľad. Trekingový bicykel môžete kúpiť aj od značky Merida, Cannondale, Ghost, Scott, CTM, GT či Kross.

Cena

Obstarávacia cena je obdobná ako v prípade iných kolies. Najlacnejšie bicykle môžete kúpiť za menej ako 427 eur. Za najdrahšie naopak zaplatíte viac ako 72983 eur. To, v akej cenovej kategórii budete bicykel vyberať, závisí predovšetkým od vašich požiadaviek, početnosti využívania a terénu, po ktorom sa budete pohybovať.

Najlacnejšie bicykle sú vhodné na občasné krátkodobé pohyby po meste. Tá najdrahšia sa oplatí zaobstarať iba vysoko náruživým cyklistom alebo profesionálom. Bežný užívateľ bude kolo vyberať v cenovom rozpätí 637 – 1 279 eur.

Porovnať ceny bicyklov

Otázky a odpovede

Kedy je vhodnejšie bicykel s odpružením?

Bicykel s odpruženou prednou vidlicou je vhodný pre tých, ktorí preferujú pohyb v teréne. Odpruženie zaistí, že bicykel bude počas jazdy dobre absorbovať nárazy. Pokiaľ budete jazdiť skôr po spevnených komunikáciách, bude pre vás vhodnejšie kolo bez odpruženia.

Pri jazde na asfalte odpruženie spôsobí menej efektívne šliapanie. Odpruženie navyše zvyšuje hmotnosť bicykla, čo taktiež negatívne ovplyvňuje rýchlu jazdu. Kompromisom môžu byť kolesá s uzamykateľnou vidlicou. Vďaka tomu si budete môcť užiť pohodlnú aj rýchlu jazdu.

Aké sú najväčšie výhody trekingového bicykla?

Trekingové bicykle sú obľúbené vďaka svojej univerzálnosti. Je ideálny pre krátky rýchly pohyb po meste, ale vyraziť s ním môžete aj na dlhšiu vychádzku menej náročným terénom. Pre mnohých je atraktívny aj vzhľad bicykla, vďaka ktorému sa veľmi podobá bicyklu horskému. Iným môže zase vyhovovať možnosť na bicykel pomerne ľahko namontovať nosič bicyklov alebo špeciálnej cyklobrašne. Trekingové bicykle sa totiž vyznačujú aj vysokou nosnosťou.

V čom sa líši trekingový bicykel od kola krosového?

Medzi jednotlivými bicyklami je len niekoľko malých rozdielov. Veľké množstvo predajcov má dokonca oba typy bicyklov zaradené do jednej kategórie. Trekingové bicykle sú vhodnejšie skôr pre dlhšie vychádzky a možno ich tak považovať za bicykle turistické.

Na bicykel môžete umiestniť pomerne veľké množstvo batožiny a vyraziť aj na niekoľkodennú vychádzku. Pri jazde potom budete vo vzpriamenej polohe. Bicykle krosové sú zase vhodnejšie pre športovejšiu a rýchlejšiu jazdu. Rám bicykla je dlhší a na bicykli pôjdete skôr v poloľahu. Táto pozícia vám zaistí efektívnejšie šliapanie. Na bicykel potom nie je možné inštalovať krosny ani iné vybavenie. V tomto prípade je zvýšenie hmotnosti bicykla nežiaduce.

Záver

Trekingový bicykel je určený na jazdu po spevnených komunikáciách aj pri jazde ľahším terénom. Tento typ bicykla je určený najmä milovníkom cykloturistiky. Bicykel je možné veľmi ľahko doplniť o nosiče batožiny aj cyklobrašne. Bicykle do terénu by mali byť vybavené odpruženou vidlicou, na ceste sa môžete pohybovať aj na bicykli bez odpruženia. Tiež šírku plášťov voľte s ohľadom na terén, po ktorom sa budete bežne pohybovať.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.najsport.sk, www.trekingovebicykle.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo