Gravel bicykle

Gravel bicykel je pomerne nový variant bicykla, ktorý sa hodí na každý povrch (s výnimkou extrémnych terénov). Je tak ideálny na cestu kamkoľvek, kde sa terén mení a kde by iné druhy bicyklov neobstáli.

Vďaka tomu môžu cyklisti zažiť dobrodružstvo na každej ceste bez toho, aby sa museli obávať, či to ich bicykel zvládne. Slovo „gravel“ znamená v preklade štrk, čo je jeden z povrchov, na ktorom vám gravel bicykel umožní jazdiť. Ponúka relatívne vyššiu výkonnosť, než súčasné trekové alebo krosové bicykle, ale dobre vám poslúži aj na cestách. Poďme sa pozrieť na to, ako vybrať to pravé gravel bicykel pre vás.

Porovnať ceny gravel bicyklov

Dizajn

Vzhľadom na to, že je gravel bike určený pre rôzne terény, musí byť aj jeho dizajn uspôsobený. Tento druh bicykla sa teda líši v niekoľkých zásadných parametroch, ktoré si teraz uvedieme.

Širšie pneumatiky

Pretože budete jazdiť nielen na ceste, ale aj na štrku, je potrebné, aby boli kolesá širšie. Nie sú také široké, ako je to napríklad pri fatbike alebo horských bicykloch, pretože je tiež zároveň nutné, aby sa vám pohodlne jazdilo na ceste. Čím širší plášť, tým schopnejší bicykel.

Štrkové pneumatiky môžu mať šírku od 32 mm do 50 mm (1,25 palca až 2 palce) pre kolesá 700c, alebo až 54 mm (2,1 palca) pre kolesá 650b. Dodávajú sa v rôznych prevedeniach pre rôzne podmienky.

Geometria

Gravel bicykel je typický tým, že je pohodlný a stabilný. Špičkové modely disponujú veľkým rázvorom, ktorý je väčší ako pri bežných cestných bicykloch, posed je znížený, a tak sa bicykel hodí na dlhšie cesty.

Vychytávky rámu

Gravel bicykel disponuje montážnymi bodmi na uchytenie batožiny, preto sa skvele hodí pre bikepacking. Okrem toho nájdete na bicykli aj držiaky na blatníky, nosič a pod.

Riadidlá

Ďalším typickým znakom gravel bikes sú oblúkové riadidlá, s ktorými sa vám bude dobre manipulovať, použiť môžete aj spodný úchop, čo vám umožní priblížiť sa pozícii na klasickom cestnom bicykli.

Veľkosť rámu

Tento parameter je dôležitý z hľadiska komfortu pri jazde a zodpovedajúceho terénu. Aby ste vedeli, akú veľkosť rámu zvoliť, existuje tabuľka, ktorá k jednotlivým výškam postavy určuje vhodnú veľkosť rámu.

Výška postavy Veľkosť rámu
150 až 155 cm 44 cm / 17“ / XXS
155 až 165 cm 47 cm / 18“ / XS
165 až 170 cm 50 cm / 19“ / S
170 až 180 cm 52 cm / 20“ / M
180 až 185 cm 54 cm / 21“ / L
185 až 190 cm 56 cm / 22“ / XL
>195 cm 59-60 cm / 24“ / XXL

Materiál

Materiálov je niekoľko, vyberať budete podľa finančných možností a kvality, ktorú očakávate. Počítajte s tým, že čím lepšia kvalita, tým aj vyššia cena.

Oceľ

Tento materiál je síce pevný a dobre znáša nerovnosti povrchu, za to je ale váhovo ťažšie. Hoci predtým oceľ patrila medzi najčastejšie materiály na výrobu rámu bicyklu, dnes sa uprednostňujú zliatiny, ktoré nepodliehajú korózii.

Ľahké hliníkové zliatiny

Do tejto kategórie zaraďujeme napríklad dural, ktorý je lacný, má nízku hmotnosť, a tak sa hodí na výrobu detských bicyklov. Pre bežného používateľa bude úplne dostačujúcim materiálom.

Karbón

Karbón je veľmi kvalitný materiál, ktorý je zároveň ľahký, dlho vydrží a dokáže tlmiť nárazy aj vibrácie. Jedinou nevýhodou je, že pravdepodobne neprežije veľký náraz pri nehode, a to až nenávratne. Stretnete sa s ním pri drahších bicykloch, pokiaľ ho ale zahliadnete pri lacnejších modeloch, kvalita nemusí tomuto popisu zodpovedať a môže mať horšie vlastnosti ako hliníkové zliatiny.

Titán

Najlepšou voľbou je bez pochyby titán, ktorý je ale naozaj drahý. Samotný rám sa môže pohybovať okolo 50 tisíc korún, jeho opravy tiež nie sú nič jednoduché. Napriek tomu sa ale pýši dlhou životnosťou, pevnosťou, nízkou hmotnosťou, odolnosťou voči korózii, pohltením vibrácií a tlmením nárazov aj dlhou životnosťou.

Priemer kolies a šírka ráfika

O kolesách už sme sa bavili – aký by mala mať priemer? Záleží na tom, ktorý terén preferujete skôr. Pre cestárov je vhodnejší 700c, ktorý zodpovedá ráfikom MTB 29“ a objavuje sa takmer pri všetkých modeloch. U týchto gravel bicyklov sa využíva širšia špecifikácia šírky ráfika 21 až 25 mm.

Pre milovníkov terénu odporúčame priemer 650b, ktorý zodpovedá MTB 27,5“. Tieto kolesá majú širšie plášte, ktorých terénne schopnosti sú až porovnateľné s MTB modelmi.

Schopnosť rýchlo akcelerovať a účinne prenášať silu na kolesá pre pohyb vpred ovplyvňuje kvalita materiálov samotných ráfikov, na ktoré by ste nemali šetriť.

Šírka a vzorka plášťa

Dôležitý parameter, ktorý ovplyvňuje hlavne jazdné vlastnosti vášho bicykla. Najobvyklejšie je prevedenie šírky plášťa 38-42c, opäť ale záleží na teréne, na ktorom sa rozhodnete jazdiť. Na ceste zvoľte užší a hladší plášť, mimo cesty je vhodnejší širší plášť s výstupkami.

Riadidlá

Riadidlá sú pri gravel bike dosť špecifické, sú zahnuté smerom dole a širšie ako pri cestnom bicykli, pričom zároveň majú kratší stĺpik. Ich cieľom je zaručiť pohodlie, ale zároveň jednoduchú manipuláciu pri jazde.

Brzdy

Bez tých by sa bicykel nezaobišiel. Aby ste mohli ľahko zabrzdiť, nech už budete jazdiť na akomkoľvek teréne, využívajú sa kotúčové brzdy, ktoré sa ďalej delia na dva typy:

 • Mechanické brzdy – jednoduchá nastaviteľnosť a opraviteľnosť, lacnejší variant, fungujú rovnako ako ráfikové brzdy.
 • Hydraulické brzdy – najväčší brzdný výkon, maximálna spoľahlivosť, zložitejšie nastavenie, dokonalé odvzdušnenie, vyššia cena.

Pedále

Často sa gravel bicykly predávajú bez pedálov, aby ste si vybrali presne taký typ, ktorý vám vyhovuje a je kompatibilný s gravel topánkami, ktoré síce nie sú na jazdu povinné, ale je to s nimi lepšie. Je možné zvoliť pedále, vďaka ktorým zacvaknete a zaistíte nohy, čo využijete skôr pri jazde na ceste.

Pri teréne je však vhodnejší pedálový systém, ktorý nie je opatrený klipsňami. Samozrejme nie je problém zaobstarať cestné pedále, avšak pokiaľ jazdíte hlavne v teréne, nie je to príliš dobrý nápad, a už vôbec nie pre začiatočníkov.

Pohon, prevodníky, kazeta

Pri pohone máte na výber z dvoch možností:

 • Jednoprevodníkový (1x) – členitý terén s náhodnou zmenou prevodu, pričom rozostupy medzi prevodmi sú široké, takže pri každej zmene prevodu zaznamenáte okamžitý rozdiel.
 • Dvojprevodníkový (2x) – pre jazdu na ceste, rozdiely medzi jednotlivými prevodovými stupňami sú menšie, náročnejšie na údržbu.

Rozhodujte sa podľa terénu a toho, čo vám vyhovuje. Pokiaľ chcete gravel bicykel využívať univerzálne na oba terény, jednoprevodníkové riešenie je v tomto ohľade odolnejšie, a to aj vďaka tomu, že zadné prehadzovačky sú so spojkou, ktorá pomáha udržať napnutie reťaze.

Sedlo

Nie je nič horšie, než keď idete na bicykli, na ktorom sa vám sedí nepohodlne. Gravel bicykel vyrába kolesá s rôznymi sedadlami, či už vám vyhovujú úzke, široké, s otvorom alebo bez. Existujú aj krátke „short“ sedlá, ktoré ale spôsobujú, že váhu prenášate na ruky. Ideálne si sedadlo vyskúšajte, aby ste si boli istí, že vám bude vyhovovať.

Hmotnosť

Gravel bike je podstatne ťažší ako cyklokros, jeho váha sa odvíja od použitých materiálov – najľahší bude karbónový rám, podobne je na tom dural a najťažšia, ale kvalitná je oceľ. Drahý, ale ľahký je titán, ktorý svojimi vlastnosťami víťazí nad všetkými ostatnými materiálmi.

Elektro gravel bicykel

Pokiaľ si chcete ušetriť prácu, môžete si zaobstarať elektrické gravel bicykel, u ktorého je ale treba počítať s vyššou hmotnosťou kvôli elektromotoru. Okrem toho sa ničím od svojho klasického prevedenia nelíšia, snáď len vo vyššej cene.

Funkcia

Čo môžete u gravel bicykla očakávať za funkcie av čom vám pri jazde pomôžu?

 • Osvetlenie – To nemôže chýbať. Svetlá môžu byť napájané buď AAA batériami alebo dynamo nábojom.
 • Blatníky – Najčastejšie sa vyrábajú z kombinácie plastu a hliníka.
 • Držiaky – Pre praktické cestovanie je možné koleso vybaviť dodatočnými držiakmi, napríklad na fľašu alebo niektoré typy batožiny.
 • Zadný a predný nosič – Na všestranné použitie s častým prevážením batožiny môžete osadiť koleso zadným alebo predným nosičom.

Značka

Medzi najznámejších výrobcov gravel bike patrí Author, Scott, Giant, Kross či Trek. Nájdete ich v rôznych cenových kategóriách a líšiť sa budú aj prevedením.

Cena

Najlacnejšie kolá tejto skupiny zoženiete do 853 eur a vhodné budú skôr pre občasné výlety, žiadna sláva to s nimi totiž nie je. Na terén nie sú natoľko odolné, preto ich odporúčame využiť skôr na pevnom povrchu.

Vzhľadom na to, že kvalita nie je príliš vysoká, veľa modelov v tejto cenovej kategórii sa nevyrába. Zlatou strednou cestou budú gravel bicykel v rozmedzí 853 až 1 705 eur, kde bude výber väčší. Okolo 1 486 eur už zaobstaráte kvalitný kúsok. Od 1 705 eur vyššie budú hľadať skôr profesionáli, ktorí požadujú prvotriedne materiály. Také kolo môže dosiahnuť ceny až 4 261 eur.

Porovnať ceny gravel bicyklov

Údržba

Ak ste boli na kratšom výlete, stačí len utrieť koleso od tenkej vrstvy prachu. V prípade dlhšej cesty je lepšie venovať opláchnutiu viac starostlivosti. Budete potrebovať:

 • záhradnú hadicu alebo tlakovú umývačku
 • stojan na koleso (voliteľný, ale je to skutočný pomocník pri dôkladnom čistení)
 • vedierko s teplou mydlovou vodou
 • špongiu
 • čisté handry alebo utierky z mikrovlákien
 • malá kefa alebo stará zubná kefka pre ťažko dostupné miesta

Návod na čistenie gravel bicykel:

 1. Vyberte si miesto vonku, napríklad záhradu alebo balkón. Ak nemáte žiadny takýto vonkajší priestor, využite vaňu.
 2. Použite jemný prúd vody z hadice alebo tlakovú umývačku na nízky tlak, aby ste z kolesa odstránili väčšinu bahna. Zvláštnu pozornosť venujte reťazi kolesa a kazete.
 3. Pomocou vody, čistiaceho prostriedku a huby koleso dôkladne umyte. Pracujte zhora nadol, aby ste ušetrili špongiu od nečistôt navyše.
 4. Menšou kefou vyčistite okolie zle prístupných miest, napríklad za reťazovými kolesami a na spoji stredového zloženia.
 5. Na celý pohon (reťazové kolesá, kazeta a reťaz) naneste špecifický odmasťovací prostriedok na bicykel a reťaz očistite kefkou alebo čistiacim nástrojom na reťaze.
 6. Dobre umyte kolesá na oboch stranách a vyčistite plochy medzi lúčmi.
 7. Koleso opláchnite.
 8. Teraz je dobrá príležitosť skontrolovať brzdové doštičky, aby ste sa uistili, že vám zostáva dosť obloženia na ďalšiu jazdu.
 9. Namontujte kolesá späť do rámu a rýchlo ich roztočte.
 10. Usušte koleso handričkou.
 11. Naneste mazivo na reťaz, vyhnite sa brzdným povrchom a dbajte na to, aby ste ho naniesli ľahko.
 12. Vykonajte rýchlu kontrolu vášho kolesá či je všetko v poriadku.

Otázky a odpovede

Na čo sa mi bude gravel bicykel hodiť?

Na cestu, ktorá zahŕňa viacero druhov terénu. Môžete tak vyraziť ako po ceste, tak aj lesných cestách bez strachu, že koleso zničíte alebo, že bude jazda nepohodlná.

Na aké parametre pri výbere gravel bicykel hľadieť?

Najdôležitejší je materiál, z ktorého je bicykel vyrobeno, pretože bude odrážať funkcie aj výdrž. Ďalej je potrebné zohľadniť šírku pneumatiky, jej vzorku, veľkosť rámu, pohon a hmotnosť. Všetko sa snažte prispôsobiť terénu, po ktorom máte v pláne jazdiť.

Ako na údržbu gravel bicykel?

Po každej jazde bicykel utrite, v prípade dlhších ciest bicykel umyte vo vonkajších priestoroch pomocou huby a čistiaceho prostriedku, namažte pohon, reťaz a skontrolujte, či je koleso v poriadku (nemá odreniny, priehlbiny, atď.).

Záver

Gravel bicykel je skvelou možnosťou, ak radi cestujete naprieč rôznymi terénmi, do ktorých sa klasický bicykel nehodí. Síce s ním neprejdete extrémny terén, ale napríklad štrk zvládne s prehľadom. Nájdite si svoj ideálny model podľa parametrov, ktoré sme si uviedli – teraz už viete, ako na to.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.najsport.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo