Práčky s vrchným plnením

Práčky s vrchným plnením je možné vidieť predovšetkým v malých panelákových bytoch. Pre tieto práčky sú typické menšie rozmery a práčka tak efektívne rieši problémy s nedostatkom miesta. Vďaka hornému plneniu nemusíte príliš riešiť ani to, kam práčku umiestnite. Horné plnenie zaistí, že sa k práčke pohodlne dostanete. Práčky s horným plnením sú vhodnejšie aj pre staršie osoby a všetkých, ktorí si pri vyťahovaní mokrého oblečenia nechcú príliš namáhať chrbát.

Práčky vrchom plnené však patria k tým menej obľúbeným, preto sú na trhu zastúpené v oveľa menšom počte. Napriek tomu sa ich výber neoplatí podceniť a zvážiť by ste mali všetky dôležité parametre. Najprv je nutné vybrať správny typ práčky, rozhodovať sa budete medzi klasickou a parnou práčkou. Potom je nutné zvoliť správnu veľkosť a tým aj kapacitu práčky. Pri každom spotrebiči zohráva dôležitú úlohu energetická spotreba a doplnkové funkcie. Práčky môžu byť umiestnené v kúpeľni, často sú však súčasťou kuchynskej linky. Zaujímať by vás teda mala aj jej hlučnosť. Ďalším dôležitým parametrom je počet otáčok, konkrétne rozpätie, ktoré vám práčka dovolí nastaviť.

Porovnať ceny práčok

Typy

Práčky s horným plnením sú na trhu zastúpené 2 typy. Rozšírenejšie sú štandardné práčky, modernejším typom je parná práčka.

Štandardné práčky s vrchným plnením

Tieto verzie sú obľúbenejšie a patria k cenovo dostupnejším. Na trhu sú zastúpené v rôznym veľkostiach. Menšie práčky sú vhodné pre jednotlivcov, do tých väčších je možné umiestniť objemnejšie textílie aj vankúše. Nevýhodou týchto práčok je vyššia spotreba vody aj energie. Všeobecne sú klasické práčky k bielizni menej šetrné.

Parné práčky s vrchným plnením

Tieto práčky sú modernejšie a šetrnejšie. Pomocou pary vyperiete bežné oblečenie, jemné tkaniny aj funkčné oblečenie. Parná práčka bielizeň osvieži a zbaví ju aj nežiaducich pachov. Ide o vhodnejší typ pre alergikov, osoby s citlivou pokožkou a deti. Ich výhodou je aj menšia spotreba energie a vody. Parné práčky sú na rozdiel od práčok klasických tichšie. Ich nevýhodou je vyššia obstarávacia cena. V prípade práčok s horným plnením je ich ponuka značne obmedzená.

Veľkosť

Bežná výška práčok s horným plnením je 90 cm. Šírka je potom 40 cm a hĺbka 60 cm. Dá sa však kúpiť aj práčka neštandardných rozmerov. Týka sa to predovšetkým hĺbky práčky. Preto pred nákupom najskôr starostlivo zmerajte miesto, na ktorom bude práčka stáť.

Kapacita

Práčky s horným plnením majú menší bubon a vďaka tomu aj menšiu kapacitu. To však neznamená, že tento typ práčky je pre bežnú rodinu nevyhovujúci. Tie najväčšie práčky sú schopné vyprať až 10 kg bielizne. Menšia domácnosť s 2 členmi si môžu vystačiť aj s práčkou, ktorej kapacita je 6 k. Domácnosti s tromi členmi by potom mali vyberať medzi práčkami, ktoré majú kapacitu aspoň 9 kg.

Otáčky

Ďalším dôležitým parametrom je aj počet otáčok. Veľa práčok v dnešnej dobe umožňuje počet otáčok regulovať. Väčšinu vlhkosti z oblečenia odstránite pri 1 200 otáčkach za minútu. Majitelia sušičiek by mali vlastniť práčku s počtom otáčok 1 400 – 1 600 ot/min. Pri praní šetrných textílií si vystačíte s 1 000 ot/min.

Motor práčky

Tiež motor je dôležitým, avšak často zabúdaným parametrom. Motor ovplyvní nielen spotrebu, ale aj hlučnosť práčky.

  • Klasický – je zložený zo 4 súčiastok. Hladnou časťou je motor, ďalej je to remeň, remenica a nakoniec bubon. Tento typ motora je už dnes zastaraný a pri novších modeloch sa s ním skôr nestretnete. Jeho nevýhodou je rýchlejšie opotrebovanie uhlíkov, ktoré prenáša na motor elektrinu. Počítať musíte aj s vyššou spotrebou energie a hlučnejším chodom.
  • Invertorový – aj tento motor je zložený z rovnakých súčiastok ako motor klasický. Rovnako jeho umiestnenie je rovnaké. Napriek tomu je invertorový motor úspornejší a tichší. Rozdiel je v tom, že je motor riadený elektronicky a umožňuje plynulejšiu reguláciu. Výrobcovia na tento typ bežne poskytujú dlhšiu záruku.
  • Direct drive – je motor s priamym pohonom a nájdete ho iba na tých najlepších práčkach. Motor je umiestnený v osi bubna, vďaka tomu je pohon priamy ak svojmu chodu tak motor nepotrebuje remeň ani remenicu. Vďaka tomu má práčka menšie vibrácie a taktiež lepšiu stabilitu. Medzi ďalšie výhody tohto typu patrí väčší výkon a úspora a menšia hlučnosť. U týchto motorov je častá 10-ročná záruka.

Hlučnosť

Moderné práčky patria medzi pomerne tiché spotrebiče. Tie najlepšie práčky dosahujú hlasitosť iba 50 dB. Za hlučnejšie sa považujú práčky s 50 – 60 dB. Pri odstreďovaní potom môže hlučnosť stúpnuť na 60 – 85 dB.

Energetická trieda

Energetickú triedu nájdete vyznačenú na energetickom štítku. Tento parameter vás informuje o náročnosti prevádzky práčky. Najspornejšie práčky nájdete v energetickej triede A. Za veľmi úsporné možno považovať aj spotrebiče spadajúce do energetických tried B a C.

Funkcia

Moderné práčky ponúkajú celý rad štandardných aj neštandardných funkcií. S ich počtom rastie aj obstarávacia cena, preto dobre zvážte, ktoré funkcie sú pre vás nenahraditeľné a bez ktorých sa naopak zaobídete.

  • Detská poistka – klasická bezpečnostná funkcia, ktorou disponuje v dnešnej dobe snáď každý spotrebič.
  • Aqua stop – bezpečnostná funkcia, ktorá v prípade poruchy uzavrie prívod vody.
  • Váhová automatika – práčka dokáže náplň zvážiť a podľa potreby upraviť prací cyklus. Takto sa minimalizuje spotreba elektriny a vody.
  • Odložený štart – umožní vám nastaviť dobu prania.
  • Rýchly program – prací program bude trvať iba 15 – 30 minút.
  • Fuzzy logic – je funkcia, ktorá bielizeň zváži a podľa hmotnosti upraví množstvo vody.
  • Baby Care – program, ktorý z bielizne odstráni zvyšky prášku. Využiť ho môžete pri praní detskej bielizne, ale ocenia ho aj alergici.
  • Sprchovanie bielizne – pri sprchovaní sa prací prostriedok rozptyľuje do každej časti bubna.
  • Parný program – môže byť súčasťou drahších klasických práčok. Vďaka nemu môžete pri praní eliminovať alergény.
  • Program PET – je ďalšia predpierka a plákanie, ktorá z oblečenia odstráni zvieracie chlpy, pach a špinu.
  • Pridať bielizeň – táto funkcia vám umožní zastaviť prací cyklus a do práčky vložiť zabudnutú bielizeň.
  • WIFI – táto funkcia sa týka SMART práčok. Tie môžete ovládať diaľkovo pomocou mobilnej aplikácie.
  • Funkcia škvrny – je funkcia intenzívneho prania, ktorá si lepšie poradí s odolnými škvrnami.

Príslušenstvo

K práčke je možné zaobstarať aj ďalšie príslušenstvo. V prípade bežných práčok sa nezaobídete bez čističov, ktoré práčku dokonale vyčistia a zbavia ju aj zápachu. Pri praní veľmi jemnej bielizne sa vám budú hodiť špeciálne vrecká, do ktorých túto bielizeň alebo napríklad záclony vložíte. Obľúbené sú aj tlmiace podložky, ktoré sú schopné tlmiť vibrácie práčky.

Značka

Práčku s vrchným plnením kúpite od všetkých popredných výrobcov. Veľmi obľúbené sú práčky značky Whirlpool alebo Electrolux. Ďalej sú v ponuke práčky AEG, Candy, Romo, Indesit, Philco, Fagor aj Amica. Napriek tomu, že je tu výber oveľa menší, môže tú správnu práčku vybrať každý.

Cena

Práčky s horným plnením sú menšie, čo sa odráža aj na ich nižšej obstarávacej cene. Najmenej náročný môžu túto práčku kúpiť už za cca 255 eur. Kvalitnejšie, úspornejšie a vybavenejšie práčky možno kúpiť za 340 – 510 eur. Najkvalitnejšie a najspornejšie práčky potom môžu stáť 552 – 853 eur.

Porovnať ceny práčok

Otázky a odpovede

Prečo je pred vložením do sušičky vhodné žmýkať rýchlosťou 1 400 ot/min?

Pri tejto rýchlosti sa z bielizne odstráni takmer všetka vlhkosť. Bielizeň, ktorú vložíte do sušičky, usušíte veľmi rýchlo. Postačí vám jeden sušiaci cyklus. Ak by ste bielizeň žmýkali na menší počet otáčok, bude sušenie v sušičke trvať oveľa dlhšiu dobu, čo sa podpíše na vyššej spotrebe energie.

Sú práčky s horným plnením rovnako kvalitné ako práčky s predným plnením?
Medzi práčkou s horným a predným plnením nie je, čo sa kvality prania týka, prakticky žiadny rozdiel. Kvalitu práčky neurčuje typ, ale predovšetkým výrobca a dodatočné funkcie, ktoré práčky ponúkajú.

Čo sú SMART práčky?

Pod týmto označením sa ukrývajú moderné chytré práčky, ktoré je možné ovládať aj prostredníctvom smartfónu. K práčke dostanete aj aplikáciu, ktorú stiahnete do telefónu a potom budete mať prehľad o všetkých činnostiach práčky. Aplikácia tiež umožňuje sťahovať ďalšie programy, ktoré sa priebežne aktualizujú.

Záver

Práčky s horným plnením si kupujú najmä tí, ktorí potrebujú šetriť priestor v malých bytoch. Tieto práčky sa postarajú o pohodlnejšiu manipuláciu s bielizňou. Ich výhodu je aj nižšia cena. Za najväčšiu nevýhodu sa považuje skutočnosť, že na túto práčku nebudete môcť umiestniť sušičku bielizne. Pri výbere vrchom plnené práčky venujte pozornosť účinnosti prania a odstreďovania. Zaujímať by vás mala kapacita bubna, typ motora aj hlučnosť práčky. O kvalite práčky rozhoduje nielen výrobca, ale aj množstvo funkcií a programov.

 

Podobné články, čo by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.wikipedia.org, www.alza.sk, www.datart.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo